Zavrieť

Porady

Usporiadat
Evica Evica

Evica je offline (nepripojený) Evica

Pokiaľ máš automobil, do ktorého to rádio kupuješ v majetku spoločnosti a ak to predošlé bolo predané (alebo tam vôbec nebolo), tak podľa mňa je daňovým výdavkom, akurát, že si z neho nemôžeš odpočítať DPH a do daňových výdavkov ide suma i s DPH.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

suhlasim s Evica, danovy naklad bez naroku na odpocitanie DPH
0 0
Daga Daga

Daga je offline (nepripojený) Daga

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Oprasujem staru temu, je ich tu viac k tomuto problemu.
Kedze nazory v jednotlivych temach nie su zhodne, bola by som rada keby sa nasiel niekto kto vie presne povedat v ktorom § v zakone o dani z prijmu najdem, ci je autoradio dokupovane dodatocne v druhom roku uzivania danovym nakladom?
Jedna sa o osobne auto kupovane na leas.
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

A keď kúpim autorádio do terénneho auta môžem si odpočitať DPH a dať to do daňových nákladov?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
michaela25
A keď kúpim autorádio do terénneho auta môžem si odpočitať DPH a dať to do daňových nákladov?
Do nákladného si môžeš odpočítať DPH!
Rádia, televízory si môžeš odpočítať len na prevádzkach, kde je to nutnosťou, napr.hotely, reštaurácie,diskotéky..
Opravujem odpoveď!
Naposledy upravil ondrejvla : 04.08.05 at 18:37
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V § 49 Zákona o DPH je v ods.7 vymenované pri akých nákupoch si platiteľ nemôže odpočítať DPH. Na základe toho si myslím, že pri nákupe autorádia do nákl.auta si DPH odpočítať môžeš. Keby to bolo tak ako píše Vlasta , tak by sme pri nákupoch nákl.áut museli nejako vyčleniť z OC hodnotu autorádia a primerane krátiť daň - čo nám žiadny § neukladá.

To čo napísala Vlasta je trocha primiešané z dane z príjmu, kde sa myslím ešte v roku 2003 nedali dať do nákladov nákupy rádií a televízorov resp. ich zostatkových cien pri predaji, ale toto už v zákone platnom v súčasnosti nenájdeš. A už vôbec tam nebola previazanosť na DPH.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Hanka
Oprasujem staru temu, je ich tu viac k tomuto problemu.
Kedze nazory v jednotlivych temach nie su zhodne, bola by som rada keby sa nasiel niekto kto vie presne povedat v ktorom § v zakone o dani z prijmu najdem, ci je autoradio dokupovane dodatocne v druhom roku uzivania danovym nakladom?
Jedna sa o osobne auto kupovane na leas.
Nákup autorádia je technické zhodnotenie automobilu. Ak za zdaňovacie obdobie technické zhodnotenie jednotlivého hm.majetku neprevýši 30 tis., tak môžeš toto tech.zhodnotenie dať do nákladov. Zákon však umožňuje daňovníkovi rozhodnúť sa, že aj TZ nižšie ako 30 tis. bude odpisovať(§ 29 Zákona o dani z príjmov).
Čiže ak kúpiš na tento automobil iba rádio za 25 tis, môžeš ho dať do nákladov.
Ak však kúpiš ešte niečo , čo zhodnocuje auto a spolu s rádiom to bude za viac ako 30 tis., tak zvyšuješ cenu auta a odpisuješ.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ondrejvla
Nie, ani do nákladného si nemôžeš odpočítať DPH! Rádia, televízory si môžeš odpočítať len na prevádzkach, kde je to nutnosťou, napr.hotely, reštaurácie,diskotéky..
Opravujem, skutočne som išla podľa zákona z r.2003, ZoDP. Autorádia mse mohli dať do nákladov len pri predaji áut, tzn. ich nákup bol podmienený, že sú tovarom. A TV a rádia sme kupovali pre hotel, nakoľko to patrí k povinnej výbave hotela.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Tak ako hovorí Johanka, zákon o DPH v tom citovanom paragrafe hovorí iba o príslušenstve osobného vozidla, nie nákladného. Tak ak ide o nákladný automobil, tak si z autorádia môžeš odpočítať DPH.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Johanka
Nákup autorádia je technické zhodnotenie automobilu. Ak za zdaňovacie obdobie technické zhodnotenie jednotlivého hm.majetku neprevýši 30 tis., tak môžeš toto tech.zhodnotenie dať do nákladov. Zákon však umožňuje daňovníkovi rozhodnúť sa, že aj TZ nižšie ako 30 tis. bude odpisovať(§ 29 Zákona o dani z príjmov).
Čiže ak kúpiš na tento automobil iba rádio za 25 tis, môžeš ho dať do nákladov.
Ak však kúpiš ešte niečo , čo zhodnocuje auto a spolu s rádiom to bude za viac ako 30 tis., tak zvyšuješ cenu auta a odpisuješ.
Nemyslím si, že autorádio je technické zhodnotenie automobilu. Predsa
nemení a ani nezvyšuje parametre auta. Súhlasím s tým, že je to daňový náklad.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

No ak tam rádio predtým nebolo, tak sa menia , či nie ?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

rene
No ak tam rádio predtým nebolo, tak sa menia , či nie ?
Myslíš že sa menia parametre auta?Áno,zo starej šunky je to potom trés chic žihadlo
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja by som povedala asi takto: ak je v aute namontovana priprava na autoradio (antena, reproduktory a pod.) a autoradio sa kupuje ako samostatna vec, potom by to mohol byt jednorazovy naklad. Ale ak sa ta priprava kupuje spolu s radiom, tak potom by som bola na pochybach. A radsej by som to zaradila ako zhodnotenie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Technickým zhodnotením je okrem iného aj modernizácia , pod ktorou rozumieme rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku.

Takže, keď si dám do trabanta super rádio, hneď je z toho iná kára.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Doplnenie k základným pojmom:
§ 13 ods. 5 postupov účtovania - na príslušnom účte dlhodobého majetku sa účtuje aj príslušenstvo, napríklad prídavné alebo výmenné zariadenia, ktorú sú súčasťou jeho ocenenia a evidencie. Príslušenstvo je súčasťou dodávky hlavnej veci alebo sa k hlavnej veci priradí dodatočne.
Príslušenstvom veci sú veci (blbá štylizácia ale je to citované z občianskeho zákonníka § 121 ods. 1), ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.

Ak vychádzame z definície, autorádio nemá samostatné použitie (aspoň nepredpokladám, že by si niekto kupoval autorádio z dôvodu špeciálneho dizajnu do poličky v obývačke, či kancelárii) bez automobilu, preto ho možno považovať za príslušensto. Vychádzajúc z postupov účtovania, príslušenstvo účtujeme na príslušnom účte dlhodobého majetku, avšak opäť musíme vychádzať z nadväzujúcich skutočností, ktorými sú zásady účtovania spravidla obsiahnuté v internej smernici. Na základe zvoleného postupu dodatočne nakupované autorádio sa môže považovať za technické zhodnotenie a účtovať k pôvodne obstaranému automobilu, resp. v závislosti od jeho vstupnej ceny aj do materiálu. Bližšie o tom popisuje § 21 ods. 3 postupov. V tomto odseku sa v prípade nižšej ceny, ako ustanovuje zákon o daniach z príjmov (t.č. 30 tis. Sk) hovorí aj o možnosti účtovania do nákladov na hospodársku činnosť, do ktorých patria účty účtových skupín 50-55, teda aj účtovanie spotreby materiálu. Zvolené účtovanie závisí od interných postupov účtovnej jednotky, ktoré by mali byť zapracované v internej smernici. Zákon o daniach z príjmu akceptuje náklady zaúčtované účtovnou jednotkou. Limitované sú iba odpisy podľa ZDP t.j. u majetku, ktorý sa odpisuje podľa § 27 a 28 t.j. rovnomerné alebo zrýchlené odpisy majetku a jeho technického zhodnotenia so vstupnou cenou vyššou ako 30 tis. Sk.

Pre účely DPH platí iba obmedzenie u osobných automobilov (tak to bolo uvádzané aj v predchádzajúcich príspevkoch), čiže automobilov kategórie M1, nie je nárok na odpočet DPH z autorádia (§ 49 ods. 7 písm. b) ZDPH). U automobilov inej kategórie túto podmienku neskúmame.

Záverom je však potrebné ešte pripomenúť, že daňové náklady, ako aj nárok na odpočítanie dane (okrem osobného auta, kde nárok na odpočítanie vylučuje § 49 ods. 7) sú podmienené využívaním a súvislosťou majetku s podnikaním. Je na účtovnej jednotke a daňovom subjekte, ako si obháji uznanie výdavku a teda aj odpočítanej DPH.
V poslednom období som sa stretla s miernym tlakom zo strany DÚ na túto oblasť. Ale netreba sa dať (ak auto nerozváža krmivo pre kravy zo sýpky do maštale - tam by to bol asi problém).
Naposledy upravil Jana Acsová : 08.08.05 at 12:10
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Johanka
Takže, keď si dám do trabanta super rádio, hneď je z toho iná kára.
Alebo pojazdné rádio?
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Mám ešte jednu otázku k tejto starej téme: ak si spoločnosť zaobstarala úžitkové vozidlo (N1) v 01/2006 na leasing a v júli 2006 zakúpila do tohto vozidla autorádio s reproduktormi v celkovej hodnote Sk5.300,-, musím navýšiť obstar. hodnotu leasing. vozidla, alebo je možné zaúčtovať autorádio priamo do nákladov, aj keď je zakúpené v tom istom roku ako obstaranie IM?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petovsan
Mám ešte jednu otázku k tejto starej téme: ak si spoločnosť zaobstarala úžitkové vozidlo (N1) v 01/2006 na leasing a v júli 2006 zakúpila do tohto vozidla autorádio s reproduktormi v celkovej hodnote Sk5.300,-, musím navýšiť obstar. hodnotu leasing. vozidla, alebo je možné zaúčtovať autorádio priamo do nákladov, aj keď je zakúpené v tom istom roku ako obstaranie IM?
Nie. Nenavyšovať OC. Na dokúpené príslušenstvo pozeráte z pohľadu jeho obstarávacej ceny (a vstupnej ceny) ako na samostatný majetok. Pozor na hodnotu zhodnotenia predmetu leasingu za ročné obdobie, t.j. sledujte celkové zhodnotenie, či za zdaňovacie obdobie spolu nepresiahne 30 tis. Sk.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Ďakujem veľmi pekne všetkým zúčastneným, aj som si to myslela, len zas ten chvíľkový pocit pochybnostííííí ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať