Zavrieť

Porady

Môžem zamestnávať ľudí na prácu do Nemecka ako živnostník???

Dobrý deň, chcel by som poprosiť znalých o pomoc...
Od 1.1.2010 začínam podnikanie v oblasti záhradníctva. Na dosah ruky mám zmluvu s nemeckou firmou, kde by som mal vysielať ľudí na spomínané záhradnícke práce, ale podmienka je, že so svojími ľudmi tam budem pracovať aj ja. Moje otázky sú:
1. Aby som mohol zamestnávať ľudí, stačí živnosť alebo je nutnosť založenia s.r.o. ???
2. Ak by bolo treba založiť s.r.o., budem jediný spoločník aj konateľ. Ako to potom bude so mnou? Budem sa musieť vo svojej spoločnosti zamestnať alebo existuje aj iný spôsob?
Ďakujem veľmi pekne za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Nedávno som to potrebovala aj ja, tak som ohľadom toho hľadala, skús si pozrieť túto tému, bližšie som o tom písala v príspevku 13 http://www.porada.sk/t116061-p2-form...ml#post1153042

    Na to, aby si zamestnával ľudí, stačí ti aj živnosť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    abel Pozri príspevok
    Nedávno som to potrebovala aj ja, tak som ohľadom toho hľadala, skús si pozrieť túto tému, bližšie som o tom písala v príspevku 13 http://www.porada.sk/t116061-p2-form...ml#post1153042

    Na to, aby si zamestnával ľudí, stačí ti aj živnosť
    Netreba na to živnosť. Pozri zákonník práce §7-10

    Zamestnávateľ

    § 7
    (1) Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch.

    (2) Zamestnávateľ vystupuje v pracovnoprávnych vzťahoch vo svojom mene a má zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov. Zamestnávateľom je aj organizačná jednotka zamestnávateľa, ak to ustanovujú osobitné predpisy alebo stanovy podľa osobitného predpisu. Ak je účastníkom pracovnoprávneho vzťahu zamestnávateľ, nemôže ním byť súčasne jeho organizačná jednotka a naopak.

    (3) So zamestnancom, ktorý je aj štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, dohodne podmienky podľa § 43 ods. 1 v pracovnej zmluve orgán alebo právnická osoba, ktorá ho ako štatutárny orgán ustanovila.

    § 8
    (1) Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti v pracovnoprávnych vzťahoch ako zamestnávateľ vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.

    (2) Spôsobilosť fyzickej osoby vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti v pracovnoprávnych vzťahoch ako zamestnávateľ vzniká dovŕšením 18 rokov veku; dovtedy za ňu koná zákonný zástupca.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Marjankaj, znamena to, ze aj ja ako obcan mozem mat zamestnancov? A co by akoze pre mna robili? Akosi si to neviem predstavit.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Lianka Pozri príspevok
    Marjankaj, znamena to, ze aj ja ako obcan mozem mat zamestnancov? A co by akoze pre mna robili? Akosi si to neviem predstavit.
    Tak zase ja si neviem predstaviť, že aj to by mal riešiť zákon.
    Podľa zákona taká možnosť je.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    marjankaj Pozri príspevok
    Tak zase ja si neviem predstaviť, že aj to by mal riešiť zákon.
    Podľa zákona taká možnosť je.
    Treba rozlišovať, či idem ako FO samostatne podnikať a podnikanie vykonávať aj prostredníctvom zamestnancov - vtedy je nutné povolenie na podnikanie - živnosť. Ak podnikať nemienim, ale chcem zamestnať človeka, ktorý napr mi bude doma upratovať, starať sa o dieťa, starať sa o chorého a pod... tak vtedy ako FO oprávnenie na podnikanie nepotrebujem. V obidvoch prípadoch vystupujem ako zamestnávateľ so všetkými povinnosťami vyplývajúcimi mi zo ZP.
    Naposledy upravil JankaO : 22.11.09 at 09:03

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    JankaO Pozri príspevok
    Treba rozlišovať, či idem ako FO samostatne podnikať a podnikanie vykonávať aj prostredníctvom zamestnancov - vtedy je nutné povolenie na podnikanie - živnosť. Ak podnikať nemienim, ale chcem zamestnať človeka, ktorý napr mi bude doma upratovať, starať sa o dieťa, starať sa o chorého a pod... tak vtedy ako FO oprávnenie na podnikanie nepotrebujem. V obidvoch prípadoch vystupujem ako zamestnávateľ so všetkými povinnosťami vyplývajúcimi mi zo ZP.
    Áno Janka súhlasím. Ale ja som myslel predovšetkým na toto. Podnikatelia okrem (1) b) nemusia mať živnostenský list a môžu byť zamestnávateľom.

    Zákon o dani z príjmov.
    § 6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
    (1) Príjmami z podnikania sú

    a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
    b) príjmy zo živnosti, 25)
    c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
    d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
    b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
    c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
    d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

    Môžem zamestnávať ľudí na prácu do Nemecka ako živnostník???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.