Zavrieť

Porady

Skolka,studium a starostlivost o dieta do 6 rokov

Dobry den prajem,
chcela by som Vas poprosit o radu - mam dieta (nar.6.11.2003) s ktorym som bola na predlzenej rodicovskej dovolenke z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu, poberala som aj rodic. prispevok - do 31.5.2009, po tomto datume som si predlzila RD do 6 rokov dietata. Dcerka navstevovala statnu skolku 4 hod.denne -aj po tomto datume,ja som studovala( v juni som mala statnice), jul-august nechodila a od septembra znova chodi na 4 hod. a ja studujem dalej na II.stupni.
Ked dcerka dovrsila 6 rokov (6.11.2009) bola som sa zahlasit na zdravotnej a soc.poistovni kedze stale nepracujem - a tu som narazila na problem, vraj po 31.5.2009 uz skolku navstevovat nemohla(kedze stat za mna plati odvody na zdravotne a dochodkove poistenie), lebo nesplnam podmienku riadnej starostlivosti........Chcem sa spytat ci je to pravda, ci nie je nejaka vynimka pri studiu.....narazam totiz na protichodne nazory aj u samotnych pracovnicok na soc.poistovni. Ako mam teraz postupovat, budem musiet poistne na dochodkove poistenie (za obdobie ked sme navstevovali skolku)splatit spat soc.poistovni???Mozem platit aj nejake penale?
Vopred dakujem za Vase nazory.
Ivana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ivcatko Pozri príspevok
    Dobry den prajem,
    chcela by som Vas poprosit o radu - mam dieta (nar.6.11.2003) s ktorym som bola na predlzenej rodicovskej dovolenke z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu, poberala som aj rodic. prispevok - do 31.5.2009, po tomto datume som si predlzila RD do 6 rokov dietata. Dcerka navstevovala statnu skolku 4 hod.denne -aj po tomto datume,ja som studovala( v juni som mala statnice), jul-august nechodila a od septembra znova chodi na 4 hod. a ja studujem dalej na II.stupni.
    Ked dcerka dovrsila 6 rokov (6.11.2009) bola som sa zahlasit na zdravotnej a soc.poistovni kedze stale nepracujem - a tu som narazila na problem, vraj po 31.5.2009 uz skolku navstevovat nemohla(kedze stat za mna plati odvody na zdravotne a dochodkove poistenie), lebo nesplnam podmienku riadnej starostlivosti........Chcem sa spytat ci je to pravda, ci nie je nejaka vynimka pri studiu.....narazam totiz na protichodne nazory aj u samotnych pracovnicok na soc.poistovni. Ako mam teraz postupovat, budem musiet poistne na dochodkove poistenie (za obdobie ked sme navstevovali skolku)splatit spat soc.poistovni???Mozem platit aj nejake penale?
    Vopred dakujem za Vase nazory.
    Ivana
    kto ti predlžil RD do 6 rokov veku dieťaťa ? Poberala si RP ?

    ivcatko je offline (nepripojený) ivcatko

    ivcatko
    Veronika, asi som to zle vyjadrila -bola som na VšZP a tam som podpisovala tlacivo ze sa staram o dieta do 6 rokov. RP som od 31.5.2009 uz nepoberala.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Zákon o zdrav.poistení má inú definíciu riadnej starostlivosti o dieťa (RSoD) ako zákon o rodičovskom príspevku, na ktorý sa odvoláva zákon o soc.poistení. Ale to asi vieš aký. Tebe ide o definíciu pre zákon o sociálnom poistení, teda či a dokedy si mohla byť dôchodkovo poistená štátom. Takže zákon o zdravotnom poistení nebudem spomínať, lebo jeho definíciu riadnej starostlivosti si splnila.

    Mala si schválený dlhodobý nepriaznivý stav dieťaťa len do 31.5.2009, preto ti od 1.6.2009 odobrali nárok na RP. Ak dieťa navštevuje škôlku na max. 4hodiny, tak podmienku riadnej starostlivosti o dieťa splna rodič v prípade,
    - ak ide o dieťa s dlh.nepr. zdr.stavom alebo
    - ak ide o osamelého rodiča, ktorý je zťp aleob obaja rodičia sú zťp.

    Ak si študentka, tak podla definície účinnej do 31.12.2008 bola podmienka riadnej starostlivosti o dieťa splnená, ak sa počas tvojho štúdia o dieťa starala bud právnická alebo plnoletá fyzická osoba. Ale od 1.1.2009 z definície vylúčili právnicku osobu (pridali tam možnú starostlivosť druhým rodičom dieťaťa). Takže ak sa počas tvojho štúdia o dieťa starali v právnickej osobe = škôlke, tak si nesplnila podmienku RSoD podla aktuálneho zákona o RP. Bohužial.

    V zákone o soc.poistení predpokladám neplatí, že definícia RSoD, ktorá platila pri podaní prihlášky je pre teba platná až do odhlásenia.

    Pri zmenách/novelách zákona o rodičovskom prísevku sa myslím dosť zábúda na súvislosť, že na definíciu riadnej starostivosti o dieťa z tohto zákona sa odvoláva aj zákon o sociálnom poistení. A aj ked na mamičky, čo začali poberať RP podla jedného znenia zákona sa urobilo prechodné ustanovenie, ktoré im zabezpečilo rovnaké podmienky nároku na RP aj počas účinnosti už nového znenia zákona o RP, nezabezpečilo im to aj rovnakú definíciu pre možnosť byť dôchodkovo poistené štátom. Na to už prechodné ustanovenia schválené neboli. Takže definícia riadnej starostivosti o dieťa pre zákon o sociálnom poistení sa podla mna vždy zmení nadobudnutím účinnosti nového zákona o RP.
    Naposledy upravil brčko : 16.11.09 at 07:30

    ivcatko je offline (nepripojený) ivcatko

    ivcatko
    Dakujem vam velmi pekne za objasnenie, kazdopadne si myslim ze to nie je stastne riesenie, ked pre "rovnaky pojem" plati v jednom zakone ina definicia ako v druhom zakone...odhliadnuc od toho ze je to v podstate diskriminacne pre dieta, ktore by sa malo (a chce sa) pripravovat na vstup do skoly- ale nemoze, pokial si jeho matka (studentka bez prijmu) sama nezaplati dochodkove poistenie...
    Este raz vdaka.
    Ivana

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ivcatko Pozri príspevok
    Veronika, asi som to zle vyjadrila -bola som na VšZP a tam som podpisovala tlacivo ze sa staram o dieta do 6 rokov. RP som od 31.5.2009 uz nepoberala.
    Dobre si sa vyjadrila. Ako ti odpovedala Brcko, štát je platitelom zdr.poistenia - ak dieťa navštevuje škôlku 4 hod. denne - len v prípade, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým stavom. Ty máš rozhodnutie posudkovej komisie UPSVaR len do 5 rokov veku dieťaťa.

    Skolka,studium a starostlivost o dieta do 6 rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.