Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
bozena67 bozena67

bozena67 je offline (nepripojený) bozena67

Potrebujem radu pri leasingu úžitkového auta Peugeot Partner, alebo Citroen
Berlingo. Dajte prosím tip na dobrú leasingovú spoločnosť, príp. poraďte pri výške akontácie. Aké doklady sú potrebné pre odpočet DPH? Aký daňový odpis môžem uplatniť za rok 2007 v jednoduchom účtovníctve ak kúpim auto 11/2007? Poraďte!!!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bozena67 Pozri príspevok
Potrebujem radu pri leasingu úžitkového auta Peugeot Partner, alebo Citroen
Berlingo. Dajte prosím tip na dobrú leasingovú spoločnosť, príp. poraďte pri výške akontácie. Aké doklady sú potrebné pre odpočet DPH? Aký daňový odpis môžem uplatniť za rok 2007 v jednoduchom účtovníctve ak kúpim auto 11/2007? Poraďte!!!
Väčšinou svojich otázok ste Zadajte si ich v príslušnej porade, resp. zadajte si vyhľadávanie. Sama som odpovedala k otázkam týkajúcim sa finančného prenájmu v JÚ. K otázke ohľadom DPH: potrebujete splátkový kalendár, ktorý v prípade, že má všetky náležitosti je faktúrou a môžete si uplatňovať odpočítanie dane v závislosti od vzniku daňovej povinnosti. Záleží od zvyklostí leasingovej spoločnosti, či vyhotovuje samostantné faktúry na jednotlivé splátky, alebo splátkový kalendár podľa § 71 ods. 3.
0 0
bozena67 bozena67

bozena67 je offline (nepripojený) bozena67

Vďaka za odpoveď, už som našla príbuzné témy "leasing v JU" , ste super , vďaka za pomoc.Jednoznačne zaradím vozidlo na leasing do majetku. Teším sa na ďalšiu spoluprácu. Pekný večer!!!
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
po správnosti celý proces mal prebehnúť takto

1. kúpite auto bez dph - ide o intrakomunitárnu dodávku, vzniká vám povinnosť zdaniť to na slovensku podľa par 69
2. keďže ide o kategoriu M1 - nemáte nárok na uplatnenie dph na vstupe podľa par. 49 ods 7
3. to jest uvediete daň na výstupe do dph priznania ale na vstupe si ju neuplatníte čím odvediete DPH z kúpy vozidla typu M1 a splníte si všetky podmienky voči štátu
4. ak by išlo o vozidlo ktoré nie je M1 kategoria ale úžitkové - potom by vám vznikol nárok na odpočet dph a dopad na ŠR by bol nulový
Dakujem, takze DPH odvedieme, mam vsak este jednu otazku: to auto ideme dat prerobit autorizovanym servisom na uzitkove (N1), po zmene kategorie si uplatnime odpocet na celu DPH, ktoru teraz pri kupe odvedieme?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

johny18 Pozri príspevok
Dakujem, takze DPH odvedieme, mam vsak este jednu otazku: to auto ideme dat prerobit autorizovanym servisom na uzitkove (N1), po zmene kategorie si uplatnime odpocet na celu DPH, ktoru teraz pri kupe odvedieme?
Od nepodčiarknutého abstrahujem, lebo vôbec neviem o čom ste sa s Vladkom bavili .
Ale ... §49 ods.7 písm.a/ Zákona o DPH ustanovuje, že platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M s odvolávkou na Vyhlášku o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách. V nej nájdeš aj toto:

Kategórie vozidiel N
motorové vozidlá s najmenej štyrmi kolesami projektované a konštruované na prepravu tovaru sa členia na
  • kategória N1 - vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg,
  • kategória N2 - vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 3 500 kg, ale neprevyšujúcou 12 000 kg,
  • kategória N3 - vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 12 000 kg.
Nie je možné odpočítať daň z "prerobených" MV .
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Johanka, a si si ista? V servise (Porsche Slovakia) nam tvrdili, ze po prerobeni z kategorie M1 na N1 bude mozne dan odpocitat..a zaplatenu dan, ktoru sme zaplatili pri kupe (auto bolo este M1) nam vratia .. tak teraz kde je pravda
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Počítaj si tieto témy http://www.porada.sk/search.php?searchid=4147392 .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

johny18 Pozri príspevok
Dakujem, takze DPH odvedieme, mam vsak este jednu otazku: to auto ideme dat prerobit autorizovanym servisom na uzitkove (N1), po zmene kategorie si uplatnime odpocet na celu DPH, ktoru teraz pri kupe odvedieme?
Nejako mi v tomto nápade nesedí ešte niečo - lehota na uplatnenie nároku na odpočet dane a na základe čoho (pýtam sa na doklad) si chceš uplatniť právo na odpočet dane ? Naozaj nepoznám genézu Tvojho príbehu, ale evidentne si nakúpil MV typ M1.... To je divné - kúpim M1, za určitý čas si ho dám prerobiť na N1 a odpočítam si daň ???
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Ved prave na to sa pytam, nasa firma (platitel DPH) kupila z nemecka (od platitela DPH v nemecku) auto audi kombi, kupili sme ho bez DPH, kedze na slovensku nam ho dali do kategorie M1, sme povinny DPH na slovensku zaplatit. Kontaktovali sme servis Porsche Slovakia, kde nam povedali, ze nam prerobia MV z kategorie M1 na kategoriu N1 a bude nam umoznene DPH odpocitat. Mne to vsak tiez nie jasne, auto sme kupili 16.10.2007, to znamena, ze do 25.11.2007 DPH zaplatime a prizname v danovom priznani za oktober 2007. A nie je mi jasne, ked nam povedzme v decembri 2007 zmenia kategoriu na N1, ci nam danovy urad tu DPH vrati?? V Porsche nam tvrdia, ze ano.... ??? A potrebujem vediet, ci to je pravda..

Vsetky tie prispevky som si precital, ale odpoved na moju otazku som nikde nenasiel..
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nárok na odpočet dane vzniká v deň vzniku daňovej povinnosti. Ak daňová povinnosť vznikla 16/10, tak nemáte nárok na odpočet dane, pretože pri MV M1 daň odpočítať nemôžete.
V Porsche trepú ... a nielen v Porsche . Už som videla aj faktúru od autorizovaného predajcu s veľlým menom, kde bol predmet dodávky automobil typ M1 a dole maličkým dopísané - prestavba na N1. V TP samozrejme M1 a zákazníka presvedčili, že má nárok na odpočet dane - žiaľ nemá ....
Druhá vec je, že po reklamácii mu ktovie kde zohnali TP na N1, ale aj slepý vidí, že je to osobný automobil ....to je už ale o inom .
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

SRO registrovaná v SR pod svojím IČ DPH kúpila v nemecku osobné auto nie nové podľa zákona o DPH, má faktúru od nemeckého podnikateľa registrovaného v Nemecku. Na Slovensku auto samozdaní odpočet si neuplatní, lebo sa jedná o osobné auto. Avšak toto zároveň predá slovenskej lízingovke za raz takú cenu ako nakúpil. Lízingovka si žiada na fa. uviesť, že ide o dodanie § 66 t.j. na fa. nie je DPH vyčíslená. Treba DPH odviesť z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou alebo z celej sumy ? Auto sa berie od lízingovky na lízing, išlo o získanie voľných zdrojov. Ďakujem.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Džudi Pozri príspevok
SRO registrovaná v SR pod svojím IČ DPH kúpila v nemecku osobné auto nie nové podľa zákona o DPH, má faktúru od nemeckého podnikateľa registrovaného v Nemecku. Na Slovensku auto samozdaní odpočet si neuplatní, lebo sa jedná o osobné auto. Avšak toto zároveň predá slovenskej lízingovke za raz takú cenu ako nakúpil. Lízingovka si žiada na fa. uviesť, že ide o dodanie § 66 t.j. na fa. nie je DPH vyčíslená. Treba DPH odviesť z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou alebo z celej sumy ? Auto sa berie od lízingovky na lízing, išlo o získanie voľných zdrojov. Ďakujem.
Na predaj podľa § 66 musíte byť obchodník a to nie ste § 66/1/d.Pre vás by mal byť § 42
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Albo, ďakujem za reakciu už som si myslela, že zasa nikto nezareaguje, neviem či mám takú smolu. Mne je tiež divné, že to chce od nich lízingovka, majú nákup predaj ale nie konkrétne autá, ale to tu už bolo rozoberané. Už som túto tému prečítala x krát a tieto autá to je horor.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň,
naša firma (platca DPH SK) ide kúpiť z Čiech z bazáru úžitkový automobil Ford Transit, rok výroby 2005.
1. Ak je bazár platca DPH (CZ),ako nám vystaví FA s DPH alebo bez DPH ?
2. Ako budeme postupovať na SK s dovezeným autom?
3. Môžeme si uplatniť na SK DPH,keď to bude úžitkový automobil?
4. V akej cene ho zaradím do majetku a v ktorej cenovej skupine budem odpisovať?

Nemám s týmto skúsenosti a prosím Vás o podrobnejšie vysvetlenie,čo a ako budeme postupovať.


Ďakujem.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Chcela by som Vás poprosiť o radu k tomuto problému:
SZČO - plátca DPH (SR) si dal doviezť úžitkové auto z Nemecka. Bude ho používať na podnikanie. Doviezla ho slovenská s.r.o. - plátca DPH (zaoberá sa aj predajom ojazdených áut). Lenže úžitkové auto malo švajčiarske papiere.
S.r.o. uhradila na slovensku DPH, ale pravdepodobne na základe § 66 nemôže fakturovať auto s DPH - tým pádom si ju nemôže SZČO uplatniť. Samozrejme suma na faktúre bude suma obstarania včetne uhradenej DPH + náklady (že iba na tieto môže dať DPH).
Nemám s týmto nijaké skúsenosti a vlastne mi nevedel povedať, či na kúpnej zmluve je nemecký autobazár, alebo švajčiarska firma, či sú plátcami DPH .... Cez týždeň by som mala vedieť viac. Ale chcem sa opýtať, keď to bude tak, že SZČO kúpi ten automobil bez DPH a ak by ho o pol roka - rok predával, bude ho predávať s DPH ? Keďže by si neuplatnil DPH na vstupe, ako by to bolo s výstupom???
Ak by niekto vedel okolo tejto problematiky, bola by som veľmi vďačná.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Postup podľa §66 je dobrovoľný, a znamená možnosť osobitného uplatnenia DPH pri predaji ojazdených áut a používaných vecí. Ak by ste následne predávali toto auto ďalej, a nie je obchodovanie s autami Vašou podnikateľskou činnosťou, nie je možné z vašej strana uplatniť tento paragraf, keďže sa jeho použitie viaže na minimálnu dobu 2 rokov. Takže následne predáte s vyčíslením DPH.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ale t.z. že keď ho bude používať minimálne 2 roky, tak po dvoch rokoch ho môže predať bez DPH?
A čo sa týka tej s.r.o. - myslíte, že sa to dalo obísť, aby si mohol uplatniť DPH, ktorú uhradil a následne mohol predať s DPH - keď je to dobrovoľné?
Nemám s takýmto niečím, žiadne skúsenosti a pravdu povediac som s týmto ani nerátala, že by to mohlo byť bez DPH. Lepšie povedané - rátala som s tou DPH-čkou .
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Erika-ežka Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ale t.z. že keď ho bude používať minimálne 2 roky, tak po dvoch rokoch ho môže predať bez DPH?
A čo sa týka tej s.r.o. - myslíte, že sa to dalo obísť, aby si mohol uplatniť DPH, ktorú uhradil a následne mohol predať s DPH - keď je to dobrovoľné?
Nemám s takýmto niečím, žiadne skúsenosti a pravdu povediac som s týmto ani nerátala, že by to mohlo byť bez DPH. Lepšie povedané - rátala som s tou DPH-čkou .
Erika nepochopila si, ani po dvoch rokoch nemôžeš predať úžitkové auto bez DPH, ak si platcom DPH toto podlieha dani z pridanej hodnoty, či chceš alebo nie. Chcela som tým ďalej povedať, že ty nemôžeš uplatniť §66, keďže neobchoduješ s autami, ale kúpila si auto na podnikateľskú činnosť, v ktorej ho chceš využívať. Čo sa týka možnosti uplatnenia nároku na odpočet DPH - možno sa dalo dohodnúť s tou slovenskou s.r.o., aby postup podľa §66 neuplatňovala, ale aby ho Vám predala ďalej s DPH z celej sumy (i keď cena sa tým určite navýši).
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Lenže tá s.r.o.- čka mi tvrdí, že musela postupovať podľa § 66, lebo na faktúre z Nemecka bola napísaná nejaká formulka, podľa ktorej musela ísť podľa tohto paragrafu. S.r.o.-čka dostala peniaze včetne DPH plus provízia, poplatky, atď. , ktoré platili, ale teraz tvrdia, že aj keď ju zaplatila, tak ju nemôže nám fakturovať, aby sme si ju my mohli uplatniť. Nejako sa mi to nezdá, zajtra sa mám dozvedieť viac, že či na tej faktúre bola švajčiarska alebo nemecká firma. Ešte faktúru nemáme, tak sa snažím zistiť, či sa to nejako nedá obísť - myslím, ten §. Ale zatiaľ díky. Mali ste nejaký podobný prípad?
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Prosím Vás, ešte raz.
T.z. že s.r.o.-čka, ktorá predáva a nakupuje ojazdené vozidlá sa môže rozhodnúť či bude uplatňovať § 66, lebo podľa odseku 11 tohto ustanovenia môže používať aj bežný režim dane.
Ak sa rozhodne, že ho bude uplatňovať - musí DPH uhradiť, ale nemôže si ju uplatniť a nemôže ani predávať s DPH. Ale ak tento par. neuplatní, tak si DPH môže odpočítať a vyfakturovanú DPH musí odviesť. (Tým pádom si ju môžeme my odpočítať). Ak je to takto, je to nevýhoda len pre toho, kto toto úžitkové auto kupuje.
V akom prípade musí uplatniť tento par. a nemôže sa rozhodovať či áno alebo nie? Ďakujem za každú radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať