Zavrieť

Porady

Evidencia - Penaz.den. alebo pausalna dan pri Dotacii z Uradu prace soc.veci a rod.

Som SZCO,

dostala som v r. 2008 prispevok na podnikanie z Uradu prace soc.veci a rod. V roku 2008 som nestihla minut tento prispevok - este som nic nenakupila a ani prispevok neminula.Za rok 2008 som si uplatnila pausal.vydavky 40%, ale neviedla som si ziadnu inu evidenciu (Penaz.den., zavazky a pod. )
ALe tento rok planujem podla podnik.planu, ktory som predlozila a na zaklade ktoreho som dostala prispevok, financie minut a chcem sa spytat, ci je potrebne viest penazny dennik, alebo staci ak si doklady o nakupe odlozim do sanonu a za rok 2009 si znova uplatnim pausalnu dan 40 % ? Je povinne mat penazny denik a viest JU ? alebo staci si doklady o pouziti prispevku iba odlozit a archivovat ?
Dakujem vopred za odpoved.
Naposledy upravil iva.pn : 16.10.09 at 11:29
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Na porade je i téme, či je povolené alebo nie v prípade dotácie neviesť účtovníctvo ale použiť paušálne výdavky. http://www.porada.sk/t91309-dotacia-...epovolene.html

    Osobne radšej vediem JÚ, čiže neuplatňujem paušálne výdavky a účtujem takto: http://www.porada.sk/t110325-dotacia-z-upsvar.html

    V prípade, že si si uplatnila paušálne výdavky v roku 2008 (neviem, či je to možné-pozri ten link), tak celú sumu dotácie si mala dať do príjmu v roku 2008-čiže Tvoj zdaniteľný príjem..
    Pri dotácii musíš viesť zvlášť evidenciu, čo si z nej kúpila-pre účely kontroly z UPSVaR.
    Ak teda uplatníš paušálne výdavky v r.2009, si len tieto daňové doklady odložíš a spravíš si evidenciu čerpania dotácie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    iva.pn Pozri príspevok
    Som SZCO,

    dostala som v r. 2008 prispevok na podnikanie z Uradu prace soc.veci a rod. V roku 2008 som nestihla minut tento prispevok - este som nic nenakupila a ani prispevok neminula.Za rok 2008 som si uplatnila pausal.vydavky 40%, ale neviedla som si ziadnu inu evidenciu (Penaz.den., zavazky a pod. )
    ALe tento rok planujem podla podnik.planu, ktory som predlozila a na zaklade ktoreho som dostala prispevok, financie minut a chcem sa spytat, ci je potrebne viest penazny dennik, alebo staci ak si doklady o nakupe odlozim do sanonu a za rok 2009 si znova uplatnim pausalnu dan 40 % ? Je povinne mat penazny denik a viest JU ? alebo staci si doklady o pouziti prispevku iba odlozit a archivovat ?
    Dakujem vopred za odpoved.
    Za rok 2008 si celý príjem z dotácie zahrnula do príjmov ovpl.základ dane ?

    iva.pn je offline (nepripojený) iva.pn

    Účtovníčka - jednoduché, podvojné ...viac iva.pn
    ano dala som ju do priznania do kolonky prijem. Pausalny vydaj 40 % som uplatnovala aj z tejto sumy . Dobre som to spravila ??

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    iva.pn Pozri príspevok
    ano dala som ju do priznania do kolonky prijem. Pausalny vydaj 40 % som uplatnovala aj z tejto sumy . Dobre som to spravila ??
    ano, je to v poriadku, len mám otázku, či Úrad práce s paušálnymi výdavkami súhlasí. Osobne som sa informovala na našom ÚP - zjavne nevedeli čo sú to paušálne výdavky, posielali ma za daňovým poradcom, na DU ... Keď som im to konečne vysvetlila, že nepotrebujem daňového poradcu, ale ich stanovisko - odpoveď bola, že úrad práce trvá na vedení účtovníctva.
    Mala si okrem dotácie aj iné príjmy ? Príjem z dotácie sa zahrňa aj do príjmu pre posudzovanie registrácie povinného platitela odvodov so SP.

    iva.pn je offline (nepripojený) iva.pn

    Účtovníčka - jednoduché, podvojné ...viac iva.pn
    ano mala som aj iny prijem, to ze to mam dat do kolonky prijem mi poradila kamaratka, aj ked neviem preco, kedze minut dotaciu mozem do dvoch rokov, podnikat som zacala na jesen, nestihla som ju minut ?
    A ano aj prehlad do SP isiel podla dan.priznania.
    Ale platim si zatila iba ZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    iva.pn Pozri príspevok
    ano mala som aj iny prijem, to ze to mam dat do kolonky prijem mi poradila kamaratka, aj ked neviem preco, kedze minut dotaciu mozem do dvoch rokov, podnikat som zacala na jesen, nestihla som ju minut ?
    A ano aj prehlad do SP isiel podla dan.priznania.
    Ale platim si zatila iba ZP.
    Kolko si mala za rok 2008 príjem z dotácie + príjem zo živnosti

    Iný príjem = ktorý riadok DP ?

    iva.pn je offline (nepripojený) iva.pn

    Účtovníčka - jednoduché, podvojné ...viac iva.pn
    dotacia bola 66 tis. a prijem zo SZCO cca 50 tis. Ale to preto lebo podnikat som zala az v zaciatkom 11 2008. Povinnost tento rok este nemam platit do SP horsie to bude v roku 2010. Ani neviem, budem musiet platit uz od 1 2010 alebo za po 1.7.2010, podla toho co podam do 30.6.2010 za r.2009 ?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    iva.pn Pozri príspevok
    dotacia bola 66 tis. a prijem zo SZCO cca 50 tis. Ale to preto lebo podnikat som zala az v zaciatkom 11 2008. Povinnost tento rok este nemam platit do SP horsie to bude v roku 2010. Ani neviem, budem musiet platit uz od 1 2010 alebo za po 1.7.2010, podla toho co podam do 30.6.2010 za r.2009 ?
    No ja neviem ale pri tvojom príjme za rok 2008 ( 66 000 sk dotácia + 50 000 sk živnosť ) si povinný platca odvodov do SP už od 1.7.2009 .

    Viď http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...ara-2008/924s?

    3) od 1. júla 2009 vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie tým samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorých príjem (bez odpočítania výdavkov) bol za rok 2008 vyšší ako 12-násobok minimálnej mzdy (12 x 295,50 EUR), teda vyšší ako 3 546,00 EUR
    A tvoj príjem bol vo výške 116 000 sk čiže cca 3850 €. Takže už od júla si mala byť zaevidovaná na SP, ako povinný platca. Nakoľko si celú dotáciu dala do príjmov za rok 2008 ( kvôli uplatňovaniu paušalnych výdavkov )

    A ďalšia vec, tvoje odvody do SP budú nie v minimálne výške ale oveľa, oveľa vyššie kedže si podla DP za dva mesiace roku 2008 zarobila 116000 sk. Ked som použila kalkulačku na
    http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...la-2009/25727s
    tak mi vyrátala takú sumu odvodov poistné celkom : 292.40 EUR mesačne
    Naposledy upravil Xanti : 17.10.09 at 16:22 Dôvod: vyškrtnutie zmätočných údajov

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Súhlasím so Xanti, fakt si sa mala evidovať na SP už k 01.07.2009, nakoľko si prekročila zákonnom stanovenú hranicu pre povinnú registráciu.

    iva.pn je offline (nepripojený) iva.pn

    Účtovníčka - jednoduché, podvojné ...viac iva.pn
    no nepotesila si ma. Ako je mozne, ze ma este neupozornili... Musim ist na SP. Ako vidim, tak ked to doplatim, tak mam po vianociach. :-(( ALe velmi pekne dakujem za radu, nepotesila ma, ale velmi upozornila, uz vidim tie penale.... dufam, ze nic nevyrubia.

    Zatial dakujem velmi pekne aj za typ, kde to pozriet, kolko platit.

    Prajem pekny vikend aspon Tebe, dakujem.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    iva.pn Pozri príspevok
    no nepotesila si ma. Ako je mozne, ze ma este neupozornili... Musim ist na SP. Ako vidim, tak ked to doplatim, tak mam po vianociach. :-(( ALe velmi pekne dakujem za radu, nepotesila ma, ale velmi upozornila, uz vidim tie penale.... dufam, ze nic nevyrubia.

    Zatial dakujem velmi pekne aj za typ, kde to pozriet, kolko platit.

    Prajem pekny vikend aspon Tebe, dakujem.
    Tiež súhlasim s Xanti, akurát odvody mi vyšli nižšie - ČZD 69 600,-Sk a odvody mesačne spolu 175,40 €.Slušný dlh voči SP za tri mesiace.

    Kto ti poradil podať DP s paušálnymi výdavkami? V tvojom prípade to bola totálna blbosť, lebo:

    1. Čiastkový základ dane si takto mala 69.600,- Sk. Keby si si uplatňovala skutočné výdavky pri príjme 50.000,-Sk by si ho mohla mať najviac 50.000,-Sk, teda nižší.

    2. Pri príjme 116 000,-Sk si sa stala povinne poistenou SZČO od 1.7.2009. Keby si uplatňovala skutočné výdavky, tak by si mala príjem 50 000,-Sk + minutá dotácia a nestala by si sa povinne poistenou SZČO.

    3. Takto máš problém aj s Úradom práce, preto že si neviedla v roku 2008 účtovníctvo.

    Moja rada je rýchlo si urob účtovníctvo za tie dva mesiace roka 2008 a okamžite podaj dodatočné DPFO za rok 2008.
    Prestaneš byť povinne poistenou SZČO a splníš aj podmienku UP o vedení účtovníctva.
    A možno budeš mať aj malý preplatok na dani, ak si daň v roku 2008 platila.
    __________________
    Katija
    Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
    Naposledy upravil Katija : 17.10.09 at 14:24

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. a ešte jej podľa mňa aj z RZZP vyšlo platiť vyššiu mesačnú zálohu na ZP

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Xanti Pozri príspevok
    No ja neviem ale pri tvojom príjme za rok 2008 ( 66 000 sk dotácia + 50 000 sk živnosť ) si povinný platca odvodov do SP už od 1.7.2009 .

    Viď http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...ara-2008/924s?

    A tvoj príjem bol vo výške 116 000 sk čiže cca 3850 €. Takže už od júla si mala byť zaevidovaná na SP, ako povinný platca. Nakoľko si celú dotáciu dala do príjmov za rok 2008 ( kvôli uplatňovaniu paušalnych výdavkov )

    A ďalšia vec, tvoje odvody do SP budú nie v minimálne výške ale oveľa, oveľa vyššie kedže si podla DP za dva mesiace roku 2008 zarobila 116000 sk. Ked som použila kalkulačku na
    http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco-od-1-jula-2009/25727s
    tak mi vyrátala takú sumu odvodov poistné celkom : 292.40 EUR mesačne
    Citované nie je pravda, pretože odvody sa platia zo základu dane a boli uplatňované paušálne výdavky vo výške 40 %, ktoré znižujú ZD.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Katy a R Pozri príspevok
    .. a ešte jej podľa mňa aj z RZZP vyšlo platiť vyššiu mesačnú zálohu na ZP
    Súhlasím.
    Iva, nezabudnini potom podať aj dodatočné RZZP 2008. Tam budš mať tiež preplatok a preddavky od 1.7.2009 ti výjdu nižšie.
    __________________
    Katija
    Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Súhlasím,
    ja som reagovala na to, že zadávateľka s kludným srdiečkom píše o tom, že nemusí platiť odvody. Pričom už len z tých súm čo napísala mi bol jasný opak. A pri výške odvodov som sa sekla v tej rýchlosti, hned to tam vyškrtnem aby som nezavádzala.

    Katija Pozri príspevok
    Moja rada je rýchlo si urob účtovníctvo za tie dva mesiace roka 2008 a okamžite podaj dodatočné DPFO za rok 2008.
    Prestaneš byť povinne poistenou SZČO a splníš aj podmienku UP o vedení účtovníctva.
    A možno budeš mať aj malý preplatok na dani, ak si daň v roku 2008 platila.
    __________________
    Katija
    Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
    A toto by mala určite urobiť, a osobe čo jej pomáhala s daňovým priznaním, by sa mala veľmi pekne poďakovať a nevyužívať jej pomoc.

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    Dievčatá, boli by ste také láskavé a poradili mi, čo mám robiť, aby som sa nedostala do podobných problémov? V júni som si otvorila živnosť a využila dotáciu z úradu práce. Krátko na to som si našla zamestnanie. Predtým som bola 7 rokov na materskej, potom na úrade práce. Takže od júna mám živnosť, aj prácu. Z príspevku som minula pár korún, keďže popri práci som to už nerozbehla tak, ako som si predstavovala, ale človek nikdy nevie. Teraz sa blíži koniec roka a ja by som potrebovala poradiť, čo je v tomto prípade pre mňa výhodnejšie - minúť dotáciu, alebo sa nemusím plašiť? Ide mi o daň a aby ma nezruinovali odvody. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.