Zavrieť

Porady

Staviať dom či kúpiť byt?

Dobrý deň chcel by som sa poradiť ohľadom stavby domu.Stavať dom či nestavať?
Mam len 23 rokov s priateľkov už spolu bývame 3 roky v bratovom byte, ktorý už dlhšiu dobu žije v zahraničí.Vzhľadom na to, že priateľka pochádza z dediny a aj ja som zhruba 20 rokov pravidelne víkendoval na rodinnej chalupke nás to nesmierne ťahá stráviť zbytok života na dedine,samozrejme vo vysnívanom rodinnom domčeku.Vždy sa však rozhodujeme medzi kúpou bytu či stavbe domu.Ak by sme sa však rozhodli pre stavbu tak vzhľadom na dnešné finačné možnosti či pracovnú neistotu by sme určite zvolili svojpomocnú realizáciu svojho sna.A to je ten največší problém čo sa mňa týka vzhľadom na to, že nemám žiadne skúsenosti v oblasti stavebníctva.Mám obavy či by som dokázal s rozumom laika náš sen zrealizovať.Nemyslím tým povybavovať všetky potrebné povolenia či pozohnávať robotníkov.Ale sám sa podielať na samotnej stavbe, nákupom materiálu či ustrážením možného rozpočtu atd...Samozrejme máme obaja rodičov,ktorý nemajú male skúsenosti,ale najvecsiu zodpovednost a celú ťarchu na seba nesieme my.Kúpov bytu by sme sa väčšiny problémov vyhli,ale tiež vieme že nás sen by sme uz pravdepodobne nezrealizovali.Nepredstavujem si to samozrejme všetko len tak ružovo čo sa stavania domu týka len som zvedavý na iné názory, skúsenosti, rady...Vopred dakujem za vaše príspevky.

Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Dá sa to zvládnuť určite. Sám som takto postavil dom. Viac sa dočítaš v mojom blogu tu na porade:


http://www.porada.sk/blog.php?u=2461
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Súhlasím so Zoltánom. Aj môj prípad. My s manželkou sme sa pustili do rekonštrukcie starého domu s nulovými znalosťami čohokoľvek. Všetko sa dá naučiť a naštudovať pokiaľ máš dosť času, neponáhľaš sa, dobre si všetko naplánuješ a máš samozrejme veľa peňazí. Niekde tu odznelo niečo v zmysle - zrátaj si koľko ťa to bude stáť, ako dlho to bude trvať - vynásob dvoma a si niekde na reálnych číslach.
Začať môžeš aj hneď, napr. sa môžeš začať obzerať po vhodnom pozemku.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

podla mna je to rozhodne otazka penazi..pozemok 1-2 miliony podla lokality, skromny dom 2-3 miliony. Byt mas relativne byvanie bez starosti, o zahradu sa treba starat. Pokial rad kosis a mas peniaze, chod do domu.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Byt byva casto aj drahsi ako domcek robeny svojpomocne. A v podstate,ak nemate velke naroky, prizemny domcek sa da postavit pomerne bez problemov. Co sa tyka prace, nemas ziadneho kamarat so stavebnym vzdelanim? Murar (s vyucnym listom, nie samozvany fero z dediny), absolvent strednej stavebnej alebo stavebny inzinier, pokukaj medzi znamymi,ci sa taky nenajde. dalej nejake dobre rady najdes aj tu
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

budes potrebovat projektanta a stavebny dozor. to nie su velke polozky a odbornost vystavby mas zabezpecenu.
na zhananie materialu, strazenie rozpoctu a dohadovanie cien je ti stavebne vzdelanie zbytocne, na to treba obchodneho ducha
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

chandler Pozri príspevok
budes potrebovat projektanta a stavebny dozor. to nie su velke polozky a odbornost vystavby mas zabezpecenu.
na zhananie materialu, strazenie rozpoctu a dohadovanie cien je ti stavebne vzdelanie zbytocne, na to treba obchodneho ducha
On asi myslel to, ze ked bude makat svojpomocne, napriklad robit armaturu venca, aby mu mal kto poradit, ako sa to robi. Jedna vec je obrazok na projekte a druha poznat finty,ako to zrucne spravit a nenarobit sa pritom ako otrok
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

veru tak... a hlavne po veceroch studovat, studovat.... aspon rok dopredu pred projektom. Pritom sa oblukom vyhybat komercnym casopisom.Na stavbe sa da vela usetrit ,tak isto aj prerobit. Ak mas pozemok je dom lacnejsi ako byt - novostavba
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

mendo933 Pozri príspevok
Pritom sa oblukom vyhybat komercnym casopisom.
Mendo,ak sa neurazis, toto rad zvyraznim
0 0
Ferik69 Ferik69

Ferik69 je offline (nepripojený) Ferik69

Pán Zoltán včera ešte pred tým ako som zverejnil svoj článok som si prečítal Vaše príspevky a musím Vám povedať, že práve tie ma navnadili na myšlienku svojpomocnej stavby domu.
Veľmi nás zaujal projekt z Prodomu a to konkrétne projekt KLASSIK 156.Nevie niekto aspoň približne ked cena domu na klúč je 2 800 000 (93 238€) koľko sa dá približne ušetriť pri svojpomocnej práci?O tie starosti čosa bývania v dome týka(kosenie trávi atd...) pre mna by to bola skôr radosť a nadšenie ako starosť.Tak tým študovaním to budem brať vážne viete poradiť aj nejakú literatúru:?
Všetkým vám velmi pekne dakujem za príspevky...
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Do 40percent by sa malo dat usetrit na praci. Plus by ste mohli skusit v stavebninach vyjednavat zlavy. Davaju zlavy,ked u nich beriete material na vacsinu domu, da sa stym vybabrat aj tak, ze si zozeniete fiktivnu lacnu ponuku od znameho v stavebninach a v inych stavebninach s tym zacnete mavat,ci vam ponuknu nieco lepsie.
Literaturu: Ak chcete zateplovacky tak Chmurny-tepelna ochrana budov, na NED je dobra Vsetko o nizkoenergetickom dome, take jednoduchsie su knihy Stavba rodinneho domu-skuste najst na nete vydavatelstvo Jaga, nechcem robit reklamu,ale na slovensku asi ine vydavatelstvo na stavebnu literaturu nie je. Potom este snad by sa hodila kniha Stavebne materialy (tiez vydala Jaga).
http://www.artbooks.sk/(jwkkpo21nft3...=5625&Kateg=82
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_knih...ek_229569.html
ta posledna je normalne aj ucebnica, mozno sa oplati ju precitat
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Bývaním v dome budeš zdravší a budeš dlhšie žiť, ale aj dlhšie splácať hypotéku
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Nechcem vas strasit, ale pokial budete stavat svojpomocne, nebudu problem poznatky, to sa da velmi rychlo nastudovat, skor to da zabrat vztahu. Penazenke tak ci tak...takze aby ste nemali dom pred dokoncenim a vztah rozpadnuty...osobne by som si najprv asi vyriesil toto, kym by som isiel s niekym stavat dom. Minimalne to papierovo osetrit, aj ked to znie hrozne, ale stavba je velky stres a preveri cloveka z kazdej stranky.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

petmar Pozri príspevok
Bývaním v dome budeš zdravší a budeš dlhšie žiť, ale aj dlhšie splácať hypotéku
Netvrdil by som ze zdravie suvisi s bytom alebo domom...skor so zivotnym stylom a ten moze mat clovek rovnako zdravy v meste ako na dedine.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alltracboy Pozri príspevok
podla mna je to rozhodne otazka penazi..pozemok 1-2 miliony podla lokality, skromny dom 2-3 miliony. Byt mas relativne byvanie bez starosti, o zahradu sa treba starat. Pokial rad kosis a mas peniaze, chod do domu.
Veľmi by ma zaujímali bližšie špecifikácie jednotlivých výrazov ....prosím doplniť ..

Lokalita -

Výmera -

Skromnosť / veľkosť , počet izieb ... / -

Ďaľšie -
0 0
fedo78 fedo78

fedo78 je offline (nepripojený) fedo78

Ja keď som začal stavať, tiež som bol úplne neskúsený a o stavbe som nemal ani potuchu. Veľmi mi však pomohlo, že som chodil pomáhať na stavbu kamarátovi a postupne som okukal čo sa ako robí. Pýtal som sa, bolo mi vysvetlené. Pred začiatkom stavania by som neveril, čo všetko si dokážem spraviť sám. Ak ti teda nechýba zručnosť a bude Ťa to baviť, veľa ušetríš.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

buchač Pozri príspevok
Veľmi by ma zaujímali bližšie špecifikácie jednotlivých výrazov ....prosím doplniť ..

Lokalita -

Výmera -

Skromnosť / veľkosť , počet izieb ... / -

Ďaľšie -
samozrejme najlacnejsi pozemok v okoli BA a skromny dom asi taky ako stavam ja.. alfa 105. s tym sa snad da so svojpomocou zmestit do dvoch milionov pri skromnom zariadeni.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Mne hrozne pomohlo že sa mi podarilo po dobrých linkách zohnať architekta, niekoľkých projektantov, chlapov čo stavby priamo realizujú a taktiež pár obchodníkov. A samozrejme zopár kamošov čo už majú svoje stavby za sebou - z týchto názorov sa dá vždy poskladať niečo rozumné. Sú to takí moji radiči, ktorým môžem vždy zavolať keď mám problém. No a ešte porada.sk samozrejme.
Ak človek nájde skúseného kamaráta v stavebninách, chlapa čo má prehľad v materiáloch a technológiách, tak je to tiež veľký prínos - môže dať často veľmi zaujímavé podnety ako veci robiť či nerobiť. A samozrejme výrazné zľavy na matroš.
0 0
cundra cundra

cundra je offline (nepripojený) cundra

No ja som za rodinný dom, a s tým bezstarostným bytom by som to až tak nevidel. Nezabúdaj že väčšina developerov stavia byty na kšeft a tomu odpovedá aj kvalita prevedenia a materiálov, vlastnosti bytu.
A čo sa týka pozemku tak si daj poriadne záležať na jeho výbere. Na zlom pozemku sa nikdy nedá postaviť dobrý dom. Pozemok má veľa kritérii: veľkosť, slnečnosť, inžinierske siete, prístup, dosah dôležitých vecí, okolitá zástavba, veľkosť okolitej premávky, tichosť lokality, studňa atď. Poprípade sa poraď pri výbere s nejakými známymi ktorým nechýba zdravý sedliacky rozum.
Ďalej ti odporúčam voliť čo najmenej členitý dom s logicky usporiadanými miestosťami, vstupmi atď bez zbytočných hluchých zákutí a chodieb. Ja by som volil jednopodlažný dom.
A je toho ešte veľa. Každopádne v duchu hesla ťažko na cvičisku ľahko na bojisku pred stavbou si všetko poriadne premysli a dopredu sa rozhodni vo všetkých otázkach tvojho budúceho domu. ( typ kúrenia, zdroj tepla, izolácie, okná, dvere, rozvody vody kanalizácie prípadne VZT) Improvizácie a zmeny v rozostavenej stavbe bývajú drahé a nie vždy sa dajú urobiť tak ako by mali. Venuj veľa času príprave a získaniu informácií. Uvidíš oplatí sa ti to.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

cundra Pozri príspevok
A je toho ešte veľa. Každopádne v duchu hesla ťažko na cvičisku ľahko na bojisku pred stavbou si všetko poriadne premysli a dopredu sa rozhodni vo všetkých otázkach tvojho budúceho domu. ( typ kúrenia, zdroj tepla, izolácie, okná, dvere, rozvody vody kanalizácie prípadne VZT) Improvizácie a zmeny v rozostavenej stavbe bývajú drahé a nie vždy sa dajú urobiť tak ako by mali. Venuj veľa času príprave a získaniu informácií. Uvidíš oplatí sa ti to.
Všetko ale naozaj všetko treba premyslieť, pretože potom môžeš robiť iba kompromisy.

Napr. ja za chodu sa rozhodujem, či murovanú kúpeľňu alebo so skrinkami. Prkotina, ale keby to už mám priprojekte premyslené, nebola by som obmedzovaná určitými vecami, ktorými som teraz.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Gabi03 Pozri príspevok
Všetko ale naozaj všetko treba premyslieť, pretože potom môžeš robiť iba kompromisy.

Napr. ja za chodu sa rozhodujem, či murovanú kúpeľňu alebo so skrinkami. Prkotina, ale keby to už mám priprojekte premyslené, nebola by som obmedzovaná určitými vecami, ktorými som teraz.
zenska povaha je taka, ze vzdy bude spekulovat za chodu, asi to tak ma byt
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať