Zavrieť

Porady

Dedicstvo ako dar

Dobry den, prosim skusenych o radu.
Dozvedela som sa,ze po smrti mojho otca pri dedicskom konani chce mama a 2 surodenci mne darovat cely rodinny dom s prislusenstvom / zahrada/.
Co to pre mna do buducnosti bude znamenat?
Ake zvysene poplatky?
Na co nesmiem zabudnut? Treba to niekde nahlasit?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    AnitaMartinska Pozri príspevok
    Dobry den, prosim skusenych o radu.
    Dozvedela som sa,ze po smrti mojho otca pri dedicskom konani chce mama a 2 surodenci mne darovat cely rodinny dom s prislusenstvom / zahrada/.
    Co to pre mna do buducnosti bude znamenat?
    TO, že budeš novým majiteľom domu.

    AnitaMartinska Pozri príspevok
    Ake zvysene poplatky?
    Všetky platby na správu a údržbu domu plus daň z nehnuteľností.

    AnitaMartinska Pozri príspevok
    Na co nesmiem zabudnut? Treba to niekde nahlasit?
    Dakujem
    Ohlásiť daňovú povinnosť miestnemu správcovi dane z nehnuteľností, že si nadobudla nehnuteľnosť. Platiť daň ale budeš až od budúceho roku.
    AnitaMartinska
    Dobry den, po case ma napadla otazka, ktora sa tyka predchadzajucich prispevkov./vid. prvy prispevok z 20.10.2009/
    Zdedeny dom po rodicoch / otec zomrel , matka ma dozivotne pravo obyvat dom/. Ja byvam 150km od uvedeneho dedicstva.
    Trvaly pobyt v dome ma iba moja mama. Vsetky vydavky si plati sama.Dufam, ze ju nemusim niekde nahlasovat, ako podnajomnicku a ze mam z toho prijem???!!!!!Nechcem mat problemy s uradmi.
    Vdaka

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    AnitaMartinska Pozri príspevok
    Dobry den, po case ma napadla otazka, ktora sa tyka predchadzajucich prispevkov./vid. prvy prispevok z 20.10.2009/
    Zdedeny dom po rodicoch / otec zomrel , matka ma dozivotne pravo obyvat dom/. Ja byvam 150km od uvedeneho dedicstva.
    Trvaly pobyt v dome ma iba moja mama. Vsetky vydavky si plati sama.Dufam, ze ju nemusim niekde nahlasovat, ako podnajomnicku a ze mam z toho prijem???!!!!!Nechcem mat problemy s uradmi.
    Vdaka
    Aký by si z toho mala príjem? Budete mať uzatvorenú nájomnú zmluvu a mama ti bude platiť nejaké nájomné? Ak to bude na komerčnej báze, tak to musíš nahlásiť na DÚ.

    Pokiaľ fungujete tak, že mama býva v tvojom dome a platí v podstate za teba všetky účty za energie, tak nemusíš nahlasovať nič. To je také isté, ako keby si si mamu nasťahovala k sebe do bytu, nebude podnájomníčka, len spolubývajúca osoba. Daňovému úradu by si nahlasovať nič nemusela, akurát správcovi nahlásiť zmenu počtu bývajúcich osôb. Takže po právnej stránke mama nie je tvojou podnájomníčkou, je len spolubývajúcou osobou v tvojom dome (aj keď ty tam nebývaš).
    AnitaMartinska
    Chobot Pozri príspevok
    Aký by si z toho mala príjem? Budete mať uzatvorenú nájomnú zmluvu a mama ti bude platiť nejaké nájomné? Ak to bude na komerčnej báze, tak to musíš nahlásiť na DÚ.

    Pokiaľ fungujete tak, že mama býva v tvojom dome a platí v podstate za teba všetky účty za energie, tak nemusíš nahlasovať nič. To je také isté, ako keby si si mamu nasťahovala k sebe do bytu, nebude podnájomníčka, len spolubývajúca osoba. Daňovému úradu by si nahlasovať nič nemusela, akurát správcovi nahlásiť zmenu počtu bývajúcich osôb. Takže po právnej stránke mama nie je tvojou podnájomníčkou, je len spolubývajúcou osobou v tvojom dome (aj keď ty tam nebývaš).
    Chobot, vdaka za odpoved.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.