Zavrieť

Porady

účtovanie nenávratného fin. príspevku

Dobrý deň, rada by som sa poradila v nasledujúcej veci.
Nadácia dostala nenávratný fin. príspevok. Zmluvne je dohodnuté, že 90% dostane KP (nadácia) a 10% musí dať KP. Zároveň je tam uvedené, že posledných 5% uhrádza KP a po splnení podmienok mu bude vyplatených aj tých 5%.
Zaujíma ma účtovanie. Pôvodne som myslela, že by to mohlo byť asi takto:

MD 346,001 - dotácia 90 000,00 Eur
MD 346,002 - spolufinancovanie 10 000,00 Eur
D 691,001 - výnosy v roku 2009 22 000,00 Eur
D 384,001 - výnosy v roku 2010 88 000,00 Eur

príjem fin. prostriedkov na účet 221,001/346,001 a 346,002
čerpanie prostriedkov (zmluvy,faktúry) 518,xxx/321,xxx

Nie som si istá spolufinancovaním a jeho účtovaním, oni vraveli, že to musíme viesť na jednom účte ako keby to bola celá dotácia. Tak neviem, či to deliť analyticky, len kvôli prehľadnosti ....

Má niekto skúsenosti s účtovaním nenávratných príspevkov z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu SR? Je nejaké usmernenie na účtovanie? Je nejaká kniha, ktorá by mi pomohla? Vie niekto poradiť kde sa obrátiť v prípade otázok?

Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

    e.v.a.
    Oh a zabudla som dodat, ze zmluva je uzavreta s inou nadaciou a ona nam dava fin.prostriedky zo fondov a ŠR. Su spravne ucty 346 a 691?

    irene je offline (nepripojený) irene

    irene
    Podľa mojich skuseností, myslím, že účty máš použité správne - tá 346 je kvôli pôvodu finančných prostriedkov - určite treba označiť že pochádzajú zo ŠR a fondov EU(aj ked idu cez inú nadáciu). Este je dobre rozdeliť analytikou zdroje EU a ŠR.Tvoje kofinancovanie ale na účte 346002 - by podľa mňa nemalo byť. Sumu kofinancovania prevedieš len na ten spoločný účet. Ja osobne evidujem spolufinancovanie v účt. programe(Money S3) cez moznosť "činnosť"-tam dam označenie že je to kofinancovanie k danému projektu -tam sledujem kofinancovanie a keď príde kontrola, ľahko im vyfiltrujem sumu kofinancovania.

    Ďalej čo sa týka podielu na rok 2010 - ak to vies na 100% koľko minieš, tak to tak môže byť. Ak nie, presnejšia evidencia je, zaúčtovať to takto:
    1. narok na dotáciu 346xx/691xx
    2. prijem dotácia 221/346xx
    3. na konci roku zúčtuješ do výnosov presne časť čo patrí do roku 2008 a zvyšok prevedieš do ďaľšieho roku cez zápis 691xx/384xx.
    4. v novom roku zaúčtuješ zostatok opať do výnosov:384xx/691xx

    Postupovala som podľa príručky:"Praktická príručka - pre organizácie nezriadené za účelom podnikania, účtujúce v podvojnom účtovníctve"

    Mali sme aj dva roky po sebe audit účt.uzávierky, takže by to malo byť dobre

    Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a že to pomôže
    Naposledy upravil irene : 20.10.09 at 08:57

    e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

    e.v.a.
    Dakujem velmi pekne!!!!!!! Pomohlo mi to!!! Prakticku prirucku skusim zohnat, zhanala som knihu od Laszovej, tak budem skusat aj toto. Este by som potrebovala pomoc s uctovanim nefinancneho plnenia pre dobrovolnikov. hmmm

    irene je offline (nepripojený) irene

    irene
    Účtovanie nefinančného plnenia pre dobrovoľníkov? Skus napísať viac - o čo konkretne sa jedná?

    e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

    e.v.a.
    Jedna sa o to, že v zmluve bolo dohodnute nefinancne plnenie, dobrovolnicka praca. Takze sa urobi vypocet na zaklade odpracovanych hodin a minimalnej mzdy a toto sa ma zuctovat internym dokladom. Realne im peniaze nevyplatime, takze len vnutorne zuctujeme. Len neviem, ktore ucty presne pouzit. Nieco si myslim, len nie som si ista. Dakujem

    irene je offline (nepripojený) irene

    irene
    Hm. Celkom pekny oriešok Takéto niečo som konkrétne ešte neriešila - ale asi by som použila "Aktiváciu vnútropodnikových služieb" .. 546/622
    Snáď niekto skúsenejší ešte poradí
    A ty si mala aké riešenie?

    e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

    e.v.a.
    Ja som myslela, ze by som to presne takto zauctovala, ale neviem sa nikde dopracovat, ci je to spravne. Ale dakujem

    účtovanie nenávratného fin. príspevku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.