Zavrieť

Porady

Vymahanie pohladavok - notarska zapisnica

Caute. Vedeli by ste mi poradit ohladom vymahania pohladavok? Docitala som sa, ze na zaklade notarskej zapisnice sa moze zacat exekucia bez toho, aby predtym prebehlo konanie na prislusnom organe. My sme to robili tak, ze sme poslali na prislusny sud ziadost o vystavenie platobneho rozkazu a ked bol vykonatelny davali sme to exekutorovi. A este som citala, ze notarska zapisnica musi obsahovat nalezitosti, okrem ineho "Vyslovny suhlas povinnej osoby s vykonatelnostou notarskej zapisnice". Co to znamena? Dakujem za pomoc. Kajab
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Áno, je to tak. Exekúciu možno vykonať aj na základe notárskej zápisnice, ktorá musí obsahovať:
    - právny záväzok,
    - vyznačenie oprávnenej osoby a povinnej osoby,
    - právny dôvod, predmet a čas plnenia,
    - súhlas povinnej osoby s vykonateľnosťou notárskej zápisnice

    Exekúciu možno nariadiť, len na základe vykonateľného exekučného titulu. Preto, aby mohla byť notárska zápisnica exekučným titulom, musí obsahovať aj súhlas povinnej osoby s vykonateľnosťou. Ak si povinná osoba neplní dohodnuté podmienky v notárskej zápisnici, jednoducho stačí podať návrh na vykonanie exekúcie, nemusí byť súdne konanie.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    a ešte dodám, že takéto notárske zápisnice sa bežne robia pri kontokorentných úveroch. Takúto zápisnicu je dobré napísať pri vzniku pohľadávky.Teraz firma asi nepodpíše svoj záväzok, ktorý nie je schopná zaplatiť. Určite bude pre ňu výhodné naťahovanie cez naše "rýchle súdy".

    Nuno je offline (nepripojený) Nuno

    Nuno
    notarska sa aj oplati, lebo su nizsie poplatky u notarov ako na sudoch. na sude je 5 % z hodnoty, u notara max. 1 %, pri vyssich sumach to klesa.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    kvet
    Áno, je to tak. Exekúciu možno vykonať aj na základe notárskej zápisnice, ktorá musí obsahovať:
    - právny záväzok,
    - vyznačenie oprávnenej osoby a povinnej osoby,
    - právny dôvod, predmet a čas plnenia,
    - súhlas povinnej osoby s vykonateľnosťou notárskej zápisnice

    Exekúciu možno nariadiť, len na základe vykonateľného exekučného titulu. Preto, aby mohla byť notárska zápisnica exekučným titulom, musí obsahovať aj súhlas povinnej osoby s vykonateľnosťou. Ak si povinná osoba neplní dohodnuté podmienky v notárskej zápisnici, jednoducho stačí podať návrh na vykonanie exekúcie, nemusí byť súdne konanie.
    Problémom môže byť presvedčiť budúceho dlžníka, aby mal ochotu a vôľu podpísať notársku zápisnicu. Je to tak trošku aj chúlostivé - ako prejav nedôvery (hoci je to len prejav prirodzenej opatrnosti). Obdobne je tomu aj s blankozmenkou. V prípade banky je to jednoduchšie - tam proste žiadateľ o úver nemá voľbu ak to banka určí ako podmienku.

    mermaid je offline (nepripojený) mermaid

    mermaid
    prosim vas, nemate nahodou daku fajnu smernicu k vymahaniu pohladavok?
    vidim, ze ste tu vsetci doma v tejto problematike, poradite mi?

    vopred dakujem

    monymon je offline (nepripojený) monymon

    monymon
    "Smernica" ...nic take neexistuje...ale vsetky potrebne "pravidla" pre vykon rozhodnuti najdete v Obcianskom súdnom poriadku a Exekučnom poriadku ....konkrétne problematika exekučných titulov je v § 41 EP a vyssie tusim niekto presne odcitoval ustanovenie o notarskej zapisnici ako ex. titule. Poopravim prispievatela predo mnou....súdny poplatok je 6% aj v obchodnych aj v obcianskych veciach (v tych priapdoch na ktore sa asi myslelo)... Mala rada na zaver...ak si nie ste isty, ci mate resp. nemate ex. titul .... pomoze zavolat na exekutorsky urad a vyziadat si nie administrativu..ale nejakeho ochotneho koncipienta, ktory vam povie, ci "ten papier" co mate je exekucnym titulom. Netvrdim, ze je to vsade mozne...ale aj take urady su.

    Vymahanie pohladavok - notarska zapisnica

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.