Zavrieť

Porady

obnovenie dedičského konania


Dobrý deň ,týmto by som Vás chcela poprosiť o odpoveď na moju otázku. Týka sa mojej dobrej známej ,ktorá je už staršia, invalidná vdova a nemá prístup na internet a už vôbec nie peniažky na právnika.Týmto spôsobom by som jej chcela trochu pomôcť.Možno budete vedieť poradiť.
Týka sa dedičstva jej mamy spred 22 rokov. Po smrti starej pani sa nekonalo dedičské konanie z dôvodu jej nemajetnosti.Stará pani však vlastnila starý dom a kúsok pozemku . Posledné 3 roky života žila v byte u svojej dcéry s ktorou sa ústne dohodla /bohužiaľ len ústne/ ,že tento dom aj s pozemkom zanechá jej za jej starostlivosť a opateru v starobe a chorobe. Závet však nestihla zanechať, pretože umrela.O dom a záhradu sa počas, a aj po jej smrti starala jej dcéra ,ktorá dom aj so záhradkou neskôr predala a týmito peniazmi si pokryla náklady spojené s úhradou za pohreb a pomník a na náklady spojené s chátrajúcim domom ,ktoré platila zo svojich úspor.Správne to asi nebolo,pretože stará pani mala ešte jednu dcéru /teda jej sestru/,ktorá však ešte počas jej života zomrela a zanechala 3 deti. Tieto deti počas jej života nejavili veľký záujem o svoju starú mamu, nenavštevovali ju,neprispeli na pohreb ani na pomník ... Moja otázka je či je možné po takej dlhej dobe t.j.22 rokov obnoviť dedičské konanie s tým ,že vnuci starej pani/teda jej zomretej sestry/ by si chceli spätne nárokovať na 1/2 majetku ?Ona by ich totiž nemala z čoho vyplatiť.Dúfam,že som Vás nedoplietla a ,že som to vysvetlila zrozumiteľne. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil Macka : 22.10.09 at 05:38
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ja mám v tom dosť nejasností a zmätok ...
    - "dedičské konanie sa nekonalo, lebo pani nemala žiaden majetok" , ale pritom mala dom a záhradu
    - "tento dom a záhradu potom dcéra predala" - ale , ako mohla predať dom, či záhradu , ak nebola vlastníčkou , zapísanou na LV ?

    Macka je offline (nepripojený) Macka

    Macka
    arizona Pozri príspevok
    Ja mám v tom dosť nejasností a zmätok ...
    - "dedičské konanie sa nekonalo, lebo pani nemala žiaden majetok" , ale pritom mala dom a záhradu
    - "tento dom a záhradu potom dcéra predala" - ale , ako mohla predať dom, či záhradu , ak nebola vlastníčkou , zapísanou na LV ?
    tak to neviem , ako sa jej to podarilo predať. Vtedy ešte žil aj jej manžel ,a ako to vyriešili neviem, možno vybavil LV ,neviem ,ona bola vtedy takmer imobilná , sťažka sa pohybovala po byte/pred operáciu oboch bedrových klbov/takže väčšinu vecí mal na starosti on. Ja som chcela vedieť či sa môže dedičské konanie /ktoré sa vlastne nekonala/ uskutočniť alebo obnoviť po viac ako 20-tich rokoch.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    pred 22 rokmi bolo všetko jednoduché, býval som v dome bol môj, predal som dom, peniaze boli moje, - tak sa to mohlo stať

    najjednoduchšie bude obrátiť sa na súd v mieste bydliska zomrelej či prebehlo konanie,


    právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe ustanovenej zákonom.
    Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.

    Macka je offline (nepripojený) Macka

    Macka
    viktorviktor Pozri príspevok
    pred 22 rokmi bolo všetko jednoduché, býval som v dome bol môj, predal som dom, peniaze boli moje, - tak sa to mohlo stať

    najjednoduchšie bude obrátiť sa na súd v mieste bydliska zomrelej či prebehlo konanie,


    právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe ustanovenej zákonom.
    Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.
    Viktor dakujem za odpoveď.Asi to vtedy tak nejako bolo ako opisuješ. Dedičské konanie sa na 100% nekonalo a ako dôvod bolo uvedené nemajetnosť. Ak som správne pochopila ,tak právo na obnovenie zaniklo v tomto prípade po 10 rokoch ? Iba si chcem byť 100% ,preto tá otázka.ďakujem za trpezlivosť.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    lehota sa počíta "odo dňa, keď sa oprávnený dozvie",
    teda ak sa to dozvedel napr. v roku ...., tak lehota sa ráta od tohto dátumu

    ak bola nemajetná a notár to tak uviedol, tak bola nemajetná a nie je o čom, muselo by sa preukazovať že vlastnila nehnutelnosť, to že v dome bývali rodičia nezakladá vlastníctvo k domu, ale vždy je niečo....

    majsniarka je offline (nepripojený) majsniarka

    majsniarka
    Podľa môjho názoru, nemôže v tomto prípade len tak prebehnúť dedičské konanie o "novoobjavenom" dedičstve, nakoľko vôbec nie je isté, že by "deti" dedili po svojej matke, keďže nedá sa s určitosťou povedať, že ku dňu svojej smrti bola spoluvlastníčkou predmetných nehnuteľností (dom a záhrada). V prvom rade by tie tri "deti" museli podať na súd určovaciu žalobu, ktorou by sa domáhali, aby súd určil, že poručiteľka bola ku dňu smrti spoluvlastníčkou nehnuteľností...... a až potom by mohlo prebehnúť dedičské konanie o novoobjavenom dedičstve.
    A ak som to všetko pochopila, v tomto prípade by sa nekonalo dedičské konanie po starej pani, ale po mame tých troch "detí".
    Ako dlho ten dom vlastnila, kým ho predala? mala ho na LVčku aspon desať rokov? pokiaľ bola dobromyselná, čo asi bola a vlastnila ho aspoň 10 rokov, mohla vlastnícke právo k tým nehnuteľnostiam vydržať....

    Macka je offline (nepripojený) Macka

    Macka
    majsniarka Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru, nemôže v tomto prípade len tak prebehnúť dedičské konanie o "novoobjavenom" dedičstve, nakoľko vôbec nie je isté, že by "deti" dedili po svojej matke, keďže nedá sa s určitosťou povedať, že ku dňu svojej smrti bola spoluvlastníčkou predmetných nehnuteľností (dom a záhrada). V prvom rade by tie tri "deti" museli podať na súd určovaciu žalobu, ktorou by sa domáhali, aby súd určil, že poručiteľka bola ku dňu smrti spoluvlastníčkou nehnuteľností...... a až potom by mohlo prebehnúť dedičské konanie o novoobjavenom dedičstve.
    A ak som to všetko pochopila, v tomto prípade by sa nekonalo dedičské konanie po starej pani, ale po mame tých troch "detí".
    Ako dlho ten dom vlastnila, kým ho predala? mala ho na LVčku aspon desať rokov? pokiaľ bola dobromyselná, čo asi bola a vlastnila ho aspoň 10 rokov, mohla vlastnícke právo k tým nehnuteľnostiam vydržať....
    No ,existuje dedičské konanie po manželovi umretej ,ktorý umrel asi 10* rokov*pred svojou manželkou /teda asi pred 32 rokmi/a tam je uvedené ,že 1/2 domu prináleží jeho manželke a druhá polovica*sa delí medzi obe deti , z ktorých to jedno neskôr umrelo a zanechalo po sebe 3 deti,takže by sa stali určite spoludedičmi.*Tieto deti ,čiže vnuci starej pani o dome a pozemku samozrejme vedeli, nie je to znovuobjavené dedičstvo, takisto vedeli o tom ,že ten dom so záhradou chce nechať stará pani pre dcéru ktorá ju doopatruje,ani nemali odvahu si nárokovať ,kedže sa o svoju starú mamu*nezaujímali ,najmä keď ochorela. Buhužiaľ nič nie je na papieri.Časy sa však zmenili a vzťahy sa zhoršili ,a tak*si tá moja známa chce byť istá ,či by sa to dedičstvo po*ich starej mame*a teda jej mame mohlo napadnúť.*
    A*jednalo by sa o otvorenie dedičstva po starej pani*.
    Ako dlho ten dom moja známa ,teda jedna z dcér vlastnila, to presne neviem ,a či vôbec mala*LV ked ho predávala,ale 10 rokov od smrti a predaja to určite nebolo,takže to vydržanie neprichádzalo do úvahy.
    *
    Viem ,že je to asi trochu zložitý prípad ,preto som sa obrátila na Vás milých poraďákov.Ak to je teda takto, je možnosť znovuotvorenia dedičstva ,ked majetok bol*známy v čase smrti starej pani ,a ako by to teoreticky bolo v prípade ,keby sa tieto deti tvárili ,že o majetku nevedeli /čo je síce blbosť ,keďže tam boli ako malé deti často/.*v tom prípade by sa mohli obrátiť na súd?
    Ďakujem*za pomoc a trpezlivosť.**
    Naposledy upravil Macka : 22.10.09 at 12:17

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    Cast vasho citatu
    No ,existuje dedičské konanie po manželovi umretej ,ktorý umrel asi 10* rokov*pred svojou manželkou /teda asi pred 32 rokmi/a tam je uvedené ,že 1/2 domu prináleží jeho manželke a druhá polovica*sa delí medzi obe deti , z ktorých to jedno neskôr umrelo a zanechalo po sebe 3 deti,takže by sa stali určite spoludedičmi.*

    Vychadzam iba z toho vyšie napisaneho citátu existujuceho dedickeho rozhodnutia po manzelovi starej pani vasej kamaratky, cize jednej z ich dvoch dcer.

    Podla neho vyzera, ze stara pani jej mama vlastnila 1/2 domu, druhu polovicu zdedili obe dcery kazda po 1/4. Kedze jedna dcera zomrela tu 1/4 mohli dedit uz jej tri deti s pozostalym manzelom, pokial este zil s nou v manzelstve.

    Otazne je ci toto rozhodnutie bolo takto zapisane v byvalej Evidencii nehnutelnosti, ktoru viedla byvala statna firma Geodezia. Mozno nebolo a vasa znama kamaratka predala niekomu macku vo vreci lebo inac keby bolo toto rozhodnutie zapisane v byvalej EN (nakolko pisete, ze to bolo pred 22 rokmi) tak nemohla predat niekomu nieco co nebolo v jej vylucnom vlastnictve bez dohody tej 1/4, ktora pripadla dedicom jej zomrelej sestry. Dalej ich matka vlastnila 1/2 a ta mala byt predmetom dedicstva po nej, ktoru by dedili jej dcera vasa kamaratka a traja vnuci-vnucky po druhej dcere,
    ale pisete, ze dedicske konanie sa nekonalo pre nemajetnost. To sa mi zda divne, lebo dedicske konanie by sa malo konat vzdy po zomrelom na zaklade oznamenia matriky o umrti dotycnej osoby a na nom prislusny vykonavatel dedicstva predtym ,, Statne notarstvo ,, teraz Notarsky urad zistuje stav majetku po porucitelovi a na zaklade neho atd. vyda dedicske rozhodnutie trebars aj, ze porucitel ziadny majetok nezanechal, cize nikto nic nezdedil.

    Pripada mi to, ale tak, ze uvedene nehnutelnosti v dedickom rozhodnuti po manzelovi starej panej neboli zapisane v EN (z akeho dovodu neviem) a vasa kamaratka po smrti mamy to v dedicskom konani po nej zatajila nakolko mama byvala u nej a ona ako usporiadatelka pohrebu bola prizvana na notarstvo podat predbezne informacie o stave majetku nebohej mamy. Kedze zapis v EN neexistoval tak notarsky urad nemal ziadny doklad z EN, ze nejaku nehnutelnost stara pani vlastni, jej druha dcera uz nezila, nemohla nic namietat a jej tri deti mozno este vtedy mladistve (neviem ci mali nejakeho zakonneho zastupcu) sa v tom nevyznali a dokonca mozno neboli ani uvedeni ako dedicia po svojej starej mame nakolko ich vlastna mama uz nezila a ten, kto bol prizvany na notarstvo podat informacie o majetku, ich zatajil.

    Ako hovori stary rabin ,,vsetko je nakoniec inac,,. Pokial nevidim text toho rozhodnutia po manzelovi starej panej a nepoznam skutocne dalsie dovody preco sa tento majetok neprejednal v dedicskych konaniach po zomretej starej panej, ktora vlastnila 1/2domu a druhej dcere, ktora vlastnila 1/4 domu a neviem ci tato nehnutelnost bola vedena v Evidencii Nehnutelnosti za byvaleho statneho zriadenia CSSR berte to iba len za moju uvahu.

    Vasa kamaratka vlastnila iba 1/4 domu a tu mohla predat iba po dohode z ostatnymi spoluvlastnikmi, ak tak tomu nebolo mohlo to byt aj tak ako pisem vysie, alebo ozaj mohlo dojst k lapsusu, ze byvale Statne notarstvo nakolko predpokladam, ze to bolo este za byvalej CSSR dedicske konanie po starej panej nevykonalo. Ako to ozaj vsetko bolo vie len najlepsie vasa kamaratka.
    Naposledy upravil jarecko : 22.10.09 at 18:03

    Macka je offline (nepripojený) Macka

    Macka
    Ďakujem veľmi pekne za Váš názor. Nechcela by som sa podrobne rozpisovať ako to vlastne bolo ,a ani to úplne presne neviem .Bola som dlhé roky susedou tejto pani a pamätám si ako opatrovala vo svojom byte mamu spolu so svojimi deťmi a keďže nemohla skoro vôbec vychádzať pre jej postihnutie von ,pomáhali jej deti a tiež manžel. Po nedávnej smrti svojho manžela sa známa odsťahovala do menšieho ,tak už nie sme v každennom kontakte.
    Ale pre vysvetlenie ,nie že by som ju obhajovala ,vie, že spravila veľkú chybu ,a mala si dať rozhodnutie o darovaní domu a záhrady na papier ,bohužiaľ nestalo sa tak , nestihla to, a ani tak nejako si to asi neuvedomovala , že sa to môže neskôr skomplikovať,teda najmä keď mama umrela.
    Bolo to pravdepodobne tak ako ste písali, vnuci starej pani, neboli uvedení ako dedičia a nikto to ani neskúmal. Proste dedičské konanie sa nekonalo ako som už písala pre nemajetnosť.V tej dobe už vnuci starej pani boli plnoletí a mali rodiny ,len najmladší nie,žil ešte s otcom a o svoju starú mamu sa nezaujímali ,vlastne už od smrti ich mamy. O smrti svojej starej mamy vedeli a pohrebu sa zúčastnili, takisto vedeli o dome a záhrade ,a tiež o tej dohode medzi sestrami.
    A tiež ako som už písala ten dom so záhradou sa predal /teda akým spôsobom to neviem,ale asi to nebol vtedy problém/. Bol to starý sedliacky dom v spoločnom dvore ,ktorý bol problém predať a takisto asi 5 árová záhrada nebola pri dome ,ale úplne mimo ,tak tam sa tiež ťažko hladal kupec.Majetok sa však predať musel, neboli peniaze na jeho udržiavanie a peniaze boli použité ako náhrada za pohreb,pomník a udržiavanie domu. Nebolo to určite na obohatenie sa,ale teda správne to určite nebolo.
    Chcem tiež povedať, že so svojou nebohou sestrou /teda dcérou starej pani/ vychádzala známa veľmi dobre .Po smrti ich otca sa obe sestry dohodli /ale bohužiaľ len ústne/ ,že starostlivosť o ich mamu prevezme na svoje plecia moja známa , s tým ,že dom a záhrada zostanú jej. Vtedy ešte mohla známa ako tak chodiť ,ale už bola invalidná ,nebola zamestnaná, kdežto jej sestra chodila do práce ,mala dom , vinohrad, role a nemohla sa o svoju mamu starať. Preto sa takto dohodli.Stará pani po nečakanej smrti svojej dcéry vážne ochorela ,ale kým vládala ako tak chodiť nehcela sa z domu k svojej vtedy už jedinej dcére do bytu nasťahovať. Až teda posledné 3 roky ,keď to s ňou už bolo veľmi zlé, ju mala u seba. Vtedy sa aj mojej známej už zhoršovala pohyblivosť ,ale starala sa ako vládala.
    A čo sa týka dedičského konania po manželovi starej mamy , videla som ho ,a je na ňom uvedené ,že 1/2 domu so záhradou pripadá manželke a 2/2 dvom jeho deťom.
    Týmto všetkým čo som napísala ju samozrejme neospravedlňujem,iba to píšem ako fakt, stalo sa , a moja otázka znela či je možné takéto konanie respektíve nekonanie dedičstva, napadnúť na súde.
    Moja známa na prípadnú náhradu peniaze nemá.
    Dúfam,že som to aspoň trochu zrozumiteľne napísala,nie som právnik a v takýcht veciach sa moc nevyznám.
    A ďakujem všetkým za Vaše rady.
    Naposledy upravil Macka : 23.10.09 at 08:27

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    Napadnut na sude sa da skoro vsetko, len ide o to aku mieru uspesnosti dosiahne navrhovatel, ale to si uz musi zvazit vsetky okolnosti okolo dedicstva on. Ked nie je zalobca nie je ani sudca.

    Inac podla mojho nazoru, keby mali vnuci v textovej podobe pravoplatne dedicske rozhodnutie, ktore spominate mohli by poziadat Okresny sud v mieste posledneho bydliska zomrelej babky o nahradne dedicske konanie nakolko 1/2 domu, ktoru babka vlastnila sa po jej smrti neprejednala v riadnom dedicskom konani. Len je tu paradox, ze dom uz kupila tretia osoba a legalnost kupy by asi bola predmetom sporu nakolko 1/4 uz patrila vnukom po svojej zomrelej mame. Je zlozite pisat nejake stanovisko k vasmu nacrtnutemu problemu pokial nie su zname vsetky fakty o nom. Notarsky urad by musel zistovat ci na predmetny dom bol zalozeny List vlastnictva a kedy a ako prebiehala na nom zmena vlastnikov. Uz som pisal v predchadzajucom prispevku, ze dom bol asi len spominany ako predmet dedicstva v rozhodnuti po nebohom manzelovi babky vnukov, ale bol iba ciernou stavbou nezapisanou vo vtedajsej evidencii nehnutelnosti a asi takou ostal az do predaja tretej osobe. Podstatne je tiez komu patril pozemok pod stavbou a ci bol na neho zalozeny List vlastnictva alebo este predtym vydavany vypis z Pozemkovej knihy to iste so zahradou 5 ar mimo dom. Je vela faktorov, ktore mi tu v teme nevieme takze vsetko zavisi od druhej strany to jest. vnukov, ktori by si museli vsetko pozistovat a potom sa rozhodnut ci sa im oplati obnovovat nieco co uz je fyzicky mimo rodiny ich babky, alebo pripadne podat navrh na sud. O co by to malo byt, to uz musia vediet oni.

    Macka je offline (nepripojený) Macka

    Macka
    jarecko Pozri príspevok
    Napadnut na sude sa da skoro vsetko, len ide o to aku mieru uspesnosti dosiahne navrhovatel, ale to si uz musi zvazit vsetky okolnosti okolo dedicstva on. Ked nie je zalobca nie je ani sudca.

    Inac podla mojho nazoru, keby mali vnuci v textovej podobe pravoplatne dedicske rozhodnutie, ktore spominate mohli by poziadat Okresny sud v mieste posledneho bydliska zomrelej babky o nahradne dedicske konanie nakolko 1/2 domu, ktoru babka vlastnila sa po jej smrti neprejednala v riadnom dedicskom konani. Len je tu paradox, ze dom uz kupila tretia osoba a legalnost kupy by asi bola predmetom sporu nakolko 1/4 uz patrila vnukom po svojej zomrelej mame. Je zlozite pisat nejake stanovisko k vasmu nacrtnutemu problemu pokial nie su zname vsetky fakty o nom. Notarsky urad by musel zistovat ci na predmetny dom bol zalozeny List vlastnictva a kedy a ako prebiehala na nom zmena vlastnikov. Uz som pisal v predchadzajucom prispevku, ze dom bol asi len spominany ako predmet dedicstva v rozhodnuti po nebohom manzelovi babky vnukov, ale bol iba ciernou stavbou nezapisanou vo vtedajsej evidencii nehnutelnosti a asi takou ostal az do predaja tretej osobe. Podstatne je tiez komu patril pozemok pod stavbou a ci bol na neho zalozeny List vlastnictva alebo este predtym vydavany vypis z Pozemkovej knihy to iste so zahradou 5 ar mimo dom. Je vela faktorov, ktore mi tu v teme nevieme takze vsetko zavisi od druhej strany to jest. vnukov, ktori by si museli vsetko pozistovat a potom sa rozhodnut ci sa im oplati obnovovat nieco co uz je fyzicky mimo rodiny ich babky, alebo pripadne podat navrh na sud. O co by to malo byt, to uz musia vediet oni.
    Velmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.