Zavrieť

Porady

zle vypočítané odpisy

Dobrý deň,
mám problém, v 9/2008 bolo kúpené auto v hotovosti. Účtujem v JÚ. Vypočítala som odpisy len za 4 mesiace a túto sumu som odrátala od ZD. Správne to malo byť za celých 12 mesiacov. Teda som do výdavkov v skutočnosti dala len asi 17000 Sk, hoci to malo byť 50000 Sk. Nebolo to v neprospech štátu. Čo s tým ďalej? Môžem vyrátať odpisy nanovo, s tým že rok 2008 nechám tak a v ďalších rokoch budem pokračovať správne?

Ďakujem velmi pekne za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Odpisy musíte prerátať nanovo, pri rovnomernom odpisovaní máte daňový odpis 25% z NC počnúc rokom 2008. Za rok 2008 môžte podať dodatočné DP a znížiť si daňovú povinnosť o neuplatnenú časť odpisu, alebo to nechať tak a o túto časť odpisu daňovo prídete.

    IKA K je offline (nepripojený) IKA K

    IKA K
    Prosila by som poradiť s ....
    V r. 2007 som kúpila budovu za účelom prenájmu v hodnote 320 tis.Sk, v tomto roku bola uzavretá zmluva o prenájme s firmou XY, no ukázali sa nejaké technické problémy so stavbou, takže som mala v tom roku len výdavky, príjmy nie/v zmluve je podmienka úhrady nájmu prenajímateľa len po otvorení prevádzky/. Za r. 2007 som nemala príjmy, neuplatnila som si výdavky, ani ODPIS budovy.
    V r. 2008 som mala príjmy, výdavky a uplatnila som si odpis.
    Prosila by som info v akej výške mal byť uplatnený odpis v r. 2008
    a aká je ZC v r. 2007 kedy som neuplatňovala odpis?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    IKA K Pozri príspevok
    Prosila by som poradiť s ....
    V r. 2007 som kúpila budovu za účelom prenájmu v hodnote 320 tis.Sk, v tomto roku bola uzavretá zmluva o prenájme s firmou XY, no ukázali sa nejaké technické problémy so stavbou, takže som mala v tom roku len výdavky, príjmy nie/v zmluve je podmienka úhrady nájmu prenajímateľa len po otvorení prevádzky/. Za r. 2007 som nemala príjmy, neuplatnila som si výdavky, ani ODPIS budovy.
    V r. 2008 som mala príjmy, výdavky a uplatnila som si odpis.
    Prosila by som info v akej výške mal byť uplatnený odpis v r. 2008
    a aká je ZC v r. 2007 kedy som neuplatňovala odpis?
    Nakoľko si odpisovala v r.2008 1. krát tak odpis mal byť 1/20 z hodnoty budovy t.j. 16000. Zostatková cena v r.2007, keďže si neuplatnila odpis je vlastne rovnaká ako kúpna cena

    zle vypočítané odpisy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.