Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok

Som zamestnana od 1.8.1996 (bez zmeny zamestnavatela, cize bola som nemocensky poistena). V roku 2008 som bola od februara do jula na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu. V juli sa nam narodili dvojicky - od 18. jula som poberala matersky prispevok az do 2.4.2009. Od 3.4.2009 poberam rodicovsky prispevok. Chcem sa spytat, ci budem mat narok na zvyseny rodicovsky prispevok (od 1.1.2010), resp. co by som mala spravit, aby mi bol tento rodicovsky prispevok priznany. Dakujem za odpovede! Taffy
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

taffy Pozri príspevok
Som zamestnana od 1.8.1996 (bez zmeny zamestnavatela, cize bola som nemocensky poistena). V roku 2008 som bola od februara do jula na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu. V juli sa nam narodili dvojicky - od 18. jula som poberala matersky prispevok az do 2.4.2009. Od 3.4.2009 poberam rodicovsky prispevok. Chcem sa spytat, ci budem mat narok na zvyseny rodicovsky prispevok (od 1.1.2010), resp. co by som mala spravit, aby mi bol tento rodicovsky prispevok priznany. Dakujem za odpovede! Taffy
máš počas poberania rod.príspevku nejaký iný príjem ? Napr. práca na dohodu ...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
taffy taffy

taffy je offline (nepripojený) taffy

Nie, nemam ziadny iny prijem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ak bude zakon schvaleny tak ako sa predklada, tak ano, tie , co maju narok na matersku, budu mat narok aj na zvyseny rodicovsky.

ale co s tym navrhom urobia pani poslanci je vo hviezdach.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

aby jej do dvoch rokov detí vyplácali zvýšený RP, tak musí požiadať UPSVaR o posudzovanie podla zákona účinného od 1.1.10 a nesmie pracovať ani na dohodu (celý mesiac), aby mala nárok na RP (ani na ten nižší, po dosiahnutí 2-och rokov detí, ak požiada o posudzovanie podla nového zákona).

Ale ako píse ivka, toto je len podla návrhu zákona o RP, aká bude konečná verzia???
0 0
taffy taffy

taffy je offline (nepripojený) taffy

Chapem spravne, ze ak by som chcela pracovat/brigadovat a odrobit nejake hodiny pocas poberania RP, nedostanem ziadny RP? Viem, ze nastali nejake zmeny ohladom tohot - hovorili mi to na "socialke", ale vraj ak by som chcela nieco taketo podniknut, mam sa u nich zastavit a oni mi poradia.
A este jedna vec: v niektorom casopise som citala, ze ked zena prejde z materskeho na rodicovsky, nemocenske sa jej uz neplati a mala by znova splnit podmienku byt nemocensky poistena min. 270 dni. Ak som to spravne pochopila, ja za tento rok nebudem mat tych 270 dni - len od januara do toho 2.4. Nema to vplyv na mozne zvysenie RP v novom roku? (kiezby to uz konecne uzakonili)
Z tychto zakonov som jelen.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

taffy Pozri príspevok
Chapem spravne, ze ak by som chcela pracovat/brigadovat a odrobit nejake hodiny pocas poberania RP, nedostanem ziadny RP? Myslím, že záleží, či dohoda trvala celý kalendárny mesiac. Ak len časť mesiaca, t.j. ostatnú časť mesiaca splnaš podmienky na nárok na RP, tak je to OK a nárok na RP za daný mesiac vzniká. Viem, ze nastali nejake zmeny ohladom tohot - hovorili mi to na "socialke", ale vraj ak by som chcela nieco taketo podniknut, mam sa u nich zastavit a oni mi poradia.
A este jedna vec: v niektorom casopise som citala, ze ked zena prejde z materskeho na rodicovsky, nemocenske sa jej uz neplati to je pravda, od prvého dna RD máš prerušené poistenie zamestnanca a mala by znova splnit podmienku byt nemocensky poistena min. 270 dni. tomuto nerozumiem, čo tým myslíš. Ale pre nárok na materské (ak by si znovu otehotnela) sa aj dni prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania RD, ak prac.pomer trvá, rátajú do 270dní. Ak som to spravne pochopila, ja za tento rok nebudem mat tych 270 dni - len od januara do toho 2.4. Nema to vplyv na mozne zvysenie RP v novom roku? (kiezby to uz konecne uzakonili) nie, tam ide o to, či si mala nárok na materské, a ak by chcel poberať RP tvoj manžel (ak by bol napr. nezamestnaný a ty nastúpiš do práce), tak či dva roky "pred pôrodom" bol aspon 270dní nem.poistený.
Z tychto zakonov som jelen.
.
0 0
taffy taffy

taffy je offline (nepripojený) taffy

Strasen moc diky za odpoved! Uz som z toho mensi jelen
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Pekný deň, prosím týka sa zvýšený rodič. príspevok aj mojej priateľky? ja ju presviedčam, že nie.
Do nástupu na MD pracovala v TPP. Na MD nastúpila niekedy začiatkom novembra 2007. Bábo sa jej narodilo 30.11.2007. Pol roka poberala Mat.príspevok a od 1.5.2008 je nepretržite dodnes na rodič.príspevku. Nemá žiadne iné aktivity /dohody, atď./. Bude mať nárok na zvýšený rodičák? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Pekný deň, prosím týka sa zvýšený rodič. príspevok aj mojej priateľky? ja ju presviedčam, že nie.
Do nástupu na MD pracovala v TPP. Na MD nastúpila niekedy začiatkom novembra 2007. Bábo sa jej narodilo 30.11.2007. Pol roka poberala Mat.príspevok a od 1.5.2008 je nepretržite dodnes na rodič.príspevku. Nemá žiadne iné aktivity /dohody, atď./. Bude mať nárok na zvýšený rodičák? Ďakujem.
zvýšený rodičovský príspevok - ak zákon prejede v parlamente - sa bude vyplácať do 2 rokov veku dieťaťa, dovršených po 1.1.2010.
Vaše dieťa bude mať 2 roky 30.11.2009. Preto zvýšenie RP sa tvojej priatelky netýka.
0 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

Kočky,

a mne nechajú rodičák aspoň vo výške 164 €, keď od 09/2009 pracujem? Malý bude mať 04/2010 dva roky.
Viem, že by som vyšší nedostala, ale dúúúfam, že mi aspoň tú nízku sadzbu nechajú. Aj z toho platím tete za opatrovanie.
Viete mi poradiť?

Ďakujem

Erika
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Beella Pozri príspevok
Kočky,

a mne nechajú rodičák aspoň vo výške 164 €, keď od 09/2009 pracujem? Malý bude mať 04/2010 dva roky.
Viem, že by som vyšší nedostala, ale dúúúfam, že mi aspoň tú nízku sadzbu nechajú. Aj z toho platím tete za opatrovanie.
Viete mi poradiť?

Ďakujem

Erika
predpokladám, že RP poberáš ešte pred 1.1.09, t.j. podla zákona o RP účinného do 31.12.08. V takom prípade ak schvália nový zákon v znení, ako bol navrhnutý a ty nepožiadaš o posudzovanie podla zákona o RP účinného od 1.1.10, tak ti nárok na RP ostane, ak počas zárobkovej činnosti nebude dieťa v škôlke, ale sa on bude starať iná fyzická osoba alebo súkromné jasle.
0 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

brčko Pozri príspevok
predpokladám, že RP poberáš ešte pred 1.1.09, t.j. podla zákona o RP účinného do 31.12.08. V takom prípade ak schvália nový zákon v znení, ako bol navrhnutý a ty nepožiadaš o posudzovanie podla zákona o RP účinného od 1.1.10, tak ti nárok na RP ostane, ak počas zárobkovej činnosti nebude dieťa v škôlke, ale sa on bude starať iná fyzická osoba alebo súkromné jasle.
V toto som dúfala a veľmi pekne ďakujem za informáciu.
Áno, RP poberám tuším od 10/08 a nepožiadam samozrejme ako pracujúca o zvýšenie. Tak príspevok na opatrujúcu tetušku zostane
Brčko, ešte raz - srdečná vďaka
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Pekný deň prajem
Ako je to vlastne s tým RD príspevkom od januára? Mám z toho chaoos a aj ma to trápi.
Som na materskej a pred tým som nebola zamestnaná,platila som si odvody na nemocenské poistenie.Síce v min výške ale predsa a mala som nárok aj od soc. poisťovne.Teraz poberám príspevok už od úpsvar.Teraz neviem,či mám nárok aj ja na ten zvýšený RD,alebo nie.Podľa mňa je to nespravodlivé,aby bol rozdiel medzi mamičkou,ktorá pracovala a ktorá nie.Napr.ja som pracovala ale len na dohodu a to sa mi nikde nepočíta..
Viete mi niekto odpovedať na túto otázku.A vlastne treba o to požiadať,kedy,a kde ?aby nebolo neskoro ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tajnostkárka Pozri príspevok
Pekný deň prajem
Ako je to vlastne s tým RD príspevkom od januára? Mám z toho chaoos a aj ma to trápi.
Som na materskej a pred tým som nebola zamestnaná,platila som si odvody na nemocenské poistenie.Síce v min výške ale predsa a mala som nárok aj od soc. poisťovne.Teraz poberám príspevok už od úpsvar.Teraz neviem,či mám nárok aj ja na ten zvýšený RD,alebo nie.Podľa mňa je to nespravodlivé,aby bol rozdiel medzi mamičkou,ktorá pracovala a ktorá nie.Napr.ja som pracovala ale len na dohodu a to sa mi nikde nepočíta..
Viete mi niekto odpovedať na túto otázku.A vlastne treba o to požiadať,kedy,a kde ?aby nebolo neskoro ďakujem
návrh zákona o RP ešte nie je schválený. Schválili ho len v prvom kole (a sú kolá tri). Teraz sa k nemu majú vyjadriť jednotlivé výbory do konca novembra, resp. 1.12.09, takže ku končenú verziu a očakávané schválenie ťažko predpokladať skôr ako v decembri.

ak si poberala materské a dieťa nemá dva roky a nepracuješ na dohodu, tak sa ti oplatí písomne požiadať upsvar o posudzovanie RP podla nového zákona účinného od 1.1.2010. Ak ho teda schvália v navrhovanej verzii.

To čo je spravodlivé vždy záleží od uhla pohladu. Aj ked RP by mal byť sociálna dávka...
0 0
luci79luci luci79luci

luci79luci je offline (nepripojený) luci79luci

Ahojte, chcela by som sa opytat ci mi viete poradit, povedat ci sa zvysenie rod. prispevku tyka aj mna alebo nie...
Rodicovsky prispevok dostavam od juna 2009..Matersku som poberala, taktiez pracovala pred materskou, zdravotne som taktiez platila, ale v inom state,v UK...plati to navysenie rodicovskeho aj pre mna? Pozera sa na to ci materska sa dostavala zo Slovenska alebo je to v ramci EU ....
vopred vam dakujem za rady
0 0
jaboig jaboig

jaboig je offline (nepripojený) jaboig

dostane ten vyšší príspevok aj mamička, ktorá má dve deti. Pred prvým dieťaťom bola zamestnaná potom brala naň materskú, rodičovský príspevok a otehotnela s druhým dieťaťom na ktoré tiež poberala materskú a teraz rodičovský príspevok. Môže požiadať o zvýšenie príspevku od 2010? ĎAKUJEM
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Dobry den,poprosila by som,keby niekto vedel mi poradit,ci budem mat narok na novy rod.prispevok, pripadne ci tento novy zvyseny prispevok treba niekde ziadat,alebo je to automaticke??
v r. 2004 do 15.8.2007 som bola na rodic.dovolenke,
od 15.8. 2007 som bola zamestnana ,ale od 3.1.08 na PN az do konca druheho tehotenstva (19.8.2008) doba urcita mi v praci skoncila k 31.8.08, takze dovtedy som tam bola zamestnana.
Tri roky som nepracovala, takze je skor otazka ako ta predtym ci dostanu tento prispevok aj mamicky, ktore idu z materskej do materskej-a predtym pracovali.....
DAKUJEM velmi pekne za ochotu.
0 0
katarinka1981 katarinka1981

katarinka1981 je offline (nepripojený) katarinka1981

momentalne na materskej
citam a citam a mam velky chaosssss....v marci 2010 sa mi narodil syncek...poberala som matersku,pred materskou som nepracovala(tu na SK alepredtym v IT) ale platila som si do SP a mam splnenych tych 270 dni...teraz si vsak neplatim nic...od septembra vobec nic.Dostavam rodicovsky prispevok ak sa schvali zvysenie RP mam nan narok aj ja?? Treba urady o nieco poziadat.
A este jedna otazka? Planujem si zobrat zivnost,ostava mi rodicovsky prispevok? Eventuelne ak by sa aj zvysil a tykalo by sa to aj mna... aspon ja som tak vedela,ze ano ostal by mi pokial by som maleho dala do jasliciek.Ak by som ho nechala u fyz.osoby tak by mi bola vyplatena,polovica. Velmi pekne prosim poradite mi ako vzdy? Dakujem....
0 0
katarinka1981 katarinka1981

katarinka1981 je offline (nepripojený) katarinka1981

momentalne na materskej
v marci 2009...som sa pomylila :O)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...k-od-1-1-2010/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať