Zavrieť

Porady

narok na davku v hmotnej nudzi

Nasej zamstnankyni - slobodnej mamine, ktora zije u svojej matky (podotykam, ze zamestnankyna ma 26 rokov, takze podla zakona o hmotnej nudzi by sa matkin prijem nemal posudzovat - dufam, ze sa nemylim..) uznali malu matersku cca 5.500 Sk. S otcom dietata sa na vyzivnom nedohodli, bude to musiet ist sudnou cestou, cize moze trvat aj par mesiacov, kym od neho nieco dostane. Ma narok na neaku davku v hmotnej nudzi? Zivotne minimum na matku s dietatom je cca. 8.000 Sk, ak sa mozem spolahnut na informaciu od mojej kolegini.. Ked sa jej sudnou cestou podari ziskat spat vyzivne min. 2.500 Sk bude musiet tieto davky v plnej vyske vratit? A ak jej uznaju mensie vyzivne, len ten rozdiel? Za odpovede vopred velmi pekne dakujem!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Moja dcéra podobný prípad dostáva len rodičovský príspevok a rodinné prídavky na nič iné nemá nárok. Má 27 býva u matky a 1 dieťa. Nárok je len na predĺžené materské o niekoľko týždňov už presne neviem koľko a nič viac.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi upravuje zákon č. 599/2003 Z.z. Pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v HN (zdôrazňujem, nie na posúdenie, či je občan v hmotnej núdzi) sa nevychádza zo súm životného minima, ale zo súm uvedených v citovanom zákone.
    Takže, k otázke:
    - v prvom rade musí začať konanie o určenie výživného na maloleté dieťa (ak by konanie nezačala, úrad by nepriznal dávku z dôvodu neuplatnenia zákonných nárokov), stačí podať návrh a úrad môže začať poskytovať dávku a príspevky preddavkovo s tým, že po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu, dávka a príspevky sa zúčtujú
    - v okruhu spoločne posudzovaných osôb sa bude započítavať ona + jej dieťa
    - do príjmu sa jej započíta 75 % z materského, čo je zo sumy cca 5.500,- Sk 4.125,- Sk, PnD sa do príjmu nezapočítava
    - z otázky dedukujem, že dieťa má menej ako 31 týždňov veku, preto, pri osobnej, celodennej a riadnej starostlivosti osamelého rodiča o dieťa do 31 týždňov veku má táto osoba nárok aj na ochranný príspevok
    - predpokladám, že nie je vlastníčka, ani nájomkyňa rodinného domu alebo bytu, takže nárok na príspevok na bývanie nebude mať
    - sumy dávky a príspevkov uvádzam platné od 1.9.2005:

    - dávka .............................2500 Sk
    - príspevok na ZS ................ 100 Sk
    - ochranný príspevok ...........1700 Sk
    SPOLU: 4300 Sk

    mínus príjem 4125 Sk

    dávka a príspevky cca 175 Sk
    samozrejme, výška mesačnej dávky bude závisieť od sumy materského !!!

    Tomi je offline (nepripojený) Tomi

    Tomi
    Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Môj brat je ženatý má 3 malolaté deti, manželka je nezamestnaná, nepoberá žiadny príjem ani soc. dávky. Brat má príjem cca 9 000,- Sk masačne. Má narok na na príspevok v hmotenj núdzi.

    Ďakujem.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Tomi
    Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Môj brat je ženatý má 3 malolaté deti, manželka je nezamestnaná, nepoberá žiadny príjem ani soc. dávky. Brat má príjem cca 9 000,- Sk masačne. Má narok na na príspevok v hmotenj núdzi.

    Ďakujem.
    Na túto otázku nie je možné dať jednoznačnú odpoveď. Výška dávky v hmotnej núdzi a príspevkov sa určí ako rozdiel medzi sumou nárokov a príjmom. Za príjem sa považuje 75 % z príjmu zo závislej činnosti, tzn. v tomto prípade cca. 6750 Sk. Dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu s troma deťmi je 3700 Sk. Na a ďalej sa k dávke pripočítavanú nároky na príspevky, napr. príspevok na zdravotnú starostlivosť, t.j. 50 Sk x 5 osôb = 250 Sk, príspevok na bývanie ak niekto z týchto osôb je vlastníkom alebo nájomcom bytu, rodinného domu a uhrádzajú náklady spojené s bývaním, t.j. 1920 Sk, aktivačný príspevok ak sa niekto z týchto osôb aktivizuje - študuje popri zamestnaní, rekvalifikuje sa ..., t.j. suma 1700 Sk, alebo ochranný príspevok.

    Z dôvodu nedostatočných informácií je táto odpoveď len orientačná.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Jednoducho povedané, ak nemá nárok na aktivačný alebo ochranný príspevok (tie sú vo výške 1700 Sk a môže sa poberať len 1 z nich), potom mu nepatrí dávka v hmotnej núdzi ( suma 6750 Sk je viac ako súčet 3700 Sk+250 Sk+1920 Sk). Ak má nárok na horecitované príspevky, potom je výška dávky v hmotnej núdzi závislá od výšky celkového aktivačného (alebo ochranného) príspevku.

    Kitike je offline (nepripojený) Kitike

    Kitike
    Do okruhu príjmu spoločne posudzovaných osôb pre dávku v hmotnej núdzi sa započítava aj dôchodok starej mamy ktorá žije s nami v spoločnej domácnosti? Ďakujem

    lucia77 je offline (nepripojený) lucia77

    lucia77
    rada by som poprosila o radu, teta sa od januara stara o babku ZTP, priznali jej prispevok za opatrovanie 2700 skk babka ma dochodok 8000 skk, byvaju spolu v byte, ktoreho vlastnikom je teta, nema teta narok na prispevok na byvanie?
    dakujem

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    lucia77 Pozri príspevok
    rada by som poprosila o radu, teta sa od januara stara o babku ZTP, priznali jej prispevok za opatrovanie 2700 skk babka ma dochodok 8000 skk, byvaju spolu v byte, ktoreho vlastnikom je teta, nema teta narok na prispevok na byvanie?
    dakujem
    Aký má teta príjem okrem príspevku za opatrovanie ?

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    Lucia podľa mňa má teta nárok na pomoc v hmotnej núdz.
    Tieto dve osoby sa pre posúdenie príjmu k priznaniu hmotnej núdze posudzujú samostatne. Tete zvlast, babka zvlast.
    Teta ma prijem 2 700 Sk a teda ma nizsi prijem ako je 4980 Sk( suma ŽM pre 1 osobu) a v zmysle zákona 599/2003 je povačžovaná za osobu žijúcu v hmotnej núdzi a preto jej prináležia nasledovné dávky:
    - príspevk na zdravotnú starostlivosť 60 Sk
    - príspevok na bývanie 1 640 SK
    - ochranný príspevok( z dôvodu starostlivosti o ZTPO 1 900 Sk
    - dávka v hmotnej núdzi 1 460 S
    -----------------------------------------------------------------------
    Spolu? 5 060 Sk
    Príjem 2 700 x 0,75 2 025 SK
    -----------------------------------------------------------------------
    Pomoc v hmotnej núdzi pre tetu je: 3 035 Sk
    Teta si môže podat žiadot na UPSVaR o pomoc v hmotnej núdzi
    Dana 22

    zuzume je offline (nepripojený) zuzume

    zuzume
    Dobry den chcela by som sa spytat ci mame narok na prispevok v hmotnej nudzi ja som na rodicovskej dovolenke a manzel je zivnostnik jeho zaklad dane za rok 2006 bol 77580,- mame jedno dieta.
    Dokladuju sa aj vydaje? za byvanie platime 5300,-
    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.