Zavrieť

Porady

Umelecká činnosť

Dobrý deň,

od novembra roku 2007 som registrovaná ako živnostníčka.
Venujem sa ale umeleckej činnosti-predaj veľkoplošných malieb, obrazov,sôch. Na podnet známeho, ktorý načrtol, že ako umelec nemusím byť registrovaná ako živnostníčka a nemusela sa tak zaťažovať odvodmi, vás prosím o odbornú radu.
Je teda potrebné na umeleckú činnosť- mám ateliér umenia, kde vytváram práce, obrazy-živnosť? A ak to nutné nie je, čo v takomto prípade treba robiť, resp. aké odvody budem potom platiť?

Za skorú odpoveď vopred všetkým zúčastneným ďakujem.

S pozdravom a prianím mnohých úspechov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    zákon o dani z príjmov § 6 :
    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
    b) z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
    c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.

    Nemusíš podnikať na základe ŽL. Doporučujem prelistovať autorský zákon. Odvody do SP sa z tejto činnosti neplatia.

    Alambra je offline (nepripojený) Alambra

    Alambra
    Dobrý deň,

    mala by som ešte doplňujúce otázky, budem rada, za každú podnetnú odpoveď.
    Akým spôsobom sa potom platia odvody do zdravotnej poisťovne, ak ako umelec nepodnikám na živnostenský list a ako je to s daňovým priznaním?
    Čo sa vykonávania umeleckej činnosti týka, obmedzuje sa činnosť len na tvorbu a predaj vlastných obrazov? Čo v prípade, ak napr. vytváram renováciu nábytku-napr.-umelecká výmaľba stoličiek-už hotových-tie nevyrábam, len ich umelecky upravujem.Takúto prácu som robila len raz, zaujíma ma však, či som bez živnosti ako umelec nejako obmedzená.
    Myslím, že to patrí k vytváraniu dizajnu a charakteristika dizajnu je:výtvarné riešenie priemyselného výrobku.

    Vopred ďakujem za odpovede a názory.

    S pozdravom a prianím príjemného dňa.

    Alambra je offline (nepripojený) Alambra

    Alambra
    Zdravím,

    vedel by mi niekto,prosím, poradiť ako je to teda s umeleckou činnosťou a platbou-odvodmi do Zdravotn.poisť.+daňovým priznaním a či som ako umelec-bez živnosti-nejako obmedzená v rámci umeleckej činnosti.
    Resp.kde môžem takéto odborné infomácie získať, kde to môžem konzultovať?

    Vopred ďakujem.
    Príjemný deň.

    Alambra je offline (nepripojený) Alambra

    Alambra
    Zdravím vás na porade,

    dúfam, že tentoraz si tu nebudem písať a dopisovať sama so sebou, ale nájde sa nejaká múdra hlava, ktorá by mi vedela poradiť na vyžšie uvedenú otázku..........

    vďaka

    Alambra je offline (nepripojený) Alambra

    Alambra
    Zdravím vás,

    písala som už pred časom otázku ohľadom umeleckej činnosti/ živnosti+odvody/. Skúšala som sa tomu dopátrať cez nejaké inštitúcie.
    Rada by som však vedela a poznala viac názorov, ak s tým má niekto skúsenosti, najlepšie odbornosť, či prax.
    Ešte raz to zhrniem:
    Mám živnosť, ale venujem sa umeleckej činnosti-maľba obrazov, umelecká výmaľba stien aj v interiéri...Ak by som spomínanú činnosť vykonávala bez živnosti, ako sa riešia odvody-myslím-daňové priznanie, soc.+zdrav.poisťovňa.

    Oplatí sa teda pri takejto práci živnosť mať, alebo ju radšej zrušiť?

    Prosím poraďte, mladému nadanému umelcovi:-)

    Vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.