Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské poistenie (vyššia materská)

Dobrý deň prajem. Rada by som sa opýtala na dobrovoľné nemocenské poistenie, vďaka ktorému si môžem zvýšiť materskú. Viem, že nárok na ňu vzniká po nepretržitom prispievaní si po 270 dňoch. Ak by sa vyskytla situácia, kedy by som povedzme po jednom mesiaci prispievania zistila, že som tehotná a musela ísť na rizikové tehotenstvo, neovplyvnilo by to môj nárok na vyššie materské (ak by som aj naďalej pripsievala bez ohľadu na to, či by som pracovala alebo bola na PN-ke)? Alebo existuje nejaká minimálna doba prispievania si? A čo sa týka platenia PN-ky, vyrátavalo by sa mi to z doterajšieho základu alebo z toho navýšeného o dobrovoľné pripoistenie?
Ďakujem.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ste zamestnaná a popritom sa prihlásite na DNP ešte pred otehotnením, tak:

1. Nárok na materské získate nielen z poistenia zamestnanca ale aj z DNP - ak dodržíte podmienku, že každé poistenie jednotlivo trvalo aspoň 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom.

Pritom nie je dôležité, či počas požadovaných 270 dní bola nejaká PN-ka.

2. Pri rizikovom tehotenstve získate nárok na nemocenské len z povinného poistenia zamestnanca. Z DNP len vtedy, ak by DNP trvalo aspoň 270 dní v období 2 rokov pred vznikom PN.

3. Počas PN by ste zrejme (bod 2.) nemocenské z DNP nedostávali. To znamená, že aj počas PN by ste si museli platiť poistné na DNP. Viď bod 1. - nároky na materské z DNP však PN-ka neovplyvní, bez ohľadu na to, či budete alebo nebudete dostávať nemocenské z DNP.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

ahojte,
nie je mi celkom jasná jedna vec....ak je tehotná manželka zamestaná + chcela by si platiť aj DNP z dôvodu teda zvýšenia si materskej....má to vôbec zmysel ???
na jednom mieste sa píše, že tak treba urobiť najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva...
na ďalšom mieste sa ale píše, že DNP sa zaratáva, ak je platené min. 270 dní za posledné 2 roky...
Manželka zo zamestania spĺni podmienku platby nemocenského za posledné 2 roky viac ako 270 dní....
Musí túto podmienku spĺňať aj z DNP ? lebo ak rátam 270 dní, potom mi to príde, že každá budúca mamička by mala byť ešte pred otehotnením DNP....
alebo tých 270 dní sa ráta ako celok(platba zo zamestnania + z DNP) a potom už je len potrebné splniť podmienku platiť navyše DNP min. 26.týždňov pred nástupom na materskú, ak chceme si zvýšiť materskú aj z DNP ?
ďakujem za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak máte dosť času, preštudujte si texty tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
0 0
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

Ďakujem za info.
Takže ak som to dobre pochopil - ak nie, opravte ma prosím...
Manželka je zamestaná + začne si platiť DNP - mala by dostať zvýšenú materskú aj z DNP za podmienky, že bude DNP platiť min. 26 týždňov, tak ?
dnes nám bolo oznámené, že predpokladaný termín pôrodu by mal byť 21.05.2010, a že sme v 8.týždni....keď som si to spočítal, malo by nám to predsalen výjsť, aj keď natesno....dúfam, že sa nemýlim...
a ako je to, ak by šla na rizikové, to by sa jej platila PN-ka a o materskú si môže požiadať kedykoľvek, alebo to vypisuje lekár ?
ak by manželka šla na PN-ku, je možné ísť na materskú 4.týžďne pred pôrodom ? alebo to musí byť 6 resp. 8 týždňov ?
rodíme 1.krát, takže som v týchto veciach troška pozadu...len teraz sa o to začínam viac zaujímať...
ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

willy6 Pozri príspevok
Ďakujem za info.
Takže ak som to dobre pochopil - ak nie, opravte ma prosím...
Manželka je zamestaná + začne si platiť DNP - mala by dostať zvýšenú materskú aj z DNP za podmienky, že bude DNP platiť min. 26 týždňov, tak ?
dnes nám bolo oznámené, že predpokladaný termín pôrodu by mal byť 21.05.2010, a že sme v 8.týždni....keď som si to spočítal, malo by nám to predsalen výjsť, aj keď natesno....dúfam, že sa nemýlim...
a ako je to, ak by šla na rizikové, to by sa jej platila PN-ka a o materskú si môže požiadať kedykoľvek, alebo to vypisuje lekár ?
ak by manželka šla na PN-ku, je možné ísť na materskú 4.týžďne pred pôrodom ? alebo to musí byť 6 resp. 8 týždňov ?
rodíme 1.krát, takže som v týchto veciach troška pozadu...len teraz sa o to začínam viac zaujímať...
ďakujem.
.. ak nemá žiadne ukončené poistenie .. tak musí splniť podmienku 270 dní z obidvoch poistení .. potom bude mať nárok na dávku aj ako zamestnanec aj ako DNP (spolu sa vypláca)
.. ale ak má nejaké ukončené poistenie .. toto sa jej pripočíta k DNP ..
Ale v tomto prípade asi skôr nemá - či sa mýlim
0 0
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

takže existuje nejaký spôsob ako si zvýšiť materskú cez DNP ?
v našom prípade nemá teda zmysel platiť aj DNP, lebo už by sa neplatilo viac ako 270 dní....jedine sa dohodnúť možno so zamestnávateľom, ak to chceme teda priviesť do extrému, aby ukončil pracovný pomer napr. k 30.11.2009. A od 01.12.2009 manželku prijal opäť do zamestnania....a začať si platiť DNP od 01.12.2009....dobre som to pochopil ?
a môže byť prijatá do tej istej firmy XYZ, alebo to musí byť iná firma, iné IČO ???
ďakujem....a ináč, ste všetci skvelí...páči sa mi to tu
škoda, že som túto stránku nenašiel skôr
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

willy6 Pozri príspevok
takže existuje nejaký spôsob ako si zvýšiť materskú cez DNP ?
v našom prípade nemá teda zmysel platiť aj DNP, lebo už by sa neplatilo viac ako 270 dní....jedine sa dohodnúť možno so zamestnávateľom, ak to chceme teda priviesť do extrému, aby ukončil pracovný pomer napr. k 30.11.2009. A od 01.12.2009 manželku prijal opäť do zamestnania....a začať si platiť DNP od 01.12.2009....dobre som to pochopil ?
a môže byť prijatá do tej istej firmy XYZ, alebo to musí byť iná firma, iné IČO ???
ďakujem....a ináč, ste všetci skvelí...páči sa mi to tu
škoda, že som túto stránku nenašiel skôr
.. existuje - bez DNP.. ukončiť terajší PP a začať nový PP s dobrým VZ .. stačí aj pár dní pred materskou .. aj u toho istého zamestnávateľa
0 0
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

no už sa len dohodnúť so zamestnávateľom....
0 0
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

a ako by to bolo v tomto pripade....?
manzelka ma termin porodu 21.5.2010....o matersku by poziadala 1.4.2010...ak by u zamestnavatela skoncila 28.2.2010 a nasledne opatovne sa u toho isteho zamestnavatela zamestnala od 1.3. na mesiac so zakladom napr. 1000 EUR.....materska by sa jej teda ratala z tohto zakladu 1000 EUR, je to tak ?
a ako by to bolo so zamestnavatelom ? on by zaplatil potrebne odvody za mesiac marec a v aprila ak by manzelka nastupila na matersku, uz zamestnavatela nic nestoji manzelka ? uz vsetko za nu plati stat ?
ci aj pocas materskej ma zamestnavatel nejake povinnosti voci statu ???
dakujem za odpoved.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre wily .
v témach materská 2008 a materská 2009 nájdeš veľa konkrétnych prípadov(nový PP pred MD) - preštuduj. Za určitých okolností stačí aj plat okolo 750 eur na max materskú
dávku od prvého dňa platí SP.
0 0
salamun salamun

salamun je offline (nepripojený) salamun

a co v pripade ak je manzelka studentka. za posledne 2 roky nepracovala v SR, cize nema poistenie u zamestnavatela. Rozmyslame o babatku, tak sme zacali riesit aj tuto otazku. Kedy najneskor sa jej oplati DNP aby mohla dostavat vyssiu matersku? Kolko by to bolo? (kedze nema ziaden vymeriavaci zaklad) Co v pripade, ze by nastali komplikacie a sla by na PN (neviem ci sa to tak berie aj u studentov, alebo iba u zamestnancov)
(ospravedlnujem sa, ak tu niekto nieco podobne riesil, ale nemal som cas viacej hladat - je to 1.-krat)
velmi pekne dakujem
0 0
Silvia28 Silvia28

Silvia28 je offline (nepripojený) Silvia28

Ahojte, viete mi povedať ako to bude v mojom prípade? Od 29.4.2009 si platím DNP, zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer k 31.7.2009, rušila sa firma. Pracovala som tam od roku 2002. Od 1.8.2009 som na PN. Termín nástupu na materskú mám 1.11.2009. Bude mi materská vyplácaná aj z nemocenského poistenia aj z DNP? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Silvia28 Pozri príspevok
Ahojte, viete mi povedať ako to bude v mojom prípade? Od 29.4.2009 si platím DNP, zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer k 31.7.2009, rušila sa firma. Pracovala som tam od roku 2002. Od 1.8.2009 som na PN. Termín nástupu na materskú mám 1.11.2009. Bude mi materská vyplácaná aj z nemocenského poistenia aj z DNP? Ďakujem za odpoveď.
No ja mám pocit, že si budeš môcť vybrať bud zo zamestnania alebo z DPN , vyber tú vyššiu.

Na to aby si poberala aj zo zamestnania aj z DPN, musíš mať platené DPN 270 dní, a to ty nemáš.
0 0
salamun salamun

salamun je offline (nepripojený) salamun

nikto neporadi???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

salamun Pozri príspevok
a co v pripade ak je manzelka studentka. za posledne 2 roky nepracovala v SR, cize nema poistenie u zamestnavatela. Rozmyslame o babatku, tak sme zacali riesit aj tuto otazku. Kedy najneskor sa jej oplati DNP aby mohla dostavat vyssiu matersku? Kolko by to bolo? (kedze nema ziaden vymeriavaci zaklad) Co v pripade, ze by nastali komplikacie a sla by na PN (neviem ci sa to tak berie aj u studentov, alebo iba u zamestnancov)
(ospravedlnujem sa, ak tu niekto nieco podobne riesil, ale nemal som cas viacej hladat - je to 1.-krat)
velmi pekne dakujem
Bolo to tu viac krát rozoberané. Na to aby si mohla poberať materskú potrebuješ mať platené nemocenské poistenie do SP najmenej 270 dní, ak toľko platíš, tak materskú dostaneš, alebo PN. Skôr nedostaneš nič.

Prihlásiš sa ako dobrovolne poistená osoba na SP, zvolíš si vymeriavaci základ (VZ ) od 295,50 do cca 1084 €, a platíš 9 mesiacov poistné. Ak otehotnieš pred začiatkom platenia tak nestihneš splniť podmienku dlžky poistenia a nedostaneš nič. Odporúčam platiť dva tri mesiace a až tak otehotnieť.
Platí sa 4,4% z VZ.

Treba si prečítať témy čo sú na porade, v každej sa hovorí to isté stále dokola . A aj ako študentka môže ísť na PN, ak má dostatočnú dobu poistenia.
0 0
salamun salamun

salamun je offline (nepripojený) salamun

dakujem este raz a ospravedlnujem sa, ze spamujem
0 0
aurora78 aurora78

aurora78 je offline (nepripojený) aurora78

Mam jednu otazocku.
Viem ze si musim platit DNP 270dni, no co v pripade ze pocas tohto obdobia ma lekar vypise na rizikove, alebo budem mat OCR. To si budem jednoducho platit aj nadalej akoby sa nic nedialo? Alebo platit nebudem, no dni sa mi budu ratat ako keby som si platila? A ked budem mat VZ maximum, tak budem mat aj napriek tomu max matersku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aurora78 Pozri príspevok
Mam jednu otazocku.
Viem ze si musim platit DNP 270dni, no co v pripade ze pocas tohto obdobia ma lekar vypise na rizikove, alebo budem mat OCR. To si budem jednoducho platit aj nadalej akoby sa nic nedialo? Alebo platit nebudem, no dni sa mi budu ratat ako keby som si platila? A ked budem mat VZ maximum, tak budem mat aj napriek tomu max matersku?
Mala si nejaké ukončené nem. poistenie v posledných 2 rokoch, napr. zo zamestnania ?
0 0
aurora78 aurora78

aurora78 je offline (nepripojený) aurora78

Nie, nic, momentalne som 1,5roka
na RD a pred tym som bola nezamestnana.
0 0
willy6 willy6

willy6 je offline (nepripojený) willy6

a ako sa bude ratat materska, ak termin porodu je 21.5.2010, manzelka pojde ale na rizikove od 1.11.2009....bude za brat materska z roku 2008 ?
a ak by to bolo tak, ak v roku 2008 zmenila zamestnavatala, bude sa brat materska od toho posledneho ?
a ako je to z PN-kou ? tiez sa berie rok 2008 ?
a kolko to robi % pri materskej a kolko pri PN-ke ?
ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať