Zavrieť

Porady

Odstúpenie od zmluvy

Odstúpenie od „Zmluvy o budúcej zmluve o prevode vlastníctva bytu
(uzavretej podľa § 50a OZ)“

Prosím Vás súrne o radu !
Čo mám urobiť, aby moje odstúpenie od zmluvy o bud.zmluve o prevode vlastníctva bytu bolo platné bez nároku na ďalšie finančné náhrady voči mne od druhej zmluvnej strany. V júni 2005 som uzatvorila Zmluvu o bud. zmluve o prevode vlastníctva bytu s tým, že

- ako budúci nadobúdateľ som pri podpise „zmluvy o bud.zmluve“ zložila v realitnej
kancelárii sumu 40.000 Sk, ktorá „ bude započítaná voči kúpnej cene za predmet prevodu“
- do 31.8.05 uzavriem budúcu zmluvu,
- výzvu na uzavretie bud.zmluvy súčasne s návrhom tejto zmluvy odošle prevodca bytu
mne ako nadobúdateľovi najneskôr do 31.8.2005, po obdržaní výzvy doručím do 7 dní
podpísanú zmluvu budúcemu prevodcovi,
- pri bezdôvodnom neuzavretí budúcej zmluvy zaplatí táto strana zmluvnú pokutu vo výške
40.000,- Sk.

V celej zmluve je viac nejasností, žiaľ, podpísala som to. Dnes neviem, či musím budúcu zmluvu podpísať do 31.8.2005, keď mi podľa iného bodu zmluvy má prevodca bytu návrh budúcej zmluvy poslať (neuvádza sa, že doručiť) najneskôr do 31.8.2005 a ja som dodnes 1.9.2005 nedostala nič.
Po uzatvorení Zmluvy o bud.zmluve som sa ocitla vlastnou neopatrnosťou v neriešiteľnej situácii. Byt som veľmi chcela kúpiť, ale od prvej chvíle som vedela, že ho môžem kúpiť len za cenu môjho doterajšieho bytu s prípadnou pôžičkou maximálne do 100.000 Sk. Z tejto pôžičky som zaplatila zatiaľ len zálohu 40 tis. (ako som už uviedla vyššie). RK mi vyšla v ústrety tým, že dala na predaj môjho bytu na svojej stránke inzerát, žiaľ, záujemca sa nenašiel. Na môj doterajší byt som za 2 mesiace mala len 1 vážneho záujemcu a za takú cenu, že by som potrebovala ďalšiu pôžičku 150 tis., ktorú mi už žiaden bankový úrad nedá (som dôchodkyňa s 1 nezaopatreným dieťaťom). S RK som bola priebežne v kontakte, zaujímali sa ako sa darí predať môj byt.
Po ich poslednom e-maile, som im odpovedala, že nemôžem predať môj byt tak, aby som zaň môhla kúpiť byt podľa Zmluvy o bud.zmluve a ďalšiu pôžičku nemôžem dostať.
Zároveň som sa išla poradiť k jednému právnikovi, ktorý mi napísal návrh „Dodatku k zmluve o budúcej zmluve“.
V návrhu Dodatku bolo uvedené, že “ týmto dodatkom sa zmluvné strany zaviazali zmluvu zrušiť, s tým že budúci prevodca po odpočítaní nevyhnutných nákladov spojených s činnosťou RK vráti budúcemu nadobúdateľovi poskytnutú zálohu a prehlasujú, že voči sebe nebudú uplatňovať ďalšie vzájomné plnenia ani iné finančné náhrady“.
Návrh dodatku (4 výtlačky mnou podpísané) som 19.8.2005 doporučene poslala so sprievodným dopisom realitnej kancelárii a s prosbou, aby sprostredkovala podpísanie Dodatku prevodcami-majiteľmi bytu (byt, RK a majitelia bytu sa nachádzajú 300 km od môjho bydliska). Zároveň som doporučene poslala na vedomie môj list majiteľom bytu.
Do dnes t.j. 1.9.2005 som nedostala žiadnu odpoveď, ale ani návrh budúcej zmluvy.
Dnes viem len, že ten byt z finančných dôvodov nemôžem kúpiť. Pôžičku na zálohu 40 tis. (+ 9,87 % úroky) musím splatiť. A hoci mi ten právnik poradil skúsiť požiadať formou dodatku o vrátenie časti zálohy, neviem či RK a majitelia bytu budú mať pochopenie, keď na moje doporučené listy neodpovedali (na pošte nemám žiadnu neprevzatú zásielku).
Prosím Vás o radu, čo môžem v tejto situácii ešte urobiť, aby bolo moje odstúpenie od Zmluvy o budúcej zmluve platné.
Vopred ďakujem za všetky rady.
Naposledy upravil Ela48 : 02.09.05 at 22:28
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    V týchto prípadoch.. tých 40 tis. sa považuje ako rezervačný poplatok (pri kúpe bytu, aby ten tvoj vybraný byt niekto druhý nekúpil), ktorý pri nepodpísaní alebo odstúpení zluvy o budúcej zmluvy o prevode vlastníctva bytu prepadá v prospech RK. Ešte som nepočula prípad, aby sa tento rezervačný poplatok vrátil

    Ela48 je offline (nepripojený) Ela48

    Ela48
    Babenko1,
    ďakujem za reakciu, ale ja viac potrebujem radu, ako odstúpiť od zmluvy bez ďalších finančných strát !!! Čo mám urobiť, keď mi RK neodpovedala na môj návrh Dodatku k zmluve, ktorým som chcela zmluvu o bud.zml. zrušiť.
    Ešte raz vďaka!

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Už len čakať či návrh na uzavretie poslali do 31.8,ak nie mala by sa zmluva zrušiť.

    Odstúpenie od zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.