Zavrieť

Porady

Prevod obch. podielu s.r.o. + premena hodnôt ZI na EUR + zmena názvu a sídla v jednom

Pozdravujem,

Rád by som s niekým prekonzultoval nasledovnú situáciu:

Dvojosobová sro – obaja spoločníci prevádzajú svoje obchodné podiely (51 a 49%) na tretiu osobu. Čiže z dvojosobovej sa stáva jednoosobová. Hodnoty ZI majú stále v Sk mene. Čiže okrem prevodu podielov sa robí aj premena hodnôt ZI + zmena názvu a sídla spoločnosti. Postup už v hlave mám, chcem sa uistiť, či je správny, aby som na nič nezabudol a aby všetky kroky mali logickú postupnosť.

  • 2 x zmluva o prevode obch. podielu – obaja pôvodný podpíšu s nadobúdateľom zmluvy o prevode podielu. VZ nezvolávam, lebo v spoloč.zmluve majú ustanovenie, že na prevod podielov na tretiu osobu nepotrebujú súhlas VZ.
  • Po prevedení podielov na základe zmlúv o prevod. OP zvolá nový spoločník a konateľ zároveň VZ, resp. napíše rozhodnutie, v ktorom ustanoví, že odvoláva z funkcií doterajších konateľov a sám seba menuje za konateľa. V tomto rozhodnutí ďalej ustanoví, že súhlasí s prepočtom ZI na menu EUR metódou zaokrúhlovania nahor a hodnota ZI sa mení z doterajších 200000 Sk na 6639 EUR. A na záver tam ešte šupne to, že mení názov a sídlo sro na xxxx.
  • V tlačive č. 8 vyplním všetko čo potrebujem zmeniť, priložím k tomu všetko čo treba a je to hotové. Môže to ísť na súd.

Samozrejme úkony ako notársky overené podpisy, priloženie podpisového vzoru, atď nepíšem, to je automatické a v tom poradiť nepotrebujem.

Skôr by som si rád utriedil nasledovné:

- zmluva o prevode OP – musí ísť bezpodmienečne o odplatný úkon? Zákon nepredpisuje, že musí, tak dedukujem, že môže ísť aj o neodplatný?
- nadobúdateľ kedy pristúpi k pôvodnej spoloč. zmluve? Môžem to dať rovno do textu zmluvy o prevode alebo až do jeho rozhodnutia?
- Keďže sa mení dvojosob. sro na jednoosob. tak musím prepracovať spoloč. zmluvu na zaklad. listinu alebo môžem to nechať tak a len prepíšem potrebné údaje?
- A ešte pikoška ohľadom tlačivo č. 8. V kolonke konateľ/konatelia, pokiaľ sú dvaja a v tom tlačive je miesto iba pre zápis jedného, tak ako to vyriešim?
- Resp. otázka znie, že či ten návrh nemá podať vlastne rovno nadobúdateľ, keďže pôvodní nemusia zvolávať VZ a podpisom zmluv o prevode OP to pre nich končí, nie?

Robim to prvy krat v zivote a uz sa s tym hram vyse tyzdna. A cim dalej tym viac som z toho domotanejsi... Dakujem Vam za ochotu a pripadne rady.
Usporiadat
mi_ke mi_ke

mi_ke je offline (nepripojený) mi_ke

- jasne, zmluva o prevode nemusi byt odplatna
- mozes to dat priamo do textu zmluvy o prevode, a tak sa to aj dava
- nechas spolocensku zmluvu
- zrejme vymazavas dvoch konatelov, v takom pripade si bud dva krat tu stranu, kde su konatelia vytlacis alebo pouzijes tzv. makra v elektronickom formulari a doplnis si tu druhu stranu, kde su konatelia.
- navrh podava novy konatel...ten sa stava statutarom v den, ked ho menovalo nove VZ resp. sam spolocnik
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Ešte taká otázočka .. nemalo by ísť o dva návrhy na zmenu zápisu ..? Alebo už máš vykonanú zmenu zápisu ohľadom premeny menovitej hodnoty základného imania a vkladov spoločníkov zo slovenskej meny na euro... ? Pokiaľ mám správne informácie, tak o tejto zmene rozhodoval sudca a o zmene zápisu v obchodnom registri v súvislosti s prevodom obchodného podielu vyšší štátny úradník ... . Dá sa to urobiť naraz? Podotýkam, že nie som právnik ... a moje informácie so staršieho dáta.
0 0
p0ki p0ki

p0ki je offline (nepripojený) p0ki

Mi_ke, dakujem. Aj som si myslel ohladom tych tlaciv, ze vytlacim este jeden a ten prilozim. Nakoniec som si precital tie vseobecne pokyny k vyplnovaniu a tam je to tak, ako si pisal. Musel som to urobit tak, lebo nemam povolene makra a neorientujem sa v tom ako to povolit alebo co.

Zo spolocenskej zmluvy som urobil zakladatelsku listinu - dostal som sa totiz k Tvojej odpovedi neskoro a uz to islo na sud. Riskol som to so svojimi vedomostami, tak uvidim, ci to prejde. Podla mna by v tom nemusel byt nejaky velky problem. Alebo myslis, ze ano? Mas s tym skusenosti?

Ostatne som urobil tak, ako si pisal aj Ty.

promont maja - uz sa to da urobit vsetko naraz, jednym tlacivom. Ja som tuto temu nazval prevod OP + premena hodnot ZI + zmena nazvu a sidla zamerne, lebo viem, ze sa to da vsetko urobit jednym vrzom. Ako som uz vyssie pisal, dnes to islo na sud, tak uvidim. Napisem potom, ci to preslo alebo nie. Maju na to predsa 5 dni, takze budem vediet snad niekedy buduci tyzden.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Super, že sa to dá .. a počkám si na výsledok.
0 0
mi_ke mi_ke

mi_ke je offline (nepripojený) mi_ke

p0ki Pozri príspevok
Mi_ke, dakujem. Aj som si myslel ohladom tych tlaciv, ze vytlacim este jeden a ten prilozim. Nakoniec som si precital tie vseobecne pokyny k vyplnovaniu a tam je to tak, ako si pisal. Musel som to urobit tak, lebo nemam povolene makra a neorientujem sa v tom ako to povolit alebo co.

Zo spolocenskej zmluvy som urobil zakladatelsku listinu - dostal som sa totiz k Tvojej odpovedi neskoro a uz to islo na sud. Riskol som to so svojimi vedomostami, tak uvidim, ci to prejde. Podla mna by v tom nemusel byt nejaky velky problem. Alebo myslis, ze ano? Mas s tym skusenosti?

Ostatne som urobil tak, ako si pisal aj Ty.

promont maja - uz sa to da urobit vsetko naraz, jednym tlacivom. Ja som tuto temu nazval prevod OP + premena hodnot ZI + zmena nazvu a sidla zamerne, lebo viem, ze sa to da vsetko urobit jednym vrzom. Ako som uz vyssie pisal, dnes to islo na sud, tak uvidim. Napisem potom, ci to preslo alebo nie. Maju na to predsa 5 dni, takze budem vediet snad niekedy buduci tyzden.
Malo by to prejst, aj ked si zmenil nazov listiny, pretoze ak bude mat spolocnost len jedineho spolocnika, tym padom hovorime o zaklad. listine. Horsie by bolo naopak, ak by sa zvysil pocet spolocnikov a neurobil by si zmenu nazvu na SZ....to je iste odmietnutie.
0 0
p0ki p0ki

p0ki je offline (nepripojený) p0ki

tak len pre info. Dotyčný (nadobúdateľ) to odniesol na súd. Na súde mu to prebrala nejaká mladá slečna, ktorá sa mu snažila nahovoriť, že ten návrh nemal podávať on ako nový spoločník/konateľ, ale ešte tí pôvodní konatelia Nakoniec mu to prebrala s dodatkom, že za 5 dní to určite nebude, lebo, že majú toho strašne veľa a že skôr ako za mesiac to nebude To už kde žijeme? Takže pre promont maju - ten výsledok dodám až keď ho budeme vedieť.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

To som aj ja zvedavá ... a rada si počkám. Vďaka a prajem Ti príjemný zvyšok dňa.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
promont maja Pozri príspevok
Ešte taká otázočka .. nemalo by ísť o dva návrhy na zmenu zápisu ..? Alebo už máš vykonanú zmenu zápisu ohľadom premeny menovitej hodnoty základného imania a vkladov spoločníkov zo slovenskej meny na euro... ? Pokiaľ mám správne informácie, tak o tejto zmene rozhodoval sudca a o zmene zápisu v obchodnom registri v súvislosti s prevodom obchodného podielu vyšší štátny úradník ... . Dá sa to urobiť naraz? Podotýkam, že nie som právnik ... a moje informácie so staršieho dáta.

......veď v príspevku píše, že má ešte OP a ZI zapísané v mene SKK, načo zbytočná otázka?????
......všetko, čo popisuje je možné urobiť 1 návrhom (sudca a VSÚ) s tým nemajú nič spoločné a myslím, že tvoja reakcia v takomto znení bola zmätočná pre ostatných poraďákov.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
p0ki Pozri príspevok
tak len pre info. Dotyčný (nadobúdateľ) to odniesol na súd. Na súde mu to prebrala nejaká mladá slečna, ktorá sa mu snažila nahovoriť, že ten návrh nemal podávať on ako nový spoločník/konateľ, ale ešte tí pôvodní konatelia Nakoniec mu to prebrala s dodatkom, že za 5 dní to určite nebude, lebo, že majú toho strašne veľa a že skôr ako za mesiac to nebude To už kde žijeme? Takže pre promont maju - ten výsledok dodám až keď ho budeme vedieť.
Návrh podpisuje konateľ nie spoločník. V prípade, že bol menovaný, tak je to OK. Lehota 30 dní je tiež v poriadku pri podaní "zmena/y + premena". Lehota 5 dní sa vzťahuje iba na podania "zmena".
0 0
mumble mumble

mumble je offline (nepripojený) mumble

mi_ke Pozri príspevok
- jasne, zmluva o prevode nemusi byt odplatna
- mozes to dat priamo do textu zmluvy o prevode, a tak sa to aj dava
- nechas spolocensku zmluvu
- zrejme vymazavas dvoch konatelov, v takom pripade si bud dva krat tu stranu, kde su konatelia vytlacis alebo pouzijes tzv. makra v elektronickom formulari a doplnis si tu druhu stranu, kde su konatelia.
- navrh podava novy konatel...ten sa stava statutarom v den, ked ho menovalo nove VZ resp. sam spolocnik
Dobrý deň,
Chcel som sa spytať ako to mysliš že necháš spoločenskú zmluvu netreba v nej urobiť príslušné zmeny?
0 0
winetou winetou

winetou je offline (nepripojený) winetou

mi_ke Pozri príspevok
Malo by to prejst, aj ked si zmenil nazov listiny, pretoze ak bude mat spolocnost len jedineho spolocnika, tym padom hovorime o zaklad. listine. Horsie by bolo naopak, ak by sa zvysil pocet spolocnikov a neurobil by si zmenu nazvu na SZ....to je iste odmietnutie.
asi sa budete cudovat, ale ja som menil 1-osobovú na 2-osobovú a nechal som "Zakladateľská listina" a zaregistrovali to (BA I). Podľa mojej logiky, názov (akože forma) by mal ostať, mení sa obsah. neviem si predstaviť, že by sa to menilo 1-2, 2-1 niekolkokrat a vzdy by sa menil nazov. Raz bola sro založená napr. zakladateľskou listinou a malo by to tak ostat, podla mna, az do jej zaniku. pravne ukony sa aj tak posudzuju podla ich obsahu a nie nazvu. bazírovat na tomto detaile je obycajna buzeracia a odmietnut niekomu kvoli nazvu zapis do OR je sikana!
0 0
winetou winetou

winetou je offline (nepripojený) winetou

Zdravim všetkých ochotných poradakov. Som tu prvy krát a verim ze mi niekto pomoze.
Prestudoval som si gen. zakon, vyhlasku aj mnozstvo odpovedi v tejto aj v podobnych poradackych diskusiách.

Pokial podla obchod. registra konatelia 2-osob sro konajú samostatne s výnimkou úkonov, ktorých predmet presahuje 300 000 Sk (vtedy konajú spoločne), samozrejme musím meniť aj tento udaj v registri z 300tis na 10tis. Generálny zákon o oslobodení od poplatku tejto premeny nepise nic. Pochopil som to dobre, že niekto si vymyslel euro, nariadi povinnosť premeniť menu v OR a zaplatiť si to mám v tomto prípade (nejde o základne imanie a vklad) sám? Ak som to dobre pochopil ide o zmenu údajov v OR podanú formulárom P8, na ktorom budem menit okrem premeny meny ZI a vkladov aj konanie štatutárov.
Samozrejme potrebujem k tomu množstvo vecí: zvolat VZ, zmenit zakladatelsku listinu, spisat uznesenie, zapisnicu, podať návrh na zápis zmien...

Ozaj, čo by sa stalo, ak by som tento údaj pri konateľoch v Sk nechal v OR a zmenil len výšku ZI a vkladov? Teda vo výpise z OR by tam trčala suma v Sk pri konaní konateľov aj po 1.1.2010. Je v zákone povinnosť meniť aj tento údaj ?
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
winetou Pozri príspevok
Zdravim všetkých ochotných poradakov. Som tu prvy krát a verim ze mi niekto pomoze.
Prestudoval som si gen. zakon, vyhlasku aj mnozstvo odpovedi v tejto aj v podobnych poradackych diskusiách.

Pokial podla obchod. registra konatelia 2-osob sro konajú samostatne s výnimkou úkonov, ktorých predmet presahuje 300 000 Sk (vtedy konajú spoločne), samozrejme musím meniť aj tento udaj v registri z 300tis na 10tis. Generálny zákon o oslobodení od poplatku tejto premeny nepise nic. Pochopil som to dobre, že niekto si vymyslel euro, nariadi povinnosť premeniť menu v OR a zaplatiť si to mám v tomto prípade (nejde o základne imanie a vklad) sám? Ak som to dobre pochopil ide o zmenu údajov v OR podanú formulárom P8, na ktorom budem menit okrem premeny meny ZI a vkladov aj konanie štatutárov.
Samozrejme potrebujem k tomu množstvo vecí: zvolat VZ, zmenit zakladatelsku listinu, spisat uznesenie, zapisnicu, podať návrh na zápis zmien...

Ozaj, čo by sa stalo, ak by som tento údaj pri konateľoch v Sk nechal v OR a zmenil len výšku ZI a vkladov? Teda vo výpise z OR by tam trčala suma v Sk pri konaní konateľov aj po 1.1.2010. Je v zákone povinnosť meniť aj tento údaj ?
Prečo zadávaš tú istú otázku v dvoch témach?
0 0
zoly zoly

zoly je offline (nepripojený) zoly

Vedze ho nechaj, mna to tiež zaujíma. Nie každý číta všetky témy.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
zoly Pozri príspevok
Vedze ho nechaj, mna to tiež zaujíma. Nie každý číta všetky témy.
ETIKETA PORADY:

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

a tiež:

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.
0 0
winetou winetou

winetou je offline (nepripojený) winetou

mea culpa.
0 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

zalobaba Pozri príspevok
ETIKETA PORADY:

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.
Založiť novú tému a položiť otázku už v založenej tému sú predsa dve odlišné veci

Prečo by niekto nemohol položiť tú istú otázku vo viacerých už otvorených témach?
0 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

p0ki Pozri príspevok
VZ nezvolávam, lebo v spoloč.zmluve majú ustanovenie, že na prevod podielov na tretiu osobu nepotrebujú súhlas VZ.
Aký je postup keď túto vetu v SZ nemajú. Mám prípad kde sú dvaja spoločníci a jeden sa vzdáva svojho podielu v prospech druhého. Dá sa to spraviť všetko spolu v jednom korku?

Chcem to spraviť takto:

  1. Mimoriadne valné zhromaždenie s programom:
    1. Otvorenie a voľba predsedu mimoriadneho valného zhromaždenia a zapisovateľa mimoriadneho valného zhromaždenia.
    2. Rozhodnutie o premene menovitej hodnoty vkladov do imania a menovitej hodnoty základného imania zo slovenskej meny na menu euro.
    3. Súhlas s bezodplatným prevodom podielu.
    4. Schválenie úplného znenia spoločenskej zmluvy.
    5. Uznesenie
  2. Zmluva o prevode obchodného podielu (overiť podpisy)
  3. Nová spoločenská zmluva už len s jedným spoločníkom
  4. Formulár č. 8 a 66 Eur kolok (overiť podpis)

Konateľ ostáva rovnaký.
Je to možné všetko takto kumulovať?
0 0
januš1 januš1

januš1 je offline (nepripojený) januš1

P07 Pozri príspevok
Aký je postup keď túto vetu v SZ nemajú. Mám prípad kde sú dvaja spoločníci a jeden sa vzdáva svojho podielu v prospech druhého. Dá sa to spraviť všetko spolu v jednom korku?

Chcem to spraviť takto:

  1. Mimoriadne valné zhromaždenie s programom:
    1. Otvorenie a voľba predsedu mimoriadneho valného zhromaždenia a zapisovateľa mimoriadneho valného zhromaždenia.
    2. Rozhodnutie o premene menovitej hodnoty vkladov do imania a menovitej hodnoty základného imania zo slovenskej meny na menu euro.
    3. Súhlas s bezodplatným prevodom podielu.
    4. Schválenie úplného znenia spoločenskej zmluvy.
    5. Uznesenie
  2. Zmluva o prevode obchodného podielu (overiť podpisy)
  3. Nová spoločenská zmluva už len s jedným spoločníkom
  4. Formulár č. 8 a 66 Eur kolok (overiť podpis)
Konateľ ostáva rovnaký.
Je to možné všetko takto kumulovať?
Je to len detail, ale v bode 3. by som namiesto slova "Súhlas" použila radšej "Udelenie súhlasu", príp. by som ešte uviedla aj spoločníkov "Udelenie súhlasu na bezodplatný prevod obchodného podielu spoločníka... na spoločníka...",

Namiesto bodu 5. Uznesenie by som dala bod 5. Záver. Predpokladám, že sa bude hlasovať štyrikrát - na záver každého bodu programu okrem posledného. Zdá sa mi praktickejšie (aj z pohľadu obchodného registra), keď by si ku každému hlasovaniu napísal hneď výsledok hlasovania a uznesenie, ktoré bolo hlasovaním schválené, a nie až na záver zápisnice.

V bode 4 by som zároveň zmenila spoločenskú zmluvu na zakladateľskú listinu, i keď mi_ke tu niekde písal, že v takomto prípade to nie je nutné. Úplné znenie spoločenskej zmluvy, príp. ZL musí byť podpísané konateľom, podpis nemusí byť overený.
0 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

P07 Pozri príspevok
Aký je postup keď túto vetu v SZ nemajú. Mám prípad kde sú dvaja spoločníci a jeden sa vzdáva svojho podielu v prospech druhého. Dá sa to spraviť všetko spolu v jednom korku?

Chcem to spraviť takto:

  1. Mimoriadne valné zhromaždenie s programom:
    1. Otvorenie a voľba predsedu mimoriadneho valného zhromaždenia a zapisovateľa mimoriadneho valného zhromaždenia.
    2. Rozhodnutie o premene menovitej hodnoty vkladov do imania a menovitej hodnoty základného imania zo slovenskej meny na menu euro.
    3. Súhlas s bezodplatným prevodom podielu.
    4. Schválenie úplného znenia spoločenskej zmluvy.
    5. Uznesenie

  2. Zmluva o prevode obchodného podielu (overiť podpisy)
  3. Nová spoločenská zmluva už len s jedným spoločníkom
  4. Formulár č. 8 a 66 Eur kolok (overiť podpis)

Konateľ ostáva rovnaký.
Je to možné všetko takto kumulovať?
Stále mi to vŕta v hlave....
nemal by som to spraviť radšej tak že :


  1. Mimoriadne valné zhromaždenie s programom:
    1. Otvorenie a voľba predsedu mimoriadneho valného zhromaždenia a zapisovateľa mimoriadneho valného zhromaždenia.
    2. Udelenie súhlasu na bezodplatný prevod celého obchodného podielu spoločníčky X na druhého spoločníka Y
    3. Uznesenie

  2. Zmluva o prevode obchodného podielu (overiť podpisy)
  3. Rozhodnutie jedného spoločníka o prevode SKK na Eur
  4. Nová spoločenská zmluva už len s jedným spoločníkom
  5. Formulár č. 8 a 66 Eur kolok (overiť podpis)


Čo na to poviete?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať