Zavrieť

Porady

opäť leasing

Zaujímala by ma jedna vec ohľadne leasingu: ked sa zaúčtuje leasované auto na 022, tak treba ho aj odpisovať? Tohto roku sme brali auto na leasing a v splátkovom kalendári sa istina a finančná činnosť každým mesiacom menia, len suma na mesačnú úhradu ostáva konštantná. Je to akože forma odpisovania, ktorá mi vchádza do nákladov?

Nikto sa nenarodil múdry, ale ani nezomrel hlúpy...
Usporiadat
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem za radu.
Asi som veľa otravovala, ale v pondelok mám ďalšie stretnutie s s.r.o. a chcem mať pripravené otázky a požiadavky, aby som všetko nepýtala od nich postupne, ale naraz - aspoň čo viem.
Ešte raz vďaka.
Prajem príjemný víkend, Laura
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Dada
Ešte raz prikladám tabuľku lízingu v PU. V tom mojom lízingu nebol poplatok, ale ten sa účtuje 042/379, 343/379 a úhrada 379/221.
Dada, prosím ťa, môžeš mi napísať postup ako si dospela k sume 153,22Sk - časové rozlíšenie pri aute Hyundai ?

ďakujem
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
AVO
Ak sa jedná o novú zmluvu uzatvorenú v roku 2004, je to tak ako predpokladáte nesprávne. Je potrebné účtovanie opraviť. Overte si zostatky týkajúce sa účtovaného leasingu a opravte účtovanie. Tu sa naskytuje otázka ako? Sú dve riešenia. Opravu urobiť vo výške zostatkov nesprávne prenesených do roku 2005 alebo opraviť všetky zápisy uskutočnené v roku 2004 so správnym zaúčtovaním v roku 2005.
Avo,
s tým autom mám ešte taký problém, že:
Ako som písala, zmluva bola uzavretá v okt. 2004.
Sprac.poplatok, akontáciu, prvé dve splátky - všetko dokopy je na 379.
Auto vôbec nie je zaradené do majetku.
Ale ako som videla v ich výsledovke, - účtujú si za benzín - asi len podľa bločkov.
Mňa sa to síce netýka, ked budem účtovať od 2005 - mám sa tváriť, že o tom ani neviem? Je to vôbec možné, že si naúčtujú benzín a auto nie je zaradené do majetku?
Začínam byť zúfalá - mám taký dojem, že nič nerobili správne - pritom tvrdia -my sme malá firma, dokopy nič nemáme a chcú to skoro zadarmo.
Čo Vy na to?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Laura1
Ale ako som videla v ich výsledovke, - účtujú si za benzín - asi len podľa bločkov.
Mňa sa to síce netýka, ked budem účtovať od 2005 - mám sa tváriť, že o tom ani neviem? Je to vôbec možné, že si naúčtujú benzín a auto nie je zaradené do majetku?
PHM im nemôže byť vylúčené z nákladov, ak auto využívajú v súvislosti s podnikaním. Nesúvisí to ani s chybným účtovaním. Dôležité je opraviť účtovanie v roku 2005, aby ste to Vy mali správne.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ten poplatok za prevod vlastníckych práv k PL ste si ako zaúčtovali:

042/379?

Ďakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Nikto mi neporadí?
0 0
STROJSROS STROJSROS

STROJSROS je offline (nepripojený) STROJSROS

V 2. mesiaci 2006 sme uzavreli leasing.zmluvu na nákup technologie. Keďže sme robili ešte nejaké stav. úpravy začali sme technologiu využívať až v 7. mesiaci. Zaujímalo by ma aký ročný odpis s presnosťou na kalendárne mesiace uplatním do daňových výdavkov. Od 2. mesiaca, alebo len od 7. mesiaca, kedy som ho začala skutočne využívať.
0 0
Slúková Slúková

Slúková je offline (nepripojený) Slúková

ahoj,
od roku 2004 sa leazing účtuje - nákup 042/474 v nadobúdacej cene, do ktorej ide aj poplatok za uzatvorenie zmluvy, zaradíme ho 022/042, odpisujeme ho podľa zmluvy t.z. 36 alebo 44 mesiacov, najmenej však 3 roky, splátka sa účtuje 474/221, úroky 562/221, poistné 548/221, a celý tento majetok sa odpisuje 551/082, splátka je každý mesiac iná, lebo úroky sa menia, lebo istina je stále menšia. Záväzok za leazing je dlhodobý záväzok.
Ahoj, Maňa
0 0
Beatrice Beatrice

Beatrice je offline (nepripojený) Beatrice

Prosím poraďte, začínam účtovať leasing užitkového auta v PU, program OMEGA. Najprv chcem zaučtovať predpis splátok, ale neviem či sa dá nastaviť predkontácia na učtovanie leasingu. Alebo ako si to viem zjednodušiť.
Ďakujem za radu
0 0
jeana13 jeana13

jeana13 je offline (nepripojený) jeana13

Dobrý deň, prosím Vás o Vašu radu. V decembri som nastúpila do nového zamestnania a prevzala som komplet účtovníctvo, ktoré je v hroznom stave. Doteraz som lízing áut neúčtovala, preto by som si chcela len udobriť správnosť účtovania.

Autá sú 3 z Volswagenu, užitkové a účt. v PU, obstarané sú v rovnakom čase.

obstaranie mv 042 /474
zaradenie mv 022 / 042

všetky splátky sú zo splátkového kalendára, 1. splátka nebola samostatne platená a zvýšená.

takže mám zaúčtované :

nájomné:

amortizácia 7604,60 548/474 xxx
úrok 1204,40 562/474 xxx
daň z mv 293,30 342 /474
povinné zmluv poist. 541,- 548/474
havarijné poist 817,- 548/474
popl. za správu zmluvy 300,- 548/474
popl. za správu PHM 40,- 548/474
doplnk. poist 68,- 548/474
poist. náhradného vozidla 350,- 548/474

spolu nájom : 11218,30 + DPH 2131,50 (343 019/474 )


Služby:

servisné opravy+ prehliadky 3027,20 548/474
náhradné pneu 1441,50 548/474
dialničná zn. 91,70 538/474

služby spolu : 4560,40 + dph 866,50 343 019 /474

je to správne?

A ešte by ma zaujímalo, keď je v splátkach platená aj daň z MV musíme podať priznanie my alebo lízingovka? Nenašla som ani doklad o nahlásení MV na DU a pani z DU mi zatial nemohla odpovedať, nakollko im prerábajú systém, mám sa informovať budúci týždeň.
Prosím poraďte mi

Ďakujem Vám
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Ohľadom účtovania leasingu klikni sem: http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html
0 0
jeana13 jeana13

jeana13 je offline (nepripojený) jeana13

Ďakujem ti , príspevky som našla, samoitné účtovanie je mi jasné, ale pletie ma že v splátkach je aj daň z MV. znamená to teda, že daňové priznanie bude podávať lízingovka?, pretože tým, že ju máme v splátkach je už predplatená lízingovej spoločnosti, je to tak?
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Pokiaľ je zapísané v dokladoch, že držiteľom vozidla ste vy, takže DP, by ste mali podávať vy, nechápem prečo máte v splátke Daň z mot.v., to by tam nemalo byť, nieje to niečo iné?
0 0
jeana13 jeana13

jeana13 je offline (nepripojený) jeana13

Nie je tam presne zapísané daň z motorových vozidiel a vyčíslená čiastka. iež sa mi to zdá divné, prevzala som účto len pred mesiacom a nahadzujem účto, pretože externá firma, ktorá spracovávala účtovníctvo mala v inom softe ako firma zakúpila a došla som na toto. Budem musieť ráno zavolať asi do lízingovky.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

No to si skús zavolať, že čo to vlastne znamená, lebo ty použiváš auto v súvislosti s podnikaním a nie lízingovka. Lebo vznik daň. povinnosti si nenahlasovala na DÚ?
0 0
jeana13 jeana13

jeana13 je offline (nepripojený) jeana13

Ja som vo firme mesiac a žiadny doklad o nahlásení som v dokladoch nenašla. Na DU mi to teraz nemôžu zistiť, vraj im prerábajú systém, mám volať koncom tohto týždňa. Všetko je to na poslednú chvíľu. Viem že DP podáva a platí ten kto ho používa na podnik. účely a nie prenajímateľ,dnes som nestihla zavolať do lízingovky skúsim zajtra, zatiaľ ď. Pekný večer
0 0
branislavh branislavh

branislavh je offline (nepripojený) branislavh

Ľudia zlatí, potrebujem akútnu infúziu vedomostnej rady. Mám auto na leasing a som FO, auto je napísané na živnosť . Nechce sa mi platiť daň z motorových vozidiel, lebo sa mi to neoplatilo. Dňa 16.2. na príslušnom DÚ som auto odhlásil z používania. Predtým som splátky zaúčtovával do výdavkov okrem istiny. Teraz rozmýšľam nad odpismi, chcel by som auto vyradiť z majetku FO. Lenže neviem ako. To je jeden problém. Druhý problém je, že keď som predtým si výdavky na leasing uplatňoval, či nemám dať do účtovníctva dáky príjem za vyňatie auta z majetku??? Moc Vás prosím o rady. Ja Vám dopredu ďakujem. Som s mojou latinou na konci.
0 0
branislavh branislavh

branislavh je offline (nepripojený) branislavh

To mi nikto neporadí? Prosím o radu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať