Zavrieť

Porady

majetkove vyrovnanie po rozvode

žijem v spoločnej domácnosti so svojim druhom 7-mi rok.Bol rozvedený od roku 2000,ked ho jeho manželka opustila kôli druhemu a opustila spoločnu domácnosť.Do dnešneho dna ani jeden nepodal o maj.vyrovnanie.Ja som do tohto rod.domu investovala peniaze,ktore splácam -pôžičky-.Preto by som chcela vedieť či je udaná lehota dokedy musí prebehnuť majetkovoprávne vyrovnanie. Dakujem za radu kontesa
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tá doba je 3 roky od rozvodu, teraz patrí ex tvojho druha polovica majetku (domu), ktorý ty zveladuješ.
BSM sa zmenilo na podielové spoluvlastníctvo v pomere 50 % ku 50 %.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
alena7780 alena7780

alena7780 je offline (nepripojený) alena7780

Dobrý deň,
moja sestra má nasledovný problém. Žila 5rokov s druhom spolu aj s jej prvým synom z predchádzajúceho vzťahu a s ich spoločným synom. Keď bola tehotná s jeho druhým synom tak sa vzali. Sľuboval že sa zmení a pod. To bolo pred rokom a pol.Momentálne uvažuje o rozvode. Avšak problém je nasledovný. Byt kúpil on, zariadili ho však spoločne a nájomné a všetky ostatné poplatky platila iba sestra. On jej takmer vôbec neprispieval na domácnosť, o deti sa nestaral, pil, hral na automatoch. Je živnostník, ale samozrejme má uvedené minimálne zárobky kvôli plateniu daní a odvodov. Na čo má sestra nárok keď sú len rok manželia, je na materskej - predtým spolu bývali v tom byte spoločne, ona všetko platila a on byt len kúpil????
Ako to bude s výživným??? Poradíte????
0 0
alena7780 alena7780

alena7780 je offline (nepripojený) alena7780

Dobrý deň,
moja sestra má nasledovný problém. Žila 5rokov s druhom spolu aj s jej prvým synom z predchádzajúceho vzťahu a s ich spoločným synom. Keď bola tehotná s jeho druhým synom tak sa vzali. Sľuboval že sa zmení a pod. To bolo pred rokom a pol.Momentálne uvažuje o rozvode. Avšak problém je nasledovný. Byt kúpil on, zariadili ho však spoločne a nájomné a všetky ostatné poplatky platila iba sestra. On jej takmer vôbec neprispieval na domácnosť, o deti sa nestaral, pil, hral na automatoch. Je živnostník, ale samozrejme má uvedené minimálne zárobky kvôli plateniu daní a odvodov. Na čo má sestra nárok keď sú len rok manželia, je na materskej - predtým spolu bývali v tom byte spoločne, ona všetko platila a on byt len kúpil????
Ako to bude s výživným??? Poradíte????
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

pokiaľ ho kúpil pred uzatvorením manželstva tak je výlučne v jeho vlastníctve. Ostatné preukázateľné výdavky si sestra bude musieť pravdepodobne vymáhať súdne. Okrem iného môže už teraz dať návrh na určenie výživného na dieťa a aj na seba.
0 0
kontesa kontesa

kontesa je offline (nepripojený) kontesa

Díky za príspevok,len teraz nechápem ,že ked je tam lehota 3-roky či aj tak má nárok na vyrovnanie
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti Pozri príspevok
Tá doba je 3 roky od rozvodu, teraz patrí ex tvojho druha polovica majetku (domu), ktorý ty zveladuješ.
BSM sa zmenilo na podielové spoluvlastníctvo v pomere 50 % ku 50 %.
kontesa Pozri príspevok
Díky za príspevok,len teraz nechápem ,že ked je tam lehota 3-roky či aj tak má nárok na vyrovnanie
No samozrejme, ak má dom hodnotu 1 000 000 Sk, tak má nárok aby ste jej vyplatili 500 000 Sk, lebo jej patrí polovica domu automaticky.

Do troch rokov od rozvodu, mohol súd zohľadniť kto koľko investoval do domu, ale kedže to tvoj druh neriešil , tak jeho exmng. sa stala podielovou spoluvlastníčkou nehnuteľnosti.

Ty ju zveladuješ a keby ste ju chceli predať tak polovicu dáte exmng. Samozrejme môžeš dokázať koľko si do nehnuteľnosti investovala, a toto môžeš žiadať od oboch späť, kedže dom je ich spoločným vlastníctvom .
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
kontesa Pozri príspevok
Díky za príspevok,len teraz nechápem ,že ked je tam lehota 3-roky či aj tak má nárok na vyrovnanie
Tvoj priateľ musí podať určovaciu žalobu na príslušný súd, ktorý určí vysporiadanie podielového vlastníctva, keďže sa manželia v zákonom stanovenej lehote nedohodli.
Naposledy upravil Danila : 24.10.09 at 12:04
0 0
Lenka72 Lenka72

Lenka72 je offline (nepripojený) Lenka72

Dobry den, mam taku otazku. Budeme sa s manzelom rozvadzat po styroch rokoch manzelstva a osmich rokoch vztahu. Pred siedmimi rokmi sme zacali stavat dom na pozemku, ktory partri jemu, je to dar od jeho matky. Na vystavbu sme dostali 2 uvery (na jeho meno), v celkovej vyske priblizne 1100000 Sk. Hodnota domu je asi trojnasobne vyssia. Dom bol skolaudovany po uzavreti manzelstva, zarabali sme obaja, hoci ja to neviem preukazat, iba ak cestnym prehlasenim mojej mamy, pre ktoru som pracovala. 2 mesiace nezijeme spolu, manzel ma priatelku o ktorej vsetci vedia. Chcem sa opytat, na co mam narok pri majetkovom vyrovnani. Dakujem.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Lenka72 Pozri príspevok
Dobry den, mam taku otazku. Budeme sa s manzelom rozvadzat po styroch rokoch manzelstva a osmich rokoch vztahu. Pred siedmimi rokmi sme zacali stavat dom na pozemku, ktory partri jemu, je to dar od jeho matky. Na vystavbu sme dostali 2 uvery (na jeho meno), v celkovej vyske priblizne 1100000 Sk. Hodnota domu je asi trojnasobne vyssia. Dom bol skolaudovany po uzavreti manzelstva, zarabali sme obaja, hoci ja to neviem preukazat, iba ak cestnym prehlasenim mojej mamy, pre ktoru som pracovala. 2 mesiace nezijeme spolu, manzel ma priatelku o ktorej vsetci vedia. Chcem sa opytat, na co mam narok pri majetkovom vyrovnani. Dakujem.
Je už dom zapísaný na liste vlastníctva? AK áno, na koho?
0 0
Lenka72 Lenka72

Lenka72 je offline (nepripojený) Lenka72

doktor23 Pozri príspevok
Je už dom zapísaný na liste vlastníctva? AK áno, na koho?

Ano, je, na manzela. Ale az 3 roky po svadbe.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Lenka72 Pozri príspevok
Dobry den, mam taku otazku. Budeme sa s manzelom rozvadzat po styroch rokoch manzelstva a osmich rokoch vztahu. Pred siedmimi rokmi sme zacali stavat dom na pozemku, ktory partri jemu, je to dar od jeho matky. Na vystavbu sme dostali 2 uvery (na jeho meno), v celkovej vyske priblizne 1100000 Sk. Hodnota domu je asi trojnasobne vyssia. Dom bol skolaudovany po uzavreti manzelstva, zarabali sme obaja, hoci ja to neviem preukazat, iba ak cestnym prehlasenim mojej mamy, pre ktoru som pracovala. 2 mesiace nezijeme spolu, manzel ma priatelku o ktorej vsetci vedia. Chcem sa opytat, na co mam narok pri majetkovom vyrovnani. Dakujem.
Najlepšie by bolo, keby ste sa na majetkovom vyrovnaní rozumne dohodli.

Ak sa nedohodnete, rozhodne za vás súd a vy budete dokazovať skutočnosti podľa § 150 obč. zákonníka, ktorý hovorí o delení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Záleží na tom, či dom patrí do BSM, alebo ho vlastní iba manžel.

Ak je dom v BSM (obaja ste vlatníkmi bez podielov), asi bude manžel dokazovať, že do spoločného majetku dal zaslobodna svoje vlastné peniaze, ktoré by sa mali z BSM pred jeho delením odpočítať.

Ak je vlastníkom iba manžel, ty to budeš mať ťažšie. Môžeš požadovať odpočítanie toho, čo sa zo spoločného (počas manželstva) vynaložilo na manželov majetok. Zákon neprikazuje odpočítať to, čo si zo svojho vynaložila na jeho výlučný majetok (zaslobodna). Bola to tvoja dobrovolnosť, ak ti to nebude chcieť dať, ťažko dokážeš nejaké bezdôvodné obohatenie.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
6 0
Lenka72 Lenka72

Lenka72 je offline (nepripojený) Lenka72

Mária27 Pozri príspevok
Najlepšie by bolo, keby ste sa na majetkovom vyrovnaní rozumne dohodli.

Ak sa nedohodnete, rozhodne za vás súd a vy budete dokazovať skutočnosti podľa § 150 obč. zákonníka, ktorý hovorí o delení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Záleží na tom, či dom patrí do BSM, alebo ho vlastní iba manžel.

Ak je dom v BSM (obaja ste vlatníkmi bez podielov), asi bude manžel dokazovať, že do spoločného majetku dal zaslobodna svoje vlastné peniaze, ktoré by sa mali z BSM pred jeho delením odpočítať.

Ak je vlastníkom iba manžel, ty to budeš mať ťažšie. Môžeš požadovať odpočítanie toho, čo sa zo spoločného (počas manželstva) vynaložilo na manželov majetok. Zákon neprikazuje odpočítať to, čo si zo svojho vynaložila na jeho výlučný majetok (zaslobodna). Bola to tvoja dobrovolnosť, ak ti to nebude chcieť dať, ťažko dokážeš nejaké bezdôvodné obohatenie.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

Cize s toho vyplyva, ze podla zakona si nemozem na nic narokovat? Len ak sa dohodneme?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Lenka72 Pozri príspevok
zarabali sme obaja, hoci ja to neviem preukazat, iba ak cestnym prehlasenim mojej mamy, pre ktoru som pracovala.
Prepáč, ale to je aká práca "na čestné prehlásenie" ???
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Lenka72 Pozri príspevok
Cize s toho vyplyva, ze podla zakona si nemozem na nic narokovat? Len ak sa dohodneme?
Môžeš požadovať odpočítanie toho, čo sa zo spoločného (počas manželstva) vynaložilo na manželov majetok.
3 0
Ivana Ostrihonova Ivana Ostrihonova
Dobry večer,chcela by som sa spytať či stratim narok na rodinny dom ktoreho som spoluvlastnička,ak si z neho odhlasim trvaly pobyt.Som viac ako 5 rokov rovedena a rok už v tom dome nebyvam.S byvalym manželom nie sme majetkovo vysporiadaní
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Trvalý pobyt má len evidenčný charakter, nemá vplyv na majetok ani majetkové práva. Môžeš ho mať úplne v inej nehnuteľnosti ako v tej, čo vlastníš.
1 0
hryzka1 hryzka1

hryzka1 je offline (nepripojený) hryzka1

Dobry den, chcela by som sa opytat , som uz rozvedena asi 4 roky , s byvalym manzelom mame pozicku na ktorej som spoludlznicka, chcela by som sa opytat,co je potrebne spravit preto aby ma odtial vynali ako spoludlznicku, ze mam mat nejake rozhodnutie so sudu ale neviem,co tam mam napisat, dakujem za radu
0 0
denisa79 denisa79

denisa79 je offline (nepripojený) denisa79

dobry den,potrebujem radu, vcera mi manzel oznamil, ze ma milenku, rozvadzame sa, som este na md, manzel chce podat o rozvod.
Sme 2 roki manzelia.
Este len par mesiacov manzel vzal hypoteku na nas byt, uvediem ale, ze uz nami manzel nebyva.
Mam narok na polovicu bytu, ak hypoteka je na nho a ja som spoluziadatel?Velmi mi to suri, potrebujem sa podla toho zariadit a nastupit do prace.
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

denisa79 Pozri príspevok
dobry den,potrebujem radu, vcera mi manzel oznamil, ze ma milenku, rozvadzame sa, som este na md, manzel chce podat o rozvod.
Sme 2 roki manzelia.
Este len par mesiacov manzel vzal hypoteku na nas byt, uvediem ale, ze uz nami manzel nebyva.
Mam narok na polovicu bytu, ak hypoteka je na nho a ja som spoluziadatel?Velmi mi to suri, potrebujem sa podla toho zariadit a nastupit do prace.
nedá sa odpovedať, vyporiadava sa celá masa BSM (všetky aktíva a pasíva, ktoré manželia počas trvania manželstva nadobudli a ktoré ku dňu zániku manželstva existovali) do masy BSM nepatria dary jednému z manželov, dedičstvo, vydané reštitúcie, veci slúžiace osobnej potrebe a výkonu povolania jedného z manželov. Každý z manželov má právo (a k tomu prislúchajúca povinnosť druhého manžela), aby sa mu uhradilo to, čo vynaložil zo svojho na spoločný majetok
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Podstatné je, či byt patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak nepatrí a vy ste spoludlžníkom úveru, tak...Vám nezávidím.Rozvodom sa zo spoludlžníctva nevyviažete.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať