Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Dobrý deň prajem. Prosím, vie mi niekto povedať, či výhoda požiadania o dôchodok platí aj pri žiadosti o zvýšenie dôchodku?
Manžel pracuje po priznaní predčasného dôchodku ešte 1,5 roka.
Normálny pracovný pomer mu konči 31.12.2008 a od tohto dátumu už definitívne plánuje byť iba dôchodcom a chce hneď v prvých dňoch januára 2009 požiadať o prepočet a zvýšenie svojho dôchodku. Bude sa mu tento prepočet robiť podľa výšky mzdového bodu z roku 2008, kedy končí prac.pomer, alebo podľa výšky MB roku 2009, kedy požiada o zvýšenie.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a radu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
§ 66 ods. 3 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a poberal tento
dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia
sa určí tak, že k sume starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zániku dôchodkového poistenia sa pripočíta
suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového
poistenia počas poberania starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu
nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia."

...a rovnako je to pri predčasných dôchodkoch, viď § 68 ods. 2.

Čiže ak PP skončí 31.12.2008, pri prepočte dôchodku sa použije ADH platná k 1.1.2009, ktorá je odhadovaná na 272 Sk.
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
pekne ďakujem za odpoveď pan Mihál a prajem príjemný večer...
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Prosim Vas ZC mi dnes 13.1.2009 dal rozhodnutie a priznani PSD od 13.8.2008. Co teraz? Socialku by som vedela.Tam treba zmenit VZ zamestnanca a zamestnavatela a potom napisat ziadost o vratenie preplatku na odvodoch (Invalidne a Poist.v nezam.) Len neviem co teraz s danou? a ako to vykazem DU? Treba menit vykazy,prehlady? Odvody do zdravotnej by sa menit nemali. Nie je tam náhodou nejaká stanovená lehota dokedy mi to musi ZC oznamit?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
S daňami si nerobte problém, v aktuálnom mesiaci započítate k "normálnym" odvoodm zamestnanca storno za predošlé mesiace a ďalej počítate preddavok na daň ako vždy.

...to by tak ešte bolo, aby zamestnanec mal lehotu na oznámenie o priznaní dôchodku, keď žiadnu lehotu na vymeranie dôchodku nemá Sociálka...
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Padol mi kamen zo srdca ze aspon DU netreba vsetko prerabat Tu lehotu som myslela len preto ze ZC vedel od septembra o priznani PSD a mne to oznamil dnes len tak mimochodom,ked mi uz podpisal vyhlasenie na tento rok. (Viem ze si nemoze v roku 2009 uplatnit nezdanitelnu cast na seba).Dakujem velmi pekne za radu.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Este mam jednu otazku, soc.poist nam poukazala celu sumu vrateneho poistneho na nas ucet. Polovica sumy patri zamestnancovi. Mam mu teda tuto sumu poukazat cez vyplatnu pasku? A nasledne dodanit priamo v mzde za 1/2009.
Naposledy upravil zena : 20.01.09 at 06:32
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Prosím o radu v nasledovnom prípade , včera sa na mňa obrátila švagriná s touto problematikou a veru , daná oblasť mi nie je až tak známa a jasná .

Švagriná požiadala o predčasný starobný dôchodok v novembri 2008 . V tej dobe a aj v tejto dobe je zamestnaná na TPP .Včera jej prišlo priznanie predčasného starobného dôchodku dňom 30.12.2008 .

Mám otázky , na ktoré by som veľmi pekne poprosila zodpovedať :

1/ požiadať o rozviazanie PP od 1.1.2009/čo si ja osobne myslím , že pozadu sa to už nedá /
2/požiadať o rozviazanie PP k 1.2.2009

3/ Nakoľko tam chce zostať pracovať , aká zmluva by bola navhodnejšia znovu uzatvoriť so zamestnávateľom Dohoda o VP , alebo riadna pracovná zmluva ?

4/ Výpoveď dáva zamestnanec, alebo zamestnávateľ ?


Rozviazať PP chce kvôli odchodnému .

Ďakujem vopred za prípadné odpovede.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zena Pozri príspevok
Este mam jednu otazku, soc.poist nam poukazala celu sumu vrateneho poistneho na nas ucet. Polovica sumy patri zamestnancovi. Mam mu teda tuto sumu poukazat cez vyplatnu pasku? A nasledne dodanit priamo v mzde za 1/2009.
Sumu za zamestnanca treba vrátiť zamestnancovi. Keďže to ale nerobíte v aktuálnom roku, treba si dať pozor, vrátené poistné za minulé roky sa pripočítava k zdaniteľnému príjmu, neponižuje sa o to poistné - je to iný riadok v potvrdení o zdaniteľnej mzde a v ročnom hlásení.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zita5 Pozri príspevok
Prosím o radu v nasledovnom prípade , včera sa na mňa obrátila švagriná s touto problematikou a veru , daná oblasť mi nie je až tak známa a jasná .

Švagriná požiadala o predčasný starobný dôchodok v novembri 2008 . V tej dobe a aj v tejto dobe je zamestnaná na TPP .Včera jej prišlo priznanie predčasného starobného dôchodku dňom 30.12.2008 .

Mám otázky , na ktoré by som veľmi pekne poprosila zodpovedať :

1/ požiadať o rozviazanie PP od 1.1.2009/čo si ja osobne myslím , že pozadu sa to už nedá /
2/požiadať o rozviazanie PP k 1.2.2009

3/ Nakoľko tam chce zostať pracovať , aká zmluva by bola navhodnejšia znovu uzatvoriť so zamestnávateľom Dohoda o VP , alebo riadna pracovná zmluva ?

4/ Výpoveď dáva zamestnanec, alebo zamestnávateľ ?


Rozviazať PP chce kvôli odchodnému .

Ďakujem vopred za prípadné odpovede.
1.,2. spätne už nie
3. to závisí od druhu práce, časového rozsahu práce, ak chce robiť na plný úväzok, tak jedine pracovný pomer
4. v tomto prípade ona chce rozviazať PP, takže dáva výpoveď ona, resp. môžu skončiť pracovný pomer dohodou.

Ak ukončí PP kôli odchodnému, je si istá že zamestnávateľ s ňou uzavrie novú pracovnú zmluvu?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
1.,2. spätne už nie
3. to závisí od druhu práce, časového rozsahu práce, ak chce robiť na plný úväzok, tak jedine pracovný pomer
4. v tomto prípade ona chce rozviazať PP, takže dáva výpoveď ona, resp. môžu skončiť pracovný pomer dohodou.

Ak ukončí PP kôli odchodnému, je si istá že zamestnávateľ s ňou uzavrie novú pracovnú zmluvu?
Ďakujem ešte raz za odpoveď .

Položila som jej rovnakú otázku , ona tvrdí že áno .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte predsa mi len nedá doplniť .

Ja osobne si myslím , že by nemala hladieť na odchodné , a zostať zamestnancom aj naďalej a popritom by mala predčasný starobný dôchodok a popri tom by mala aj rovnaké výhody ako zamestnanec. Alebo nerozmýšľam v správne ?

A čo ak skutočne ona dá výpoveď a ponúkne jej zamestnávateľ dohodu o VP ......môže sa stať všeličo a potom sa jej nebude páčiť .
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Jana Motyčková Pozri príspevok
Sumu za zamestnanca treba vrátiť zamestnancovi. Keďže to ale nerobíte v aktuálnom roku, treba si dať pozor, vrátené poistné za minulé roky sa pripočítava k zdaniteľnému príjmu, neponižuje sa o to poistné - je to iný riadok v potvrdení o zdaniteľnej mzde a v ročnom hlásení.
Rozumiem tomu dobre? Vratene poistne za 8 az 12/2008, vyplatene soc poist. po 31.1.2009 teda napr. 5.2.2009 zapocitam k zdanitelnemu prijmu ale az za rok 2009. Na potvrdeni o prijmoch teda do riadku 01 a v hlaseni v riadku 4.
Naposledy upravil zena : 22.01.09 at 06:04
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno .
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

Ahojte... prosím pekne pomôžte.. Skvokra si požiadala o predčasný starobný dôchodok, teraz v januári... mali by jej ho priklepnúť na začiatku leta.
Ešte je stále zamestnaná, teraz nevie či má už ukončiť PP alebo až keď jej to príde definitívne rozhodnutie?? Ide o to že už nechce byť zamestnaná a zbytočne robiť náklady zamestnávateľovi, jej to tak bude vyhovať. Teraz som tu čítala, že by sa v tom prípade musela zaevidovať na úrade práce a potom keď bude mať už ten predčasný dôchodok tak sa vyradí?? alebo po celý čas dôchodku?? Ďakujem, je to trošku iná tema tak si neviem rady...
0 0
jesenka jesenka

jesenka je offline (nepripojený) jesenka

Tiez by som potrebovala poradit. Má nárok na odchodné pri predčasnom dôchodku zamestnanec, ktorý odpracoval v spoločnosti 1 mesiac a mal skúšobnú dobu 3 mesiace. V skúšobnej dobe po mesiaci odisiel a ziada odchodne. Je spoločnosť povinná mu ho vyplatiť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jesenka Pozri príspevok
Tiez by som potrebovala poradit. Má nárok na odchodné pri predčasnom dôchodku zamestnanec, ktorý odpracoval v spoločnosti 1 mesiac a mal skúšobnú dobu 3 mesiace. V skúšobnej dobe po mesiaci odisiel a ziada odchodne. Je spoločnosť povinná mu ho vyplatiť?
§ 76 ZP
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Ak sú splnené tieto podmienky, nárok vznikne.
0 0
jesenka jesenka

jesenka je offline (nepripojený) jesenka

no to mam radost, ze to musime platit, dakujem za odpoved
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Chcela by som sa spýtať, akú minimálnu výšku musí dosahovať predčasný starobný dôchodok. Moja svokra bola teraz na SP a povedali, že jej predčasný dôchodok vyjde, a že by ho mala dostávať vo výške 200 EUR, ale že by mala počkať ešte do mája. Veľmi sa mi to nezdá, pretože predčasný dôchodok musí predsa dosahovať 1,2 násobok životného minima, čo je v tomto prípade 214,80 EUR. Táto suma 214,80 je už po krátení alebo pred krátením ? Má vplyv tohtoročný vymeriavací základ na výpočet predčasného dôchodku? Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Minimálny predčasný dôchodok musí byť 1,2 násobok životného minima, čiže 200 je málo. Asi preto jej odporúčali počkať do mája. Tohtoročný VZ sa pri výpočte dôchodku nezapočítava, počíta sa doba poistenia,ak bude poistená. A predčasný dôchodok sa bude krátiť o menej mesiacov, čiže vyjde vyššia suma a teda zrejme dosiahne tých 214,80. Po máji už potom nečakať, lebo v júli sa zase životné minimum zvýši.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať