Zavrieť

Porady

porušenie liečebného režimu

Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
Usporiadat
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Tým, že porušil liečebný režim, neporušil pracovný poriadok. Ja som skôr za názor, že NIE, že nie je to dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Zamestnanec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu.
Okamžité skončenie pracovného pomeru je možné, ak zamestnanec závažne porušil pracovnú disciplínu. Je to na zváženie, či sa dá porušenie liečebného režimu považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny. Podľa môjho názoru je to prisilné. V každom prípade nezaškodí doručiť mu oznámenie o porušení pracovnej disciplíny s upozornením, že opakované porušenie môže byť dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Dôvody na výpoveď danú zamestnávateľom sú uvedené v § 63 a dôvody na okamžité skončenie v § 68 Zákonníka práce. Podľa môjho názoru porušenie liečebného poriadku nie je dôvod na okamžité rozviazanie pracovného pomeru. Ak zamestnávateľ zistil porušenie liečebného režimu postupuje podľa § 5 ods.1 písm c) Zákona 462/2003 o náhr.príjmu pri dočasnej PN (Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec ak porušil liečebný režim určený lekárom, odo dňa porušenia liečebného režimu)
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

no...ak zamestnanec sedel niekde v čakárni u doktora a čakal na kontrolu alebo dáke vyšetrenie...je predsa o tom záznam v zdravotnej karte...príp. potvrdenie od lekára...tak sa nieto čoho obávať. V prípade, ak sú povolené (písomne) vychádzky od lekára, tak v uvedené hodiny nemusí sedieť doma. Inak podla môjho názoru je to porušenie, lebo ak som chorá a som na PN, to znamená, že nemôžem chodiť do práce a tým pádom ani po nákupoch. PN si netreba zamieňať s dovolenkou...
Naposledy upravil zuska : 23.08.05 at 09:32
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Je to pravda, ak je PN mal by byť doma s výnumkou návštevy u lekára. Ale v prípade, že dotyčný "žije sám" bude mu tolerovaný aj čas na nevyhnutný nákup základných potrieb.
0 0
anitram anitram

anitram je offline (nepripojený) anitram

ja by som mala k tejto teme jednu otazku.

Ked som PN a byvam v inom meste ako mam uvedene trvale bydlisko uz dlhsie ako tri roky (ale nemozem sa tam prihlasit), zamestnavatel bude robit kontrolu v mieste trvaleho bydliska a ja tam nebudem?? Moze mi odmietnut zaplatit PN?? Alebo mozem niekde uviest, ze sa zdrzujem tam a tam a potom zamestnavatel musi urobit kontrolu tam, kde som mu to uviedla??

Ako postupovat v takomto pripade.

dakujem za odpovede
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
U lekára pri vypisovaní tlačiva PN treba uviesť okrem adresy trvalého pobytu aj adresu, kde sa bude pacient zdržiavať počas PN. Na tlačive PN je na to samostatná kolónka.
0 0
Hanina Hanina

Hanina je offline (nepripojený) Hanina

Ja si myslím, že na PN nemusí byť udaný trvalý pobyt , ale miesto kde sa bude
dotyčný/á zdržiavať. Zamestnavateľ by sa mal držať adresy na PN.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Zamestnávateľ (spoločník) našiel zamestnanca, ktorý je na PN v krčme - náhodou. Môžeme mu na základe toho napísať oznámenie o porušení liečebného režimu aj s dôsledkami podľa par. 5, zák o náhr. príjmu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tonkat
Zamestnávateľ (spoločník) našiel zamestnanca, ktorý je na PN v krčme - náhodou. Môžeme mu na základe toho napísať oznámenie o porušení liečebného režimu aj s dôsledkami podľa par. 5, zák o náhr. príjmu?
Nebol si ten chorý iba zapiť lieky?
Mária M
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Tweety
Nebol si ten chorý iba zapiť lieky?
Mária M
Žeby? To ma nenapadlo. Ale vážne, ešte prosím jednu odpoveď, ktorý § ZP hovorí o tom, že porušenie liečebného poriadku je porušením pracovnej disciplíny? Vďaka.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Prosím, pozrite moje prísp. č. 12 a 10. Je to súrne!!!!!!!!! Vďaka za ochotu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tonkat
Žeby? To ma nenapadlo. Ale vážne, ešte prosím jednu odpoveď, ktorý § ZP hovorí o tom, že porušenie liečebného poriadku je porušením pracovnej disciplíny? Vďaka.
V ZP som nenašla §, ktorý by to riešil, našla som iba § 63 odst.5, ak chce zamestnávateľ dať výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k tomu.

Mária M
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Ja som našla § 81 Základné povinnosti zamestnanca - písm d) v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej PN, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Dievčatá v Národnom poistení máte dokonca také stanovisko SP, že ak udáte, že ste ich nepočuli, lebo ste spali, budú žiadať správu, či naozaj ste mali naordinované lieky také, že ste tak tvrdo spali!!!
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Vďaka všetkým, ale čo s tou krčmou? Môžeme mu napísať to porušenie, aj keď to nebola dopredu plánovaná kontrola?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

petra:-)
Ja som našla § 81 Základné povinnosti zamestnanca - písm d) v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej PN, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom
Nedalo, mi to, že naši zákonodarci by boli na taký prípad zabudli, keď už platíme 10 dní PN a ono sa našiel na to §. Je to tak- je to porušenie pracovnej disciplíny.
Mária M
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

monika-s
Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
Zákon č. 462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri dočasnej prac. neschopnosti vymenúva prípady, kedy zamestanec nemá nárok na náhradu príjmu pri dočasnej prac. neschopnosti:
v ustanovení par. 5 pod písmenom c) je uvedené aj porušenie liečebného režimu určeného lekárom. Zamestnanec je totiž podľa zákona povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať režim určený lekárom. Zamestnávateľ má na druhej strane právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Kontrolu dodržiavania liečebného režimu vykonáva zamestnávateľ V OBIDLí ZAMESTNANCA S JEHO SÚHLASOM alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava. Toto miesto je uvedené v potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti. Od okamihu porušenia liečebného režimu mu zaniká nárok na náhradu príjmu pri dočasnej prac. neschopnosti. "1000 RIEŠENÍ 3/2005 str. 54"
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

monika-s
Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
V zmysle Zákonníka práce porušenie liečebného režimu znamená porušenie pracovnej disciplíny, z čoho vyplýva aj možnosť zamestnávateľa dať zamestnancovi výpoveď. S tým sa viaže aj povinnosť zamestnávateľa písomne upozorniť zamestnanca na možnosť výpovede v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s menej závažným porušením pracovnej disciplíny.

Háčik je asi v tom, že iba v málo prípadoch sa však porušenie dokáže (spal, bol na akútnom ošetrení u zubára,...).

Prípadné porušenie liečebného režimu dočasne práceneschopným zamestnancom počas obdobia poberania náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti dokumentuje zamestnávateľ pre potreby Sociálnej poisťovne na II. a II. a) diele tlačiva Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti.


0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Ak by ste mali pracovný poriadok, v ňom obyčajne býva zakotvené, čo sa považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny - a možno tam nájdete i porušenie liečebného režimu.
Inak ZP nekonkretizuje hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
Myslím, že máte šancu ho postihnúť iba nevyplatením náhrady mzdy za prvých 10 dní PN.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať