Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj. Ak je poberatel PSD zamestnany a chce ukoncit zamestnania, musi podat vypoved podla pracovnej zmluvy,cize ak maju dvojmesacnu vypovednu lehotu a zamestnavatel nebude suhlasit s vypovedou na dohodu, tak potom bude platit dvojmesacna lehota? Alebo je v zakone nejaka povinnost akceptovat vypoved zamestnanca, tak ako pri odchode do starobneho dochodku?
V podstate z dôvodu dvojmesačnej výpovednej doby je platnosť zákona od 1.3.2011, aby sa poberatelia PSD mohli rozhodnúť a do konca roka 2010 mali možnosť dať výpoveď.
Teraz už v prípade, ak sa so zamestnávateľom nedohodne na dohode o skončení pracovného pomeru, bude mať v prípade podania výpovede pri dvojmesačnej výpovednej lehote ukončenie PP k 31. marcu, tzn., že SP mu od 1.3. pozastaví vyplácanie dôchodku.
Možno by sa dalo dohodnúť so zamestnávateľom, že s PSD ukončí PP dohodou a v prípade potreby ukončenia určitých prác, bude pre tohto zamestnávateľa pokračovať na dohodu o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti.
Naposledy upravil vieraaaa : 11.01.11 at 17:54
7 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Vyšlo dnes v zbierke opatrenie MPSVaR:
Dôchodková hodnota v roku 2011 je 9,5756€.
6 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

nika.sum Pozri príspevok
Ja som si to aj myslela, tak som to hovorila aj otcovi. Jeho zamestnavatel zial nereagoval a otec tiez s tym vahal. Tak to asi bude riesit tou dohodou, dufam, ze to zamestnavatel schvali.
Dakujem velmi pekne
Ja si myslím, že žiadna tragédia sa nestala. Otec nech zájde za zamestnávateľom s dohodou o skončení pracovného pomeru dňom 28.2. a uvidí, či mu ju zamestnávateľ odsúhlasí. Ak nie, tak si podá výpoveď do konca januára a výpovedná doba mu bude plynúť od februára a 30. marca mu skončí PP. Za marec nedostane vyplatený dôchodok, ale bude mať mzdu a od apríla mu začnú zase vyplácať dôchodok.
6 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

srakora Pozri príspevok
Dobrý deň, je potrebné žiadať sociálnu poisťovňu o prechod z predčasného na riadny starobný dôchodok po dovŕšení 62 rokov?

Ďakujem
O starobný dôchodok sa nežiada, prechádza automaticky z predčasného starobného dôchodku.
6 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

palusho Pozri príspevok
Mamu teraz k prvemu februaru vyhodili z prace. Chcel by som sa opytat ci je vyhodnejsie ist na predcasny dochodok alebo ma pockat na riadny dochodok, ktory si moze uplatnit od septembra 2011. Pavel
Ak mama požiada o predčasný starobný dôchodok teraz, bude sa jej vypočítaný dôchodok krátiť o 0,5% za každých 30 dní do dovŕšenia dôchodkového veku, napr. za 7 mesiacov by to krátenie bolo približne 3,5%.
Ak počká na riadny starobný dôchodok do septembra 2011, nebude sa jej vypočítaný dôchodok krátiť, čo je pre ňu lepšie. Príjem za posledný rok poistenia, v ktorom jej vznikne nárok na riadny starobný dôchodok, teda príjem za rok 2011 sa pri výpočte dôchodku neberie do úvahy. Akurát bude mať dobu dôchodkového poistenia o málo nižšiu, čo však nezaváži toľko, ako to krátenie pri výpočte predčasného dôchodku.
Je lepšie počkať do septembra, a ak má nárok na podporu v nezamestnanosti, nech si ju uplatní.
6 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Mila123 Pozri príspevok
nie, nemôže....dokonca aj poslanci ObU či MsU sa museli vzdať odmeny za výkon práce poslanca, pretože prijať i len 1 € znamená prísť o predč. dôchodok...
Od 1. januára 2011 každá fyzická osoba, ktorá je v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na nepravidelný príjem, je na účely sociálneho poistenia zamestnancom. Tento právny vzťah zakladá povinné dôchodkové poistenie.

Pôvodca textu príspevku: psps
Môže dôchodca na predčasnom dôchodku pracovať na dohodu o pracovnej činnosti?
Dohoda o vykonaní práce je zrušená?

Predčasný dôchodca môže pracovať na dohodu, tá nezakladá povinné dôchodkové poistenie.
6 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pepa, to je dlhá rozprávka. Dôchodok sa počíta z dlhšieho obdobia, takže jeden rok to moc neovplyvní, ani keby si platila dobrovolné dôchodkové poistenie. Navyše, posledný rok keď do dôchodku odchádza, sa neberie do úvahy.
Prečo vlastne chce odísť skôr? Ak bude nadrábať, dôchodok sa jej pekne zvýši.

Dochodok zvyšujú: vyššie odvody (lepší zárobok či priplácanie), viac rokov práce (neskôr odísť do dôchodku), vyššia dôchodková hodnota pri odchode do dôchodku (zatiaľ sa zvyšuje každý rok).
5 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Mária27 Pozri príspevok
A čo by sa stalo, keby v marci už neprišiel do roboty?
Dobrá otázka, ale ako mi vychádza z toho, čo napísala Monika, že buď sú s ním spokojní a nechcú ho len tak uvoľniť a možno i jej otec by nakoniec uvítal prácu na dohodu, aby si niečo privyrobil. Ja som to zo začiatku chápala tiež tak, že im ide o ukončenie PP do 28.2.
A napadla ma jedna odpoveď na Tvoju otázku Majka. Mohli by mu dať absenciu a prípadne robiť problémy s vyplatením odchodného a vystavením výstupných dokladov. Nakoniec aj pre nás, čo robíme personalistiku, je to tiež lepšie, keď zamestnanec ukončí PP nejakým slušným spôsobom.
Naposledy upravil vieraaaa : 12.01.11 at 19:31
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ALEXOLIVER Pozri príspevok
ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom predčasného starobného dôchodku.Na konci roka 2010 požiadala moja mama o predčasný starobný dôchodok, ale kedže je nevyšiel 1,2 násobobok ŽM tak jej ho nepriznali. Pretože kvôli veľkým zdravotným problémom už nevládala pracovať, ukončila PP a prihlásila sa na Úrade práce. Teraz v júni jej skončí podpora v nezamestnanosti a znova skúsi požiadať o PSD, do starobného dôchodku jej k 1.7. bude chýbať 1 rok. Chcela by som sa spýtať ak by jej náhodou znova nevyšlo minimum potrebné na PSD, dá sa jej to doplatiť formou odvodov? Ak jej to náhodou nevyjde, bude jej chýbať veľmi málo, v decembri jej chýbalo 8 EUR. Tiež by som sa chcela spýtať aké je životné minimum od 1.7.2011. Ďakujem za odpovede.
Pre informáciu, či tvojej mame predčasný starobný dôchodok k 1.7. vyjde vo výške 1,2 násobok ŽM by si ešte mohla uviesť, k akému dátumu mama požiadala v roku 2010 o PSD. Na konci roka je k 31.12.2010? Ak to bolo skôr, tak ADH do výpočtu išla 9,2246, valorizácia vypočítaného dôchodku bola 3,05%, ale ak by požiadala o dôchodok k 31.12.2010, tak ADH do výpočtu by už išla 9,5756, a od 1.1. by sa jej vypočítaný dôchodok ešte valorizoval o 1,8%. Ten výpočet som skúšala, vychádzala som z údajov, že v decembri 2010 by musel byť jej vypočítaný predčasný dôchodok aspoň 222,5€, aby jej ho priznali. Ak ho mala nižší o 8 €, tak potrebujem vedieť aj údaj, k akému dňu o PSD požiadala, aj aký mala POMB, aj k akému dátumu dovŕši dôchodkový vek. Možno by jej stačilo pripoistiť sa len na krátku dobu, ale počítaj s tým, že aj keď krátenie dôchodku bude o 3% menšie, od 1.7. bude zase iná výška ŽM. Možno by jej stačilo požiadať k 30. júnu, skús si to prepočítať podľa vhodného príkladu na stránke SP, tu si nájdi vzor:http://www.socpoist.sk/predcasny-sta...0d%C3%B4chodok
5 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

duzu Pozri príspevok
to sa mu nič lepšie nemohlo stať ,lebo dostane odchodné i odstupné,podľa dlžky zamestnania i 6 mes a potom sa prihlásiť na úrad práce
Na odchodné má nárok, ak požiada o predč. st. dôchodok najneskôr do 10 dní od ukončenia PP.
Musí si zvážiť, čo je pre neho najlepšie. Buď sa po ukonč. PP zaeviduje na Úrade práce a skráti si dobu, o ktorú by si skôr požiadal o PSD, nakoľko za každých 30 aj načatých dní má krátený predč. st. dôchodok o 0,5 %-o čo skôr oň požiada pred dovŕšením dôchodkového veku a príde o odchodné, alebo pristúpi na krátenie a požiada o PSD najneskôr do 10 dní od ukončenia PP a o odchodné nepríde.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

pepa78 Pozri príspevok
Ahojte, zistujem pre moju mamu informacie ohladom predcasneho odchodu do dochodku...viete mi prosim niekto napisat, ako je to s odchodom do predcasneho dochodku?

DAKUJEM
Zákon 461/2003 o sociálnom poistení
§ 67
Podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok



(1) Poistenec, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,

a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1, 2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.56)
4 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Blue, SP má pravdu, on už nemá nárok na ID v r. 2011, lebo požiadal o PSD tento rok , ktorý mu bol aj priznaný.
Jemu nárok na ID zanikol.
On je poberateľom PSD a od 1.3. mu aj nárok na PSD zanikne, pokiaľ je povinne dôchodkovo poistený ako SZČO k 31. decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá aj po 28. februári 2011.

§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
4 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Rozumieš dobre. Nebude zo živnosti povinne dôchodkovo poistený, preto sa ho zmeny nedotknú.
4 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
svato Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu vo veci.
Som predčasný dôchodca ,poberám predčasný dôchodok.Riadnym dôchodcom sa stanem 19.02.2012.Pracujem ako živnostník v poisťovni.Z Vašich odpovedí som tomu porozumel tak,že keď chcem poberať predčasný dôchodok a provízie(odmena) z poisťovne musím skončiť živnosť a pracovať len na dohodu s poisťovňou?Ďakujem za odpoveď.
To či aj naďalej budeš môcť poberať PSD a zároveň vykonávať prácu "poisťováka" ,ktorá sa považuje za živnosť bude závisieť od výšky Tvojho príjmu z provízií.
V prípade, že si presiahol limit zakladajúci povinnosť odvodov do SP čo predstavovalo sumu 3834,96 € a stal si sa povinne platiteľom do SP, budeš sa musieť bohužiaľ rozhodnúť čo je pre Teba výhodnejšie - poisťovanie, alebo PSD. Na rozhodnutie budeš mať január a február 2011.
4 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
svato Pozri príspevok
Ďaľšia otázka suvisí s dôchodkom.Pri odchode do predčasného dôchodku mi nebola braná do úvahy práca v kategorii banictvo.
Pri odchode do riadneho dôchdku v 2012, sa bude prepočítavať dôchodok s ohľadom na to, že som 23 rokov pracoval v tejto kategorii?Ďakujem za odpoveď.
Svato, ak si pri vybavovaní predložil všetky doklady , tak potom podľa mňa SP sa nebude vracať k prepočítavaniu Tvojho dôchodku, ale PSD sa dovŕšením Tvojho dôchodkového veku, stane Tvojim riadnym SD.
Po skončení živnosti si však môžeš nechať dôchodok prepočítať v prípade, že si bol ak živnostník - osoba povinne poistená.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

srakora Pozri príspevok
Dobrý deň, je potrebné žiadať sociálnu poisťovňu o prechod z predčasného na riadny starobný dôchodok po dovŕšení 62 rokov?

Ďakujem
Nie.

§ 69 zák. o soc. poistení

(2) Predčasný starobný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku je starobný dôchodok.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Bubika Pozri príspevok
Ahojte, chcem Vas poprosit o radu v nasledovnej zalezitosti:
kamaratkina mamina je asi rok na predcasnom dochodku, zaroven vsak pracuje na riadny pracovny uvazok. Teraz ked sa zmenila legislativa nevie, ci je pre nu vyhodnejsie zostat na predcasnom dochodku a pracovat len na dohodu alebo skoncit z predcasnym a zostat pracovat na riadnu pracovnu zmluvu, kedze sa im javi dost prace na dalsie obdobie. Otazka, ci ked zostane na predcasnom + dohodu sa jej v konecnom dosledku bude riadny dochodok znizovat?? Alebo je vyhodnejsie zostat pracovat do riadneho dochodku??Viete prosim poradit? dakujem.
Keď bude pracovať na dohodu, nebude sa jej predčasný dôchodok znižovať, ani z tohto dôvodu zvyšovať.
Ak nebude poberať dôchodok ale bude v pracovnom pomere, dôchodok sa jej z tohto dôvodu zvýši. Podľa zárobu si môže približne vyrátať, čo sa jej oplatí.


§ 68
(3) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený bez poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti v období nasledujúcom po období, v ktorom poberal predčasný starobný dôchodok alebo jeho časť, suma predčasného starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí tak, že k sume predčasného starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zastavenia výplaty predčasného starobného dôchodku sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia a suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia bez poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Deni Pozri príspevok
Máme zamestankyňu, ktorá asi tak za dva roky chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Keďže máme vo firme zlú situáciu, niektorých zamestnancov prepúšťame a s niektorými sme sa dohodli, že im znížime pracovný úväzok na polovičný. Mohlo by zníženie úväzku ovplyvniť nárok na predčasný dôchodok? Čo je pre takéhoto zamestnanca lepšie, kratší pracovný čas a vyššia mzda, alebo plný úväzok a minimálna mzda? Ďakujem
Rozhodujúci je vymeriavací základ, z ktorého sa platí dôchodkové poistenie. Príjem za posledný rok, v ktorom vaša zamestnankyňa požiada o predčasný dôchodok, sa nezapočíta, z toho roku sa jej započíta iba doba poistenia. Ak by to nerobilo problém, radšej jej budúci rok ponechajte vyšší príjem a dohodnite sa s ňou, že v roku odchodu do dôchodku jej dáte zase menej. Zníženie úväzku neznižuje dobu poistenia, iba VZ.
4 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

susan 111979 Pozri príspevok
Ahojte, no po prečítaní vašich príspevkov, zisťujem, že mám prúser....od 05/2010 našej zamestnankyni s TPP bol priznaný PSD. Do Sp som prestala za ňu odvádzať IP a PvN. Ale i naďalej som jej uplatňovala nezd.časť 335,47. Na konci roka som jej spravila RZPnD 2010 a samozrejme preplatok jej bol vrátený. V 03/2011 prerušila PSD, zostala nadalej pracovať v TPP. Ak som správne pochopila, tak by nadalej nemala odvádzať do SP- IP a PvN a neuplatnovať nezd.časť. Prosím poradte mi ako z toho prúseru von!!! Ako to opraviť, aby to bolo správne.
Za rok 2010 má nárok na nezdaniteľnú časť. Za rok 2011 už nárok nie je.
Nakoľko jej je priznaný predčasný starobný dôchodok, hoci ho má pozastavený, odvody do SP - IP a PvN neplatí. Máš to správne.
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

psps Pozri príspevok
Môže dôchodca na predčasnom dôchodku pracovať na dohodu o pracovnej činnosti?
Dohoda o vykonaní práce je zrušená?
môže, dohoda o vykonaní práce nebola zrušená
4 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

londay Pozri príspevok
Dobrý deň,
ešte mi nie je jasné, ak sa z toho predčasného starobného dôchodcu stane v priebehu roka 2012 starobný dôchodca ( napr. od 09.02.2012 ) , má aj tak nárok od 01.01.2012 na odpočítateľnú položku ? Ďakujem.
Je jedno, či predčasný, alebo "riadny" starob. dôchodca. Pokiaľ ním nebol k 1.1.- má nárok na NČZD.

Zákon 595/2003 § 11
(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať