Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Prosím Vás ako je to s nákupom nového úžitkového MV na kúpnu zmluvu (KZ uzatvorená v 12/2005) na splátky (36 splátok). Je možnosť odpočítať DPH a ako? Postupne, ako sú splátky alebo celú naraz? Ďakujem
Naposledy upravil RenataK : 16.03.06 at 21:51 Dôvod: doplnenie
0 0
iris07 iris07

iris07 je offline (nepripojený) iris07

Poradí mi niekto ako je to s predajom osobného auta M vloženého v r. 2004 do ZI v s.r.o. a odpisovaného 2 roky? Vzťahuje sa na to §42 a predaj fyzickej osobe nepodnikateľovi je oslobodený od DPH? Prečítala som už všetky odpovede, ale stále neviem, či myslím správne. Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
iris07
Poradí mi niekto ako je to s predajom osobného auta M vloženého v r. 2004 do ZI v s.r.o. a odpisovaného 2 roky? Vzťahuje sa na to §42 a predaj fyzickej osobe nepodnikateľovi je oslobodený od DPH? Prečítala som už všetky odpovede, ale stále neviem, či myslím správne. Ďakujem
Pri § 42 sa neuvažuje o osobe kupujúceho, t.j. ak je možné aplikovať predmetné ustanovenie, predaj je vo všeobecnosti s uplatnením oslobodenia.

Ak nebolo uplatnené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) je možné podľa môjho názoru uplatniť oslobodenie podľa § 42. Aj keď je pravdou, že vozidlo nebolo obstarané kúpou, ale vkladom. Záleží podľa môjho názoru na podmienkach vkladu do ZI.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

RenataK
Prosím Vás ako je to s nákupom nového úžitkového MV na kúpnu zmluvu (KZ uzatvorená v 12/2005) na splátky (36 splátok). Je možnosť odpočítať DPH a ako? Postupne, ako sú splátky alebo celú naraz? Ďakujem
Posúvam vyššie
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
RenataK
Prosím Vás ako je to s nákupom nového úžitkového MV na kúpnu zmluvu (KZ uzatvorená v 12/2005) na splátky (36 splátok). Je možnosť odpočítať DPH a ako? Postupne, ako sú splátky alebo celú naraz? Ďakujem
V prípade kúpnej zmluvy je možné uplatniť odpočítanie dane za splnenia podmienok ustanovených v § 49 až 51 ZDPH. Právo na odpočítanie dane je možné z kúpnej zmluvy uplatniť iba v prípade, že má všetky náležitosti podľa § 71 ods. 2.

Aby odpoveď bolo možné považovať za všeobecne aplikovateľnú, musí sa skutočne jednať o kúpnu zmluvu a nie zmluvu s právom kúpy prenajatej veci.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Janka ďakujem za odpoveď
0 0
iris07 iris07

iris07 je offline (nepripojený) iris07

Ďakujem za odpoveď
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

V roku 2004 kúpené úžitkové auto od súkromnej osoby v SR, DPH nebola vyčíslená, ani uplatnená na vstupe, zaradené do majetku, odpisované v rokoch 2004,2005. V roku 2006 sa predá do ČR. Má byť faktúra s DPH, alebo bez? Ja to tu celé čítam, ale neviem sa z toho vysomáriť. Môže mi dať prosím niekto odpoveď?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Sany
V roku 2004 kúpené úžitkové auto od súkromnej osoby v SR, DPH nebola vyčíslená, ani uplatnená na vstupe, zaradené do majetku, odpisované v rokoch 2004,2005. V roku 2006 sa predá do ČR. Má byť faktúra s DPH, alebo bez? Ja to tu celé čítam, ale neviem sa z toho vysomáriť. Môže mi dať prosím niekto odpoveď?
§ 43 ods. 1 oslobodenie od dane. Vystavenie faktúry podľa § 72 ods. 2. Podmienka: predávajúci je platiteľ dane a kupujúci je osoba identifikovaná na daň v ČR. Je potrebné preukázať odoslanie, prepravu, dopravu tovaru zo SR do ČR.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Jana Acsová
§ 43 ods. 1 oslobodenie od dane. Vystavenie faktúry podľa § 72 ods. 2. Podmienka: predávajúci je platiteľ dane a kupujúci je osoba identifikovaná na daň v ČR. Je potrebné preukázať odoslanie, prepravu, dopravu tovaru zo SR do ČR.
Ďakujem za odpoveď, a čo v prípade, ak je to predaj opäť súkromnej osobe? Musím vystaviť faktúru s DPH, aj keď som si na vstupe žiadnu neuplatnila?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Sany
Ďakujem za odpoveď, a čo v prípade, ak je to predaj opäť súkromnej osobe? Musím vystaviť faktúru s DPH, aj keď som si na vstupe žiadnu neuplatnila?
Áno v tomto prípade vystavíte faktúru s DPH, miestom dodania tovaru bude tuzemsko, fakturujete základ dane plus 19 % DPH, faktúru vystavíte podľa nášho § 72 ods. 2, resp. nemusíte, nakoľko sa nejedná o zdaniteľnú osobu, ale občana. Predaj však musíte zaznamenať v záznamoch podľa § 70 a odviesť DPH.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ďakujem za pomoc.
0 0
atomka atomka

atomka je offline (nepripojený) atomka

Úžitkový automobil,ktorý sme kúpili v r. 2001 na leasing sme predali v r. 2004 FO neplatcovi DPH. Mali sme odviesť DPH však?
0 0
pama pama

pama je offline (nepripojený) pama

Zdravím všetkých poraďákov.
Súrne by som potrebovala vedieť či mám ako podnikateľ
FO nárok na odpočet DPH z kúpeného úžitkového automobilu. Problém je v tom ,že toto auto bolo kúpené od obyčajnej FO-nepodnikateľa na základe kúpno- predajnej zmluvy.
Auto by sme chceli zaradiť do majetku a odpisovať ho.
Vopred Vám všetkým srdečne ďakujem za každú radu.
pama
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
atomka
Úžitkový automobil,ktorý sme kúpili v r. 2001 na leasing sme predali v r. 2004 FO neplatcovi DPH. Mali sme odviesť DPH však?
Áno, ak ste platiteľ dane .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
pama
Zdravím všetkých poraďákov.
Súrne by som potrebovala vedieť či mám ako podnikateľ
FO nárok na odpočet DPH z kúpeného úžitkového automobilu. Problém je v tom ,že toto auto bolo kúpené od obyčajnej FO-nepodnikateľa na základe kúpno- predajnej zmluvy.
Auto by sme chceli zaradiť do majetku a odpisovať ho.
Vopred Vám všetkým srdečne ďakujem za každú radu.
pama
Aby ste mohli daň odpočítať, musí byť voči Vám (ako platiteľovi) uplatnená druhým platiteľom dane. Nakoľko FO-nepodnikateľ nemohol voči Vám daň uplatniť, nakoľko mu nevznikla daňová povinnosť, nevznikne Vám právo na odpočítanie dane.
0 0
aninka aninka

aninka je offline (nepripojený) aninka

Vykúpili sme ojazdené úžitkove motorové vozidlo od platitela DPH ktorý si pri jeho nákupe uplatnil DPH. Na faktúre je vyčíslená DPH ktorú sme si uplatnili na vstupe. O úžitkové auto prejavil záujem odberateľ z ČR - budeme to fakturovať bez DPH? Je jedno či pre podnikateľa alebo občana ČR platiteľa, resp. neplatiteľa DPH v ČR?
Ďakujem
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

aninka
Vykúpili sme ojazdené úžitkove motorové vozidlo od platitela DPH ktorý si pri jeho nákupe uplatnil DPH. Na faktúre je vyčíslená DPH ktorú sme si uplatnili na vstupe. O úžitkové auto prejavil záujem odberateľ z ČR - budeme to fakturovať bez DPH? Je jedno či pre podnikateľa alebo občana ČR platiteľa, resp. neplatiteľa DPH v ČR?
Ďakujem
Pozrite v § 11/12 ci sa nejedna o novy dop. prostriedok. Ak nie /a asi nie podla zadania/ bude sa predavat ako iny tovar. Uzitkovym predokladam myslite , ze nie je osobne.
Platitelovi predate podla § 43/1 oslobodene.
Neplatitelovi a obcanovi podla § 13/1/a so slovenskou DPH

Doplnene, este pri neplatitelovi registrovanemu ako platitel pre nadobudnutie tovaru, moze nastat prenos DP. U nas je to nad sumu 420 tis.Ak by ste mu to predali za 500 tis.ceskych korun podnikatelovi neplatitelovi, tak on sa musi zaregistrovat a dan odviest v cesku.
Naposledy upravil ALBO : 27.06.06 at 20:09
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Mám prosbu,
predávame ojazdené úžitkové vozidlo zaradené v majetku firmy platcovi DPH,/jedná sa o tuzemsko/,my sme 1/4 roční platcovia DPH,/uplatnili sme si DPH na vstupe/.Je mi jasné,že pri predaji musíme odviesť DPH.Ide mi o to či musíme vystaviť pre kupujúceho faktúru,nakoľko my nie sem predajcovia áut alebo stačí ako daňový doklad kúpna zmluva so všetkými náležitosťami podľa par. 71 ods.2 a PPD.Ide my o to aby kupujúci nemal problémy pri odpočítaní dane. /bude mať od nás kúpnu zmluvu a PPD./Stačí to?
A ešte jeden dotaz.DPH odvádzame až pri prijatí platby 4 mesiace po uzavretí zmluvy,nakoľko sme sa písomne v kúpnej zmuve dohodli,že automobil bude splatený do 31.5.06 /nesolvetný kupujúci/a zmluva bola podpísaná k 1.1.06.Neviem či je to správne a či sme daň nemali odviesť už v januári.Poradte prosím.
Naposledy upravil Macka : 20.07.06 at 08:16
0 0
bevy bevy

bevy je offline (nepripojený) bevy

k bodu 8.
Pri kúpe nového kamiona sme museli zaplatiť zábezpeku. Možeme si z tej zábezpeky uplatniť DPH. Faktúra je zo 6. mesiaca a kamión bude mať až v októbri.
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať