Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

ajobs
Vyplatenie odchodného nie je iba etický, ale aj právny problém.
Na prečasný starobný dôchodok totiž niekomu nemusí vzniknúť nárok, čo samozrejme niektorí ( a dodávam, že mnohí ) poistenci nevedia. Musí byť totiž dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov a jeho vypočítaný dôchodok musí byť vo výške minimálne 1,2-násobku aktuálneho životného minima.
Z uvedeného titulu mnohým podávateľom žiadostí SP predčasný starobný dôchodok neprizná a vyplatenie odchodného by bolo plnením bez právneho dôvodu, ktoré by takýto zamestnanec musel vrátiť ( pozri ZP § 222, ods. 1 a 2 ).
Doteraz som nenašla odpoveď, i keď otázka už bola zadaná, ale nezodpovedaná . Ak by zamest-nec požiadal o predčasný dôchodok a súčasne by stále pracoval na HPP /nedošlo by k prerušeniu prac.zmluvy/ , až po dobu kedy mal v skutočnosti nastúpiť na starobný dôchodok,vznikol by mu nárok na odchodné dňom kedy v skutočnosti mal nastúpiť na dôchodok? , teraz nemám na mysli predčasný dôchodok , ale normálny. Dúfam, že som zadala otázku zrozumiteľne.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

domacnost
Doteraz som nenašla odpoveď, i keď otázka už bola zadaná, ale nezodpovedaná . Ak by zamest-nec požiadal o predčasný dôchodok a súčasne by stále pracoval na HPP /nedošlo by k prerušeniu prac.zmluvy/ , až po dobu kedy mal v skutočnosti nastúpiť na starobný dôchodok,vznikol by mu nárok na odchodné dňom kedy v skutočnosti mal nastúpiť na dôchodok? , teraz nemám na mysli predčasný dôchodok , ale normálny. Dúfam, že som zadala otázku zrozumiteľne.
Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej* v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.Keď dobŕši dôchodkový vek a rozhodne
sa ísť do dôchodku , skončí zároveň PP tak dostane odchodné.

0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Nárok na odchodné má pri prvom odchode do dôchodku. Ak jeho PP stále trvá, tak dostane odchodné až keď ho ukončí a nastúpi na dôchodok, je jedno či predčasný alebo normálny.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

jankasm
Nárok na odchodné má pri prvom odchode do dôchodku. Ak jeho PP stále trvá, tak dostane odchodné až keď ho ukončí a nastúpi na dôchodok, je jedno či predčasný alebo normálny.
Nie pri prvom odchode do dôchodku, ale pri prvom skončení PP po vzniku nároku na dôchodok, ako napísala Jura. (Nie je to to isté.)
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Jura
Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej* v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.Keď dobŕši dôchodkový vek a rozhodne
sa ísť do dôchodku , skončí zároveň PP tak dostane odchodné.
Jura ďakujem, takže ak požiada o predčasný dôchodok /do dôchodku má 3 roky/ do 30.6.2006 a nerozviaže zo zamestnávateľom pracov.pomer, tak po dovršení skutočného dátumu na dôchodok by dostal odchodné, ak by chcel skončiť pracov.pomer. Dúfam, že som to pochopila správne.
Prečítala som si všetky témy ohľadom predčasného dôchodku, ale toto je jediný spôsob ktorý sa mi zdá byť najlepší. Všade radí každý inak, jeden doporučuje ukončiť prac.pomer pred tým, ale požiadať o pred.dôchdok a ísť sa nahlásiť na Úrad práce a odmietnuť podporu, druhý zasa neísť na ÚP... ja už neviem ktorý spôsob je najlepší, ako sa rozhodnúť.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

prosím Vás , ako sa rozhodnúť doporučte mi čo je lepšie.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Áno, skutočný odchod so skončením PP vtedy môže dostať odchodné. Maj sa.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

ešte sa spýtam, ak by už poberal predčas.dôchodok a mal stále uzavretý hlavný prac.pomer a dostane od zamestnávateľa výpoved, dúfam, že nestráca nárok na odstupné.Mám pravdu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

domacnost
ešte sa spýtam, ak by už poberal predčas.dôchodok a mal stále uzavretý hlavný prac.pomer a dostane od zamestnávateľa výpoved, dúfam, že nestráca nárok na odstupné.Mám pravdu?
Ak dostane výpoveď podľa § 63 odst 1 písm . a,až c, a ukončí PP dohodou pred plynutím VD, vtedy je nárok na odstupné.
Naposledy upravil Tweety : 27.04.06 at 11:48
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Tweety
Ak dostane výpoveď podľa § 63 odst 1 písm . a,až c, a ukončí PP dohodou pred plynutím VD, vtedy je nárok na odstupné.
Takže, ak by dostal výpoved podľa § 63 ods.1 písm.a až c, tak automaticky dostane odstupné i ked bude v tom čase už poberať predčasný dôchodok. Chápem tom dobre?

Nerozumiem vete "ak ukončí PP dohodou pred plynutím VD" čo je to VD? nemá byť namiesto VD ,PD? ako predčasný dôchodok? , tak nárok na odstupné samozrejme nemá, pretože ukončený pracovný pomer bol dohodou. Majka dobre som to pochopila?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

domacnost
Takže, ak by dostal výpoved podľa § 63 ods.1 písm.a až c, tak automaticky dostane odstupné i ked bude v tom čase už poberať predčasný dôchodok. Chápem tom dobre?

Nerozumiem vete "ak ukončí PP dohodou pred plynutím VD" čo je to VD? nemá byť namiesto VD ,PD? ako predčasný dôchodok? , tak nárok na odstupné samozrejme nemá, pretože ukončený pracovný pomer bol dohodou. Majka dobre som to pochopila?
VD- výpovedná doba. Myslela som to takto: Dostane výpoveď podľa spomínaného § 63 ost.1... a pred začiatkom plynutia výpovednej doby, na základe výpovede podľa§ 63, požiada o ukončenie PP dohodou pred plynutím tejto výpovede. Zamestnávateľ musí s dohodou súhlasíť a zamestnanec má nárok na odstupné.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

aha už som to pochopila.Ďakujem.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

domacnost
ešte sa spýtam, ak by už poberal predčas.dôchodok a mal stále uzavretý hlavný prac.pomer a dostane od zamestnávateľa výpoved, dúfam, že nestráca nárok na odstupné.Mám pravdu?
Naozaj si sa chcela pýtať na odstupné? Lebo v predchádzajúcich príspevkoch sa tu rieši odchodné.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Zita4
Naozaj si sa chcela pýtať na odstupné? Lebo v predchádzajúcich príspevkoch sa tu rieši odchodné.
Na odchodné mi už bolo odpovedané. Teraz naozaj ma zaujímalo len odstupné. Zaujímali ma obidva prípady.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

domacnost
Na odchodné mi už bolo odpovedané. Teraz naozaj ma zaujímalo len odstupné. Zaujímali ma obidva prípady.
Tak prepáč . Nebola som si istá. Držím palce, nech to všetko dobre dopadne.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Ešte stále sa nemôžem rozhodnúť, čo je lepšie:
- požiadať do 30.6.2006 o predčasný dôchodok a byť ak je taká možnosť pracovať na hlav.prac.pomer alebo,
- požiadať tiež do 30.6.2006 o predčas.dôchodok a ukončiť prac.pomer, ísť naˇÚrad Práce , nahlásiť sa a vzdať sa poberajúceho príspevku.

Nad týmito dvoma možnosťami uvažujem a neviem čo je výhodnejšie, môžete mi prosím Vás poradiť, podľa čoho sa mám rozhodnúť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

domacnost
Ešte stále sa nemôžem rozhodnúť, čo je lepšie:
- požiadať do 30.6.2006 o predčasný dôchodok a byť ak je taká možnosť pracovať na hlav.prac.pomer alebo,
- požiadať tiež do 30.6.2006 o predčas.dôchodok a ukončiť prac.pomer, ísť naˇÚrad Práce , nahlásiť sa a vzdať sa poberajúceho príspevku.

Nad týmito dvoma možnosťami uvažujem a neviem čo je výhodnejšie, môžete mi prosím Vás poradiť, podľa čoho sa mám rozhodnúť?
Ak chceš mať vyššie príjmy, tak prvá možnosť je výhodnejšia.

Ak si chceš užiť dôchodku a nezáleží Ti na výške príjmu, tak druhá možnosť.

Ešte stále sa nevieš rozhodnúť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja aj tak nerozumiem, ako môže niekto žiadať o PSD, ak nato nemá dôvod, keď pracuje. Viem, že sa to robí aj tak, ale nechápem, ako to SP môže uznať.
viem, je to mimo tímy, ale aj tak.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lida
ja aj tak nerozumiem, ako môže niekto žiadať o PSD, ak nato nemá dôvod, keď pracuje. Viem, že sa to robí aj tak, ale nechápem, ako to SP môže uznať.
viem, je to mimo tímy, ale aj tak.
Ja to chápem, lebo to vidím na praktickom príklade. Svokor, 60 r. robí v jednej stavebnej firme. Má plné zuby ješitných manierov majiteľa firmy, ktorý im dáva čím ďalej tým menší plat, robia kopec nadčasov a nie všetko im preplatí. Najradšej by odtiaľ odišiel (nemá najmenšiu chuť tam pracovať ešte 2 roky), ale kde ho zamestnajú ako 60 ročného?

Tak ak SC umožňuje ísť do predčasného dôchodku, tak je ochotný aj za cenu toho nižšieho dôchodku (v podstate sa mu to nezníži o 24, ale len o 12 mesiacov, lebo nebol nezamestnaný ani nepamätá).

Akonáhle mu ho priznajú, tak v práci skončí. Ako dôchodca potom bude môcť buď si užívať dôchodok, alebo ak sa pritrafí nejaká ľahšia práca aj za minimálnu mzdu (napr. vrátnik) tak ešte chvíľu pracovať.

Ide o to, že ak to systém umožňuje, tak to treba využiť.
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

U takého zamestnávateľa by som si ja uplatnila ešte aj nárok na odchodné
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať