Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem pekne. Teraz mi je už jasné prečo má počkať až do mája. Nie kvôli vymeriavaciemu základu, ale kvôli kráteniu dôchodku.
0 0
r_e_n_e r_e_n_e

r_e_n_e je offline (nepripojený) r_e_n_e

Dobry den.

Potrebujem radu pre mojho otca. Ma 61 rokov a v sukromnej firme pracuje od 2002.
Firma v ktorej pracuje mu navrhla ze ukonci s nim pracovny pomer na zaklade dohody.
On by vsak chcel poziadat o predcasny starobny dochodok. Zamestnavatel chce s nim rozviazat pracovny pomer dohodou uz od 1.5. a zastraja sa, ze nema peniaze, tak ze mu nevyplati ani odchodne (odstupne).
Kedze moj otec ma uz svoje roky, nevie ako dalej. Zaraba velmi malo...plat bliziaci sa zivotnemu minimu a ak by dohodu nepodpisal, tak by musel dochadzat do prace vlastnym autom, alebo autobusom a to by uz bol plat na urovni zivotneho minima.

Preto by som potreboval radu co ma urobit. Ci ma ostat v praci a mat maly plat a cakat na potvrdenie predcasneho SP, alebo podpisat dohodu o ukonceni PP a ist na urad prace a tiez ziadat o predcasny starobny dochodok...

Ako je chraneny zamestnanec, ak mu zamestnavatel nevyplati odchodne (alebo odstupne)? A na co ma moj otec narok?

Som v tom laik, tak kazda rada je dobra.

Dakujem za pomoc.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
r_e_n_e Pozri príspevok
Dobry den.

Potrebujem radu pre mojho otca. Ma 61 rokov a v sukromnej firme pracuje od 2002.
Firma v ktorej pracuje mu navrhla ze ukonci s nim pracovny pomer na zaklade dohody.
On by vsak chcel poziadat o predcasny starobny dochodok. Zamestnavatel chce s nim rozviazat pracovny pomer dohodou uz od 1.5. a zastraja sa, ze nema peniaze, tak ze mu nevyplati ani odchodne (odstupne).
Kedze moj otec ma uz svoje roky, nevie ako dalej. Zaraba velmi malo...plat bliziaci sa zivotnemu minimu a ak by dohodu nepodpisal, tak by musel dochadzat do prace vlastnym autom, alebo autobusom a to by uz bol plat na urovni zivotneho minima.

Preto by som potreboval radu co ma urobit. Ci ma ostat v praci a mat maly plat a cakat na potvrdenie predcasneho SP, alebo podpisat dohodu o ukonceni PP a ist na urad prace a tiez ziadat o predcasny starobny dochodok...

Ako je chraneny zamestnanec, ak mu zamestnavatel nevyplati odchodne (alebo odstupne)? A na co ma moj otec narok?

Som v tom laik, tak kazda rada je dobra.

Dakujem za pomoc.
Nepíšeš, na základe čoho chce zamestnávateľ ukončiť PP s otcom. Ak ruší pracovné miesto, a nemôže ďalej otca zamestnávať, potom mu môže dať výpoveď pre nadbytočnosť, a musí mu samozrejme vyplatiť odstupné, a ak odchádza priamo do starobného dôchodku, tak aj odchodné. Ovšem je otázne, či mu predčasný dôchodok vyjde, pretože píšeš, že zarába minimálnu mzdu. Netreba sa nechať zamestnávateľom tlačiť do nevýhodných vecí, nech počká otec, kým mu zamestnávateľ nedá výpoveď sám.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Pekný deň, chcela by som sa opýtať ako by som mala postupovať ďalej. Známa požiadala o predčasný starobný dôchodok, ale na SP zistili že má dva rozdielne ELDP a chceli od nej aby jej zamestnávateľ vystavil ELDP ešte raz, aby vedeli ktorý je správny. No on jej ho vystaviť odmietol. Pani zo SP s ním tiež telefonovala. Povedal jej že ho pošle, no nič sa neudialo. Sú nejaké možnosti, limity do kedy to musí vystaviť. Alebo nejaké postihy pre neho. Už sa stým trápi asi 2 mesiace na nedá sa s tým pohnúť. Dáša
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Nevie mi nikto poradiť?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dasasopi Pozri príspevok
Pekný deň, chcela by som sa opýtať ako by som mala postupovať ďalej. Známa požiadala o predčasný starobný dôchodok, ale na SP zistili že má dva rozdielne ELDP a chceli od nej aby jej zamestnávateľ vystavil ELDP ešte raz, aby vedeli ktorý je správny. No on jej ho vystaviť odmietol. Pani zo SP s ním tiež telefonovala. Povedal jej že ho pošle, no nič sa neudialo. Sú nejaké možnosti, limity do kedy to musí vystaviť. Alebo nejaké postihy pre neho. Už sa stým trápi asi 2 mesiace na nedá sa s tým pohnúť. Dáša
O aký EL ide - od posledného zamestnávatela, s rozdielnym obdobím nástupu na predčasný dôchodok ? Alebo ide o iný problém ? (nesúhlasia VZ z mesačných výkazov s EL)
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

dasasopi Pozri príspevok
Pekný deň, chcela by som sa opýtať ako by som mala postupovať ďalej. Známa požiadala o predčasný starobný dôchodok, ale na SP zistili že má dva rozdielne ELDP a chceli od nej aby jej zamestnávateľ vystavil ELDP ešte raz, aby vedeli ktorý je správny. No on jej ho vystaviť odmietol. Pani zo SP s ním tiež telefonovala. Povedal jej že ho pošle, no nič sa neudialo. Sú nejaké možnosti, limity do kedy to musí vystaviť. Alebo nejaké postihy pre neho. Už sa stým trápi asi 2 mesiace na nedá sa s tým pohnúť. Dáša
Sociálna poisťovňa by si ho mala vyžiadať písomne, nakoľko sa jedná o rozdiely v ELDP.
0 0
M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

Zamestnankyňa poberá predčasný starobný dôchodok od 01.03.2010. Pracuje aj naďalej u svojho posledného zamestnávateľa. Pravdepodobne musí dať výpoveď (alebo zamestnávateľ jej musí dať?) koncom tochto roka kvôly plánovanej zmeny v zákone - poberateľ predčasného starobného dôchodku nemôže súčasne aj pracovať. Má nárok táto zamestnankyňa na odchodné?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

M77 Pozri príspevok
Zamestnankyňa poberá predčasný starobný dôchodok od 01.03.2010. Pracuje aj naďalej u svojho posledného zamestnávateľa. Pravdepodobne musí dať výpoveď (alebo zamestnávateľ jej musí dať?) koncom tochto roka kvôly plánovanej zmeny v zákone - poberateľ predčasného starobného dôchodku nemôže súčasne aj pracovať. Má nárok táto zamestnankyňa na odchodné?
Ten zákon sa má zatiaľ dotýkať iba štátnej a verejnej správy. Záleží od toho, kde je táto predčasná dôchodkyňa zamestnaná.
1 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

M77 Pozri príspevok
Zamestnankyňa poberá predčasný starobný dôchodok od 01.03.2010. Pracuje aj naďalej u svojho posledného zamestnávateľa. Pravdepodobne musí dať výpoveď (alebo zamestnávateľ jej musí dať?) koncom tochto roka kvôly plánovanej zmeny v zákone - poberateľ predčasného starobného dôchodku nemôže súčasne aj pracovať. Má nárok táto zamestnankyňa na odchodné?
Týmto je ešte priskoro sa zaoberať. Ktovie odkedy a v akom znení bude platiť zákon. Na odchodné má nárok pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na dôchodok.

Zákonník práce § 76 ods.6
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vieraaaa Pozri príspevok
Ten zákon sa má zatiaľ dotýkať iba štátnej a verejnej správy. Záleží od toho, kde je táto predčasná dôchodkyňa zamestnaná.
Vierka, nesúhlasím - ak prejde novela zákona v navrhovanom znení, aj predčasný dôchodca v podnikatelskej sfére sa musí rozhodnúť - dôchodok alebo zamestnanie.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

veronikasad Pozri príspevok
Vierka, nesúhlasím - ak prejde novela zákona v navrhovanom znení, aj predčasný dôchodca v podnikatelskej sfére sa musí rozhodnúť - dôchodok alebo zamestnanie.
No ťažko povedať ako to bude? Dnes na aktualne.sk:

http://aktualne.centrum.sk/domov/pol...tml?id=1216414


Zamestnanec, ktorý dovŕši do marca 62 rokov už nemusí nič robiť, lebo sa mu preklopí predčasný dôchodok na riadny starobný dôchodok, a tak sa ho tieto opatrenia nedotknú nijako. Ak chce ďalej pracovať, môže s tým, že prvé dva mesiace roku 2011 bude poberať predčasný dôchodok a od marca bude mať nárok na riadny starobný dôchodok. A tam už ten súbeh vylúčený nie je, samozrejme, keď robí v súkromnej firme," vysvetlil Mihál.
Naposledy upravil Martasch : 21.09.10 at 11:38 Dôvod: doplnenie
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Čo nie je vylúčené - starobný, alebo predčasný starobný ? Alebo zákon začne platiť až od 1. marca ?

No mám asi zázračnú gulu - bez toho aby som čítala priložený link som odhadla posun účinnosti zákona od 1.3.2011.
Naposledy upravil veronikasad : 21.09.10 at 11:46
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Zákon vraj začne platiť až od 1.marca.
1 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

Martasch Pozri príspevok
No ťažko povedať ako to bude? Dnes na aktualne.sk:

http://aktualne.centrum.sk/domov/pol...tml?id=1216414


Zamestnanec, ktorý dovŕši do marca 62 rokov už nemusí nič robiť, lebo sa mu preklopí predčasný dôchodok na riadny starobný dôchodok, a tak sa ho tieto opatrenia nedotknú nijako. Ak chce ďalej pracovať, môže s tým, že prvé dva mesiace roku 2011 bude poberať predčasný dôchodok a od marca bude mať nárok na riadny starobný dôchodok. A tam už ten súbeh vylúčený nie je, samozrejme, keď robí v súkromnej firme," vysvetlil Mihál.
Chcem sa spýtať: môj otec je na predčasnom starobnom dôchodku, popri tom je ešte stále zamestnaný a dňa 4.3.2011 dovŕši 62 rokov. Ak je novela v účinnosti od 1.3.2011, znamená to preňho, že by mal k 28.2.2011 ukončit PP? Alebo na tých pár dní nepoberať predčasný starobný dôchodok a až od 4.3.2011 požiadať o starobný dôchodok? Ako by to vyzeralo v praxi? Musí ísť na SP požiadať od 1.3.2011 o zrušenie poberania star.dôchodku? ˇ%dakujem pekne za odpoveď.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
msa Pozri príspevok
Chcem sa spýtať: môj otec je na predčasnom starobnom dôchodku, popri tom je ešte stále zamestnaný a dňa 4.3.2011 dovŕši 62 rokov. Ak je novela v účinnosti od 1.3.2011, znamená to preňho, že by mal k 28.2.2011 ukončit PP? Alebo na tých pár dní nepoberať predčasný starobný dôchodok a až od 4.3.2011 požiadať o starobný dôchodok? Ako by to vyzeralo v praxi? Musí ísť na SP požiadať od 1.3.2011 o zrušenie poberania star.dôchodku? ˇ%dakujem pekne za odpoveď.
msa veľmi to kombinuješ, jemu sa predčasný starobný dôchodok automaticky preklopí na starobný, o nič sa na SP nežiada.

Pokiaľ sa chce vyhnúť súbehu, jednoducho v marci 2011 zostane
3 dni doma, pri " Dohode " si nemusí brať ani dovolenku. A od 4.3.2011 je starobný dôchodca.
Naposledy upravil terezamaria : 16.10.10 at 12:48 Dôvod: preklep
3 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Tiež som videl návrh novely zákona o sociálnom poistení, lebo máme zamestnanca, poberateľa predčasného starobného dôchodku, ktorý 1.3.2011 (žiaľ, nie o deň skôr) dovŕši vek 62 rokov. A ja som to pochopil tak, že pokiaľ najneskôr do 28.2.2011 neskončí pracovný pomer, tak počnúc prvou výplatou predčasného starobného dôchodku, ktorú má dostať po 1.3.2011, sa mu výplata predčasného starobného dôchodku zastaví.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Prečo by mal ukončiť PP ? Však od 1.3. je už star.dôchodca.
Takže za marec dostane aj výplatu aj dôchodok - pokiaľ zotrvá v prac.pomere.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ide zatial len o navrh zakona nie? Este nic nie je rozhodnute.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Andyke Pozri príspevok
Prečo by mal ukončiť PP ? Však od 1.3. je už star.dôchodca.
Takže za marec dostane aj výplatu aj dôchodok - pokiaľ zotrvá v prac.pomere.
Podľa návrhu novely zákona o soc.poistení sa zamestnanec má najneskôr do 28.2.2011 má rozhodnúť, buď predčasný starobný dôchodok alebo mzda. Nie je to tak? Ako by menilo situáciu, keby náš zamestnanec 62 rokov namiesto 1.3.2011 dovŕšil napríklad 1.8.2011?
Par.293 bt ods.3 návrhu novely zákona o soc.poistení totiž hovorí:
" 3) Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31.decembra 2010 nedovŕši dôchodkový vek do 28.februára 2011, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31.decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá po 28.februári 2011, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká od splátky predčasného starobného dôchodku splatnej po 28.februári 2011.Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca uvedeného v prvej vete sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do 28.februára 2011 podľa zákona účinného do 31.decembra 2010 a za obdobie po 28.februári 2011 podľa zákona účinného od 1.januára 2011."
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať