Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodok

Zdravím, blíži sa koniec roka a rozmýšlam o predčasnom dôchodku.
Riadny dôchodok ma čaká v septembri 2010, ale čítam rôzne indície
o možných nevýhodách čakania na tento termín. Napr. že dôchodky súvisia s hospodárstvom v 1.polroku predchádzajúceho roku. V r.2008
boli dobré, v r.2009 mínusové, zlé. Sú tu tiež súvislosti v predpokladanou výškou dôchodku a momentálnou mzdou.
Orientačne mi to sa SP zrátali a vyšlo im, že ak by som si dal predčasný dôchodok napr. v polovici decembra ( pracoval by som naďalej), stratil by som 4.5%, ale dôchodok by sa valorizoval ešte tento rok o cca 7% a začiatkom r.2010 o 3%. Nikto nevie dôchodkovú hodnotu pre r.2010,
ale hovorí sa že z terajších cca 9 EUR vzrastie minimálne. Osobný mzdový bod mi zrejme bude klesať, pretože súčasná hrubá mzda je o cca 20% nižšia ako predbežne vyrátaný dôchodok. Z tohoto mi vychádza, že ak
pôjdem na dôchodok v riadnom termíne, temer nič na tom nezískam, že je výhodnejšie ísť teraz. Valorizácia napr. bude iba 3%, nie temer 7%, ako teraz. Na druhej strane ma strašia, že ak ostanem pracovať, že budem platiť oveľa vyššie dane. Takže poraďte. Určite to bude zaujímať viac ľudí, keďže vďaka kríze sa situácia dosť zmenila. Už len hodnota valorizácia dôchodkov tomu nasvedčuje.
Usporiadat
unidat unidat

unidat je offline (nepripojený) unidat

dodatok: V NČ som na túto tému našiel ešte toto:
- Z predčasného starobného dôchodku sa bude pri posudzovaní príjmu odpočítavať 25 %, ak si človek platil odvody viac ako 25 rokov.
- Za každý rok, čo odpracoval nad túto hranicu, sa mu odpočíta ďalšie percento priznaného dôchodku.

Ako tomu rozumieť? Ak platím odvody 40 rokov tak sa za 15 rokov
niečo odpočíta? Alebo to skomolila redaktorka?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
unidat Pozri príspevok
dodatok: V NČ som na túto tému našiel ešte toto:
- Z predčasného starobného dôchodku sa bude pri posudzovaní príjmu odpočítavať 25 %, ak si človek platil odvody viac ako 25 rokov.
- Za každý rok, čo odpracoval nad túto hranicu, sa mu odpočíta ďalšie percento priznaného dôchodku.

Ako tomu rozumieť? Ak platím odvody 40 rokov tak sa za 15 rokov
niečo odpočíta? Alebo to skomolila redaktorka?
To bol nejaký mylný článok. Zatiaľ platí to, že sa odpočítava za každých chýbajúcich 30 dní 0,5 % z celkovej vypočítanej sumy. Takže si ľahko vypočítaš, o koľko Ti bude predčasný starobný dôchodok ponížený.Podľa toho sa zariaď.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V NČ asi písali o nejakých úvahách zmeny zákona, čo zatiaľ nie je ani v návrhu.
Prepočítanie výhodnosti je na tebe, ideš na to dobre. Nedá sa to jednoducho zovšeobecniť.Záleží od dátumu vzniku nároku aj roku odchodu do dôchodku (napr. aj krátenie priemerného osobného bodu) ... Zárobok v roku odchodu sa nepočíta, všeobecný vymeriavací základ na výpočet osobného bodu sa berie 2 roky dozadu ... Keď klesá tebe priemerná mzda, asi klesá aj celoštátne. Pravdou je, že doteraz rástla dôchodková hodnota rapídne, čo bude menej, percentá zrážania sú v zákone konštantné. Keďže sa pri výpočte všetko násobí, dôchodková hodnota podstatne ovplyvnuje výšku dôchodku v každom rok, oveľa viac, ako iné zložky. Preto sa každý snažil odísť po 1 januári a pred 1. júlom (pred zvyšovaním). Teraz je zvyšovanie tiež 1. jabuára, čo výpočet komplikuje. Môžeš kalkulovať aj s priebežne zverejňovanými hodnotami priemernej mzdy ...

Taký prepočet je vždy zložitý. Navyše ide aj o to, ako dlho bude skutočne dôchodca poberať dôchodok, či sa mu oplatí darovať niečo štátu s tým, že sa mu to vráti s výhodami napr. o 11 rokov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

unidat Pozri príspevok
Zdravím, blíži sa koniec roka a rozmýšlam o predčasnom dôchodku.
Riadny dôchodok ma čaká v septembri 2010, ale čítam rôzne indície
o možných nevýhodách čakania na tento termín. Napr. že dôchodky súvisia s hospodárstvom v 1.polroku predchádzajúceho roku. V r.2008
boli dobré, v r.2009 mínusové, zlé. Sú tu tiež súvislosti v predpokladanou výškou dôchodku a momentálnou mzdou.
Orientačne mi to sa SP zrátali a vyšlo im, že ak by som si dal predčasný dôchodok napr. v polovici decembra ( pracoval by som naďalej), stratil by som 4.5%, ale dôchodok by sa valorizoval ešte tento rok o cca 7% a začiatkom r.2010 o 3%. Nikto nevie dôchodkovú hodnotu pre r.2010,
ale hovorí sa že z terajších cca 9 EUR vzrastie minimálne. Osobný mzdový bod mi zrejme bude klesať, pretože súčasná hrubá mzda je o cca 20% nižšia ako predbežne vyrátaný dôchodok. Z tohoto mi vychádza, že ak
pôjdem na dôchodok v riadnom termíne, temer nič na tom nezískam, že je výhodnejšie ísť teraz. Valorizácia napr. bude iba 3%, nie temer 7%, ako teraz. Na druhej strane ma strašia, že ak ostanem pracovať, že budem platiť oveľa vyššie dane. Takže poraďte. Určite to bude zaujímať viac ľudí, keďže vďaka kríze sa situácia dosť zmenila. Už len hodnota valorizácia dôchodkov tomu nasvedčuje.
Ak zostávaš naďalej pracovať o predčasný dôchodok požiadaj až od 2.1.2010. Ak budeš starobným dôchodcom od 1.1.2010, nebudeš si môcť uplatniť nezd.časť základu dane za rok 2010, resp. len rozdiel medzi ročnou NČZD a tvojim dôchodkom.
0 0
unidat unidat

unidat je offline (nepripojený) unidat

To je pravda. Ale vraj prídem o tohoročnú valorizáciu temer 7%,
ostane iba 3%. Pracovať síce budem, ale ako som písal, hrubá mzda cca 600 EUR, teda pod priemerom. A niižší ako predbežne vyrátaný dôchodok.
P.S. Ako je to s nezd.časťou základu dane, keď popri zamestnaní
som aj SZČO? A platím odvody do Soc.poistovne? Daňové priznanie budem dávať sám, "B".
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

unidat Pozri príspevok
To je pravda. Ale vraj prídem o tohoročnú valorizáciu temer 7%,
ostane iba 3%. Pracovať síce budem, ale ako som písal, hrubá mzda cca 600 EUR, teda pod priemerom. A niižší ako predbežne vyrátaný dôchodok.
P.S. Ako je to s nezd.časťou základu dane, keď popri zamestnaní
som aj SZČO? A platím odvody do Soc.poistovne? Daňové priznanie budem dávať sám, "B".
Tak ako som ti napísala v predch.príspevku. Príjem zo živnosti a zamestnania sa spočíta. Ak budeš SD k 1.1.2010, budeš mať nárok len na rozdiel medzi ročnou NČZD a tvojím dôchodkom. Ak je dôchodok vyšší ako NČZD, nemôžeš si uplatniť nič.
Ak budeš SD od 2.1.10, môžeš si uplatniť celoročnú NČZD
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

unidat Pozri príspevok
To je pravda. Ale vraj prídem o tohoročnú valorizáciu temer 7%,
ostane iba 3%. Pracovať síce budem, ale ako som písal, hrubá mzda cca 600 EUR, teda pod priemerom. A niižší ako predbežne vyrátaný dôchodok.
P.S. Ako je to s nezd.časťou základu dane, keď popri zamestnaní
som aj SZČO? A platím odvody do Soc.poistovne? Daňové priznanie budem dávať sám, "B".
Teraz (1.1.2010) bude valorizácia len 3,2 %.
0 0
unidat unidat

unidat je offline (nepripojený) unidat

Ďakujem za odpovede, vyzerá to na toho 2.1.2010.
Ešte upresnenie: čítal som ohľadom predčasného dôchodku, že :
"Treba si však uvedomiť, že vypočítaná suma zostane rovnaká aj po tom, ako dotyčný človek dosiahne dôchodkový vek, takže sa nebude nanovo prepočítavať a meniť."
Znamená to, že
- ak budem ešte napr. 8 mesiacov pracovať, na výške dôchodku sa už nič
nezmení?
- mám aj živnosť, platím zo zákona aj tam z min.mzdy (cca 90 €) a budem
to platiť ďalej, tiež to neovlyvní dôchodok?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pri dosiahnutí dôchodkového veku sa dôchodok prepočítavať nebude.

Ak ale budete pracovať popri poberaní dôchodku (je jedno, či predčasného alebo riadneho) po skončení zárobkovej aktivity (povinné poistenie zamestnanca alebo SZČO) môžete požiadať o prepočítanie = zvýšenie dôchodku za dobu súbehu poistenia a poberania dôchodku.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte poraďáci, chcela by som si overiť informáciu, ktorú dostala moja mama od pani z SP.
Mama je od roku 2007 nezamestnaná, vedená na ÚP. Narodená ročník 1955, dôchodok jej vychádza cca vo veku 60 rokov.
Pani na SP jej povedala, že sa jej vraj nevyplatí zamestnať sa krátkodobo, pretože ak ostane ako nezamestnaná až do dôchodku bude sa jej dôchodok rátať za posledných 10 odrobených rokov, nie posledných 10 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku.
Problémom je, že v jej veku sa jej už nepodarí nájsť normálne práca, ak by sa jej niečo podarilo bolo by to asi niečo za minimálnu mzdu.
Ako sa teda naozaj posudzuje?
Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mimaemma Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcela by som si overiť informáciu, ktorú dostala moja mama od pani z SP.
Mama je od roku 2007 nezamestnaná, vedená na ÚP. Narodená ročník 1955, dôchodok jej vychádza cca vo veku 60 rokov.
Pani na SP jej povedala, že sa jej vraj nevyplatí zamestnať sa krátkodobo, pretože ak ostane ako nezamestnaná až do dôchodku bude sa jej dôchodok rátať za posledných 10 odrobených rokov, nie posledných 10 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku.
Problémom je, že v jej veku sa jej už nepodarí nájsť normálne práca, ak by sa jej niečo podarilo bolo by to asi niečo za minimálnu mzdu.
Ako sa teda naozaj posudzuje?
Ďakujem vopred za odpoveď.
Ak mala pred skončením prac.pomeru vyšší príjem a má dostatok odpracovaných rokov, neoplatí sa jej teraz zamestnať na min.mzdu, resp. je pre ňu výhodnejšie robiť pri nízkom príjme na dohodu.

Dôchodok sa počíta ako priemer osobných mzdových bodov od roku 1984, nie z posledných 10 rokov.
0 0
Andrea25 Andrea25

Andrea25 je offline (nepripojený) Andrea25

Dobrý deň, prosím o radu ohľadom dobrovoľného dôchodkového pripoistenia. Jeden známy chce v priebehu roku 2010 požiadať o predčasný dôchodok. Platby doteraz odvádzal v minimálnej výške z podnikania. Ak by si ich od decembra navýšil dobrovoľným pripoistením získal by na výške vyplácaného dôchodku?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nie , už mu to nepomôže. Pri výpočte predčas.dôchodku sa postupuje takto :
pri výpočte priemerného osobného mzdového bodu - sa neberie do úvahy vymeriavací základ, z ktorého sa platilo dôchodkové poistenie, v tom roku, v ktorom sa ide do dôchodku. Berú sa do úvahy roky 1984 až posledný rok pred rokom, v ktorom sa žiada o dôchodok.
Takže ten jeden mesiac - december 2009 nezachráni situáciu.
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Mám otázku:

Otec sa chystá na predčasný dôchodok v apríli 2010. V súčasnosti je nezamestnaný, je však spoločníkom v jednej s.r.o., ktorá nevykonáva žiadnu činnosť (a teda nemá z nej žiaden príjem). Na úrade práce ho registrovať nebudú (z dôvodu, že je spoločník)

V Soc.poisťovni mu (vraj) budú vyplácať dávku v nezamestnanosti.

Má pre neho zmysel platiť nejaké dobrovoľne sociálne poistenie? Pravdepodobne má zmysel platiť nemocenské poistenie, ale čo dôchodkové? Určite si bude musieť platiť zdravotné poistenie, s tým sa už zmieril.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nemá nárok na dávku v nezamestnanosti, lebo ako sama píšeš, je spoločníkom s.r.o. a spoločník s.r.o. je z pohľadu zákona o zamestnanosti SZČO.
Takže ho nezaregistrujú ako uchádzača o zamestnanie, tým pádom nemá nárok ani na dávku v nezamestnansti. Soc.poistenie už sa neoplatí platiť, lebo v apríli 2010 požiada o predčasný dôchodok.
Nemocenské si zvážte sami, pokiaľ býva často chorý sa oplatí, ale
keď nemá zdravotné problémy, tak je to tiež zbytočné.
0 0
unidat unidat

unidat je offline (nepripojený) unidat

Včera vyšiel v NČ zaujímavý článok o dôchodkoch, zaujímal by ma názor odborníkov.
http://www.cas.sk/clanok/142160/do-p...ky-nizsie.html
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlasím s článkom, zajtra mám k tomuto problému (pokles novopriznávaných dôchodkov v roku 2010) dokonca stranícku tlačovú konferenciu.

Môj článok nájdete tu:

http://www.porada.sk/t125962-poziada...ok-2010-a.html
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Iný článok k dôchodkom 2009/2010 tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...odky-idu-dole/
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Pokúsila som sa o výpočet predčasného dôchodku a tiež mi vyšiel o pár eur vyšší, ak oň požiadam v roku 2009. Dúfam, že som sa nepomýlila, lebo som len pár eur nad hranicou 1,2-násobku životného minima...
Mám však jednu otázku. Keď požiadam o predčasný dôchodok a zároveň zruším živnosť, (chcela by som pracovať už len na dohodu), tak dovtedy, kým mi príde rozhodnutie, by som sa musela prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ???
Ďakujem vopred za každú reakciu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V ZP si to treba dohodnúť ale zrejme Vám povedia, že sa máte prihlásiť ako samoplatiteľ a po priznaní dôchodku Vám spätne prehodnotia registráciu a vrátia zaplatené preddavky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať