Zavrieť

Porady

Čerpanie dovolenky po materskej .

Prosím o radu, zamestnankyňa končí materskú dovolenku 6.12.2009. Po jej skončení chce čerpať dovolenku na ktorú má nárok za rok 2009.Kedy sa má zahlásiť na poberanie rodičovského príspevku,po skončení materskej dovolenky alebo až po vyčerpaní svojej dovolenky za rok 2009? Môže byť na rodičovskom príspevku a zároveň čerpať u zamestnávateľa svoju dovolenku? Kedy zahlásiť do sociálnej poisťovne začiatok rodičovského príspevku, čo je vlastne prerušenie poistenia?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Dokedy jej vychádza čerpanie dovolenky?

    Mne na upsvar tvrdili, že aj počas čerpania dovolenky splnam podmienky na nárok na RP. No zákon účinný od 1.1.09 podla mna hovorí iné (zákon účinný do 31.12.08 to umožnoval). Ak by ale aspon 1den v decembri čerpala RD, tak splna podmienku na nárok na RP aj za 12/09 v plnej výške. LEbo stačí, ak splní podmienku len časť mesiaca, RP sa vypláca v plnej výške.

    Prerušenie poistenia znamená, že od nástupu na RD nebude ako zamestnanec poistená ani dôchodkovo, ani nemocensky a ani v nezamestnanosti. Len pre nárok na prípadnú dalšiu materskú sa podla teraz účinného zákona aj tieto dni považujú ako dni NP, ak prac.pomer trvá.


    Treba, aby si pred nástupom na RD podala sama prihlášku na SP podla trvalého pobytu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov aj s potrebnými prilohami. Ak bude čerpať riadnu dovolenku, tak ako začiatok poistenia treba dať den nástupu na RD, t.j. dátum, kedy mzdárka preruší poistenie v SP. Počas čerpania riadnej dovolenky samozrejme všetky poistenia trvajú.
    Naposledy upravil brčko : 22.10.09 at 10:24

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    danicak Pozri príspevok
    Prosím o radu, zamestnankyňa končí materskú dovolenku 6.12.2009. Po jej skončení chce čerpať dovolenku na ktorú má nárok za rok 2009.
    A prečo si ju chce vyčerpať medzi MD a RD? Ona si ju môže ponechať a vyčerpať po návrate z RD. Má to svoje výhody, popisoval som to tu:

    http://www.porada.sk/t80137-skonceni...vskej-dov.html

    danicak Pozri príspevok
    Kedy sa má zahlásiť na poberanie rodičovského príspevku,po skončení materskej dovolenky alebo až po vyčerpaní svojej dovolenky za rok 2009?
    Ak sa predsa len rozhodne vyčerpať dovolenku, tak na RD nastúpi až po skončení čerpania dovolenky.

    danicak Pozri príspevok
    Môže byť na rodičovskom príspevku a zároveň čerpať u zamestnávateľa svoju dovolenku?
    Nie.

    danicak Pozri príspevok
    Kedy zahlásiť do sociálnej poisťovne začiatok rodičovského príspevku, čo je vlastne prerušenie poistenia?
    Pri nástupe na rodičovskú dovolenku.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    brčko Pozri príspevok
    Dokedy jej vychádza čerpanie dovolenky?

    Mne na upsvar tvrdili, že aj počas čerpania dovolenky splnam podmienky na nárok na RP. No zákon účinný od 1.1.09 podla mna hovorí iné (zákon účinný do 31.12.08 to umožnoval). Ak by ale aspon 1den v decembri čerpala RD, tak splna podmienku na nárok na RP aj za 12/09 v plnej výške. LEbo stačí, ak splní podmienku len časť mesiaca, RP sa vypláca v plnej výške.
    Niekedy sa ÚPSVaR správa protichodne. Píšeš, že tebe priznali nárok na RP, v inom prípade:

    http://www.porada.sk/t119368-rd-vypo...rok-na-rp.html

    zase RP odobrali z dôvodu, že zamestnankyňa dostala z práce odstupné a pritom stále čerpala v práci RD (do skončenia PP). Ale to si už videla.

    Tak aby sa človek vyznal v postupe úradov....

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    danicak Pozri príspevok
    Dovolenku bude čerpať celý december a časť aj v januári
    ak končí MD presne 6.12.09 a presne od 7.12.09 minimálne do konca roka bude súvisle čerpať riadnu dovolenku, tak nárok na RP má až od januára. Požiadať si môže odo dna začiatku čerpania RD.
    Ale najlepšie nech si to zistí a overí na svojom UPSVaR.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Chobot Pozri príspevok
    Niekedy sa ÚPSVaR správa protichodne. Píšeš, že tebe priznali nárok na RP, v inom prípade:

    http://www.porada.sk/t119368-rd-vypo...rok-na-rp.html

    zase RP odobrali z dôvodu, že zamestnankyňa dostala z práce odstupné a pritom stále čerpala v práci RD (do skončenia PP). Ale to si už videla.

    Tak aby sa človek vyznal v postupe úradov....
    To máš pravdu.
    a dakujem za pripomenutie, lebo priznám sa, že som to ešte neoznámila (do 8dní od ukončenia PP).

    Ale u nás je dalšia vec, že nikto mi nedá výplatnú pásku, s najväčšou pravdepodobnosťou správca nič nevyplatí, len možno z garančného fondu. A ak pôjde o dávku z garančného fondu, tak nejde o zdanitelný príjem a ak nebude nič vyplatené, tak nejde ani o príjem zdanitelný podla zákona o dani z príjmov.

    Definícia zárobkovej činnosti podla zákona o RP účinného od 1.1.09 § 4 ods.3
    (3) Zárobková č
    innosťpodla tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podla osobitného predpisu,6) alebo obdobná činnosťv cudzine; za zárobkovú činnosťsa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo
    pracovného pomeru.
    5c)


    Nebudem teraz riešiť to, či ide pri vyplatení odstupného a preplatení dovolenky o činnosť alebo nie.
    Ale podla tejto definície stačí ak vznikne z "činnosti" nárok na príjem, ktorý by mal byť zdanovaný podla zákona o dani z príjmov § 5 alebo § 6 ods.1,2, a 5 alebo musí prísť aj k zdaneniu???= v zmysle zákona o DzP = vyplateniu, čo myslíš/te??? Môj názor zatial nenapíšem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    brčko Pozri príspevok
    To máš pravdu.
    a dakujem za pripomenutie, lebo priznám sa, že som to ešte neoznámila (do 8dní od ukončenia PP).

    Ale u nás je dalšia vec, že nikto mi nedá výplatnú pásku, s najväčšou pravdepodobnosťou správca nič nevyplatí, len možno z garančného fondu. A ak pôjde o dávku z garančného fondu, tak nejde o zdanitelný príjem a ak nebude nič vyplatené, tak nejde ani o príjem zdanitelný podla zákona o dani z príjmov.

    Definícia zárobkovej činnosti podla zákona o RP účinného od 1.1.09 § 4 ods.3
    (3) Zárobková č
    innosťpodla tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podla osobitného predpisu,6) alebo obdobná činnosťv cudzine; za zárobkovú činnosťsa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo
    pracovného pomeru.
    5c)


    Nebudem teraz riešiť to, či ide pri vyplatení odstupného a preplatení dovolenky o činnosť alebo nie.
    Ale podla tejto definície stačí ak vznikne z "činnosti" nárok na príjem, ktorý by mal byť zdanovaný podla zákona o dani z príjmov § 5 alebo § 6 ods.1,2, a 5 alebo musí prísť aj k zdaneniu???= v zmysle zákona o DzP = vyplateniu, čo myslíš/te??? Môj názor zatial nenapíšem.

    Podľa mňa o zárobkovú činnosť nepôjde, ak sa vypláca odstupné alebo vypláca nevyčerpaná dovolenka, pretože v tom čase je zamestnanec na rodičovskej dovolenke a nevykonáva prácu. Tam pôjde len o nejaké náhrady vyplývajúce z pracovného pomeru, ale nie o zárobkovú činnosť.

    Pokiaľ ale zamestnanec čerpá dovolenku, tak to bude iný prípad, lebo an to, aby čerpal dovolenku, musí prerušiť rodičovskú dovolenku, nastúpiť do práce a počas pracovnej činnosti čerpá dovolenku. Teda tam už pôjde o zárobkovú činnosť, lebo keby nečerpal dovolenku, tak by musel pracovať a dostal by mzdu. Pri preplatení nevyčerpanej dovolenky by tak či tak nepracoval, lebo má inú neprítomnosť v práci (RD).

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Chcem poprosiť o radu. V 3/2007 mi začala MD. Do práce som nastúpila po RD 8.9.2009. V U zamestnávateľa mi ostala ešte nevyčerpaná dovolenka z roku 2006 a samozrejme z 2007. Do kedy si teraz musím túto dovolenku vyčerpať,aby som na ňu nestratila nárok? Ďakujem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ZuzanaA Pozri príspevok
    Chcem poprosiť o radu. V 3/2007 mi začala MD. Do práce som nastúpila po RD 8.9.2009. V U zamestnávateľa mi ostala ešte nevyčerpaná dovolenka z roku 2006 a samozrejme z 2007. Do kedy si teraz musím túto dovolenku vyčerpať,aby som na ňu nestratila nárok? Ďakujem.
    Mala by si ju vyčerpať do konca roku 2009.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Chobot Pozri príspevok
    Mala by si ju vyčerpať do konca roku 2009.
    Ďakujem za rýchlu odpoveď. Toho som sa tak trochu obávala, je to dosť veľa dní, to by som mala čerpať dovolenku skoro 1,5 mesiaca do konca roka. Neviem čo by šéfstvo na to povedalo, keďže som len nedávno nastúpila. Bol by veľký problém, keby som si ju preniesla (nie celú) do roku 2010?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ZuzanaA Pozri príspevok
    Ďakujem za rýchlu odpoveď. Toho som sa tak trochu obávala, je to dosť veľa dní, to by som mala čerpať dovolenku skoro 1,5 mesiaca do konca roka. Neviem čo by šéfstvo na to povedalo, keďže som len nedávno nastúpila. Bol by veľký problém, keby som si ju preniesla (nie celú) do roku 2010?
    Raz som už o tom písal v niektorej téme, že podľa ZP § 113 ods. 2 si zamestnanec môže vyčerpať dovolenku po návrate z RD:


    (2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.


    To ustanovenie sa dá vyložiť viacerými spôsobmi - podstatou je, že počas MD a RD nezaniká nárok na dovolenku ani po rokoch. Teda zamestnankyňa si takúto dovolenku vyčerpá po návrate z RD. Nie je tam uvedené dokedy, ale ak vychádzame z ostatných ustanovení o dovolenke, tak vo všeobecnosti sa stará dovolenka dá čerpať do konca nasledujúceho roku.

    Dajme tomu, že zamestnankyňa má nárok na dovolenku z roku 2006. Štandardne by si ju musela vyčerpať do konca 2007, ale keďže bola na RD, tak jej neprepadne ani v roku 2009, kedy sa vráti z RD. Teda v roku 2009 je to už dovolenka z predchádzajúcich rokov a preto by mala byť vyčerpaná do konca roku 2009 (rovnako, ako u iných zamestnancov dovolenka z roku 2008).

    Pokiaľ sa vráti z RD napr. v máji, tak nie je problém ju vyčerpať. Ak sa ale zamestnankyňa vráti 1.12.2009 a má zostatok dovolenky 28 dní, tak je to technicky nemožné ju vyčerpať tak, aby to bolo v súlade so ZP. Preto si myslím, že pre takéto prípady by mal byť kompromis medzi zamestnancom a zamestnávateľom a to taký, že takáto dovolenka by nemala zaniknúť, ale zamestnávateľ by ju mal umožniť čerpať v roku 2010. Nemá to ale priamu oporu v zákone, oprieť sa dá jedine o to ustanovenie " poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky", kde nie je jednoznačne uvedené, do akého času po návrate.

    Takže ak s tým vedenie firmy súhlasí, tak si ju môžeš vyčerpať v priebehu roku 2010. Ak by ti chceli nárok v roku 2010 zrušiť, tak trvaj na čerpaní v roku 2009.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Chobot Pozri príspevok
    Raz som už o tom písal v niektorej téme, že podľa ZP § 113 ods. 2 si zamestnanec môže vyčerpať dovolenku po návrate z RD:


    (2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
    Ďakujem, presne tento príspevok od teba som si čítala, len som si nebola istá, že ako si vyložiť to ustanovenie o postytnutí D po skončení RD... Ešte raz veľmi pekne ďakujem.

    bmonika je offline (nepripojený) bmonika

    bmonika
    Zdravím,

    aj ja by som chcela poprosiť o radu.
    volali mi zo zamestnania, že si môžem vyčerpať dovolenku. 35 dní. materská mi končí teraz 31.10.09 a nastúpila by som na RD. kedže som sa tým nezaoberala doteraz, tak som sa začala informovať a všade mi povedali ináč.
    zamestnávateľ, že mám prísť, vypísať si dovolenkový lístok na ten mesiac a pol- november, december. že akože nastúpim do práce a po skončení čerpania dovolenky opäť nastúpim na RD.
    keď som sa pýtala na UPSVaR, tam mi povedali, že ich vôbec nezaujíma neaká tá moja dovolenka, čo bude robiť zamestnávateľ, že si mám požiadať o rodičovský príspevok hneď po skončení materskej, takže teraz neviem, kedy vlastne mám žiadať o rodičovský príspevok. tvrdili, že budem poberať aj rodičovský príspevok naďalej, aj čerpať dovolenku, že to tak robia, ale neviem, či sa to tak vôbec môže a nestane sa mi, že budem musieť vrátiť potom vyplatený rodičovský príspevok....
    ešte by som sa chcela opýtať, či by mi toto čerpanie ovplyvnilo nárok na zvýšený rodičovský príspevok od januára 2010, ktorý mám...
    ako by som mala teraz postupovať?

    Ďakujem.

    Monika B

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bmonika Pozri príspevok
    Zdravím,

    aj ja by som chcela poprosiť o radu.
    volali mi zo zamestnania, že si môžem vyčerpať dovolenku. 35 dní. materská mi končí teraz 31.10.09 a nastúpila by som na RD. kedže som sa tým nezaoberala doteraz, tak som sa začala informovať a všade mi povedali ináč.
    zamestnávateľ, že mám prísť, vypísať si dovolenkový lístok na ten mesiac a pol- november, december. že akože nastúpim do práce a po skončení čerpania dovolenky opäť nastúpim na RD.
    keď som sa pýtala na UPSVaR, tam mi povedali, že ich vôbec nezaujíma neaká tá moja dovolenka, čo bude robiť zamestnávateľ, že si mám požiadať o rodičovský príspevok hneď po skončení materskej, takže teraz neviem, kedy vlastne mám žiadať o rodičovský príspevok. tvrdili, že budem poberať aj rodičovský príspevok naďalej, aj čerpať dovolenku, že to tak robia, ale neviem, či sa to tak vôbec môže a nestane sa mi, že budem musieť vrátiť potom vyplatený rodičovský príspevok....
    ešte by som sa chcela opýtať, či by mi toto čerpanie ovplyvnilo nárok na zvýšený rodičovský príspevok od januára 2010, ktorý mám...
    ako by som mala teraz postupovať?

    Ďakujem.

    Monika B
    nevyčerpaná dovolenka je celá z roku 2009 ?

    bmonika je offline (nepripojený) bmonika

    bmonika
    mám to asi takto: som na druhej materskej.
    nástup na prvú bol 4.11.06, a nástup na druhú (staršia dcéra nemala ešte 3 roky), kde som prestala poberať RD a poberala som MD , mám od neakého 18.4.09, a končí mi teraz 31.10.09.
    sama neviem, odkiaľ vzali tých 35 dní, čo tvrdí mzdárka, že mám možnosť si ich vyčrpať.
    ďakujem.

    MB

    pred nástupom na prvú MD, som si všetkú dovolenku vyčerpala

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    bmonika Pozri príspevok
    Zdravím,

    aj ja by som chcela poprosiť o radu.
    volali mi zo zamestnania, že si môžem vyčerpať dovolenku. 35 dní. materská mi končí teraz 31.10.09 a nastúpila by som na RD. kedže som sa tým nezaoberala doteraz, tak som sa začala informovať a všade mi povedali ináč.
    zamestnávateľ, že mám prísť, vypísať si dovolenkový lístok na ten mesiac a pol- november, december. že akože nastúpim do práce a po skončení čerpania dovolenky opäť nastúpim na RD.
    keď som sa pýtala na UPSVaR, tam mi povedali, že ich vôbec nezaujíma neaká tá moja dovolenka, čo bude robiť zamestnávateľ, že si mám požiadať o rodičovský príspevok hneď po skončení materskej, takže teraz neviem, kedy vlastne mám žiadať o rodičovský príspevok. tvrdili, že budem poberať aj rodičovský príspevok naďalej, aj čerpať dovolenku, že to tak robia, ale neviem, či sa to tak vôbec môže a nestane sa mi, že budem musieť vrátiť potom vyplatený rodičovský príspevok....
    ešte by som sa chcela opýtať, či by mi toto čerpanie ovplyvnilo nárok na zvýšený rodičovský príspevok od januára 2010, ktorý mám...
    ako by som mala teraz postupovať?

    Ďakujem.

    Monika B
    Nechaj si dovolenku a cerpaj ju po ukonceni rodicovskej.
    Ak si budes cely mesiac cerpat dovolenku teraz, tak nemas v tom mesiaci narok na rodicovsky.
    Dovolenka po RD sa ti zide a este k tomu pocas cerpania dovolenky medzi MD a RD nie si chranena ako na RD napr. pred vypovedou.

    bmonika je offline (nepripojený) bmonika

    bmonika
    Zdravím,

    v práci mi poradili čerpať dovolenku nie plný mesiac, časť mesiaca, napr. 15 dní a ďalší mesiac taktiež tak, a tým pádom budem mať nárok aj na RD. čo vy na to, môže to tak byť? poberať RD pri čerpaní dovolenky nie však celého mesiaca?

    Ďakujem.

    Monika B.

    ozaj, neviem, či by som po skončení RD sa späť vrátila do práce, preto by som tú dovolenku riešila počas MD a RD.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.