Zavrieť

Porady

Výživné pre nevďačné dieťa

Moje plnoleté dieťa návrhom na súd požiadalo o 5 násobné zvýšenie výživného na 26000SKK lebo ide na VS. Samozrejme, ze som nespal niekolko dni. Viem že je to dôsledok tlaku exmanželkz ale dieťa to podpísalo. Naviac som si spatne uvedomil, mám desiatku príkladov, že dieťa ma nemá rado, povedal by som, že mnou opovrhuje. Mal som vážne živootné situácie a zdravotné problémy a dieťa v týchto mojich ťažkých chvíľach vôbec o mňa ani len neprejavilo záujem, nieto že by mi poskytlo nejakú pomoc, nemyslel som finančnú! Niečo ako psychickú podporu. Aj samotný návrh jeho pohľad na mňa dokazuje. Som preň iba handra, čo zarába peniaze inak by to nemohlo urobiť a žiadať. Znamenalo by to asi 65% mojho prijmu.

Je nejaká opora v zákone, ktorá by ma ochránila pred takým správaním potomka a zohľadnila to pri určovaní výšky výživného? Alebo je to iba na sudcovi, že či vezme tieto fakty do úvahy? Považujem to za nemorálne správanie zo strany môjho potomka. ja som aj napriek jeho správaniu ponúkol dobrovoľne platiť 8500SKK ale bol som vysmiaty potomkom.

Exmanželka niekoľko krát nahlas vyslovila teorem, že ani nie je isté že potomok je môj. Je možné zaprieť otcovstvo aj plnoletého potomka? Sú tam nejaké premlčacie doby? Počítajú sa od dozvedenia sa podozrenia alebo môžem kedykoľvek súdnou cestou žiadať o preverenie DNA ak toto zaplatím?
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Podľa mňa výživné by malo slúžiť na úhradu nákladov dieťaťa. Ak manželka vyžaduje od teba výživné v takejto výške, tak ona by mala na dieťa prispievať práve taku istou výškou (samozrejme je to obrazne povedané, keďže predpokladám, že u matky dieťa býva, stravuje sa a podobne). A túto skutočnosť by som na súde spomenul.

O výživnom je tu veľa tém..vyskúšaj sa v nich pohrabať a určite nájdeš zopár múdrych rád.
Mám pocit, že pokiaľ by testy DNA dopadli "v tvoj prospech", teda že by dieťa nebolo tvoje, existuje možnosť zrieknutia sa otcovstva. Avšak vyplatené výživné myslím už nedokážeš nárokovať späť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
jano.stary jano.stary

jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

prosim o odpoved na moju otazku, je podpora zakonom ak je dieta nevdacne?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

jano.stary Pozri príspevok
prosim o odpoved na moju otazku, je podpora zakonom ak je dieta nevdacne?
To, že sa dieťa k Tebe správa nevďačne môžeš využiť tak pri záveti, ale pri výživnom s tým asi nepochodíš

26 000 tisíc!!! Veď niekde z toho žije rodina s deťmi.
Ak má mladý také vysoké nároky, nech si nájde brigádu!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Pozri zákon o rodine: DRUHÁ HLAVA
SPOLOČNÉ USTANOVENIA

§ 75

(1) Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.

(2) Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

zarábate slušne, tak si zoberte kua dobrého právnika, lebo mám pocit, že z tej čiastky vyžije nielen dieťa, ale aj vaša bývalá a ešte aj zaplatí lízing na auto. Vaše dieťa keď ukončí školu a zamestná sa, ostane potom chudák, lebo sotva niekde na začiatok dostane taký plat, ako teraz žiada výživné.
Keď sa vám dieťa vysmialo na súde ponúknite trebárs 150€ a ďalších napr. 120€ ako sporenie, z ktorého peniaze by mohlo použiť len s vašim súhlasom, resp. súhlasom súdu.... Ale advokát vám zrejme poradí aj v tomto...
0 0
jano.stary jano.stary

jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

dakujem za doterajsie reakcie, kolko si myslite ze by mohlo prejst?

stale si myslim, ze nejaka opora v zakone by mala byt ak je dieta nevdacne, nielen pre zavet

naozaj neviete poradit?
0 0
jano.stary jano.stary

jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

Monika, vsak Ty si mi asi dala odpoved!

Neviem ze ci dobre chapem ten odstavec 2, ale ak zakon umoznuje uplne neplatenie mal by teda prihliadnut aj na spravanie potomka ktoreho mravy su na mile od dobrych mravov alebo sa mylim?? A adekvatne prisposobit aj vyzivne?

Ze by som sa uz dnes konecne vyspal?! Este dnes rano som si myslel ze je utorok, kolegovia ma nemohli presvedcit je je stvrtok :-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jano.stary Pozri príspevok
Monika, vsak Ty si mi asi dala odpoved!

Neviem ze ci dobre chapem ten odstavec 2, ale ak zakon umoznuje uplne neplatenie mal by teda prihliadnut aj na spravanie potomka ktoreho mravy su na mile od dobrych mravov alebo sa mylim?? A adekvatne prisposobit aj vyzivne?

Ze by som sa uz dnes konecne vyspal?! Este dnes rano som si myslel ze je utorok, kolegovia ma nemohli presvedcit je je stvrtok :-)
Len je otázka ako dokážeš, že potomok sa nespráva v súlade s dobrými mravmi?
Ako sa dajú definovať dobré mravy, čo sudca to iný pohľad na danú problematiku.
Flinstone Ti dobre radí, vezmi právnika nech ťa zastupuje. A naozaj také výživné je riadne prehnané.
0 0
alikam alikam

alikam je offline (nepripojený) alikam

odporúčam nájsť si právnika a otvorene sa s ním porozprávať o rodinných pomeroch, niečo podobné sme zažili v rodine a "deti" boli radi, že nemuseli platiť súdne trovy
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jano.stary Pozri príspevok
dakujem za doterajsie reakcie, kolko si myslite ze by mohlo prejst?

stale si myslim, ze nejaka opora v zakone by mala byt ak je dieta nevdacne, nielen pre zavet

naozaj neviete poradit?
Jano, ak exmanželka chce cez syna od teba také vysoké výživné, asi nemáš nízky príjem (aj keď s tou výškou nesúhlasím - je neprimeraná). Prečo si nenájdeš na obhajobu, príp. zastupovanie na súde právnika ?
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

jano.stary Pozri príspevok
Moje plnoleté dieťa návrhom na súd požiadalo o 5 násobné zvýšenie výživného na 26000SKK lebo ide na VS. Samozrejme, ze som nespal niekolko dni. Viem že je to dôsledok tlaku exmanželkz ale dieťa to podpísalo. Naviac som si spatne uvedomil, mám desiatku príkladov, že dieťa ma nemá rado, povedal by som, že mnou opovrhuje. Mal som vážne živootné situácie a zdravotné problémy a dieťa v týchto mojich ťažkých chvíľach vôbec o mňa ani len neprejavilo záujem, nieto že by mi poskytlo nejakú pomoc, nemyslel som finančnú! Niečo ako psychickú podporu. Aj samotný návrh jeho pohľad na mňa dokazuje. Som preň iba handra, čo zarába peniaze inak by to nemohlo urobiť a žiadať. Znamenalo by to asi 65% mojho prijmu.

Je nejaká opora v zákone, ktorá by ma ochránila pred takým správaním potomka a zohľadnila to pri určovaní výšky výživného? Alebo je to iba na sudcovi, že či vezme tieto fakty do úvahy? Považujem to za nemorálne správanie zo strany môjho potomka. ja som aj napriek jeho správaniu ponúkol dobrovoľne platiť 8500SKK ale bol som vysmiaty potomkom.

Exmanželka niekoľko krát nahlas vyslovila teorem, že ani nie je isté že potomok je môj. Je možné zaprieť otcovstvo aj plnoletého potomka? Sú tam nejaké premlčacie doby? Počítajú sa od dozvedenia sa podozrenia alebo môžem kedykoľvek súdnou cestou žiadať o preverenie DNA ak toto zaplatím?

tomu mam rozumiet tak, ze ak tvoje dieta pozaduje 26000 vyzivne mesacne a kedze sa obaja rodicia podielaju rovnakym dielom, tak tvoja byvala manzelka je tiez velmi velmi uspesna a nadstandardne zarabajuca, lebo by mala tiez zabezpecovat pre dieta 26000 mesacne, a mna by zaujimalo, ze naco je potomkovi mesacne 52000, to ma ake vydavky na studium? to budes prispievat na studium aj jeho kamosom, alebo je snad take genialne ze ide studovat na Harvard?
ved na sude budete musiet obaja predlozit nejaky prijem, z ktoreho sa vyzivne bude posudzovat
tak vezmi dobreho pravnika a urcite sa to nejako poriesi
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

V podstate ja si myslím, že ide o vychytralosť dieťaťa.
Lebo ak dá neumerne vysoké požiadavky tak súd bude hladať kompromis medzi tým čo zadávateľ platí teraz ( 8500 sk ) a tým čo navrhne dieťa ( 26000 sk ) . Takže možno dieťa ráta s výživným vo výške 15 000 sk.

Ktohovie. Určite tie peniaze stoja za to najať si právnika.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

jano.stary Pozri príspevok
Monika, vsak Ty si mi asi dala odpoved!

Neviem ze ci dobre chapem ten odstavec 2, ale ak zakon umoznuje uplne neplatenie mal by teda prihliadnut aj na spravanie potomka ktoreho mravy su na mile od dobrych mravov alebo sa mylim?? A adekvatne prisposobit aj vyzivne?

Ze by som sa uz dnes konecne vyspal?! Este dnes rano som si myslel ze je utorok, kolegovia ma nemohli presvedcit je je stvrtok :-)
ja nemám právne vzdelanie a ani zďaleka som ti nedala odpoveď na tvoj problém...
ja som ťa len trošku nakopla
žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa navarí
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

marina8 Pozri príspevok
tomu mam rozumiet tak, ze ak tvoje dieta pozaduje 26000 vyzivne mesacne a kedze sa obaja rodicia podielaju rovnakym dielom, tak tvoja byvala manzelka je tiez velmi velmi uspesna a nadstandardne zarabajuca, lebo by mala tiez zabezpecovat pre dieta 26000 mesacne, a mna by zaujimalo, ze naco je potomkovi mesacne 52000, to ma ake vydavky na studium? to budes prispievat na studium aj jeho kamosom, alebo je snad take genialne ze ide studovat na Harvard?
ved na sude budete musiet obaja predlozit nejaky prijem, z ktoreho sa vyzivne bude posudzovat
tak vezmi dobreho pravnika a urcite sa to nejako poriesi
POZOR! nikde v zákone nie je stanovená polovica výživného otec, polovica matka!!!
pozrite si zákon o rodine a ustanovenia o výživnom: každý z rodičov prispieva na výchovu svojho dieťaťa podľa svojich možností, pričom je stanovené len minimum, nie maximum:

§ 62

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(
3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)

(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

podľa mňa je veľkou chybou, že zákon neurčuje aj maximum.... napr. vo výške min. mzdy. Ale čo môžme čakať keď poslanec, ktorý schvaľuje zákon nemusí mať ani právnické minimum... čiže. prd rozumie tomu o čom sa tam hovorí... hlavne že je to dobre platené
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Monika Kováčová Pozri príspevok
POZOR! nikde v zákone nie je stanovená polovica výživného otec, polovica matka!!!
pozrite si zákon o rodine a ustanovenia o výživnom: každý z rodičov prispieva na výchovu svojho dieťaťa podľa svojich možností, pričom je stanovené len minimum, nie maximum:

§ 62

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(
3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)

(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.


monika ja som len vychadzala z vlastnej skusenosti na sude, takto nejako mi to bolo od pani sudkyne prezentovane ked odmietla mnou a socialkou navrhovanu sumu
ale ma to odpustene, bola cerstvo vydata, s ruzovymi okuliarmi na frnaku, mozno jej uz sanka padla az po kolena
keby som sa mala spoliehat na nejake vyzivne tak neviem ako by to moje dieta dopadlo
dakujem za prilozenu citaciu, hned ma presla chut ziadat zvysenie vyzivneho ked som si precitala bod 3
0 0
jano.stary jano.stary

jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

tiez sa mi zda, ze som kdesi cital, ze pre plnolete dieta to vlastne riesi normalny sud, kto potom plati trovy? kto prehral? /ja viem ze vsetcia/

s tym dokazovanim mi je jasne ze to nebude jednoduche ale aj tak pojdem do toho, neexistuju svedkovia co by mohli dokazat ze dcera za mnou co len raz prisla! pretoze neprisla! a nepomohla!

urcite si vezmem pravnika len neviem ze ci mam hned od zaciatku chciet nepriznanie vyzivneho, pretoze potom sa to asi uz pocas procesu neda zmenit

je mi jasne, ze by to bolo menej priechodne ako sa dozadovat "mensieho" vyzivneho, len neviem ako mam chapat zakon pretoze sa mi zda ze je cierno biely, alebo ZIADNE vyzivne alebo sa na spravanie a mravy NEPRIHLIADA vobec?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Monika Kováčová Pozri príspevok
POZOR! nikde v zákone nie je stanovená polovica výživného otec, polovica matka!!!
pozrite si zákon o rodine a ustanovenia o výživnom: každý z rodičov prispieva na výchovu svojho dieťaťa podľa svojich možností, pričom je stanovené len minimum, nie maximum:

§ 62


(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
Červené vysvietené zadávateľ otázky nech si prečíta 2x. Plne súhlasím so znením tohto odseku.
Ale v praxi sa to vôbec neaplikuje.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jano.stary Pozri príspevok
tiez sa mi zda, ze som kdesi cital, ze pre plnolete dieta to vlastne riesi normalny sud, kto potom plati trovy? kto prehral? /ja viem ze vsetcia/

s tym dokazovanim mi je jasne ze to nebude jednoduche ale aj tak pojdem do toho, neexistuju svedkovia co by mohli dokazat ze dcera za mnou co len raz prisla! pretoze neprisla! a nepomohla!

urcite si vezmem pravnika len neviem ze ci mam hned od zaciatku chciet nepriznanie vyzivneho, pretoze potom sa to asi uz pocas procesu neda zmenit

je mi jasne, ze by to bolo menej priechodne ako sa dozadovat "mensieho" vyzivneho, len neviem ako mam chapat zakon pretoze sa mi zda ze je cierno biely, alebo ZIADNE vyzivne alebo sa na spravanie a mravy NEPRIHLIADA vobec?
Určite právnik ak naštuduje tvoj prípad Ti povie ako dalej. Ti povie čo budete robiť a spoločne sa pripravíte. Hladaj čím skôr právnika aby mal čas sa poriadne pripraviť.

Držím palce nech to výjde, lebo dcéra padne na hubu ak skončí školu a zamestná sa za polovicu toho čo žiada teraz ako výživné od teba.
0 0
jano.stary jano.stary

jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

Andyke Pozri príspevok
Červené vysvietené zadávateľ otázky nech si prečíta 2x. Plne súhlasím so znením tohto odseku.
Ale v praxi sa to vôbec neaplikuje.
a co hovoris na :

§ 75

(2) Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.


skus si to aj ty precitat 2x a skus mi to vysvetlit, prosil som tu o vysvetlenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať