Zavrieť

Porady

dedičstvo

Dedičstvo problémom.
V zahraničí som sa oženil, prišli na svet dve deti a po desiatke rokov spolunažívania sme sa s rozviedli. Pretože deti ostali s bývalou manželkou (boli súdom zverené do jej výchovy), nechal som tam všetko, čo sme za dobu manželstva nadobudli a s knihami, magneťákom a bicyklom som odišiel pracovať na Slovensko. Tu som sa znovu oženil a máme tri deti.

Dlhšiu dobu som jednostranne udržiaval písomný kontakt s deťmi v zahraničí, ale z ich strany som sa nedočkal žiadneho kontaktu, len 1 krát ma požiadali o určitú finančnú čiastku, aby si mohol starší syn kúpiť auto.
Tak ma to trochu rozladilo a po 10 rokoch vypisovania som kontakt prerušil.

Chcel by som sa opýtať, či majú deti z bývalého manželstva v zahraničí, kde stále žijú s ex...... zákonný nárok na časť dedičstva, ktoré by ostalo po mne na Slovensku, v prípade mojej smrti ?

Ak áno, zaujímalo by ma ako mám postupovať, aby som ich mohol už za svojho života vydediť z dedičstva, aby to málo, čo mám, mohlo ostať pre moje tri deti na Slovensku ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ano, vsetky tvoje deti maj urovnake pravo na dedicstvo po tebe.

    A dieta je tzv. neopomenutelny dedic, ak by si aj napisal zavet, kde by nededili nic, dospele dieta musi dostat aspon polovicu z toho, co by dedilo zo zakona a nedospele cely svoj podiel.

    Vydedit by si ich mohol len z presne zakonom definovanych dovodov, ale tie u teba nenastali /napriek tomu, ze nekomunikujete/.

    Jediny sposob ako by deti nededili je, v case smrti nic nevlastnit.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Všetky tvoje deti sú neopomenuteľní dedičia ( aj napriek tomu, že nežijú v SK)

    Dedičstvo sa nadobúda po smrti poručiteľa

    Dedí sa:
    • zo zákona,
    • zo závetu,
    • z oboch týchto dôvodov.
    Ak nededí dedič zo závetu, dedia dedičia zo zákona. V každom prípade naše zákony ustanovujú tzv. neopomenuteľných dedičov – sú to deti. Ak ich v závete pre zákonom stanovené podmienky vydedíte a majú svoje deti dedia ony.

    Dedenie zo zákona
    Platí, ak poručiteľ nezanechal závet a postupuje sa v štyroch stupňoch:
    a) Ako prví dedia poručiteľove detia manžel (-ka), každý rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel jeho deti(poručníkovi vnuci). Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia.
    Pri zániku manželstva (smrť jedného z nich) platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. To znamená, že v prvom rade patrí polovica majetku manželke (-lovi) a druhá polovica poručiteľa sa potom dedí a delí medzi manželku (-la) a deti. Čiže: polovica majetku po zosnulom, ktorý nadobudol v manželstve, patrí manželke, druhá polovica sa delí medzi manželku a deti
    Vydedenie
    Rodič môže vydediť dieťa len v štyroch prípadoch, ak priamy dedič:
    • nestaral sa oňho v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
    • o poručiteľa trvalo neprejavoval záujem,
    • bol odsúdený pre úmyselný trestný čin najmenej na 1 rok,
    • vedie neusporiadaný život.
    Dôvod vydedenia – v paragrafovom znení – musí byť uvedený v závete alebo v listine o vydedení, preto je najlepšie spísať závet v takomto prípade u notára, ktorý zákon ovláda.
    Závet
    Ak nechcete, aby prebehlo dedičské konanie zo zákona, môžete spísať závet, a to:
    • samy – musí byť však napísaný a podpísaný vlastnou rukou;
    • u notára notárskou zápisnicou
    Závet musí obsahovať deň,mesiac a rok, kedy bol napísaný.

    Daj si do poraďáckeho vyhľadávača "vydedenie" je tu veľa príspevkov
    Naposledy upravil arizona : 20.10.09 at 11:46 Dôvod: preklep

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.