Zavrieť

Porady

ako sa počíta výška ....

Poprosím o radu : ako sa vypočíta výška odvodov do soc. a zdr. poisťovne ? Do akej výšky zákl. dane sa platí z minima ? A ak sa tento základ prekročí, tak aký je vzorec ? A zaklad dane je príjem mínus náklad ale neodpočítava sa nezdan. položka ? Je to pre jedného začínajúceho podnikateľa, ktorý to potrebuje polopate vysvetliť. Lebo ja mám nízky príjem a už roky platím len minimum, preto som v tomto neskúsená.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    ivet. Pozri príspevok
    Poprosím o radu : ako sa vypočíta výška odvodov do soc. a zdr. poisťovne ? Do akej výšky zákl. dane sa platí z minima ? A ak sa tento základ prekročí, tak aký je vzorec ? A zaklad dane je príjem mínus náklad ale neodpočítava sa nezdan. položka ? Je to pre jedného začínajúceho podnikateľa, ktorý to potrebuje polopate vysvetliť. Lebo ja mám nízky príjem a už roky platím len minimum, preto som v tomto neskúsená.
    Vymeriavací základ na sociálne poistenie
    Definícia vymeriavacieho základu SP: Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorej bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, je v období od 1. júla do 30. septembra kalendárneho roka vymeriavací základ, z ktorého platila poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie do 30. júna kalendárneho roka.
    Výška vymeriavacieho základu sa mení každý rok 1.júla v závislosti od dosiahnutých príjmov za predchádzajúci rok. K druhej zmene v priebehu roka dochádza vtedy, ak sa zmení výška minimálnej mzdy, od ktorej sa odvíja minimálna výška vymeriavacieho základu a to je vždy k 1.októbru.
    Výpočet na sociálne poistenie, ak mu vznikne povinnosť platiť odvody, je (základ dane + odvody do SP :2) / 12, ak bol SZČO 12 mesiacov v roku



    K 1.7.2010 bude limit 3834,96 € príjmu za rok 2009, ak v roku 2009 neprekročí tento príjem, tak nemusí platiť odvody do SP k 1.7.2010

    Vymeriavací základ na zdravotné poistenie
    Vymeriavacím základom szčo je podiel základu dane z príjmu fyzických osôb okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a čísla 2,14.
    Vymeriavací základ je najmenej úhrn minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia a najviac 36-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca zistenej Štatistickým úradom za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu.
    Výpočet na zdravotné poistenie je (základ dane + odvody do ZP) / 2,14


    Základ dane na výpočet odvodov je príjem mínus výdaj, pred odpočítaním nezdaniteľných položiek
    Naposledy upravil babi2 : 17.11.09 at 18:35

    ako sa počíta výška ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.