Zavrieť

Porady

Vlhkosť v byte

Dobry den
Mam problem so zvysenou vlhkostou v byte v tehl. bytovke- mokre rohy. Stavba z r. 1964 - 36cm - tehla - omietka -plast. okna. Potrebujem poradit ake by bolo vhodne riesenie. Co by najlepsie pomohlo - zateplenie , lepsie odvetranie alebo zvysenie teploty v byte? Neviem ci je to pravda ale zateplovat poplystyrenom mi neodporucali ze sa este viac zvysi vlhkost.
Dakujem
Usporiadat
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Problem je, ze ste vymenili okna a steny ostali v povodnom stave. Cele to fungovalo,pokial bola dostatocna vymena vzduchu, s novymi oknami treba aj to zateplnenie ako pisete. Kedze sa jedna o bytovku, treba sa dohodnut so vsetkymi, potom projekt, poziadajte o dotaciu a moze sa zacat.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Polystyrenom mozes zateplit ak das dostatocnu hrubku, (treba to zrata, no myslim, ze na tehlu by stacilo aj 10 cm) aby sa rosny bod dostal do polystyrenu.

Inak - velmi zalezi aj od "prevadzky" v byte, kolko tam byva ludi, ci sa tam vari, ci je tam digestor, co sa vovnutri susi v zime bielizen, ci su tam kvety, akvarium...

Ak je tam zvysene odparovane vody, tak casto nepomoze ani vetrat (pretoze typicke pocasie tychto dni je mrholenie, hmla a skoro 100% vlhkost). Ja som prave kupoval odvlhcovacku na principe klimy, za noc vyzbierala zo vzduchu 5l vody, ktoru normalne vylejes do umyvadla (navyse maz zadarmo destilovanu vodu).
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Zase rosny bod Posudzuje sa rocna bilancia, este raz ROCNA BILANCIA VODNYCH PAR .
Kondenzácia vodnej pary a vyparovanie vlhkosti
zo stavebných konštrukcií
Kondenzácia vodnej pary a vyparovanie vlhkosti zo stavebných konštrukcií
sa stanovuje na základe difúzie vodnej pary.
Vodná para nekondenzuje v stavebnej konštrukcii vtedy, keď je
v každom mieste konštrukcie čiastočný tlak nasýtenej vodnej
pary pd,sat,x vyšší ako čiastočný tlak vodnej pary pdx . Platí teda:
p > p (Pa)
d,sat,x dx V prípade, že sa v konštrukcii vyskytujú miesta, kde čiastočný tlak
nasýtenej vodnej pary pd,sat,x je menší ako čiastočný tlak vodnej pary
pdx , kondenzuje v konštrukcii vodná para. Platí teda:
pd,sat,x ≤ pdx (Pa)
Bez kondenzácie vodnej pary v konštrukcii musia byť
navrhnuté strechy, stropy a steny, v ktorých by
skondenzovaná vodná para ohrozila ich požadovanú
funkciu:
g = 0
k kde gk je celoročné množstvo skondenzovanej vodnej pary
v konštrukcii v kg/(m2.rok).
S obmedzenou kondenzáciou vodnej pary v konštrukcii
možno navrhnúť strechy, stropy a steny, v ktorých sú
splnené všetky tieto podmienky:
a) skondenzovaná vodná para neohrozí požadovanú
funkciu konštrukcie;
b) ročná bilancia skondenzovanej a vyparenej vodnej
pary je priaznivá,
gk < gv
c) prípustné celoročné množstvo skondenzovanej
vodnej pary je :
• pre ostatné konštrukcie (napr. aj obvodové plášte)
gk ≤ 0,5kg/(m2.rok)
• pre jednoplášťové strechy gk ≤ 0,1kg/(m2.rok)
Zásady navrhovania obvodových konštrukcií z hľadiska
difúzie vodnej pary sú tieto:
 relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti možno znížiť účinným
vetraním alebo úpravou vzduchu (klimatizáciou),
 na vnútornej strane sa nemajú umiestňovať tepelnoizolačné vrstvy,
 vrstvy s veľkým difúznym odporom (hutné materiály) sa majú
umiestňovať na vnútornej strane (teplej strane), pretože zabraňujú
vnikaniu pary do konštrukcie,
 ak je na vnútornej strane konštrukcie tepelnoizolačná vrstva, treba
pred ňu umiestniť parozábranu,
 parotesné zábrany (fólie s veľkým difúznym odporom) sa umiestňujú
na teplú stranu konštrukcie,
 ak je na vonkajšej strane konštrukcie vrstva s veľkým difúznym
odporom, je potrebné umiestniť parozábranu na vnútornej strane,
 kondenzáciu v konštrukcii možno eliminovať vytvorením otvorenej
vzduchovej vrstvy pred vrstvou s veľkým difúznym odporom na
vonkajšej strane.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Takze uz pri tychto teplotach ake su v tomto obdobi a pri tehle 36 cm sa tvorit rosny bod ? Takze radite zateplit ? Ak pouzijem polystyren nezvysi sa este viac vlhkost?
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Toto nie je problem vysokej vlhkosti v zmysle napriklad bazenova miesnost. Vznika to v rohoch, rohy predstavuju geometricky tepelny most, to znamena, ze povrchova teplota je tam mensia,ako je teplota rosneho bodu. Tym, ze zateplite, povrchova teplota sa zvysi a para nebude v rohoch kondenzovat.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

ciners Pozri príspevok
Toto nie je problem vysokej vlhkosti v zmysle napriklad bazenova miesnost. Vznika to v rohoch, rohy predstavuju geometricky tepelny most, to znamena, ze povrchova teplota je tam mensia,ako je teplota rosneho bodu. Tym, ze zateplite, povrchova teplota sa zvysi a para nebude v rohoch kondenzovat.
Takze nehrozi ze po zatepleni sa zvysi vlhkost lebo uz tak je dost vysoka - pohybuje sa medzi 60-70% niekedy aj viac ak sa susi pradlo v byte.
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

vlhkost treba odvetrat,ostatne uz popisal ciners.
VETRAT,VETRAT,VETRAT alebo decentralna rekuperacna jednotka
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Súhlasím so všetkým čo popísal Ciners.
Ak ste okná ste menili tento rok a už pri takýchto teplotách máte problém s vlhkosťou a ak bude tuhá zima sa pripravte na šok.Všetko čo je teraz vlhké bude mokré .Vyzrážaná voda v rohoch a kútoch miestností dokáže narobiť nádherné fľaky.Tieto tehlové bytovky poznám , vo väčšine prípadov sa stavali od buka do buka.Celý váš problém je v tepelných mostoch .A tých sa zbavíte jedine zateplením celého obvodového plášťa bytovky.Vetranie vám moc nepomôže.
V
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Takze dal som plast. okna , dam poplystyren aby nebol unik tepla cez mur a potom to teplo vypustim cez okno Rekuperacna jednotka asi byt neporiesi len izbu v ktorej je namontovana a centralna - vela prerabania. Pozeral som po nete nieco na tuto temu okrem ineho som nasiel aj toto :
http://www.nezatepluj.sk/index.html
Tak sa mi zda ze zateplenim je to z kaluze do blata.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Este som si vsimol ze ked topim v kozube nemam s vlhkostou problem.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Kozub krb kachle atd.... prirodzeným spôsobom odsávajú z interiéru domu ,bytu vzduch, spolu s vlhkosťou ,ktorú obsahuje.To samé digestor.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

misomiso Pozri príspevok
Polystyrenom mozes zateplit ak das dostatocnu hrubku, (treba to zrata, no myslim, ze na tehlu by stacilo aj 10 cm) aby sa rosny bod dostal do polystyrenu.

Inak - velmi zalezi aj od "prevadzky" v byte, kolko tam byva ludi, ci sa tam vari, ci je tam digestor, co sa vovnutri susi v zime bielizen, ci su tam kvety, akvarium...

Ak je tam zvysene odparovane vody, tak casto nepomoze ani vetrat (pretoze typicke pocasie tychto dni je mrholenie, hmla a skoro 100% vlhkost). Ja som prave kupoval odvlhcovacku na principe klimy, za noc vyzbierala zo vzduchu 5l vody, ktoru normalne vylejes do umyvadla (navyse maz zadarmo destilovanu vodu).
ciners Pozri príspevok
Zase rosny bod Posudzuje sa rocna bilancia, este raz ROCNA BILANCIA VODNYCH PAR .
Ved prave preto som pisal o tom, ze zalezi hlavne n atom, kolko sa tam generuje vodnej pary. Ak sa tam denne susi bielizen pre napr. 4 clennu rodinu a pravidelne vari, tak je to poriadny rozdiel oproti tomu, ze tam napr. byvaju dvaja ludia, ktori sa stravuju zvacsa mimo byt.
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Pre podrobný výpočet potrebuješ zadať aj vlhkosti v % a tie do výpočtu stanovuješ ty, teda zadefinuj vyššiu relatívnu vlhkosť interiéru a výpočet "nepustí".
PS: V panelových bytoch si sťažujú na nízku vlhkosť a následne alergie,astmy.... Ja osobne používam zvhčovač vzduch.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Milan.Žiška Pozri príspevok
Pre podrobný výpočet potrebuješ zadať aj vlhkosti v % a tie do výpočtu stanovuješ ty, teda zadefinuj vyššiu relatívnu vlhkosť interiéru a výpočet "nepustí".
PS: V panelových bytoch si sťažujú na nízku vlhkosť a následne alergie,astmy.... Ja osobne používam zvhčovač vzduch.
Mat tvoj problem Ak chces mozem ti balit moj vzduch - garantovana dlhotrvajuca vlhkost
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Takze v podstate ak bude dobre odvetrane nebudem mat problem. Aka max. relat. vlhkost moze byt aby sa nezrazala voda na stenach ak nezateplim bytovku (ak neco take sa da urcit)?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
belo72 Pozri príspevok
Takze v podstate ak bude dobre odvetrane nebudem mat problem. Aka max. relat. vlhkost moze byt aby sa nezrazala voda na stenach ak nezateplim bytovku (ak neco take sa da urcit)?
Zopakujem .Vetranie pomôže ,ale asi tak z 20%.Zbytok sú tepelné mosty a s tým ...jedine oprava fasády a ak ste na vrchu bytovky tak aj stropu.Poznám tie murované bytovky ,ako svoje topánky
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Treba si uvedomit, ze vlhkost vzduchu v percentach nie je nejake absolutne cislo,ale prislucha k teplote vzduchu. Vymenili ste okna, treba zvysit teplotu pri stenach ana stenach a to tym, ze zateplite. Ak sa bojite toxicity polystyrenu, ja vam vrelo odporucam mineralnu cadicovu vlnu. Vetrat treba tak ci tak, je to hygienicke kriterium bez ohladu na vlhkost. Moderne obalove konstrukcie vyzaduju trosku iny pristup k vetraniu, rano a vecer kratkodobo prudko vyvetrat a bude dobre. Ja vetram aj castejsie, lebo vydychany vzduch ma uspava
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

misomiso Pozri príspevok

Ak je tam zvysene odparovane vody, tak casto nepomoze ani vetrat (pretoze typicke pocasie tychto dni je mrholenie, hmla a skoro 100% vlhkost).
vonku sice moze byt 100 % vlhkost - ale pri nizkych teplotach ! - to jest do 10 st. Pri ohriati na izbovu teplotu nad 20 st. je jasne ze sa relativna vlhkost vyrazne znizi ( teply vzduch poberie viac vlhkosti ako studeny - preto sa to vola relativna vlhkost)

(tabulku si hadam kazdy dokaze najst sam
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

belo72 Pozri príspevok
Pozeral som po nete nieco na tuto temu okrem ineho som nasiel aj toto :
http://www.nezatepluj.sk/index.html
Tak sa mi zda ze zateplenim je to z kaluze do blata.
Zrovna strankam s podobnymi zazracnymi natermi by som sa zdaleka vyhol
Skus si najst odborne clanky na tieto natery , prip. skusky - a zistis to co ti vravi aj logika ze to skratka fungovat nemoze.

Pisu tam o zvyseni vlhkosti pri vymene okien - s tym samozrejme vsetci suhlasia - ved preto sa okna menia - ale splietat tam zvysenie pri zatepleni neprievzdusnym materialom - este ze tie steny su prievzdusne - cez steny prejde AZ 4 % vlhkosti - ale zatial mi aj tak nikto nedal odpoved na to ktorym smerom a peco - Na vetranie su okna alebo rekuperacia.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

jojkoz Pozri príspevok
vonku sice moze byt 100 % vlhkost - ale pri nizkych teplotach ! - to jest do 10 st. Pri ohriati na izbovu teplotu nad 20 st. je jasne ze sa relativna vlhkost vyrazne znizi ( teply vzduch poberie viac vlhkosti ako studeny - preto sa to vola relativna vlhkost)

(tabulku si hadam kazdy dokaze najst sam
Ano, ale prave napr. na jesen, ak je vonku + 10 st. mrholenie alebo dazd, tak ohriatim z 10 na 20 st. ta vlhkost neklsene nejak radikalne. Samozrejme ze vetranie aj v takomto pocasi ma nejaky zmysel, ale vela nie az taky velky, ako ked je sucho.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať