Zavrieť

Porady

Druh a družka

Dobrý deň, potrebovala by som radu. Môj priateľ mal rodinný dom, keď som sa k nemu nasťahovala začala som tam investovať aj ja, ale sme stále ako druh a družka. Potom prepísal pol domu na mňa, teraz sa rozchádzame a je problém ako rozdeliť, alebo ako by ma mal vyplatiť z domu. Vie niekto poradiť? Vopred Vám ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    Vysporiadať sa musíte jedine dohodou - buď on vyplatí tvoj podiel alebo ty jeho alebo predáte spoločne dom ako spoluvlastníci a sa rozdelíte. Ak sa nedohodnete, tak na návrh, ktoréhokoľvek z vás zruší a vysporiada podielové spoluvlastníctvo súd. Ďalšia možnosť je, že dom nepredáte a ostanete spoluvlastníkmi, ale ho prenajmete, aj keď zotrvať v pozícii spoluvlastníka je v tvojom prípade možno najhorší variant.

    maja47 je offline (nepripojený) maja47

    maja47
    On mi tu ½ domu daroval, a teraz tvrdí že nemám nárok na polovicu domu, lebo som tam len päť rokov a toľko som do toho neinvestovala, aby som mala nárok na polovicu. Ešte mam jednu otázku. Môže on zrušiť darovaciu zmluvu?

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    maja47 Pozri príspevok
    On mi tu ½ domu daroval, a teraz tvrdí že nemám nárok na polovicu domu, lebo som tam len päť rokov a toľko som do toho neinvestovala, aby som mala nárok na polovicu. Ešte mam jednu otázku. Môže on zrušiť darovaciu zmluvu?
    Roky s tým nemajú nič spoločné. Darovanie je bezodplatné, tzn. aj keby si do toho domu nič neinvestovala, nemá nárok na kompenzáciu. Darovaciu zmluvu by mohol zrušiť iba v prípade, že by sa obdarovaný, teda ty, k nemu alebo členom jeho rodiny správal tak, že by tým hrubo porušoval dobré mravy. Teda muselo by ísť o porušenie značnej intenzity alebo o sústavné porušovanie dobrých mravov - napr. fyzické násilie, hrubé urážky alebo dokonca trestný čin. Samozrejme by to musel preukázať dôkazmi a v lehote 3 rokov od okamihu, kedy došlo k dôvodu na navrátenie daru, čo zrejme nie je tvoj prípad.
    Naposledy upravil Watson : 01.11.09 at 07:05

    dusan61 je offline (nepripojený) dusan61

    dusan61
    maja47 Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som radu. Môj priateľ mal rodinný dom, keď som sa k nemu nasťahovala začala som tam investovať aj ja, ale sme stále ako druh a družka. Potom prepísal pol domu na mňa, teraz sa rozchádzame a je problém ako rozdeliť, alebo ako by ma mal vyplatiť z domu. Vie niekto poradiť? Vopred Vám ďakujem.
    Maja, podľa mňa si dobrá zlatokopka.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    dusan61 Pozri príspevok
    Maja, podľa mňa si dobrá zlatokopka.
    Prečo takto súdiš? Ty si mala nedávno podobný problém, ľudia Ti pomohli bez urážania : http://www.porada.sk/t115260-pravo-dozitia.html

    ASi by bolo dobré prečítať si aj : http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    dusan61 Pozri príspevok
    Maja, podľa mňa si dobrá zlatokopka.
    Sorry, ale neda mi: trapna poznamka. Maja len haji svoj majetok. Ze jej ho v case citoveho poblaznenia jej byvaly frajer dobrovolne daroval (rozumej bezodplatne), je teraz jeho problem. Nikto ho k tomu nenutil, aby tak urobil. Maja je vlastnicka a na tom nic nezmenis. Nema ziadnu povinnost mu svoj podiel vracat.

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    Na jednej strane, ak ti tú polovicu domu daroval snúbenec ako zásnubný dar, tak je vecou osobnej cti, takýto dar z vlastnej vôle vrátiť. Na druhej strane, ak ste žili spolu dlhý čas ako druh a družka, a ty si už do spoločného majetku investovala nemálo svojich peňazí, času a energie, tak vzájomné finančné urovnanie je na mieste.

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Watson Pozri príspevok
    Na jednej strane, ak ti tú polovicu domu daroval snúbenec ako zásnubný dar, tak je vecou osobnej cti, takýto dar z vlastnej vôle vrátiť. Na druhej strane, ak ste žili spolu dlhý čas ako druh a družka, a ty si už do spoločného majetku investovala nemálo svojich peňazí, času a energie, tak vzájomné finančné urovnanie je na mieste.
    Hlavne ide o vyrovnanie. Slovo urovnanie, nie je to najsprávnejšie.

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    arizona Pozri príspevok
    Prečo takto súdiš? Ty si mala nedávno podobný problém, ľudia Ti pomohli bez urážania : http://www.porada.sk/t115260-pravo-dozitia.html

    ASi by bolo dobré prečítať si aj : http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
    Nemyslíš si arizona, že tvoj zásah je mimo tému? Na čo vyčítaš a ešte aj upozorňuješ na etiketu porady. Platí pre každého, pre mňa a rovnako aj pre teba.

    maja47 je offline (nepripojený) maja47

    maja47
    Mám ešte ďalšiu otázku. O koľko sa mohla zmeniť hodnota domu od roku 2002, tam bol vypracovaný znalecký posudok za účelom BSM. Teraz je tam nová krytina na streche, dom je zateplený a sú nové plastové okná. Ak niekto viete, poraďte prosím. Vopred ďakujem.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    maja47 Pozri príspevok
    Mám ešte ďalšiu otázku. O koľko sa mohla zmeniť hodnota domu od roku 2002, tam bol vypracovaný znalecký posudok za účelom BSM. Teraz je tam nová krytina na streche, dom je zateplený a sú nové plastové okná. Ak niekto viete, poraďte prosím. Vopred ďakujem.
    Daj si urobiť znalecký posudok aj teraz a rozdiel oproti roku 2002 je číslo, ktoré chceš po nás. To si naozaj myslíš, že niekto len tak strelí číslo, bez toho aby sa s tým bližšie oboznámil?
    A keby si si odkladala bločky a faktúry, ktoré si investovala, tak by si sa mala dopracovať k podobnému číslu.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Neviem prečo, ale teraz sa mi zdá, že dusan61 až tak veľmi neprestrelil.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    záleží od toho, na čo znalecký potrebuješ. Pokiaľ je to napríklad pre banku tak sa jedná o hodnotu, za ktorú je reálne uvedenú nehnuteľnosť predať tak v období cca 2 týždne až mesiac. Banka pokiaľ neplatíš potrebuje peniaze ihneď a nie čakať pol roka, aby tam zarobila nejakých 100, 200 tisíc. Pre nich je to irelevantné.

    maja47 je offline (nepripojený) maja47

    maja47
    kaco11 Pozri príspevok
    záleží od toho, na čo znalecký potrebuješ. Pokiaľ je to napríklad pre banku tak sa jedná o hodnotu, za ktorú je reálne uvedenú nehnuteľnosť predať tak v období cca 2 týždne až mesiac. Banka pokiaľ neplatíš potrebuje peniaze ihneď a nie čakať pol roka, aby tam zarobila nejakých 100, 200 tisíc. Pre nich je to irelevantné.
    Ten znalecký posudok potrebujem na vzájomné finančné urovnanie.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    Príklad: mám 2.izbový byt v petržalke. Panelový dom, pôvodný stav bytu, plastové okná, barák zateplený 30 rocný. Reálna cena toho bytu je 2 mil. Skk. Pred dvoma rokmi boli ceny bytov v tejto lokalite tak predražené /ponuka nižšia ako dopyt/, že som si za ten byt kludne mohla vypýtať 2 mil 800 tis. Skk a predala by som ho. Dnes je ponuka vyššia ako dopyt takže budem rada, keď za ten byt dostanem 1 mil. 500 tis. Skk. Chápeš??? Pri trhovej cene je otázka dopyt ponuka. Dopyt ponuka ovplyvňuje lokalita, metráž, riešenie bytu, renovácia bytu, vek bytu atď. Pre reálnej cene aká je hodnota toho bytu vzhľadom na vek, renováciu a pod. ale neovplyvňuje cenu dopyt-ponuka. Je to zrozumiteľné?? Lebo mám pocit, ze sa troška zamotávam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.