Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Prosím o radu.
Zamestnanec chce požiadať o predčasný star.dôchodok od 1.11.2007. U nás je v pracovnom pomere na dobu určitú do 30.11.2007. Musí s nami ukončiť pracovný pomer dohodou z dôvodu odchodu na PSD k 30.10.2007?
Ďakujem.
Ludula
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ludula Pozri príspevok
Prosím o radu.
Zamestnanec chce požiadať o predčasný star.dôchodok od 1.11.2007. U nás je v pracovnom pomere na dobu určitú do 30.11.2007. Musí s nami ukončiť pracovný pomer dohodou z dôvodu odchodu na PSD k 30.10.2007?
Ďakujem.
Ludula
Nie, nemusí. Môže kľudne pracovať ďalej a pritom mať podanú žiadosť o PSD. Aj keď mu ho priznajú, môže ďalej pracovať.
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Chobot Pozri príspevok
Nie, nemusí. Môže kľudne pracovať ďalej a pritom mať podanú žiadosť o PSD. Aj keď mu ho priznajú, môže ďalej pracovať.
A aké potvrdenia ako zamestnávateľ som mu povinná dať k jeho žiadosti o PSD?
V ELDP sa uvádza zamestnanie od-do, preto má to mýli s tým skončením pracovného pomeru.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ludula Pozri príspevok
A aké potvrdenia ako zamestnávateľ som mu povinná dať k jeho žiadosti o PSD?
V ELDP sa uvádza zamestnanie od-do, preto má to mýli s tým skončením pracovného pomeru.
Takto z hlavy neviem, nerobím priamo s tým. Ale nech sa zamestnanec opýta na SP, tam mu povedia, čo od neho potrebujú. Myslím, že to je zápočet rokov a potvrdenie o príjme za tento rok. Ale tuším majú na to tlačivá. Svokor si takto vybavoval PSD.
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem krásny deň.
Ludula
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den poradáci prosím o radu!
Mám dať zamestancovi zápočet rokov a ja neviem ako sa to ráta,
preto prosím veľmi pekne o pomoc vás.Potrebuje to na predčastný star.dôchodok na SP.
Takže pracuje od 1.6.1997 do 31.10.2007.
Vďaka pekne za pomoc Silvia
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Prosím prosím poradte mi je to súrne
Vďaka Silvia
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SilviaS Pozri príspevok
Dobrý den poradáci prosím o radu!
Mám dať zamestancovi zápočet rokov a ja neviem ako sa to ráta,
preto prosím veľmi pekne o pomoc vás.Potrebuje to na predčastný star.dôchodok na SP.
Takže pracuje od 1.6.1997 do 31.10.2007.
Vďaka pekne za pomoc Silvia
K zápočtu dôjdeš tak, že si narátaš obdobie zamestnania na roky a prípadné dni. Napr. od 1.1.07-do 31.10.2007 je 304 dní, a takto postupuješ podľa jednotlivých období.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pre dôchodok dávaš do SP evidenčný list dôchodkového poistenia, nie iba spočítané roky.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

No ale to je akože ako???
Bože vôbec nikdy som to nerobila!
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Milé poradáči a potvrdeni o príjme a zápočet rokov sa nedáva ku predčasnému starobnému dôchodku??
Lebo náš zamestanec ani nevie čo sa dáva a čo nie preto sa pýtam.
Vďaka Silvia
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SilviaS Pozri príspevok
No ale to je akože ako???
Bože vôbec nikdy som to nerobila!
Neviem, či ti ide o zápočet pre zamestnanca alebo o ELDP pre SP, ak o ten, tak ten vyplníš s údajmi od roku 2004- VZ na dôchodkové poistenie, s počtami dní a vylúčiteľnými dobami.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Ja som mu už spravila ten evidenčný list dôchodkového poistenia len viem
že tam treba ja zápočet rokov a potvrdenie o príjme.
Potvrdenie už mám aj evidenčný list,ale ten zápočet rokov to mi robí
problém tie roky a dni vypočítať.BOŽE!!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zoberieš si celé roky, tam problém nevidím a pripočítaš si k nim zvyšné dni. AK ti vyjde dni viac ako 365, resp.366 pri roku prestupnom, prepočítaš ich na rok, a ak aj tak ti nejaké ostanú, tie už necháš tak,t.j. ako dni. Za rok 1997 to je 209 dní, za rok 2007 304, toto spočítaj koľko je to rokov- vyjde ti že je to 1rok a 148 dní, a ostané roky si napočítaj k tomu. V EL je všetko prekne uvedené, takže neviem, čo ešte chceaš zvlášť napočítavať.
Naposledy upravil Tweety : 31.10.07 at 08:01
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pre dôchodok nepotrebuješ zápočet rokov a potvrdenie o príjme - toto všetko je už uvedené v ELDP.
0 0
Bombuliak Bombuliak

Bombuliak je offline (nepripojený) Bombuliak

muž v rokoch
Ja by som sa chcel opýtať ako je to pri predčasnom starobnom dôchodku. Chcel by som oň požiadať, ale neviem, čo sa mi ako živnostníkovi počíta do vymeriavacieho základu pre výpočet dôchodku zo živnosti. Napríklad v roku 2005 som mal príjmy 256.000, výdavky 235.000, základ dane 21.000, od roku 2006 som platil odvody z minimálnej mzdy. Čo za ten rok 2006 sa mi započíta ? Polovica zo základu dane 21.000 Sk, alebo od 1.7.2006 do 31.12.2006 6 x minimálna mzda ? Alebo jej polovica ?
Ďakujem za radu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Započítava sa základ, z ktorého ste platili odvody na starobné poistenie - teda minimálna mzda. V konkrétnom prípade za rok 2006 to bude 6 x minimálna mzda.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dobrý večer,
mám klientku, ktorá má 53 rokov, vychovala 3 deti. Rozhoduje sa, či do konca roka požiada o predčasný starobný dôchodok alebo nastúpi od 1.1.08 do zamestnania s príjmom cca 10 tis. sk. V posledných 10 rokoch mala vyšší príjem, Viem, že tieto informácie nie sú kompletné, ale čo je výhodnejšie - krátenie dôchodku o % alebo podstatné zníženie osobného mzdového bodu ?
Nárok na predčasný starobný dôchodok jej určite vznikne.

--------
Veronika
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Krátenie dôchodku o %. Berte to nezáväzne, keďže neviem presnejšie čísla.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jozef Mihál Pozri príspevok
Krátenie dôchodku o %. Berte to nezáväzne, keďže neviem presnejšie čísla.
Ďakujem za odpoveď. Radila som jej to isté, ten pokles príjmov je o 20 tis. mesačne.

----------
Veronika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať