Zavrieť

Porady

prerusenie poisteni u rodica na RD

Chcela by som sa opytat, ako je to od 1.7. 2005 s prerusenim dochodkoveho, nemocenskeho a poistenia v nezamestnanosti u rodica na rodicovskej dovolenke. V zakone o socialnom poisteni v paragrafe 26 je, ze sa prerusuje, ale napr. mne v socialnej poistovni u nas povedali, ze dochodkove poistenie sa mi neprerusuje. Tak ako to je? A ak sa mi aj prerusi, znamena to, ze sa mi nebudu ratat roky do dochodku?
Niektori tiez tvrdia, ze sa to prerusuje iba u rodica, ktory isiel na RD z uradu prace, a nie u takeho, ktoremu aj pocas RD trva pracovny pomer.
Tiez je v tom paragrafe odvolavka na zakon o kolektivnej zmluve, znamena to, ze zamestnavatel sice nemusi za pracovnika na RD platit tieto odvody, ale ak chce moze?
A pocas materskej sa to neprerusuje? To znamena, ze ak som na materskej od decembra 2003, nasledne od jula 2004 na RD, tak od 1. jula sa mi poistenia prerusili, ale ked teraz v novembri zas nastupim na dalsiu matersku, tak sa za mna pocas toho pol roka zasa budu platit tieto poistenia a po naslednom nastupe na RD sa zas prestanu?
Diky za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Od 1.7. sa prerušuje nemocenské poistenie pri rodičovskej dovolenke. Dôchodkovo si poistená naďalej, keďže sa staráš o dieťa do 6 rokov (za tento čas platí poistné štát), t.j. táto doba sa ti bude počítať do doby pre výpočet dôchodku. Pri materskej dovolenke sa nemocenské poistenie neprerušuje. Zamestnávateľ ani počas materskej ani počas rodičovskej poistné neplatí.

    kaška je offline (nepripojený) kaška

    kaška
    Podľa mňa, ak zamestnanec čerpá rodičovskú dovolenku, ide podľa § 26 zákona 461/2003 o prerušenie nemocenského aj dôchodkového poistenia aj poistenia v nezamestnanosti.
    V príspevku od Monok som zachytila, že zrejme popri poberaní rodičovkého príspevku je aj zamestnaná. V takomto prípade si myslím nejde o prerušenie poistenia, lebo zamestnanec nečerpá rodičovskú dovolenku, len poberá rodičovský príspevok.

    monok je offline (nepripojený) monok

    monok
    Pre kasku:
    Nie, nepracujem popri RD, som normalne na rodicovskej dovolenke.
    Ved to je to, jedni tvrdia, ze dochodkove sa prerusuje, druhi ze nie, tak kto sa ma v tom vyznat.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    kaška
    Podľa mňa, ak zamestnanec čerpá rodičovskú dovolenku, ide podľa § 26 zákona 461/2003 o prerušenie nemocenského aj dôchodkového poistenia aj poistenia v nezamestnanosti.
    Áno, podľa § 26 zákona 461/2003 ide o prerušenie nemocenského aj dôchodkového poistenia aj poistenia v nezamestnanosti, ale takpovediac z pohľadu zamestnávateľa. Nemám poruke zákon, ale niekde inde v zákone je napísané, že dôchodkovo poistená je aj osoba celodenne sa starajúca o dieťa do 6 rokov veku a za túto osobu platí poistné štát (už sme to tu rozoberali). Z toho dôvodu sa táto doba bude počítať do odpracovaných rokov pre výpočet dôchodku.

    zuso je offline (nepripojený) zuso

    začiatočník v účtovníctve zuso
    Ja som bola na SP, tiež som na RD zo zamestnania, nepracujem, a pracovníčka sa ma pýtala či som sa prihlasovala na dôchodkové poistenie, aby za mna platil štát, a ja že nie, tak mi došlo že to bol zamestnávateľ, pretože som tam bola prihlásená. Pre rodičov na RD zo zamestnania to robí zamestnávateľ, ale tí, ktorí sú nezamestnaní, by sa mali ísť nahlásiť, aby za nich toto poistenie platil štát.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    V podstate súhlasím. V novele od 1.1.2006 (v návrhu) je povinnosť nahlásiť SP starostlivosť o dieťa do 6 rokov.

    kaška je offline (nepripojený) kaška

    kaška
    somij
    Nemám poruke zákon, ale niekde inde v zákone je napísané, že dôchodkovo poistená je aj osoba celodenne sa starajúca o dieťa do 6 rokov veku a za túto osobu platí poistné štát (už sme to tu rozoberali). Z toho dôvodu sa táto doba bude počítať do odpracovaných rokov pre výpočet dôchodku.
    Áno našla som to, § 15 a § 22 sa k tomuto viaže. ĎAkujem.
    Potom ale vôbec nechápem zmysel doplnenia rodičovskej dovolenky do § 26 ako prerušenie poistenia a tiež by sa potom toto obdobie rodičovskej dovolenky malo uvádzať aj na ELDP ako obdobie poistenia tak ako to bolo do 31.6.2005.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Z hľadiska zamestnávateľa ide o prerušenie poistenia, takže na ELDP sa uvádza ukončenie poistenia 30.6.2005.

    m_miriam3 je offline (nepripojený) m_miriam3

    m_miriam3
    Ale ako to vlastne je ak nastupila zamestnankyna na RD 15.2.2005. Potom je prerušenie poistenia od 1.7.2005?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.