Zavrieť

Porady

prevod pozemku.

Dobrý deň.
Súkromná osoba predá obci pozemok. Celá vec sa momentálne nachádza na vklade na katastri. Obec chce na danom pozemku začať stavať. môže predávajúci robiť prieky až do doby zavkladovania? alebo kúpno predajná zmluva oprávňuje obec započať so stavebnými prácami na danom pozemku?

Braňo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    Stavať? Tak v tom prípade potrebuje stavebné povolenie, aby začali stavebné práce. A robiť prieky? tak keď chce robiť prieky tak nemal predávať svoj majetok obci. Aké prieky? Kúpno-predajná zmluva je právoplatná. Predpokladám, že bola podpísaná pred notárom. Bola podaná na katastri, takže v tomto momente je len otázka času, kedy bude nový LV na obec.

    b_branik je offline (nepripojený) b_branik

    b_branik
    Samozrejme že kúpna zmluva bola podpísaná. Obec chce začať prípravné práce pre stavbu, ale majiteľ sa zaťal(zjavne dobré medziľudské vzťahy) a že kým je na liste vlastníctva on, tak sa nič na pozemku robiť nebude. Aj peniaze za pozemok mu už boli vyplatené. Mňa len zaujíma či ten pôvodný majiteľ má na to právo podľa nejakého zákona a robí len prieky, alebo sa obec stala majiteľom už podpisom zmluvy.
    Braňo

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    obec sa stala majiteľom splnením zmluvných podmienok uvedených v zmluve. Pokiaľ už dostal peniaze tak si môže isť pískať. On v podstate môže robiť problémy z nejakých divných dôvodov vymyslím si dať na súd zmluvu, ale nevidím dôvod pre ktorý alebo akým spôsobom by tam mohol robiť problémy a dokonca proti obci. A návrh na vklad už bol na katastri predsa prijatý.

    b_branik je offline (nepripojený) b_branik

    b_branik
    Tiež si myslím to isté, ale dnes som bol svedkom toho výstupu ako dodávateľ prác pre obec. Majiteľ bol veľmi nepríjemný. Starosta kazal robiť s tým že ak bude problém bude volať na "bývalého" majiteľa políciu. Tak ma vlastne zaujíma čo na takýto problém zákon.

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    - § 28 ods.3 zak.c.162/1995 Z.z. v platnom zneni

    - vlastníkom nehnuteľnosti sa kupujúci stáva až právoplatným rozhodnutím o povolení zápisu vkladu do katastra nehnuteľností

    b_branik je offline (nepripojený) b_branik

    b_branik
    čiže ak som dobre pochopil tak obec sa stane majiteľom až po zavkladovaní a vydaní LV? čiže dotyčný občan je v práve?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    b_branik Pozri príspevok
    čiže ak som dobre pochopil tak obec sa stane majiteľom až po zavkladovaní a vydaní LV? čiže dotyčný občan je v práve?
    Ja to tiež tak chápem. Pokiaľ nie je povolený vklad do katastra, tak majiteľom je ten pôvodný majiteľ. Kľudne sa môže stať, že kataster zamietne vklad kvôli nejakým chybám v zmluve a potom sa pozemok neprevedie, kým to neopravia.

    b_branik je offline (nepripojený) b_branik

    b_branik
    Akurát nepochopím myšlienkové pochody toho občana. Ide sa tam spraviť niečo pre obec, pozemok predal a čaká sa len na nový LV a on robí takýto cirkus. Proste tým starostom nezávidím, mať jeden, dva typy takýchto ľudí v obci tak ďakujem pekne.

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Prosila by som o radu. Nevie niekto, či notár má povinnosť dať návrh na vklad do katastra v určitej lehote? Ide o to, že človek, ktorý kupuje pozemok, vložil peniaze do notárskej úschovy pred dvoma týždňami a notár doteraz nepodal návrh na vklad do katastra. Všetky doklady sú v poriadku, zmluva podpísaná ešte v roku 2009, len notár to akosi zdržiava. Ďakujeme pekne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.