Zavrieť

Porady

Realitné kancelárie počas "krízového režimu"

Realitné kancelárie - na čo si treba dať pozor!

Intermezzo

Rozhodol som sa napísať tento blog z jedného jediného dôvodu a tým je slabá informovanosť obyvateľstva v oblasti realitného trhu a službách spojených s tým.
Reagujem na základe vlastnej skúsenosti a skúseností mojích klientov, ktorých menovať nemôžem. Vo väčšine prípadov mám s realitnými spoločnosťami dobré skúsenosti, ale vyskytli sa chvíľe, keď moji klienti prišli o značné množstvo peňazí, kvôli realitnému maklérovy, ktorému išlo len o prachy!
Preto neberte tento blog ako ohovoránie ale skôr ako taký návod, na čo si treba dať pozor pri kúpe alebo predaji nehnuteľnosti.


Služba a odmena

Na začiatok si treba vysvetliť jeden pojem. Realitný maklér je SZČO, teda registrovaný živnostník, ktorý nie je zamestnancom realitnej kancelárie, teda vystupuje pod vlastným menom a na vlastnú zodpovednosť! Áno, realitné kancelárie ich zastrešujú ale sú skôr ich obchodný partner.
Realitný makléri musia striktne dodržiavať interné pravidlá realitnej spoločnosti a pracovať tak aby nepoškodili meno firmy. Takže reakcie na internete skresľujú meno spoločnosti a nie su smerodatné.
Preto sa môžete stretnúť s "dobrým" a "zlým" realitným maklérom.
Každý maklér je odmeňovaný formou provízie. Provízia znamená odmena, ktorá slúži na pokrytie [B]všetkých nákladov[B] spojených s predajom, prenájmom, kúpov alebo právnymi službami ak ich realitná kancelária poskytuje! To v ľudskej reči znamená, ak kupujem alebo hľadám prenájom [B]neplatím[B] nič dobredu. V prípade kúpy nehnuteľnosti odo mňa realitný maklér nesmie požadovať finančné prostriédky za výpis z katastrálnej mapy, list vlastníctva a ani za znalecký posudok! Ten si má zabezpečiť predávajúci!
Stretol som sa s tvrdeniami realitných maklérov, že chcú pomôcť a že oni ten list vlastníctva a výpis vyberú za Vás. Ako doklad Vám má údajne slúžiť poštový doklad o kúpe kolkov. Je to hlúposť dať niekomu dopredu 60 € a viac, keď ho vôbec nepoznáte. Ak to predsa chcete len spraviť, žiadajte vystavenie minimálne pokladničného dokladu, v ktorom bude presne napísané na aký účel ste poskytli peniaze!!!


Obchodný register - dobrý pomocník

Každý realitnú kanceláriu si pozrite v [B]úplnom[B] obchodnom registry na internete. Pozrite si kto je konateľ spoločnosti - je to podstatná vec a aké má základné imanie! Do tejto sumy ručí svojím majtekom spoločnosť s ručením obmedzením.
Tak isto si skontrolujte na stránke NARKS či sa daná realitná kancelária nachádza v zozname asiociácie realitných kancelárií - je to Vaša záruka!
Ak sa tam daná spoločnosť nenachádza pravdepodobne nespĺňa kvalitu služieb a nie je ani poistená voči škode spôsobenej svojím podnikaním. Preto ruky prečo od takej realitnej kancelárie!


Typ zmluvy - exkluzivita

Krízový režim, to je spôsobené rapídnym úbytkom trhovej ceny realít a hlavne menšej dostupnosti hypotekárnych úverov! Takže klienti nemajú hotovosť a tým pádom sa realitný trh spomalil.
Preto tvrdenia typu : ak nepodpíšte exkluzívnu zmluvu, tak sa o to maklér nebude ani starať sú hlúposť! Realitné kancelárie sú stratové alebo majú znížené zisky, zarábajú kde sa dá! Ja osobne nedporúčam podpísať exkluzívnu zmluvu, skôr sa rozprávajte o kúpnej cene ak chcete rýchlo predať, pretože v takom prípade Vám exkluzivita nepomôže!
Každú zmluvu odporúčam prekontrolovať u nezávislého právnika, či už z priamo kúpno-predajnú zmluvu alebo zmluvy o sprostredkovaní predaja. Robíte to raz, možno dva-krát v živote, preto sa nebojte zplatiť dobrého právnika!

Platba dopredu - mám, či nemám?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Ak chce realitný maklér dopredu zálohu z odôvodnením, že spíšete zmluvu o budúcej zmluve, tak si ju naprv vyžiadajte a skontrolujte u právnika!
Stáva sa, že sú protiprávne postavené a diskriminujú kupujúceho. Ja osobne odporúčam pozrieť si danú nehnuteľnosť na internete a ako dlho je už v ponuke. Moje dlhoročné skúsenosti hovoria, že ak je nehnuteľnosť dlho v ponuke alebo ak už sa niekoľko krát znížila jej cena, zmluva o budúcej zmluve a záloha sú bezpredmetné a zbytočné, pretože takáto nehnuteľnosť sa ťažko predáva je o ňu minimálny záujem.
Ak sa len predsa rozhodnete zložiť zálohu, naprv si overte akým spôsobom to máte urobiť aby ste si to v prípade nezrealizovaného obchodu mohli vymáhať!
Z právneho hľadiska sa záloha platí výhradne prevodom z účtu, na základe zmluvy o poskytnutí preddavku! Takúto zmluvu robí len veľmi málo realitných kancelárií a preto si ju budete musieť spraviť u právnika. Ale ako sa hovorí, radšej dám právnikovy 16 € ako realitne 3400 €.
A teraz pozor! Ak zálohu od Vás žiada priamo kontateľ firmy(viď obchodný register), nemá právo a nesmie zložiť zálohu vo vlastnej realitnej kancelárií. Je to ako keď si strčíte cudzie peniaze na vlastný účet. Preto musí byť táto záloha zložená v úschove u právnika alebo notára!
Záloha musí byť uvedená v kúpno-predajnej zmluve!

Psychológia predaja

Psychológia predaja je užitočná vec, pokiaľ sa využije správnym spôsobom. Tak ako každý druh psychológie sa môže aj zneužiť!
Stretol som sa s tým, že realitný maklér hovorí nemám čas, ponáhľam sa a podobné hlúposti priamo pri obhliadke. Nie vždy je to pravda. Je to len psychológia aby ste boli v strese a nevšimli si závady na nehnuteľnosti.
Niektorí experti dokonca zavolajú večer, že : "len teraz prišiel klient zo zahraničia a može sa s Vami stretnúť len dnes!" Uvedomte si jedno, ak idete pozerať nehnuteľnosť alebo pozemok v noci tak neuvidíte absolútne nič, ani závady!
Preto sa stretnite cez deň a poriadne si prezrite to, čo kupujete. Nie je na škodu si zobrať nezainteresovaného človeka - odborníka, ktorí Vám poradí.
Realitný maklér nie je poradca! Je to predajca, ktorý potrebuje predať, preto sa nenechajte nalákať na vety typ : "chcem Vám pomôcť", alebo "poradím Vám".
Univerzálnu vety, ktorú majú naučenú hádam všetci je : "robíte to raz v živote a ja to robím každý deň". Áno táto veta je pravda, ale on predáva každý deň, zatiaľ, čo vy [B]kupujete[B] a to je obrovský rozdieľ! Obozretnosť sa vždy vypláca.
V neposlednej rade asi nemusím upozorňovať na naučený holywoodsky úsmev, ktorý sa prezradí tým, že sa pod očami nevytvoria vrásky. Ide o neuprímny úsmev a značí to, že daný človek ja naučený sa pretvarovať.

.. a na záver....

Predávajúci - Uvedomte si jedno! Dobre stanovená predajná cena znamená rýchly predaj a veľa záujemcov. Zle stanovená cena znamená, že síce to bude v ponuke ale dlho a nakoniec aj tak predáte za nižšiu cenu a prídete tak o veľa času a peňazí. Hypotéky idú od nového roka na 40 %, veľmi málo ľudí má hotovosť a preto pôjdu ceny realít rapídne dole!

Kupujúci - Ak nemáte hotovosť tak to vždy oznámte maklérovy. Hypotéka cez realitnú kanceláriu je dobrý nápad ale nie pre Vás! Makléry nie sú finančný odborníci. Nečakajte že si vybavíte kvalitný úver cez realitnú kanceláriu.

Čakám, že teraz veľa maklérov, nebude spokojných za to, čo som sem napísal ale spokojný nebudú len tý, ktorí porušujú pravidlá čistého obchodu, takže sa všetci podpíšte nech vieme na koho si máme dať pozor!

V prípade, že potrebujete poradiť v tejto alebo inej oblasti, kontaktujte ma mailom.

Peter Kráľ
veronikakalyniv Dobrý deň p. Kráľ!
Chceme kúpiť nehnuteľnosť a nedarí sa nám. Na internete sú stále ponuky, ktoré nevyhovujú našim očakávaniam. A propo, málo nehnuteľností predáva priamo vlastník.Ako obísť realitku?
Ďakujem Vám za odpoveď.
S pozdravom

Veronika K.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    negotiant je offline (nepripojený) negotiant

    negotiant
    no tolko polopravd som uz davno necital:

    I.realitny makler musi byt SZCO.

    -- Mame aj na trvaly pracovny pomer maklerov, je to len zauzivana prax pre RK, lebo je to pohodlnejsie

    II. Provízia znamená odmena, ktorá slúži na pokrytie [B]všetkých nákladov[B] spojených s predajom, prenájmom, kúpov alebo právnymi službami ak ich realitná kancelária poskytuje!

    -- je to vecou dohody, vobec to tak nemusi byt. Pravne sluzby, ak chceme byt precizny, by mal robit len advokat, alebo notar. Ale kvazi pravne sluzby zvyknu poskytovat na SR aj RK (co znamena navrhnu zmluvne riesenie, ktore si klienti nasledne schvalia).

    III. uz po novom kolky moze predavat iba Slovenska posta, nie som si isty, ak by som oficialne kolky predal klientovi, ci to prejde v pripade kontroly.

    IV. Z právneho hľadiska sa záloha platí výhradne prevodom z účtu, na základe zmluvy o poskytnutí preddavku!

    -- pokial viem, tak z pohladu zakona je jedno ci platime za sluzby (alebo zalohy) formou hotovosti alebo bankovym prevodom.

    V. Makléry nie sú finančný odborníci.

    -- bohuzial financnikov je tak vela, ze odrobenych pripadov mesacne v priemere na financneho poradcu je vyrazne nizsi ako na konatela RK. A stava sa ze konatel RK ma lepsi prehlad na mozne komplikacie ako financny poradca, z ktorych mnohi sprostredkuju tak 2 hypoteky za mesiac.

    VI. Tak isto si skontrolujte na stránke NARKS či sa daná realitná kancelária nachádza v zozname asiociácie realitných kancelárií - je to Vaša záruka!

    -- nie som si isty, i ked na skodu to nemusi byt.

    VII. A teraz pozor! Ak zálohu od Vás žiada priamo kontateľ firmy(viď obchodný register), nemá právo a nesmie zložiť zálohu vo vlastnej realitnej kancelárií.

    -- toto je riadny nezmysel. Najviac sa mi paci znenie "nema pravo" - inak povedane kona protizakonne. Toto je blud. Skor najblizsie napiste, ze odporucate uschovu alebo vinkulaciu, ale nie, ze zlozenie zalohy je protizakonne. Keby to co pisete bola pravda, vsetkych konatelov RK by mali zavriet.

    VIII. Záloha musí byť uvedená v kúpno-predajnej zmluve!

    Moze byt aj mimo s dolozenou fakturou za poskytnutu sluzbu. A je to aj lepsie pre danovy urad pre DPH kontrolu. Uz v inej teme sa to riesilo (kedy ma RK platit DPH zo zalohy).

    Hermina je offline (nepripojený) Hermina

    Hermina
    p. Kráľ,
    Chybná informácia ! Hypotéky NEJDÚ od nového roku na 40% !
    Je to iba v štádiu diskusie na pôde EÚ, to ešte neznamená, že to je prijaté ! Takže, používajte fakty.
    Ďalšia vec - teda otázka : zdá sa Vám normálne, aby realitná kancelária mala províziu z predaja 10 % ?

    peter977 je offline (nepripojený) peter977

    Vtipný, ústretový a občas tvrdý ...viac peter977
    Milá slečna, alebo pani?

    Žiadne neoverné informácie som nepoužil! Práve preto som to použil, lebo viem, že je táto infomácia overená (mám prístup k takýmto informáciam)

    A teraz k otázke :
    10 %. Podľa toho o aký prípad sa konkértne jedná. Ak hovoríme o sprostredkovaní prenájmu, tak to býva viac. Ak o kúpu bytu tak štandard je 2000 € a viac, podľa kúpnej ceny a podľa lokality. Ak o kúpu domu, tak je to znovu odlišné...

    balci1 je offline (nepripojený) balci1

    balci1
    co sa tyka zalohy-

    realitka moze vyberat zalohu, pokial ju vybera ako zalohu za poskytovane sluzby. podobne to ma aj tato RK negotreal.sk ma aj cennik na stranke s proviziami. vystavuju zalohovu fakturu, podla ktorej je mozne zlozit zalohu na ucet

    RK by nemala vyberat zalohy pokial ich vybera na zaklada Zmluvy o zlozeni fiancnej ciastky alebo rezervacii a pod. Vtedy je RK uschovavatel a to by mal byt notar alebo banka. Vtedy Vam RK nechce vyberat cez ucet ale v hotovosti. Vtedy oficialne by RK mala vystavit danovy doklad po dokonceni pripadu.

    trevize je offline (nepripojený) trevize

    trevize
    Cital som len po odsek, kde sa spomina NARKS. Prosim Vas...zaco si myslite, ze NARKS ruci? Nie je zodpovedna absolutne za nic.

    peter977 je offline (nepripojený) peter977

    Vtipný, ústretový a občas tvrdý ...viac peter977
    trevize Pozri príspevok
    Cital som len po odsek, kde sa spomina NARKS. Prosim Vas...zaco si myslite, ze NARKS ruci? Nie je zodpovedna absolutne za nic.
    Základným cieľom NARKS je integrácia realitných kancelárií Slovenska v rámci trhu s nehnuteľnosťami, ich prosperita, presadzovanie ich záujmov, vzájomná spolupráca členov vo všetkých oblastiach obchodovania s nehnuteľnosťami, využívanie nových poznatkov v súvisiacich odboroch pre potreby členov asociácie a zvyšovanie kvality služieb nimi poskytovaných a ochrana spotrebiteľa. Medzi najdôležitejšie úlohy patrí novelizácia legislatívnych podmienok súvisiacich s realitnou činnosťou a zvyšovanie profesnej úrovne pracovníkov realitných kancelárií, členov NARKS. Asociácia vydáva pre svojich členov štvrťročne informačný bulletin "Informátor NARKS".

    Asociácia nadväzuje kontakty s európskymi a zámorskými organizáciami podobného zamerania. Je členom európskej konfederácie obchodníkov s nehnuteľnosťami C.E.I. so sídlom v Brusseli, podpísala protokoly o spolupráci s americkou Národnou asociáciou obchodníkov s nehnuteľnosťami (NAR), s americkou Nadáciou pre rozvoj trhu s nehnuteľnosťami vo svete (IRPF), s Asociáciou realitných kancelárií Českej Republiky. NARKS organizuje odborné konferencie s medzinárodnou účasťou a veľtrhy nehnuteľností – SlovReal Invest sri.sk

    Vzhľadom na to, že k základným princípom NARKS patrí združovanie realitných kancelárií na celom území Slovenska, je asociácia otvorená pre spoluprácu so všetkými subjektami pôsobiacimi na trhu s nehnuteľnosťami, ktoré kladú dôraz na vysokú profesionálnu úroveň a etické zásady pri svojej činnosti.

    Na trhu s nehnuteľnosťami poskytujú členovia NARKS služby spojené s kúpou, predajom a prenájmom nehnuteľností (rodinné domy a vily, pozemky, nájomné domy, bytové a nebytové priestory, obchodné a kancelárske priestory, výrobné a skladové priestory), development pozemkov pre investičnú činnosť, stavebnú a investičnú činnosť (bytová výstavba, prestavby a rekonštrukcie), výkon správcovskej činnosti, komplexné právne služby spojené s prevodom a spravovaním nehnuteľností, aukčnú činnosť.

    zdroj : internet

    peter977 je offline (nepripojený) peter977

    Vtipný, ústretový a občas tvrdý ...viac peter977
    negotiant Pozri príspevok
    no tolko polopravd som uz davno necital:

    I.realitny makler musi byt SZCO.

    -- Mame aj na trvaly pracovny pomer maklerov, je to len zauzivana prax pre RK, lebo je to pohodlnejsie

    II. Provízia znamená odmena, ktorá slúži na pokrytie [B]všetkých nákladov[B] spojených s predajom, prenájmom, kúpov alebo právnymi službami ak ich realitná kancelária poskytuje!

    -- je to vecou dohody, vobec to tak nemusi byt. Pravne sluzby, ak chceme byt precizny, by mal robit len advokat, alebo notar. Ale kvazi pravne sluzby zvyknu poskytovat na SR aj RK (co znamena navrhnu zmluvne riesenie, ktore si klienti nasledne schvalia).

    III. uz po novom kolky moze predavat iba Slovenska posta, nie som si isty, ak by som oficialne kolky predal klientovi, ci to prejde v pripade kontroly.

    IV. Z právneho hľadiska sa záloha platí výhradne prevodom z účtu, na základe zmluvy o poskytnutí preddavku!

    -- pokial viem, tak z pohladu zakona je jedno ci platime za sluzby (alebo zalohy) formou hotovosti alebo bankovym prevodom.

    V. Makléry nie sú finančný odborníci.

    -- bohuzial financnikov je tak vela, ze odrobenych pripadov mesacne v priemere na financneho poradcu je vyrazne nizsi ako na konatela RK. A stava sa ze konatel RK ma lepsi prehlad na mozne komplikacie ako financny poradca, z ktorych mnohi sprostredkuju tak 2 hypoteky za mesiac. Neviem s akými poradcami sa stretávate vy, no ja robím 15 a viac hypoték mesačne

    VI. Tak isto si skontrolujte na stránke NARKS či sa daná realitná kancelária nachádza v zozname asiociácie realitných kancelárií - je to Vaša záruka!

    -- nie som si isty, i ked na skodu to nemusi byt.

    VII. A teraz pozor! Ak zálohu od Vás žiada priamo kontateľ firmy(viď obchodný register), nemá právo a nesmie zložiť zálohu vo vlastnej realitnej kancelárií.

    -- toto je riadny nezmysel. Najviac sa mi paci znenie "nema pravo" - inak povedane kona protizakonne. Toto je blud. Skor najblizsie napiste, ze odporucate uschovu alebo vinkulaciu, ale nie, ze zlozenie zalohy je protizakonne. Keby to co pisete bola pravda, vsetkych konatelov RK by mali zavriet. Prečítajte si znenie zákona

    VIII. Záloha musí byť uvedená v kúpno-predajnej zmluve!

    Moze byt aj mimo s dolozenou fakturou za poskytnutu sluzbu. A je to aj lepsie pre danovy urad pre DPH kontrolu. Uz v inej teme sa to riesilo (kedy ma RK platit DPH zo zalohy).
    Na zvyšok sa vyjadrím všimol ste si, že reagujete na 2 roky starí príspevok? Je jasné, že už polovica vecí nie je aktuálna

    Realitné kancelárie počas "krízového režimu"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.