Zavrieť

Porady

MRP - Odpočet zálohy

Chcela by som sa poradiť. Chodím sa zaúčať do jednej firmy ale nepáči sa mi že nahrávajú výpisy aj pokladnu až na konci mesiaca. Aj vy to tak robíte niekto? Lebo potom ked budúca kolegyna vystavuje konecnú faktúru s odpočtom zálohy, tak tú úhradu zálohy tam ešte nemá nahranú. A preto to robí takto: Je na zálohe a dá urobiť úhradu ale nedá ju do účt. denníka, aby sa jej dala vytlačiť fa s odpočtom. Konečnú faktúru zaúčtuje ked stojí na konečnej faktúre napr. 311 604 ale urobí tak aj odpočet 324 311 . Ked nahráva výpis na konci mesiaca, teda úhradu zálohy tak stojí na zálohe dá ju uhradiť a zaúčtuje do denníka 221 324. Lenže ja si myslím, že saldo 324 jej zostane nevypárované. Nie? Ako to robíte vy, ked nahrávate výpis na konci mesiaca. Lebo ja si myslím, že odpočet zálohy sa robí vtedy, ked stojím na zálohe a dám vystaviť danový doklad, vtedy sa urobí odpočet. Aj sa mi to v salde vypáruje. Lenže to treba mať výpis nahrávaný priebežne. Nie?
Usporiadat
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Poradte.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Chcela by som sa poradiť. Chodím sa zaúčať do jednej firmy ale nepáči sa mi že nahrávajú výpisy aj pokladnu až na konci mesiaca. Aj vy to tak robíte niekto? Lebo potom ked budúca kolegyna vystavuje konecnú faktúru s odpočtom zálohy, tak tú úhradu zálohy tam ešte nemá nahranú. A preto to robí takto: Je na zálohe a dá urobiť úhradu ale nedá ju do účt. denníka, aby sa jej dala vytlačiť fa s odpočtom. Konečnú faktúru zaúčtuje ked stojí na konečnej faktúre napr. 311 604 ale urobí tak aj odpočet 324 311 . Ked nahráva výpis na konci mesiaca, teda úhradu zálohy tak stojí na zálohe dá ju uhradiť a zaúčtuje do denníka 221 324. Lenže ja si myslím, že saldo 324 jej zostane nevypárované. Nie? Ako to robíte vy, ked nahrávate výpis na konci mesiaca. Lebo ja si myslím, že odpočet zálohy sa robí vtedy, ked stojím na zálohe a dám vystaviť danový doklad, vtedy sa urobí odpočet. Aj sa mi to v salde vypáruje. Lenže to treba mať výpis nahrávaný priebežne. Nie?
Zálohové fa. sa neúčtujú do denníka, preto nie je ani zápis 311/324. Len príjem zálohy 221, resp. 211/324. Potom pri vystavení "ostrej" fa je záspis 311/604, resp. 324/311.

P.S. Ak ste platiteľmi DPH nezabudnúť na povinnosť pri prijatí zálohy.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

OK ved tak som to myslela. Lenže odpočet zálohy sa v programe MRP robí ako. Ked už je vystavený danový doklad
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Nemôžem predsa urobiť odpočet ked stojím nakonečnej fa. Ako sa mi potom spáruje záloha v salde.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

problem je v tom, že ešte ked nie je naučtovaná úhrada zálohy, lebo to robia až na konci mesiaca, oni na konečnej fa urobia odpočet. Ako sa mi potom vypáruje v salde záloha.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
problem je v tom, že ešte ked nie je naučtovaná úhrada zálohy, lebo to robia až na konci mesiaca, oni na konečnej fa urobia odpočet. Ako sa mi potom vypáruje v salde záloha.
vystaví fakturu:
311/604
324/311

na konci mesiaca naúčtuje prijatú zálohu:
221,resp. 211/324

účet 324 je nulový
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

účtovne ano, ale ked si dáte saldokonto nespárovaných zápisov 324 tak to tam je a nemalo by to tam byť. Ked urobím odpočet spôsobom ako by to malo byť, čiže najskôr mám nahratú úhradu zálohy a potom idem robiť konečnú faktúru s odpočtom. Tak tú konečnú faktúru vystavím tak, že stojím na zálohovej fa a dám uhradiť a vyberiem možnosť urobiť danový doklad. Tak mi urobí odpočet aj zaúčtuje odpočet na konečnej fa a zo salda mi to vypadne ako vypárované.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Ved ak saldo musí sedieť s účtom 324. MRP predsa robí odpočet zálohy vtedy ked sa stojí na zál. fa. nie na konečnej. Aby sa to stretlo.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
účtovne ano, ale ked si dáte saldokonto nespárovaných zápisov 324 tak to tam je a nemalo by to tam byť. Ked urobím odpočet spôsobom ako by to malo byť, čiže najskôr mám nahratú úhradu zálohy a potom idem robiť konečnú faktúru s odpočtom. Tak tú konečnú faktúru vystavím tak, že stojím na zálohovej fa a dám uhradiť a vyberiem možnosť urobiť danový doklad. Tak mi urobí odpočet aj zaúčtuje odpočet na konečnej fa a zo salda mi to vypadne ako vypárované.

To už ide ale o techniku účtovania, a nie o samotnú správnosť účtovania. Priznávam sa, že tie saldokonta nepoužívam (a to účtujem 15 rokov v MRP). Keď v denníku mi sadne konečný zostatok, tak ďalej nepátram.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Ved ak saldo musí sedieť s účtom 324. MRP predsa robí odpočet zálohy vtedy ked sa stojí na zál. fa. nie na konečnej. Aby sa to stretlo.
Ja keď robím zálohy, resp. vyúčtovania, tak sedím na stoličke


Neber to osobne, je to len na odľahčenie témy. Ďakujem za pochopenie.... totiž dnes más taký pracovno-nepracovný deň.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

K inventure účtu 324 sa prikladá aj saldo. Tak sme to doteraz robili.A vy tiež nahrávate banku aj pokladnu až na konci mesiaca? Prečo? Ved na banke sa nemôže zmeniť nič, ked si ju nahrám priebežne z bankingu. Pokladna tiež ked si klasické PPD a VPD nahrám priebežne a na konci mesiaca si dám všetky nákupy napr. réžiu a pod. tak je v tom lepší prehľad. nie?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
K inventure účtu 324 sa prikladá aj saldo. Tak sme to doteraz robili.A vy tiež nahrávate banku aj pokladnu až na konci mesiaca? Prečo? Ved na banke sa nemôže zmeniť nič, ked si ju nahrám priebežne z bankingu. Pokladna tiež ked si klasické PPD a VPD nahrám priebežne a na konci mesiaca si dám všetky nákupy napr. réžiu a pod. tak je v tom lepší prehľad. nie?
Netvrdím, že môj spôsob je správny....
No banku a pokladňu niekedy nahrávam aj s 3 mesačným oneskorením, podľa toho ako nosia klienti doklady. Som totiž externý účtovník.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

K inventúre 324 sa prikladá saldo 324. Tak sme to zatiaľ robili.A vy tiež nahrávate banku a pokladnu na konci mesiaca? Ved ked sa to nahráva priebežne z bankingu tak je to prehladnejšie.A v pokladni tiež. Ved doklady ako sú nákupy réžia a podobne, kde hrozí, že sa to nebude účtovať tie si nechám na konci mesiaca a dám to do posledných dní.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
K inventúre 324 sa prikladá saldo 324. Tak sme to zatiaľ robili.A vy tiež nahrávate banku a pokladnu na konci mesiaca? Ved ked sa to nahráva priebežne z bankingu tak je to prehladnejšie.A v pokladni tiež. Ved doklady ako sú nákupy réžia a podobne, kde hrozí, že sa to nebude účtovať tie si nechám na konci mesiaca a dám to do posledných dní.
Môj predchádzajúci príspevok........
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ja to robím takto: (tiež netvrdím, že najlepšie, ale vychádza mi to):
Vystavím predfaktúru, ktorú neúčtujem. Keď mi príde úhrada, pri predfaktúre dám v okne Uhradiť - vytvoriť faktúru a označiť predfaktúru za uhradenú. Túto úhradu predfaktúry ale zaúčtujem už k zálohovej faktúre 221/311, vystavenie zaúčtujem 311/324 a 311/343.
Ostrú faktúru vystavím v celej sume, odpočítam zálohovú fa a zaúčtujem 311/601 a 311/343 a odpočet zálohy -311/-324.
Úhrada ostrej fa - 221/311.

Tak isto ako Zoltán saldo moc nesledujem, kontrolujem si účty a knihy fa.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Saldo musi sediet s uctovnictvom. Volala som do MRP oni tiez nahrávaju výpisy priebežne každé ráno. Potom im nerobí problém urobiť konečnú faktúru s odpočtom a tak aby im aj saldo vypárovalo. Odpočet sa robí tak že stojím na záloh.fa a dám vystaviť dańový doklad + odpočet zálohy.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Saldo musi sediet s uctovnictvom. Volala som do MRP oni tiez nahrávaju výpisy priebežne každé ráno. Potom im nerobí problém urobiť konečnú faktúru s odpočtom a tak aby im aj saldo vypárovalo. Odpočet sa robí tak že stojím na záloh.fa a dám vystaviť dańový doklad + odpočet zálohy.
Miššička opakujem, keď robím účtovníctvo externe, tak nemôžem postupovať tak, ako popisuješ ty.

Viem ako sa to má robiť, len technický je to neriešiteľné v prípade externej spolupráce. To čo ti potvrdili v MRP sa dá robiť len ak účtovník/čka je interná a denno-denne účtuje uskutočnené prípady.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ja som interná účtovníčka, ale tak isto mám toľko inej roboty, že nemôžem účtovať denne.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Aj ked sa robí externe a dávali by Vám výpis až ku koncu mesiaca , tak by som si nahrala prvé výpis a až potom robila faktúry. Alebo nie?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Výpisy účtujem na konci mesiaca, ale vždy, keď mi príde výpis a je na ňom uhradená záloha, ihneď si vystavím zálohovú fa. Jej úhradu zaúčtujem až keď účtujem banku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať