Zavrieť

Porady

Prechod za paušálnych výdavkov na klasické JU

Zdravím Vás, chcela by som sa opýtať, ako je to, ak SZČO chce prejsť z paušálnych výdavkov na klasické jednoduché účtovníctvo? Čo s faktúrou za december zaplatenou v januári? A ak by som mala faktúru za december, ale dátum vystavenia by bol v januári? Prosím poraďte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Vďaka, teraz už viem, že musím upraviť ZD o neuhradenú pohľadávku. Ale čo ak živnostník už teraz vie, že na budúci rok bude viesť jednoduché účtovníctvo? Môže si tú faktúru dať do N už teraz v tomto roku a príjem z nej v januári dá ako PNZD? Vďaka.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Ak došlú faktúru zaplatí teraz a na budúci rok prejde na jednoduché účtovníctvo, tak predpokladám že tento rok si uplatní paušálne náklady,
    teda ju nebude mať tento rok v nákladoch, lebo si neuplatňuje priame náklady ale paušálne, kde sú už zahrnuté všetky náklady okrem plateného poistného /SP,ZP/. Samozrejme že ju nebude mať v nákladoch priamo nikdy, teda ani na budúci rok keď bude mať k týmto nákladom výnos,
    a keďže na budú rok bude viesť jednoduché účtovníctvo tak každý príjem musí zdaniť. Doporučujem zaplatiť premetnú došlú faktúru až v roku 2010 alebo to riešiť inak, napríklad paušálom aj na budúci rok, alebo neisť na paušál tento rok.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    mondes Pozri príspevok
    Vďaka, teraz už viem, že musím upraviť ZD o neuhradenú pohľadávku. Ale čo ak živnostník už teraz vie, že na budúci rok bude viesť jednoduché účtovníctvo? Môže si tú faktúru dať do N už teraz v tomto roku a príjem z nej v januári dá ako PNZD? Vďaka.
    Základ dane daňovníka, ktorý si uplatňuje percentuálne výdavky a prechádza na skutočné výdavky sa neupravuje o nezaplatené záväzky, ale len o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ale ja hovorím o odoslanej faktúre. Môže to urobiť aj tak, že vystaví pre odberateľa faktúru za december a hneď si ju dá do príjmov za tento rok aj keď ju nemá vyplatenú? A v januári došlý príjem si dá do PNZD? Tým pádom by nemusel podávať DDP.Je to dobré?

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Veď Mária.K Ti už odpovedala, keď v roku 2010 prechádzaš na paušálne výdavky tak za rok 2009 musíš upraviť svoje príjmy o všetky neuhradené pohľadávky, teda aj o faktúru za december zaplatenú v januári

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    rommy Pozri príspevok
    Ahoj ja by som sa chcela spýtať či sa dá prejsť aj z JU na paušál?
    Áno, dá sa. Je tu na Porade k tomu plno príspevkov.

    bea10 je offline (nepripojený) bea10

    bea10
    Ahojte, chcem sa niečo opýtať: ak prchádzam z paušálnych výdavkov 2008 na skutočné náklady 2009, tak musím upraviť daňové priznanie za rok 2008 o neuhradené pohľadávky a tie mám v hodnote 883 eur. No teraz mi vychádza doplatiť cca. 167 Eur, no keby som to mala túto úhradu ešte v roku 2008, tak by som si mohla z nej stiahnuť 40 % z príjmov do nákladov, čiže by som zdanila len 529 eur a doplatok dane by bol 100 eur. Ale asi tento postup nie je možný, že?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    ... ale skutocnost je taka, ze uhrada v r. 2008 realizovana nebola.

    bea10 je offline (nepripojený) bea10

    bea10
    ...je to nefér, lebo keby som teraz si dala skutočné náklady za rok 2009, tak by som neplatila nič a to aj keby som zahrnula príjmy z roku 2008, ktoré som prijala až v roku 2009. No nič...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.