Zavrieť

Porady

JE MOŽNÉ DOSTAVIŤ KOMÍN

Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť ohľadne dostavby komína v už existujúcom dome. Pohrávam sa s myšlienkou krbu (nakoľko kúrime plynom) ale už existujúci komín je používaný kotlom, teda by mi zrejme bolo treba daľší komín.

1. Je teda možné dorobiť takto komín?

2. Do akej miery je to finančne náročné?

3. Aké sú s tým spojené možné komplikácie, prípadne či mi viete poradiť firmu z okolia Popradu, ktorá by mi to bola schopná urobiť.

Za každú radu budem vďačný.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Vacsinou komin treba aj na nieco postavit, bud na zaklad, na strop asi tazko, nevieme si takto predstavit,kde ho chces mat umiestneny. Ale suhlas s 220870, dat sa to da.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... u nás bežne ťahali druhý komín z nerezového plechu z vonkajšej strany steny...

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    My sme mali podobný problém. V existujúcom komíne plyn. Druhý sme postavili z vonkajšej strany domu. Stavali sme ho tak, ako sa stavia komín vnútri, ibaže sme naviac zateplili.

    ve-ge je offline (nepripojený) ve-ge

    ve-ge
    Dobry den, tato tema sa vyborne hodi na moj problem. Kupili sme starsi rodinny dom, cca. 50 rocny (prizemie + buduce podkrovie). Polovica domu je podpivnicena, pricom komin je postaveny z pivnice a je nan napojena plynova pec. Kedze komin je situovany v strede domu, najradsej by som ho vyuzil na krb, ktory planujem na prizemi. Ale potom nemozem mat nan napojenu pec a tu premiestnovat nemozem. Chcem poradit, co je najefektivnejsie riesenie:
    1.) uvazujem o zburani celeho povodneho komina a postaveni noveho dvojkomina v tom istom mieste, ale povodny komin je murovany v nosnej priecke. Nie som stavbar, takze neviem ci je tento pripad mozny a ake su rizika a specifika takejto prerabky. tiez neviem ako by to mohlo byt financne narocne a rentabilne, ale zda sa mi to, ako dobry napad, lebo krb by som mal tam, kde chcem-v strede domu a navyse obidva zdroje tepla by mali nove kominy.
    2.) potom som uvazoval o postaveni noveho komina pre krb, ktory by som staval vedla stareho, ale od prizemia cez dreveny strop hore, (stary komin pre pec by som dal len vyvlozkovat). Urcite by to bolo lacnejsie, len neviem ci je to mozne stavat komin od prizemia, kedze v predchadzajucich clankoch bolo pisane, ze komin musi mat zaklad- teda neviem ci stara deka je ten spravny zaklad pre komin.
    3.) velmi primitivne riesenie ale asi nemozne. Pokial by som dal pec na pevne palivo a nie plynovu, (povodny komin by som vyvlozkoval) mozem na tento komin napojit v prizemi aj krb? Samozrejme primarny zdroj tepla bude pec-ustredne kurenie(radiatory), nie krb. Krb chcem naozaj iba na obcasne prehriatie kosti a romantiku, aj ked prieduchy by som uz asi urobil, kedze od stredu domu to nebude technicky zlozite.

    Vopred dakujem za akekolvek rady a riesenia. Samozrejme privitam aj nejake nove napady, mna napadli len tieto tri riesenia.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Nemozete mat v pivnici plynovu pec a na prizemi do toho isteho komina odvedeny krb. Pre krb by bola vlozka poddimenzova (100 - 130 priemer). Najjednoduchsie riesenie - urobit novy trojvstvovy nerezovy komin hned vedla murovaneho komina a ten prikotvit o povodny komin.
    Inac nieco podobne som riesil aj ja. V prizemi v nosnej priecke existujuci murovany komin (vyvlozkovany), ten som zbural po povalu prizemia, ukotvil som na nosnu priecku hruby plech a od podkrovia som mural dve obmurovane nerez. vlozky tzv. dvojkomin. Priezemie - jednokomin, podkrovie + nad strechou rozsireny dvojkomin. Pri vlozke pre krb (180-200) tu bude ale rozsirenie podstatne viac.
    Naposledy upravil vratnik : 04.12.09 at 08:17

    ve-ge je offline (nepripojený) ve-ge

    ve-ge
    Nerozumel ste mi. Neplanujem pec na plyn ale na pevne palivo, pripadne kombinovanu drevo + plyn, ale vzhladom na jej cenu a velkost to asi nebude realne. teda uvazujem pec na drevo v pivnici a krb na prizemi. A este jedna vec, kedze nie som stavbar, tak nerozumiem, co ste urobili s tym plechom v nosnej priecke?
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    skippp Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcel by som sa poradiť ohľadne dostavby komína v už existujúcom dome. Pohrávam sa s myšlienkou krbu (nakoľko kúrime plynom) ale už existujúci komín je používaný kotlom, teda by mi zrejme bolo treba daľší komín.

    1. Je teda možné dorobiť takto komín?

    2. Do akej miery je to finančne náročné?

    3. Aké sú s tým spojené možné komplikácie, prípadne či mi viete poradiť firmu z okolia Popradu, ktorá by mi to bola schopná urobiť.

    Za každú radu budem vďačný.
    Nechcem sa stotožovať s nejakou stránkou, teda neudám konkrétny link, ale uvediem jednu vec. Nie, že nechcem, ale je tam viac možností. Na googli je možno získať kontakt na Cech kachliarov a ..

    Doporučujem tam začať a tým pádom by som nemal kupovať mačku vo vreci, resp. ísť cez net. Určite vedia poradiť aj konkrétne čo s .....



    CIMOM

    Achelan je offline (nepripojený) Achelan

    Práca ma upokojuje...Keď nerobím nič som nervózny...@ ...viac Achelan
    1. Ak je komín dimenzovaný na plynovú pec, tak je malý pre kotol na tuhé palivo, ak to bolo postavené pre kotol na tuhé palivo je vyhrané
    2. Treba odhad od odborníkov, ak by to stačilo, stačí komín vyvložkovať a na prízemí urobiť otvor pod stropom a napojiť naň krb (cena)
    3. Pozor na napojenie, dobrá rada od hov.da sa hodí ale ešte viac sa hodí posudok odborníka, či bude komín dosť vysoký, aby mal ťah, keď sa naň pripojí krb, aby sa Vám nestalo že vám pôjde dym z krbu do obyvačky.
    4. Treba zabetonovať platňu - nosnú na prízemí priamo pod krbom
    5. Ak máte drevený strop, treba ešte komín medzi podlažiami odizolovať od dreva
    6. A samozrejme postaviť "DOBRÝ" krb
    7. Ak je to komín iba na plyn, tak treba postaviť nový dvojitý a starý zbúrať a nadimenzovať oba na tuhé palivo, tým sa v nich môže kúriť aj plynom aj drevom, alebo kombináciou (do budúcna)
    8. Pristavovať (prilepiť) vedľa ešte jeden je podľa mňa:
    a. nerentabilné
    b. bordel bude keď budete robiť ten druhý alebo oba nové rovnaký
    c. cena oboch nových nebude za 2 komíny ale za 1,5 ak budú spojené
    9. Alebo postaviť nový komín úplne niekde inde ako je tento pôvodný a iba na krb
    Naposledy upravil Achelan : 10.12.09 at 18:39 Dôvod: Oprava

    ve-ge je offline (nepripojený) ve-ge

    ve-ge
    Dakujem za radu, ale este ma zaujima podrobnejsie vasa rada-bod 8.- stary komin zburat a postavit novy. ono bolo by to najlepsie riesenie ale mam dilemu ohladom toho zburania starehom pretoze on je totiz sucastou nosnej priecky-prevezuje murivo a ked ho zburam a postavim tam novy-montovanym potom nebude nosna priecka previazana ale bude prehradena kominom, tak ako teraz. stary vyvlozkovat na pec a na krb postavit novy? dakujem za rady.

    Achelan je offline (nepripojený) Achelan

    Práca ma upokojuje...Keď nerobím nič som nervózny...@ ...viac Achelan
    Ten komín je tam postavený nie vzhľadom na statiku nosnej steny, že by sama o sebe nestála, ale vzhľadom na statiku komínu, takže vaša dilema nieje až taká veľká, takýto komín je možné postaviť aj mimo nosnej steny úplne inde aj X metrov od nej,ale je to na zvážení (myslím stavba nového atď.) a CIMOM má pravdu s odborníkmi.Ja som Vašusituáciu nevidel a môže tam byť ešte niečo čoho sme si nie vedomí ani vy ani ja...Pekný večer želá Achelan

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    Ak chcete murovať máte na výber: Schiedel s minerálnou izoláciou, oveľa lacnejší Quatro s perlitovým obsypom, Leier alebo Prespor, všetky sú so šamotovými vložkami. Ku všetkým existuje obrázkový návod na stavbu aj prípravu, k Schiedelu najpodrobnejší a dodajú vám aj kontakt na firmu.Predbežné a hlavne konečné slovo má revízny technik -kominár.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.