Zavrieť

Porady

Krbové kachle

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať niekoho, kto má skúsenosti s krbovými kachlami. Máme rodinný dom a vykurovanie tam nie je možné inak ako z drevom. Máme samozrejme kotol na vykurovanie, čo je fajn, no chcela by som sa spýtať niekoho ,kto má kachle, ako mu vykúri miestnosti. Je mi jasné, že miestnosť v ktorej sa kachle nachádzajú by bola extra teplá, no dostalo by sa teplo do viacerých izieb v okolí? Vlastne miestnosť v ktorých by boli kachle je chodba a dookola sú ešte 4 miestnosti a kúpelka. Vykúrilo by to dom, ak by sa kúrilo celý deň, možno i noc? Dom nie je malý, ale ani veľký. Okná a dvere sú nové, teplo nemá kade unikať. Poraďte, ak máte také niečo doma a máte skúsenosti, budem veľmi rada, pretože neviem, či si to mám dať do domácnosti. Nechcem to robiť zbytočne, pretože, ak by som ich tam dala, musím spojazdniť, teda zhodiť starý a postaviť nový komín. Ďakujem za Vaše rady.
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Krbové kachle mám.Na 100% sa to teplo nerozdelí medzi všetky miestnosti rovnomerne..Ja s tým vykúrim dom ,do cca -3 ,-4°C,nepotrebujem vôbec používať ústredné kúrenie .Ale urobil som aj teplovzdušné rozvody do kúpelne.Je ďaleko od kachlí.+Musia byť otvorené všetky dvere.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

To viem, že by to nebolo rovnomerne. Ale myslím, že ak by sa sem tam zakúrilo v krbových kachliach nemuselo by sa neustále v kotly. Ide o to, že priateľ chodí do práce a ja v kotli kúriť neviem. Radšej by som si prikúrila v kachliach. Ak kúriš v krbových kachliach, nekúriš inak? Iba s nimi? Máš tam teda dostatočné teplo?
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

A ešte otázočka, ako sa robia tie teplovzdušné rozvody, čo to obnáša? Dá sa to aj do viacerých miestností?
0 0
greco greco

greco je offline (nepripojený) greco

Ja mám doma krb, ak máš komín v strede domu celý problém by si mala vyriešený ,nakoľko z krbu ktorý je obostavaný sa najlepšie a najúčinejšie robia tie tzv. prieduchy a vykúriš si miestnosti bez problémov aj pri -15 C.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Áno, komín je v strede domu, no krb majú aj moji rodičia, no nie je to lacná záležitosť, keď si človek spomenie, čo je ešte všetko potrebné. Preto rozmýšľame nad krbovými kachlamy. Neviem, ale, či je tam možné urobiť nejaké prieduchy, ešte som to u nikoho s krbovými kachlamy nevidela. No asi by som to riešila tak.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Žiadne krb. kachle Ti celý dom nevykúria.

Neviem, ako máte rozložené izby ( s určitosťou ti môže odpovedať iba ten, kto to osobne vidí, inak iba tápeme... )

Je možné pootvárať všetky izby, aby vnikalo teplo. Kachle dajte do miestnosti kde potrebujete mať najviac teplo, ostatné izby vám vyhrejú oveľa slabšie.

Z kachlí sa rozvody nerobia, to je záležitosť krbov , ktoré majú sopúch (zásobník) z kadiaľ nahromadené teplo rozvádzajú.

Existuje možnosť : rúry z kachiel cez stenu ťahať do vedľajšej miestnosti a až potom do komína ( nie je to moc estetické, ale účel to čiastočne splní )

Na trhu je veľa druhov krb. kachlí . Treba vedieť, koľko m2 chcete vykúriť a dať si poradiť v predajni, kde vám vyrátajú potrebný počet KW pre danú plochu.

Najlacnejšie sú : plechové , rýchlo sa zohrejú, ale aj rýchlo vychladnú. Sú robené na vyhriatie cca 1-2 mistností ( v jednoduchosti vysvetlené ) , podľa KW.

Drahšie sú liatinové (veľmi kvalitné a hrejúce sú JOTUL ), mastencové ( alebo plech+mastenec) , alebo keramické. Tie bývajú aj silnejšie - viac kilowatové
Dlhšie sa nahrievajú , ale o to dlhšie sálajú teplo.

Ešte k tomu komínu v strede . Videla som jedno perfektné riešenie. Krbová keramická pec ( v strede domu napojená na komín , dokoloa komína obmurovaná a obložená keram. dlaždicami a v každej miestnosti bol roh kachiel- takže teplo bolo vo všetkých izbách. Aj na vzhľad to bolo úžasné...
Naposledy upravil arizona : 20.10.09 at 20:10
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
martina0203 Pozri príspevok
To viem, že by to nebolo rovnomerne. Ale myslím, že ak by sa sem tam zakúrilo v krbových kachliach nemuselo by sa neustále v kotly. Ide o to, že priateľ chodí do práce a ja v kotli kúriť neviem. Radšej by som si prikúrila v kachliach. Ak kúriš v krbových kachliach, nekúriš inak? Iba s nimi? Máš tam teda dostatočné teplo?
Tak ako píše arizona na 100% sa všetky miestnosti nedajú vykúriť.Pokiaľ som doma ja tak v nich kúrim nonstop( okrem nutnej údržby) pri takých teplotách ako sú teraz cca do -5 s nimi dom vykúrim, ale nie rovnomerne.
Keď sa chce aj prieduchy a rozvody sa dajú urobiť aj na kachliach!, aj keď to nieje také jednoduché a účinné ako na krbe kde sa dá urobiť veľká obostavba.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Chcem kúriť, keď bude počasie také trochu chladnejšie v kachliach. Ak prídu mrazy na to máme kotol, ktorý nám vykúri miestnosti dokonalo. No chodiť stále dolu do pivnice kontrolovať by sa asi nikomu nechcelo. Preto by som chcela kachle. Neviem si vôbec predstaviť, ako vyzerajú kachle s prieduchmy. Má niekto z Vás nejaké foto? Rada by som to videla.
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

Pripojím sa do témy. Kachle s prieduchmi som videl, ale nie namontované. Priznám sa, že by sa mi to asi ani veľmi nepáčilo. Ja má tiež krb, dom má asi 110 m2 a až na nedorobenú časť domu to vykúri dobre aj pri -18 °C. Ale treba kúriť intenzívne. Ale ako si písala, ty potrebuješ niečo na prechodné obdobie. Tam ti tie kachle možno postačia. Len treba zvážiť kam ich chcete a kde sa najviac zdržujete. Teplo prejde aj cez otvorené dvere. Ja mám na krbe prieduchy, ale dvere otváram aj tak. V miestnosti kde je krb, tam je vždy najteplejšie a keď sú pootvárané dvere, vzduch lepšie cirkuluje a aj sa dom rýchlejšie vyhreje.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Ďakujem za rady a ak by mal niekto foto ako vyzerajú krbové kachle s prieduchmy dajte to sem, rada sa pozriem, určite to pomôže pri rozhodovaní.
0 0
greco greco

greco je offline (nepripojený) greco

Ja ti musím odpísať ešte raz čo sa týka cien za krb alebo krbové kachle. Na tvoj dom ti bohato bude stačiť 12KW krbová vložka t.j. cca 300€ a obmurovka do 200€ t.j. 500€.Krbové kachle 7 KW stoja vyše 500€ a nevykúriš s nimi skoro nič. Myslím že je o čom rozmýšľať.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
greco Pozri príspevok
Ja ti musím odpísať ešte raz čo sa týka cien za krb alebo krbové kachle. Na tvoj dom ti bohato bude stačiť 12KW krbová vložka t.j. cca 300€ a obmurovka do 200€ t.j. 500€.Krbové kachle 7 KW stoja vyše 500€ a nevykúriš s nimi skoro nič. Myslím že je o čom rozmýšľať.
Nieje pravda krbové kachle majú cez 85% účinnosť,najlepšie obostavané krbové vložky 50%.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Tak ako? Som z toho celá mimo. Radšej by som bola za krbové kachle, no tie prieduchy by som chcela do 2 miestností, ktoré sú od komína 1 meter.
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

martina0203 Pozri príspevok
Tak ako? Som z toho celá mimo. Radšej by som bola za krbové kachle, no tie prieduchy by som chcela do 2 miestností, ktoré sú od komína 1 meter.
Martinka, tu nejde o to, ako ďaleko sú od komína, ale ako ďaleko sú od miesta, kde bude výhrevné teleso. Ja mám prieduchy natiahnuté asi sedem metrov a hrejú dobre.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Každá miestnosť by bola od krbových kachlí 1 až 2 metre. Krbové kachle by boli na chodbe, kde je oproti kúpelňa, izbička a skríža jeden - dva metre spálňa. Obývačka a kuchyňa je tiež jeden meter od krbových kachlí, no nie oproti.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Ahojte, ja mám tiež krbové keramické kachle, nemám ani prieduchy namontované a tak mi to vykúri 3 izby, že musím večer dvere von otvoriť, lebo sa tam nedá vydržať.. Ja by som poradila určite keramické 7 KW, ako mám ja, uvidíš, budeš spokojná..
0 0
jeana13 jeana13

jeana13 je offline (nepripojený) jeana13

Dobrý deň, s manželom zvažujeme či krbové kachle alebo obmurovanú krbovú vložku, ja by som radšej volila to druhé,zdá sa mi že je vhodnejší a ceny sú tak ako kachle a je estetickejší,boli sme sa aj pozrieť po obchodoch, ale nikto nám nevedel poradiť. Zaujímalo by ma aký musí mať priemer komín na krbovú vložku.Keď sme pred 10 rokmi začali stavať dom, dali sme do komína 150, komín sme zatial nepoužívali, je priamo v obývačke,teraz nevieme či by stačil na krb so 180 priemerom. Viete mi poradiť?Ď.
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

jeana13 Pozri príspevok
Dobrý deň, s manželom zvažujeme či krbové kachle alebo obmurovanú krbovú vložku, ja by som radšej volila to druhé,zdá sa mi že je vhodnejší a ceny sú tak ako kachle a je estetickejší,boli sme sa aj pozrieť po obchodoch, ale nikto nám nevedel poradiť. Zaujímalo by ma aký musí mať priemer komín na krbovú vložku.Keď sme pred 10 rokmi začali stavať dom, dali sme do komína 150, komín sme zatial nepoužívali, je priamo v obývačke,teraz nevieme či by stačil na krb so 180 priemerom. Viete mi poradiť?Ď.
180 mm stačí. Aj ja mám taký a funguje veľmi dobre.
0 0
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

Ja by som sa rada pridala- nerozmýšlali ste nad krbovou vložkou s výmeníkom vody- to znamená na krbovú vložku v ktorej plášti sa nachádza určité množstvo vody podľa velkosti ( 12 Kw - 35 l vody) a tento krb je napojený na radiátory takže ak zakúriš v krbe kúriš aj do radiátorov a nemusíš platiť plyn- je to vlastne 2 v 1- máš atmosféru aj lacné vykurovanie celého domu a nemusíš behať do pivnice.
0 0
jeana13 jeana13

jeana13 je offline (nepripojený) jeana13

stačiť stačí, ale ja potrebujem vedieť, či sa dá napojiť 180 mm krb na 150 mm komín, nemôže sa vyskytnúť problém? Ak by sa to dalo bolo by to fajn, rozmýšlali sme aj nad tým výmenníkom, ak sa to dá na ten náš komín.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať