Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Záujemcov o získanie predčasného starobného dôchodku "po starom", teda ešte za priaznivejších podmienok platných v roku 2007, určite bude zaujímať tento článok na mojom novom blogu:

http://jozefmihal.blogspot.com/2007/...n-dchodok.html
0 0
Maria172 Maria172

Maria172 je offline (nepripojený) Maria172

Dobry vecer, pred casom som sa tu informovala ohladom odchodu do predcasneho dochodku potom ako firma vyhlasila konkuz.
Dostala som vypoved dohodou k 9.11.2007, par.63 odst.1 pism. b ZP, z zovodu vyhlasenie konkurzu. Samozrejme vypovede sme dostali tyzden vopred. 9.11.07 som sa bola nahlasit na urade prace, povedal som ze chcem poziadat o predcasny dochodok, dostala som tlacivo, ktore musi vyplnit zamestnavatel pre SP. Viem ze mam narok na odstupne a aj na odchodne kedze ziadam 1. krat o odchod do dochodku. Bolo mi vsak povedane ze to nie je pravda, pretoze som dostala vypoved dohodou (rovnaku vypoved dostalo dalsich niekolko 100 zamestnancov). Je to pravda, ze mam narok len na odstupne a na odchodne nie? Ak mam narok na odchodne, prosim poradte kde presne v ZP sa o tom pise, aby som vedela argumentovat konkretne.Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na odchodné nemáte nárok, keďže pracovný pomer vám zanikol ešte pred požiadaním o predčasný st. dôchodok.
0 0
monickab monickab

monickab je offline (nepripojený) monickab

Dobrý deň,
chcem sa spýtať...
Pracovníčka má v úmysle k 31.12.2007 ukončiť pracovný pomer dohodou a následne od 1.1.2008 požiadať o predčasný starobný dôchodok... v sociálnej si už nechala vypočítať či má nárok...asi je to vyšlo...
bude mať nárok na odchodné? som v tom nováčik tak neviem...

ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

monickab Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa spýtať...
Pracovníčka má v úmysle k 31.12.2007 ukončiť pracovný pomer dohodou a následne od 1.1.2008 požiadať o predčasný starobný dôchodok... v sociálnej si už nechala vypočítať či má nárok...asi je to vyšlo...
bude mať nárok na odchodné? som v tom nováčik tak neviem...

ďakujem
Keď jej bude priznaný dôchodok k tomu 1.1.2008, teda bezprostredne po skončení PP, tak bude mať nárok na odchodné. Treba počkať a odchodné vyplatiť po tom, čo vám preukáže priznanie dôchodku. Odchodné môžete vyplatiť aj po skončení PP, napr. v marci.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Zamestnankyňa je v pracovnom pomere (viac ako štyri roky),v čase trvania prac.pomeru požiada o PSD ešte v roku 2007. Musí zamestnankyňa skončiť PP a zaevidovať sa na úrade práce, a vyhlásiť že sa zrieka davky v nezamestnanosti, aby platila aj pre ňu uľava 3 % ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marek32 Pozri príspevok
Zamestnankyňa je v pracovnom pomere (viac ako štyri roky),v čase trvania prac.pomeru požiada o PSD ešte v roku 2007. Musí zamestnankyňa skončiť PP a zaevidovať sa na úrade práce, a vyhlásiť že sa zrieka davky v nezamestnanosti, aby platila aj pre ňu uľava 3 % ?
Áno, podmienkou na získanie tých 3% je prihlásiť sa na ÚP a zriecť sa podpory. TO je vlastne taká kompenzácia za to, že nečerpá zo SP podporu, tak jej pridajú na dôchodku (lepšie povedané znížia jej ho o niečo menej z dôvodu nedodržania potrebných rokov).
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Prosím Vás, aký má byť presne postup pri vybavovaní PSD pri ukončení PP a následnom zrieknutí sa podpory? Idem to vybavovať pre seba a chcem sa vyhnúť nevedomosti. ja by som postupovala takto:
Dostanem výpoveď s odstupným (šéf mi po dohode zruší miesto) k 9.12.2007. Od 10.12.2007 chcem žiadať o PSD. Pôjdem sa s výpoveďou 10.12. zaregistrovať na OÚP, kde sa zrieknem podpory v nezamestnanosti (podmienky spĺňam). Kým mi vydajú potvrdenie o zrieknutí podpory prejde určite aspoň týždeň. O PSD môžem požiadať až keď mám tento papier? Alebo požiadam hneď 10.12. a papier potom doložím? jedná sa mi o to, či môžem o PSD požiadať spätne od 10.12. aj keď papier o zrieknutí podpory budem mať napr. až 17.12. Ak máte niekto skúsenosť prosím Vás odpíšte mi. Ďakujem vopred.
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Haló, môže sa niekto vyjadriť? Veľmi by mi to pomohlo
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

BOBY Pozri príspevok
Haló, môže sa niekto vyjadriť? Veľmi by mi to pomohlo
Musíš byť trochu trpezlivejší. Nie každý, kto vie poradiť čaká on-line, kedy ty dáš otázku, aby mohol čo najskôr odpovedať. Ľudia sa prihlasujú na poradu počas celého dňa a niektorí len v určité časti dňa. Nemôžeš očakávať, že ti garantovane niekto do hodiny odpovie.

BOBY Pozri príspevok
Prosím Vás, aký má byť presne postup pri vybavovaní PSD pri ukončení PP a následnom zrieknutí sa podpory? Idem to vybavovať pre seba a chcem sa vyhnúť nevedomosti. ja by som postupovala takto:
Dostanem výpoveď s odstupným (šéf mi po dohode zruší miesto) k 9.12.2007. Od 10.12.2007 chcem žiadať o PSD. Pôjdem sa s výpoveďou 10.12. zaregistrovať na OÚP, kde sa zrieknem podpory v nezamestnanosti (podmienky spĺňam). Kým mi vydajú potvrdenie o zrieknutí podpory prejde určite aspoň týždeň. O PSD môžem požiadať až keď mám tento papier? Alebo požiadam hneď 10.12. a papier potom doložím? jedná sa mi o to, či môžem o PSD požiadať spätne od 10.12. aj keď papier o zrieknutí podpory budem mať napr. až 17.12. Ak máte niekto skúsenosť prosím Vás odpíšte mi. Ďakujem vopred.
Pokiaľ viem, dá sa požiadať o PSD aj spätne. Svokor to tiež tak urobil, niekedy v júni požiadal o dôchodok ku koncu apríla. Veď chvíľu trvá, kým dáš dohromady všetky papiere a podklady. Na tvojom mieste by som ale zašiel na najbližšiu pobočku SP, kde ti dajú aj niektoré tlačivá, ktoré budeš musieť priniesť vyplnené. Zároveň ti povedia, čo všetko budú ešte požadovať.

Ale postup je taký, ako si napísal.
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Chobot, ďakujem moc a nehnevaj sa prosím. Posielam bodík.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Prosím vie mi niekto poradiť ak je zamestnanec na pred.star.dôchodku dostáva dôchodok cca 6000,- Sk a chodí naďalej do práce a dostáva mzdu cca 10000,- Sk v hrubom je to vôbec správne? môže niečo také byť?Prosím poraďte. Ďakujem pekne
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím vie mi niekto poradiť ak je zamestnanec na pred.star.dôchodku dostáva dôchodok cca 6000,- Sk a chodí naďalej do práce a dostáva mzdu cca 10000,- Sk v hrubom je to vôbec správne? môže niečo také byť?Prosím poraďte. Ďakujem pekne
Neviem, či som dobre pochopila otázku...
Ak zamestnanec zarobí na TPP v hrubom 10.000 Sk a zamestnávateľ mu riadne strhne všetky odvody, tak mu to patrí, je to správne a môže to tak byť.... Poberanie predčasného starobného dôchodku nie je dôvodom na krátenie hrubej mzdy...
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Presne tak som to myslela a ja sa ospravedlňujem ak som to zle napísala.Len som sa zľakla či je možné v tomto štáte byť na predč.dôch. a zárabať ale možné je všetko. Ďakujem ešte raz
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Nečítala som nový zákon, ale viete mi poradiť? Svokor chce teraz v decembri požiadať o PSD (o 4 roky skôr). Bude môcť robiť na plný úväzok od 1.1.08 alebo nie. Prac.pomer mu stále trvá a výpoveď dávať nebude. Neviem čo schválili ale hovorilo sa o tom, že kto bude na predčasnom tak buď bude robiť, alebo poberať dôchodok.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Olgica Pozri príspevok
Nečítala som nový zákon, ale viete mi poradiť? Svokor chce teraz v decembri požiadať o PSD (o 4 roky skôr). Bude môcť robiť na plný úväzok od 1.1.08 alebo nie. Prac.pomer mu stále trvá a výpoveď dávať nebude. Neviem čo schválili ale hovorilo sa o tom, že kto bude na predčasnom tak buď bude robiť, alebo poberať dôchodok.

Môže kľudne ďalej robiť bez obmedzenia - toto ustanovenie v novele zákona o SP neprešlo.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Máme zamestnanca, ktorému od 10.12.2007 priznali predčasný starobný dôchodok.
Otázky:
1) Ako mám upraviť odvody za mesiac december 2007?
Rozdeliť si hrubú mzdu za mesiac 12/2007 na obdobie 1.-9.12.2007 (odvody ako riadny zamestnanec) a 10.-31.12.2007 (odvody ako dôchodca), podám opravný výkaz za 12/2007 za 01/2008 odvediem o to nižšie poistné...
2) Ako to dostanem všetko do opravného výkazu, aby som ho mohla odoslať elektronicky? (robím v programe Pohoda)

Ďakujem za odpoveď.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

bendo Pozri príspevok
Máme zamestnanca, ktorému od 10.12.2007 priznali predčasný starobný dôchodok.
Otázky:
1) Ako mám upraviť odvody za mesiac december 2007?
Rozdeliť si hrubú mzdu za mesiac 12/2007 na obdobie 1.-9.12.2007 (odvody ako riadny zamestnanec) a 10.-31.12.2007 (odvody ako dôchodca), podám opravný výkaz za 12/2007 za 01/2008 odvediem o to nižšie poistné...
2) Ako to dostanem všetko do opravného výkazu, aby som ho mohla odoslať elektronicky? (robím v programe Pohoda)

Ďakujem za odpoveď.
Za december nebudeš v odvodoch opravovať nič. Predsa k 1.12.2007 ešte nemal priznaný PSD.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Nemala som ešte takýto prípad - priznanie PSD, preto som sa pýtala priamo v Sociálnej poisťovni a tam mi kázali rozpočítať 12/2007 na kalendárne dni.... a podať opravný výkaz....

Že by zase SP informovala nesprávne? (nič nové...)
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
jamis Pozri príspevok
Za december nebudeš v odvodoch opravovať nič. Predsa k 1.12.2007 ešte nemal priznaný PSD.
Ďakujem, jamis a kde to prosím ťa nájdem v zákone?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať