Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
duzu duzu

duzu je offline (nepripojený) duzu

to platilo niekedy, dnes ked si na úrade práce tak sa to obdobie nezapočitáva do odpracovaných rokov, takže žiadna priemerná mzda,ale sa nezapočítava nič,tak isto i PN,živnostníci už musia platiť minimálne s priemernej mzdy
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Takže ak som dobre pochopila, je výhodnejšie byť na UP ako pracovať za minimálnu mzdu /čo sa týka výšky dôchodku samozrejme/ ak v minulých rokoch mal niekto vysoký príjem. To je naozaj zaujímavé.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Moja rada - pokiaľ je možnosť pracovať, tak prácu uprednostniť pred evidenciou na UP.
Nepracovať pre to, aby sa mu neznížil POMB v takom dlhom časovom horizonte je zlá úvaha.
K nejakému výraznému poklesu dôchodku za 3 roky práce za minim.mzdu nedôjde.
Z čoho bude žiť 3-5 rokov ?
Z vlastných úspor? (ak áno, že má tučné bankové konto z ktorého môže čerpať na všetky životné náklady 3-5 rokov, tak nemusí riešiť prácu. Ale v tomto prípade ja by som ten úrad práce ďaleko obišla)
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

To nebola žiadosť o radu, to bola len úvaha. Samozrejme, že bude pracovať za minimálnu mzdu. Z čoho by žil? To bolo len zamyslenie sa nad systémom výpočtu.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Mám suseda, ktorý 15 rokov nikde nepracoval len bral dávky od štátu a druhého ktorý aj tých 15 rokov pracoval, ale väčšinou za minimálnu mzdu. Pred tým pracovali spolu, približne rovnako. Teraz keď prišiel výmer, tak ten čo nepracoval má o 23,- € vyšší dôchodok ako ten čo pracoval. To len tak tiež dávam na zamyslenie ako aj marions, že aký máme systém výpočtu dôchodku. Takže väčšina rómov, ktorý od 1989 nepracovali, majú lepšie dôchodky ako tí čo makali.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Presne toto som písala aj ja v predchádzajúcich príspevkoch, priateľke, čo nikde nepracovala 10 rokov a poberala sociálne dávky poslali vyšší výmer /myslím že to robilo cca 40,-€ /ako tej čo pracovala celých tých 10 rokov najskôr ako zamestnanec a potom ako živnostníčka. Je to veru na zamyslenie. Keď niekto, kde berie peniaze od štátu má vyšší dôchodok, ako ten, čo poctivo odvádza do štátu aj keď z minima a každý deň behá do práce. Aj keď vo väčšine prípadov nemajú ľudia na výber, /ako teraz môj priateľ/, lebo by nemal z čoho žiť tých pár rokov. Je to smutné. Aj ja som sa tu chcela len vyplakať, nehľadala som nejaké bočné úmysly, že nebude pracovať. Len som chcela vedieť, či si nemá vybaviť radšej živnosť. Ale to je teraz asi jedno, či minimálna mzda alebo živnosť s minimálnymi odvodmi. A a živnosť bez odvodov na sociálku by zas hrozilo, keby nedajbože omaródil, nedostal by celkom nič.
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

... viete si predstavit ake budu mat starobne dochodky nasi rovesnici - poberatelia socialnych davok v osadach ?
0 0
duzu duzu

duzu je offline (nepripojený) duzu

ak je tvoj priateľ sám a nemá žiaden príjem tak má soc dávku,+aktivačné práce akože ,preto sa cigoši neberú, a majú toľko ako min mzda a nekráti sa POMB akurát sa nezapočitáva doba zamestnania za 5 rokov práce za minimum iste stratí viac ako na úrade, ja som 3 roky mal nižší OMB lebo firma platila 60% a POMB klesol o 0,3 na 1,1
0 0
duzu duzu

duzu je offline (nepripojený) duzu

presne také isté ako majú po celý život ,dnes 193 Eur bez práce ako soc. minimum, a ak má niektorý pracujúci za minimálnu mzdu nižší dôchodok , tak mu doplatia na takú istú sumu
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ahojte, prosím o radu.
Svokor má možnosť ísť od 01.04.2013 na predčasný starobný dôchodok. (Dôchodkový vek 62 rokov dosiahne 11.02.2015).
Takisto má nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti 6 mesiacov, nakoľko "celý život" pracoval.

Podľa mňa je lepšie ak, teraz bude čerpať podporu v nezamestnanosti 6 mesiacov (čiže výška podpory by bola - 50% z vymeriavacieho základu roka 2012?).
Po 6 mesiacoch, čiže od 01.10.2013 sa vyradí z ÚP a požiada o predčasný dôchodok, kt. sa mu bude krátiť (10,11,12/2013, 01-12/2014, 01,02/2013 = čiže 16*0,5% = o 9% namiesto toho kebyže ide teraz, čo by bolo 24*0,5 = 12%?)
Tým, že bude na úrade práce, jeho výšku dôchodku mu to nezníži, lebo počas evidencie na ÚP sa toto obdobie do dôchodkového nezaratáva a dokonca by sa mu zvýšil jeho dôchodok o tých pár %.

Mýlim sa? alebo som na niečo nesprávne pochopila? Nevyznám sa vôbec v dôchodkoch a dostala som za úlohu to zistiť. Ďakujem moc
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno najprv nech sa zaregistruje na ÚP ako uchádzač, od 1.10. požiadať o PSD . Kým mu nepriznajú PSD nech je v evidencii na ÚP.
Je to pre neho dobré riešenie kvôli nižšej penalizácii.
Penalizácia 8,5 % .
2 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

dakujem velmi pekne
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

ešte ma napadlo, výška dávky v nezamestnanosti sa ráta z VZ celého roka 2012? alebo roka 2011 - sa mi zdá, že je tam nejaká zmena od 2013?
ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

grammatika Pozri príspevok
ešte ma napadlo, výška dávky v nezamestnanosti sa ráta z VZ celého roka 2012? alebo roka 2011 - sa mi zdá, že je tam nejaká zmena od 2013?
ďakujem
Vymeriavacím základom pre výpočet dávky v nezamestnanosti je príjem za posledných 24 mesiacov. Ak bol v tomto období na PN - je to vylučitelná doba.
1 0
duzu duzu

duzu je offline (nepripojený) duzu

manželka išla tiež na dávku v nezamestnanosti a v dotazníku musela mať vyplnenú hrubú mzdu za posledné 4 roky až do poslednej výplaty po výpoved. Dobrý typ dávka v nezamestnanosti pred predčasným dôchodkom , ak ide niekto do PSD ihned dostane len 1 mesačné odchodné a dôchodok znížený o 12,5% , ked sa prihlási na úrad nedostane odchodné ,ale má za 6 mesiacov 3 mesačný plat a dôchodok sa zniži o 3% menej tak len o 9,5% a chodiť 2 roky do práce sa preto neoplatí ,naviac tý čo majú POMB nad 1,25 dostanú nakoniec dôchodok nižší tento rok 80% a o 5 r. len 60% z hodnoty nad 1,25-3
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať