Zavrieť

Porady

Chýba faktúra, je len PPD

Dobrý deň, poprosím Vás o Váš názor:
Dodávateľ služby (platca DPH) nám ako zdaniteľnej osobe vystavil za úhradu vykonanej služby príjmový pokladničný doklad. Faktúru nám však nevystavil. Príjmový pokladničný doklad má všetky náležitosti podľa § 71 ods 2 zákona o DPH, len nemá názov faktúra. Môžeme na základe tohto dokladu odpočítať DPH? Nie je pre dodávateľa povinnosť vystaviť "klasickú faktúru?" Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak PPD spĺňa náležitosti podľa § 71 ZDPH,tak sa považuje za faktúru,je nárok na odpočet.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    S.Ch. Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosím Vás o Váš názor:
    Dodávateľ služby (platca DPH) nám ako zdaniteľnej osobe vystavil za úhradu vykonanej služby príjmový pokladničný doklad. Faktúru nám však nevystavil. Príjmový pokladničný doklad má všetky náležitosti podľa § 71 ods 2 zákona o DPH, len nemá názov faktúra. Môžeme na základe tohto dokladu odpočítať DPH? Nie je pre dodávateľa povinnosť vystaviť "klasickú faktúru?" Ďakujem.
    Nie je podstatné ako sa doklad nazýva. Podstatné je, aby mal všetky náležitosti stanovené zákonom.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    vikinka Pozri príspevok
    Ak PPD spĺňa náležitosti podľa § 71 ZDPH,tak sa považuje za faktúru,je nárok na odpočet.

    súhlasím, niekedy je však klientom oveľa jednoduchšie povedať - zožeňte si k tomu faktúru, ako vysvetľovať, ktoré náležitosti podľa príslušného § musí ten doklad mať... žiaľ, ekonomické povedomie podnikateľov býva fakt nízke.

    To samozrejme neplatí o zadávateľovi otázky, ale o mojich klientoch

    Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

    Ivuchak
    Mám tiež len PPD s IČO-m dodávateľa - bez pečiatky, faktúru akosi neviem od neho dostať. Je FO a nie je platiteľ DPH. Na PPD je popis služby, za ktorú sme platili. Má povinnosť vystaviť faktúru? Ďakujem pekne.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Ivuchak Pozri príspevok
    Mám tiež len PPD s IČO-m dodávateľa - bez pečiatky, faktúru akosi neviem od neho dostať. Je FO a nie je platiteľ DPH. Na PPD je popis služby, za ktorú sme platili. Má povinnosť vystaviť faktúru? Ďakujem pekne.
    Nemusíš mať faktúru, ten PPD má vlastne náležitosti, aké by mala faktúra, pečiatka nie je povinná

    Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

    Ivuchak
    To si ma potešila, že ho už nebudem prenasledovať a asi aj jemu to urobí radosť.Diky moc.

    Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

    Mariana42
    Dobrý deň ,prosím o pomoc - tiež mám problém týkajúci sa daňového dokladu:
    5.9. sme dostali preddavkovú faktúru od dodávateľa /faktúra bola vystavená aj s DPH - dátum dodania 6.9. na požadovanú zálohu 11.900€/.
    Dňa 10.9. som uhradila požadovanú čiastku 11.900€.
    Dodávateľ však nie je ochotný vystaviť vyúčtovaciu faktúru na zálohu - tvrdí, že nárok na odpočet mám na základe preddavkovej faktúry + máme zmluvu o dielo, kde je zakotvené, že kedy sa má zaplatiť záloha.
    Podľa mňa však na základe týchto dokladov nám právo na odpočet nevzniká, lebo na preddavkovej fakt. mám dátum dodania nesprávne uvedený - podľa § 19 ods. 4 - v tomto prípade dátum dodania vzniká dňom prijatia platby.
    Kto z nás má pravdu?
    Vopred ďakujem za odpoveď
    Mariana

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mariana42 Pozri príspevok
    Dobrý deň ,prosím o pomoc - tiež mám problém týkajúci sa daňového dokladu:
    5.9. sme dostali preddavkovú faktúru od dodávateľa /faktúra bola vystavená aj s DPH - dátum dodania 6.9. na požadovanú zálohu 11.900€/.
    Dňa 10.9. som uhradila požadovanú čiastku 11.900€.
    Dodávateľ však nie je ochotný vystaviť vyúčtovaciu faktúru na zálohu - tvrdí, že nárok na odpočet mám na základe preddavkovej faktúry + máme zmluvu o dielo, kde je zakotvené, že kedy sa má zaplatiť záloha.
    Podľa mňa však na základe týchto dokladov nám právo na odpočet nevzniká, lebo na preddavkovej fakt. mám dátum dodania nesprávne uvedený - podľa § 19 ods. 4 - v tomto prípade dátum dodania vzniká dňom prijatia platby.
    Kto z nás má pravdu?
    Vopred ďakujem za odpoveď
    Mariana
    Mali ste obdržať faktúru k zaplatenému preddavku na základe ktorej si uplatníte nárok na odpočet dph.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Ivuchak Pozri príspevok
    Mám tiež len PPD s IČO-m dodávateľa - bez pečiatky, faktúru akosi neviem od neho dostať. Je FO a nie je platiteľ DPH. Na PPD je popis služby, za ktorú sme platili. Má povinnosť vystaviť faktúru? Ďakujem pekne.
    to, že na doklade nie je pečiatka, nie je žiadna chyba. Viac by ma zaujímalo, že tam nie je DIČ...

    Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

    Ivuchak
    Marianna01 Pozri príspevok
    to, že na doklade nie je pečiatka, nie je žiadna chyba. Viac by ma zaujímalo, že tam nie je DIČ...
    Musí byť? Neviem si ho totiž zistiť. nie je platca DPH. Myslíte, že by nám to kontrola vyhodila z nákladov?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Ivuchak Pozri príspevok
    Musí byť? Neviem si ho totiž zistiť. nie je platca DPH. Myslíte, že by nám to kontrola vyhodila z nákladov?
    DIČ má každý, aj keď nie je platca DPH. Asi si to mýliš s IČ DPH, ktoré je rovnaké ako DIČ, len má pred tým SK.

    Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

    Ivuchak
    JarkaL Pozri príspevok
    DIČ má každý, aj keď nie je platca DPH. Asi si to mýliš s IČ DPH, ktoré je rovnaké ako DIČ, len má pred tým SK.
    Ved práve, ak by mal IC DPH, najdem si ho na portáli DÚ . Ale ked nie je , neviem DIČ, lebo taký register som nenašla. Zaujíma ma, či budeme mať problém s daniarmi aj my, keď DIČ na PPD nie je. Ak si to on neprizná, to už nie je naša vec.Podpis príjemcu tam je.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.