Zavrieť

Porady

Výživné pre nevďačné dieťa

Moje plnoleté dieťa návrhom na súd požiadalo o 5 násobné zvýšenie výživného na 26000SKK lebo ide na VS. Samozrejme, ze som nespal niekolko dni. Viem že je to dôsledok tlaku exmanželkz ale dieťa to podpísalo. Naviac som si spatne uvedomil, mám desiatku príkladov, že dieťa ma nemá rado, povedal by som, že mnou opovrhuje. Mal som vážne živootné situácie a zdravotné problémy a dieťa v týchto mojich ťažkých chvíľach vôbec o mňa ani len neprejavilo záujem, nieto že by mi poskytlo nejakú pomoc, nemyslel som finančnú! Niečo ako psychickú podporu. Aj samotný návrh jeho pohľad na mňa dokazuje. Som preň iba handra, čo zarába peniaze inak by to nemohlo urobiť a žiadať. Znamenalo by to asi 65% mojho prijmu.

Je nejaká opora v zákone, ktorá by ma ochránila pred takým správaním potomka a zohľadnila to pri určovaní výšky výživného? Alebo je to iba na sudcovi, že či vezme tieto fakty do úvahy? Považujem to za nemorálne správanie zo strany môjho potomka. ja som aj napriek jeho správaniu ponúkol dobrovoľne platiť 8500SKK ale bol som vysmiaty potomkom.

Exmanželka niekoľko krát nahlas vyslovila teorem, že ani nie je isté že potomok je môj. Je možné zaprieť otcovstvo aj plnoletého potomka? Sú tam nejaké premlčacie doby? Počítajú sa od dozvedenia sa podozrenia alebo môžem kedykoľvek súdnou cestou žiadať o preverenie DNA ak toto zaplatím?
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nepriznanie výživného určite neprichádza do úvahy - týmto smerom ani nechoď. Vaše naštrbené vzťahy my tu na Porade nevyriešime. Všetko totiž časom prebolí, možno aj Váš vzťah bude v budúcnosti fantastický, budete jeden druhému oporou a vtedy Ťa napadne, že ako si vôbec mohol tak uvažovať, že nechceš vôbec prispievať.
Nárokovať nejakú čiastku je jedna vec a druhá vec či to súd priklepne. Túto výšku určite neprizná súd (myslím si ), takže môžeš kľudne spávať. Či si zvolíš právneho zástupcu je úplne Tvoja vec, podľa mňa ohľadom výšky výživného dospelý človek si vystačí aj sám a s rozumnými argumentmi určite dôjde ku kompromisu.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

jano.stary Pozri príspevok
a co hovoris na :

§ 75

(2) Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.


skus si to aj ty precitat 2x a skus mi to vysvetlit, prosil som tu o vysvetlenie
Ty tvrdíš, že dieťa sa k Tebe správa v rozpore s dobrými mravmi...
Dieťa môže svoje správanie vysvetliť inak- (nepoznáme pozadie, poznáme príbeh iba z jednej strany-takže nemôžeme byť v tomto objektívni)

Nepočula som ešte o prípade ( tým nechcem povedať, že to neexistuje) aby nejakého rodiča oslobodili od platenia výživného na jeho dieťa, z tohto dôvodu...

Určite záleží aj od sudcu, ako rozhodne, keď si vypočuje príbeh z oboch strán...
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Andyke Pozri príspevok
Červené vysvietené zadávateľ otázky nech si prečíta 2x. Plne súhlasím so znením tohto odseku.
Ale v praxi sa to vôbec neaplikuje.
Máš pravdu, že v praxi sa to neaplikuje... V praxi to vyzerá tak, že na zvyšujúcej sa životnej úrovni otca sa dieťa podieľa, no ak dôjde k poklesu, môže sa otec odvolavať na toto ustanovenie neuspeje... Podľa našich deformovaných súdov, sa dieťa podieľa len na zvyšujúcej sa životnej úrovni otca. Pri prechodne klesajúcej sa už akosi nepodieľa. Ak sa dieťa podieľa na finančných vzostupoch otca, malo by sa podieľaj aj na jeho pádoch.
0 0
jano.stary jano.stary

jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

Uz mam pravnika a uz mi aj on potvrdil ze suma ktoru ziada moje dieta je v rozpore s dobrymi mravmi.

Co si myslite o tom vy?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jano.stary Pozri príspevok
Uz mam pravnika a uz mi aj on potvrdil ze suma ktoru ziada moje dieta je v rozpore s dobrymi mravmi.

Co si myslite o tom vy?
súhlasím, daj sa zastupovať právnikom aj na pojednávaní o zvýšení výživného. Suma je neprimeraná potrebám študenta.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

nedá mi nepridať sa- suma požadovaného výživného je skutočne len a len prejavom nenažranosti, ja v hrubom zarobím o 1000 menej, idú z toho rôzne odvody, platím byt a všetko ostatné a mám dve deti. Mladá je hezky vychcaná aj s maminkou. Držím palce pred súdom a pripájam sa k ostatným - bez advokáta na súd nechoď.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Súd bude skúmať Tvoj čistý príjem za posledných 12 mesiacov, a z toho určí sumu výživného.

aspoň u nás si zamestnanci pýtajú potvrdenie na súd za posledných 12 mesiacov.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Barbara Pozri príspevok
Súd bude skúmať Tvoj čistý príjem za posledných 12 mesiacov, a z toho určí sumu výživného.

aspoň u nás si zamestnanci pýtajú potvrdenie na súd za posledných 12 mesiacov.
hmmm... ale keby bol guvernér NBS s platom cca 500tis, hádam by ako výživné nežiadala 250tis... alebo sa mýlim? Všetko musí mať svoje hranice, inak sa dieťa nepripraví na život, ale život ho riadne prefacká keď skončia alimenty.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Barbara Pozri príspevok
Súd bude skúmať Tvoj čistý príjem za posledných 12 mesiacov, a z toho určí sumu výživného.

aspoň u nás si zamestnanci pýtajú potvrdenie na súd za posledných 12 mesiacov.
aj Flinstone:
Flinstone Pozri príspevok
hmmm... ale keby bol guvernér NBS s platom cca 500tis, hádam by ako výživné nežiadala 250tis... alebo sa mýlim? Všetko musí mať svoje hranice, inak sa dieťa nepripraví na život, ale život ho riadne prefacká keď skončia alimenty.
Súd skúma aj príjmy, aj výdavky povinného
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..ja by som povedala, že nemôžeš nikoho prinútiť, aby ťa mal rád,to platí aj z druhej strany..ak máš prehľad o príjmoch matky dieťaťa,tak buď gentleman a daj toľko isto,koľko dáva ona,lebo je to isto dosť, keď decko žije s ňou a nehľaď na to, že ťa nemá rado..ponúkni sám sumu, ako gesto, prostredníctvom advokáta, súd to zohľadní..vďačnosť sa ti nevráti, ale nebudeš sám pred sebou ""had""...(tých 8500 by možno aj stačilo)
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

pepsikova Pozri príspevok
..ja by som povedala, že nemôžeš nikoho prinútiť, aby ťa mal rád,to platí aj z druhej strany..ak máš prehľad o príjmoch matky dieťaťa,tak buď gentleman a daj toľko isto,koľko dáva ona,lebo je to isto dosť, keď decko žije s ňou a nehľaď na to, že ťa nemá rado..ponúkni sám sumu, ako gesto, prostredníctvom advokáta, súd to zohľadní..vďačnosť sa ti nevráti, ale nebudeš sám pred sebou ""had""...(tých 8500 by možno aj stačilo)
ono to nefunguje tak, že koľko jeden, toľko druhý...
Ten rodič u ktorého je dieťa mu venuje aj starostlivosť a ubytovanie, čo má tiež nejakú hodnotu... Taktiež rodičia prispievajú podľa svojich možností... Takže ak jeden zarobí 3tis eur a druhý 400, tak ich možnosti sú značne rozdielne, tak nikto nemôže chcieť, aby prispievali rovnakou sumou... Súd zohľadňuje všetky okolnosti.(alebo aspoň by mal). Ale myslím že advokát bude vedieť koľko ponúknuť... a radšej menej aby bolo čo pridávať, lebo sudca sa bude snažiť natlačiť to do dohody.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Flinstone Pozri príspevok
ono to nefunguje tak, že koľko jeden, toľko druhý...
Ten rodič u ktorého je dieťa mu venuje aj starostlivosť a ubytovanie, čo má tiež nejakú hodnotu... Taktiež rodičia prispievajú podľa svojich možností... Takže ak jeden zarobí 3tis eur a druhý 400, tak ich možnosti sú značne rozdielne, tak nikto nemôže chcieť, aby prispievali rovnakou sumou... Súd zohľadňuje všetky okolnosti.(alebo aspoň by mal). Ale myslím že advokát bude vedieť koľko ponúknuť... a radšej menej aby bolo čo pridávať, lebo sudca sa bude snažiť natlačiť to do dohody.
..

..no to je jasné, že sa to nedá porovnať..lebo tu "dieťa" ocenilo starostlivosť matky na 26000 a toľko chce aj od otca../len ktovie, ako sa chová k matke/
0 0
alex09 alex09

alex09 je offline (nepripojený) alex09

Janko, aj ja chcem byť Tvoje dieťa :-)...to prvé ma napadlo po prečítaní príspevku, no hneď som to zamietla.
Mám 41 rokov, od skončenia strednej školy doteraz som odkázaná sama na seba (rodičia už nežili), teraz pracujem v oblasti personalistiky a miezd už 20 rokov a môj mesačný čistý príjem je 450 EUR, z toho platím náklady na bývanie 165 EUR a úver 110 EUR, čiže zostane mi 175 EUR na živobytie ako-také (strava, potrebné lieky, hygienické a kozm. potreby, ošatenie...) Snažím sa privyrábať na brigádach, aby som situáciu zvládla a zatiaľ sa mi darí celkom slušne žiť...viem, že mnohí sú na tom ešte horšie. Mám dosť známych, ktorým deti chodia na vysoké školy (aj súkromné, kde sa platí), no žiadne z nich nemajú oveľa vyšší príjem ako ja a zvládajú pritom celkom slušne žiť a deti sa tiež snažia rodičom pomáhať. Tak ma napadá len jedno - kto sa všetko podieľal na výchove Tvojho syna, že je tak náročný! Čo ten chlapec považuje za svoj životný štandard a ako sa bude správať o pár rokov neskôr...? Nedal si mu tak trochu príklad k jeho uvažovaniu aj Ty? Nechcem kritizovať - neprináleží mi to, ale na zamyslenie tá situácia tak trocha je...
0 0
l.takac l.takac

l.takac je offline (nepripojený) l.takac

Dobry den,

toto je zaujimava debata. No Ja mam este lepsiu skusenost s nenazratostou ex. Je to len slaby odvar co vyprodukoval sudny system na vychode. Ja som dostal platit 1328 (40000) a pritom niesom milionar. Len som bol do urcitej doby uspesny zamestnanec. Teraz sa situacia zmenila a sud to vobec nezujima. Teda kde su reci o tom ze sa prihliada na prijmy OTCA.
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

[QUOTE=Andyke;1166809]Nepriznanie výživného určite neprichádza do úvahy - týmto smerom ani nechoď. Vaše naštrbené vzťahy my tu na Porade nevyriešime. Všetko totiž časom prebolí, možno aj Váš vzťah bude v budúcnosti fantastický, budete jeden druhému oporou a vtedy Ťa napadne, že ako si vôbec mohol tak uvažovať, že nechceš vôbec prispievať.
Nárokovať nejakú čiastku je jedna vec a druhá vec či to súd priklepne. Túto výšku určite neprizná súd (myslím si ), takže môžeš kľudne spávať.

Tiež si myslím, že je to aj o vzťahu medzi Vami a Vaším potomkom . Tu na porade nevidíme do Vášho vzťahu a tak možno sa Vám len dieťa takouto formou chce za nieči negatívne odplatiť, možno je len rozmaznaný, možno je nešťastný.... . Ja by som si nedovolila odsudzovať Vaše dieťa, ako to tu robia iní, lebo naozaj nepoznám názor aj druhej strany.
Čo sa týka súdneho sporu, tiež si myslím, že právnika si zoberte. Každý kto žiada o zvýšenie požadovanú sumu navýši, tak to ešte neznamená, že Vás súd takou sumou zaviaže. A nezabúdajte, že tie peniaze dávate vlastnému dieťaťu. Neviem koľko máte detí, ale pokiaľ je toto Váš jediný potomok, tak by bolo asi o to lepšie si vzťahy aj za cenu silných kompromisov si upraviť. To nie je cudzí človek - nepriateľ to je vaše dieťaťa.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Flinstone Pozri príspevok
hmmm... ale keby bol guvernér NBS s platom cca 500tis, hádam by ako výživné nežiadala 250tis... alebo sa mýlim? Všetko musí mať svoje hranice, inak sa dieťa nepripraví na život, ale život ho riadne prefacká keď skončia alimenty.
....trochu by ma zaujímalo ,kde bol doteraz jano.stary....tie facky mali prísť už dávno ...
0 0
Bernardos Bernardos

Bernardos je offline (nepripojený) Bernardos

No je to veľmi ťažké. Ja som prišiel dňom 1.7.2009 o prácu. Mám cez 51 rokov a teraz mi dcéra-plnoletá napíše, že žiada zvýšenie výživného na 3.600Sk. Doteraz som platil 2.200 Sk. Lebo ak nie, dá ma na súd. Že ide študovať na VŠ a tam bude drať nohavice ako byť nezamestnaná. Pochopiteľne, že som musel dať žiadosť na súd o zníženie výživného. Ale na druhom pojednávaní mi sudca oznámil, že vraj ja sa mám uskromniť a výživné zostáva tak ako bolo. Od januára nedostanem od štátu už žiadnu podporu, tak z čoho sa mám uskromniť? Takisto si ma nevšíma, ani keď som bol v nemocnici a vedela o tom, je nemám meno alebo oslovenie otec. Len "Hej ty". A to bude mať už 20 rokov. Ale za všetkým je bývalá exm. Teda správanie žiadne. No čo už.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať