Zavrieť

Porady

prenajom izby v byte vs podnik. učet

Prosim o radu, som szčo od 2008, mam podnik. učet, v roku 2009 som prenajal jednu izbu v bytovom dome.
Moja otazka znie či mi má najomca posielať najom na podnikatel.účet alebo na nejaky iny napr.e sukromny....
Vdaka za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ruro Pozri príspevok
    Prosim o radu, som szčo od 2008, mam podnik. učet, v roku 2009 som prenajal jednu izbu v bytovom dome.
    Moja otazka znie či mi má najomca posielať najom na podnikatel.účet alebo na nejaky iny napr.e sukromny....
    Vdaka za odpoved
    môžeš aj na podnikatelský, len upozorni účtovníčku o aký príjem ide, aby ti ich nezahrnula do vymer.základu pre platenie odvodov do zdr. a so.poisťovne

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ruro Pozri príspevok
    možem mat teda aj sukromný? upravuje to nejaký zákon alebo predpis?
    Áno, môžeš to, o aký účet sa rozhodneš, je na tvojej voľbe, ale účet súvisiaci s podnikaním musíš oznámiť DÚ.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ruro Pozri príspevok
    možem mat teda aj sukromný? upravuje to nejaký zákon alebo predpis?
    môžeš si príjem z prenájmu dať posielať aj na súkromný účet.Nezabudni, že aj tento príjem je predmetom dane a treba ho zahrnúť do DP typu B.

    ruro je offline (nepripojený) ruro

    ruro
    to viem ale asi by bolo lepsie založit na to zvlást samostatný ucet čo mylis ako by si to urobila ty ? byt nebudem davat do obchodneho majetku. naklady na byt budem delit na polovicu ked tam byvam ja a podnajomník? učtovnictva budem viest dve? jedno pre SZCO a druhe pre prenajom bytu? mozno su to naivne otazky ale nechcem urobit niekde zasadnu chybu, vdaka

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ruro Pozri príspevok
    to viem ale asi by bolo lepsie založit na to zvlást samostatný ucet čo mylis ako by si to urobila ty ? byt nebudem davat do obchodneho majetku. naklady na byt budem delit na polovicu ked tam byvam ja a podnajomník? učtovnictva budem viest dve? jedno pre SZCO a druhe pre prenajom bytu? mozno su to naivne otazky ale nechcem urobit niekde zasadnu chybu, vdaka
    O akú sumu mesačne ide ? Z príjmov za nájomné si v DP odpočítavaš 5-násobok životného minima.

    Myslím, že nie je potrebné zakladať samostatný účet pre tento účel - už kvoli poplatkom banky. Nemusíš byt vkladať do obchodného majetku, ak platbu viditelne označíš na výpise, nemôže byť problém so zaúčtovaním.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    ruro Pozri príspevok
    to mam viest len jedno JU? prijem je 140 € mesačne
    Doporucovala by som pausalne vydavky - pokial si byt prenajimal cely rok 2009, vyjde to cca. takto:

    prijem: 140 EUR x 12 mes. = 1 680 EUR
    vydavky 40%: 672 EUR
    ------------------------
    rozdiel: 1 008 EUR
    - 5xZM = 894,60 EUR
    ------------------------
    zaklad dane: 113,40 EUR
    dan 19%: 21,55 EUR

    ruro je offline (nepripojený) ruro

    ruro
    vdaka .....a ak by som chcel uctovat bez pusal vydavkov a byvam tam ja a najomca potom všetko davam do nakladov z jednej polovice? najom ,elektrina plyn atd?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lianka, nie som si istá, či je možná kombinácia paušálnych výdavkov pri nájomnom a skutočných výdavkoch SZČO. Ruro má okrem príjmov z prenájmu aj príjmy SZČO.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Pokial viem, je to mozne. To platilo kedysi, ze musi byt rovnaky postup vypoctu zakladu dane pri oboch druhoch prijmov.

    ruro je offline (nepripojený) ruro

    ruro
    prosim o odpoved či mam viets jedno uctovnictvo ako szčo a druhe ako z prenajmu nehnutelnosti.. vdaka

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ruro Pozri príspevok
    vie mi prosim niekto odpovedať?
    dve účtovníctva - z prenájmu samostatne, ak si chceš uplatňovať skutočné výdavky

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    1.) ako szco vedies jednoduche uctovnictvo, pripadne si uplatnis 40% výdaje.
    2.) Prenájom je osobitny druh prijmu, môžeš pri nom uplatniť výdavky 40% alebo skutočne preukázané výdavky podľa §6odsek11 ZDP - daňová evidencia alebo ak chces aj samostatné JU (odsek 13)
    1.) a 2.) môžeš ľubovoľne kombinovať

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.