Zavrieť

Porady

opäť leasing

Zaujímala by ma jedna vec ohľadne leasingu: ked sa zaúčtuje leasované auto na 022, tak treba ho aj odpisovať? Tohto roku sme brali auto na leasing a v splátkovom kalendári sa istina a finančná činnosť každým mesiacom menia, len suma na mesačnú úhradu ostáva konštantná. Je to akože forma odpisovania, ktorá mi vchádza do nákladov?

Nikto sa nenarodil múdry, ale ani nezomrel hlúpy...
Usporiadat
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

Dada
Ten majetok si musíš zadeliť do odpisovej skupiny. Účtovné odpisy robíš na základe zadanej odpisovej skupiny a daňové podľa dĺžky lízingu. A o rozdiel medzi účtovnými a daňovými upravuješ potom na konci základ dane. Tak ako to mám v tabuľke.
Je to auto na 60 mes. leasing. To budem odpisovať 4 roky a danovo 5 rokov?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ešte raz prikladám tabuľku lízingu v PU. V tom mojom lízingu nebol poplatok, ale ten sa účtuje 042/379, 343/379 a úhrada 379/221.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

zuska
Je to auto na 60 mes. leasing. To budem odpisovať 4 roky a danovo 5 rokov?
Účtovne 4 roky a daňovo 5.
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

Dada, ďakujem za tabuľky. Takže v účtovnictve budem figurovať 4 roky a potom už len na daňovom. Ďakujem. Asi som trochu účtovne retardovaná...ale čo už.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

zuska
Dada, ďakujem za tabuľky. Takže v účtovnictve budem figurovať 4 roky a potom už len na daňovom. Ďakujem. Asi som trochu účtovne retardovaná...ale čo už.
Keby si niečo nevedela, tak sa kľudne ozvi.
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

POZOR:
pri lizovanych veciach plati § 26 ods. 8, ktorý píše, že takýto majetok odpíše nájomca do výšky 100 % počas doby trvania prenájmu.
Znamená to teda, že daňovo ten majetok odpíšeš za 60 mesiacov (tu sa rátajú mesačné odpisy) a účtovne podľa svojej internej smernice, t.j. napr. za 4 roky.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

zlatica76
POZOR:
pri lizovanych veciach plati § 26 ods. 8, ktorý píše, že takýto majetok odpíše nájomca do výšky 100 % počas doby trvania prenájmu.
Znamená to teda, že daňovo ten majetok odpíšeš za 60 mesiacov (tu sa rátajú mesačné odpisy) a účtovne podľa svojej internej smernice, t.j. napr. za 4 roky.
Áno, samozrejme, že sa berú do úvahy mesačné odpisy.
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Dada
Keby si niečo nevedela, tak sa kľudne ozvi.
Naväzujem na predchádzajúci príspevok a chcem prekonzultovať:
v splátkovom kalend. mám poplatok za prevod vlastníct. práv k PL. Tento poplatok som pripočítala k istine, teda dala som do dovstupnej ceny /OC/ auta, a túto odpisujem. Je to správne?? Alebo ho naúčtujem jednorázovo do nákladov, keď bude leasing. ukončený a poplatok bude uhradený. Ja sa prikláňam k názoru, že do OC.
Dada, tabuľky sú super,vďaka.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

dom
Naväzujem na predchádzajúci príspevok a chcem prekonzultovať:
v splátkovom kalend. mám poplatok za prevod vlastníct. práv k PL. Tento poplatok som pripočítala k istine, teda dala som do dovstupnej ceny /OC/ auta, a túto odpisujem. Je to správne?? Alebo ho naúčtujem jednorázovo do nákladov, keď bude leasing. ukončený a poplatok bude uhradený. Ja sa prikláňam k názoru, že do OC.
Dada, tabuľky sú super,vďaka.
Poplatok za prevod vlast. práv k PL dávam do OC.
0 0
učiteľka učiteľka

učiteľka je offline (nepripojený) učiteľka

t.č. učiteľka, absolventka SEŠ a VŠE ...viac
Dakujem za tabuľky, stále v tom leasingu tápem, koľko autorov toľko verzií. Ale táto má konečne hlavu aj pätu. Len sa chcem opýtať, či mesačne účtovať najskôr predpis všetkých poplatkov na základe splátkového kalendára, ktorý si prefotím. Neúčtujem už žiadny záväzok (na splátkovom kalendári je uvedené, že nahrádza faktúru). Vďaka za odpoveď.
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

Učiteľka, nie si v tom sama. Ja sa v nom neviem zorientovať doteraz.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

učiteľka
Dakujem za tabuľky, stále v tom leasingu tápem, koľko autorov toľko verzií. Ale táto má konečne hlavu aj pätu. Len sa chcem opýtať, či mesačne účtovať najskôr predpis všetkých poplatkov na základe splátkového kalendára, ktorý si prefotím. Neúčtujem už žiadny záväzok (na splátkovom kalendári je uvedené, že nahrádza faktúru). Vďaka za odpoveď.
Každý mesiac si do agendy Ostatné záväzky (účtujem v Pohode) nahadzujem predpis splátky na ten ktorý konkrétny mesiac. Nenahadzujem všetky naraz.
Celkový záväzok voči lízingovke mám tiež nahodený, ale o ňom neúčtujem, len likvidujem bez väzby, aby bolo vidno v Knihe záväzkov koľko mi ešte ostáva uhradiť lízingovke.
0 0
učiteľka učiteľka

učiteľka je offline (nepripojený) učiteľka

t.č. učiteľka, absolventka SEŠ a VŠE ...viac
Ja účtujem v MRP a tuším tam nie je agenda "Ostatné záväzky". Ak sa mýlim, nech mi je odpustené. Mám to na inom počítači, doma. Teraz do toho nemôžem kuknúť. Poradí MRP-ák? Vďaka
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

učiteľka
Ja účtujem v MRP a tuším tam nie je agenda "Ostatné záväzky". Ak sa mýlim, nech mi je odpustené. Mám to na inom počítači, doma. Teraz do toho nemôžem kuknúť. Poradí MRP-ák? Vďaka
Mesačné splátky si môžeš nahodiť aj do interných dokladov a celkový záväzok do prijatých faktúr. Podľa mňa tým nič nepokazíš.
0 0
učiteľka učiteľka

učiteľka je offline (nepripojený) učiteľka

t.č. učiteľka, absolventka SEŠ a VŠE ...viac
Dobre, ako to budem účtovať na konci roka? zostane mi tam zvyšok ako neuhradená faktúra a čo s tým?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Zostane ti tá faktúra len ako záväzok v knihe záväzkov. O tom sa neúčtuje. Aby si mala zaznamenaný záväzok voči lízingovke.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
spomínate tu pri lízingu - poistné účtovať na 568-ostatné finančné náklady. Tak som to našla aj v Cenigovej, aj v publikácii Dane a účtovníctvo. My lízujeme stroj od augusta a auditorka mi to vyhodila, že to mám preúčtovať na 548-ostatné náklady na hospodársku činnosť. Čo vy na to? Dadika.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Śtudujem účtovanie leasingu, ak som to dobre pochopila, účtovala by som to nasledovne:
/moja sro nie je platca DPH/
obstarávaciu cenu 042/474, potom 022/042
akontáciu 474/221
mesačnú splátku: 474/221 celú sumu, potom by som odúčtovala
sprac.poplatok do nákladov: 518/474
leasingové úroky: 562/474
poistenie: 568/474
Mám však taký problém, že eseročka má zmluvu od okt. 2004. V roku 2004 si všetko , čo zaplatila, naúčtovala jednou sumou do 381.
Nič do nákladov, nič do 022, samozrejme žiadne odpisy, nič. Vraj to auto nám nepatrí - vlastníkom je leasingová spoločnosť.
Ja mám začať účtovať rok 2005. Mám všetko vyrátať, ako by to malo byť a vystaviť ID na rok 2005?
Niekde vyššie sa píše, že do 022 až po splatení leasingu. Ja si myslím, že hneď po daní do použitia.

Ešte to stále skúmam, ale skúste mi poradiť.
Laura



Sprac.poplatok by som naúčtovana na 518 celú sumu.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Neporadíte mi?
čo mám robiť s účtom 381, ako pokračovať v lízingu v roku 2005
Prosím!!
Laura
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Laura1
Mám však taký problém, že eseročka má zmluvu od okt. 2004. V roku 2004 si všetko , čo zaplatila, naúčtovala jednou sumou do 381.
Nič do nákladov, nič do 022, samozrejme žiadne odpisy, nič. Vraj to auto nám nepatrí - vlastníkom je leasingová spoločnosť.
Ja mám začať účtovať rok 2005. Mám všetko vyrátať, ako by to malo byť a vystaviť ID na rok 2005?
Niekde vyššie sa píše, že do 022 až po splatení leasingu. Ja si myslím, že hneď po daní do použitia.
Ak sa jedná o novú zmluvu uzatvorenú v roku 2004, je to tak ako predpokladáte nesprávne. Je potrebné účtovanie opraviť. Overte si zostatky týkajúce sa účtovaného leasingu a opravte účtovanie. Tu sa naskytuje otázka ako? Sú dve riešenia. Opravu urobiť vo výške zostatkov nesprávne prenesených do roku 2005 alebo opraviť všetky zápisy uskutočnené v roku 2004 so správnym zaúčtovaním v roku 2005.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať