Zavrieť

Porady

pomoc-vybavenie domova dôchodcov

Dobry vecer neviem ci som na dobrej stranke ale chcel by som sa opytat mojho otca vcera pustili z protialkoholickeho liecenia z Hronoviec a tam mu pani primarka stanovila diagnozu demencia.Povedali my ze mu da papiere na 100% invaôidny dochodok cize papiere na to,lebo ma taky zdravotny stav,prepil si rozum bohuzial.Moja matka sa s nim pred rokom rozviedla,ale on si na to nepameta,kvoli zdravotnemu stavu a nechala byt na seba prepisat co mali.On teraz byva u mna inac by bol na ulici,chcem poradit chcem mu vybavit nejaky domov dochodcov alebo nejaky ustav kde by mohol byt lebo mne to praca moc nedovali starat sa o neho 24 hodin lebo on starostlivost potrebuje.neviete my poradit nejaky ustav alebo domov dochodcov kde nemusim dat 100000sk dopredu a platit 20000sk mesacne lebo tolko ani invalidny nebude mat a ja to nebudem vladzat mesacne doplacat.Prosim pomozte my,som bezradny.
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
krater 9 Hours Ago #25591

ako nie som normal len ty si prudko inteligentny cez klavesnicu! nechapem ked nevies poradit tak nekomentuj..pytam sa vsade a chystam sa v DS len chcem vsetky mozne info a porada mi zatial vzdy poradila aj bez stanovenia mojej "diagnozy"!
...kráterko .......vždy budem inteligentnejší ...VŽDY !!!!

Keďže si nepochopila z tých mojích príspevkov , nuž vysvetlím ....a čítaj pozorne a nie iba to , čo sa Ti hodí alebo páči ...


Svokre som vybavoval a aj vybavil DSS ...
Keďže sa jej stav zhoršil až natoľko , nuž som vybavil hospic ...
Aj o poslednú inštanciu som sa postaral....teda z manželkou ....
Len zo skúsenosti vravím !!!!!!!!


Takže kto je za prudkého ???
Ja , čo som prekonal tortúry úradného šimla ... alebo Ty , ktorá mi do inteligentov kladie ... alebo len pindá ???

" Diagnózu " má každý tú svoju ...........či ?????

P.S.:
....kua , serú ma takí exoti/tky......
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

misoft Pozri príspevok
.....a ty si to dovolil? Veď to nie je majetok DSS. OP je dokladom totožnosti a <strong>nesmie sa</strong> dávať ako záloh, alebo niekam do úschovy, preukaz poistenca je majetkom poisťovne prepožičaný poistencovi a <strong>musí</strong> ho mať pri sebe.
Už si mal tam vyvolať "občiansku vojnu" - hlásiť všade, kde sa dá, ako oni s dokladmi nakladajú. A čo na to zákon na ochranu osobných údajov? Veď oni takto môžu rôzne machinácie robiť.
Nezabudol si náhodou,že ten starý človek je samostatná jednotka a je svojprávny?Bude bývať v Domove a doklady potrebuje mať so sebou a nie pri rodine.To už je jedno či to dá do uschovy ekonomke domova alebo bude mať v šupli,ale ako si správne napísal,musí ho mať pri sebe.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Myslím že klasické domovy dôchodcov už neexistujú, sú len drahé penzióny, ktorý si ty nemôžeš dovoliť. Je však veľa nezamestnaných žien v tvojom okolí alebo ešte vitálnych dôchodkýň, ktoré by si radi troška privyrobili. Myslím že by si dokázal nájsť na inzerát nejakú opatrovateľku s tým že by dochádzala domov k tebe, alebo by si otca odviezol k nej ako do škôlky.
Východisko vidím aj nájsť si ženu (muža) na dedine kde by takáto opatera mohla byť ešte lacnejšia.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
hubatá Pozri príspevok
Myslím že klasické domovy dôchodcov už neexistujú, sú len drahé penzióny, ktorý si ty nemôžeš dovoliť. Je však veľa nezamestnaných žien v tvojom okolí alebo ešte vitálnych dôchodkýň, ktoré by si radi troška privyrobili. Myslím že by si dokázal nájsť na inzerát nejakú opatrovateľku s tým že by dochádzala domov k tebe, alebo by si otca odviezol k nej ako do škôlky.
Východisko vidím aj nájsť si ženu (muža) na dedine kde by takáto opatera mohla byť ešte lacnejšia.
Myslím - ba dokonca viem , že zle myslíš .....
No s tými doplatkami je to aj tak jedno ...
Ide o to , že podľa novely zákona http://ekonomika.sme.sk/c/6307180/do...n-to-kaze.html aj tie " klasické " mestské zvýšili úhrady ...
Svokra mala vybavený DSS ...úhrada na mesiac ???...500 €
Hospic ...????.....300 € ...

Tie súkromné sa šplhajú ( slovníkom hypermarketov ) v sumách OD tých 600/700 € vyššie...

Opatrovateľka ..???......nuž hubatá vedz , že ani to nie je lacná záležitosť ....
Matika ( počty nepustia ) ...
Vezmi si cca 10 hodinovú starostlivosť .
Na jednu hodinu rátaj minimálne 3 € ....MINIMUM ......bežne sa ale 5-6 € berie ...
30 € na jeden deň ...na mesiac pri tých 20 dňoch sa dopočítaš k sume 600 €.......

Ty vidíš východisko na dedine , no ja vidím v týchto súvislostiach iba prázdnejšiu peňaženku osôb , ktorých sa to dotýka....
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

BXLmiami
Nezabudol si náhodou,že ten starý človek je samostatná jednotka a je svojprávny?Bude bývať v Domove a doklady potrebuje mať so sebou a nie pri rodine.To už je jedno či to dá do uschovy ekonomke domova alebo bude mať v šupli,ale ako si správne napísal,musí ho mať pri sebe.
Nezabudol. Ale! Nezabudli na to aj DSS? Veď ten starý človek tiež niekedy chodí aj von na prechádzky, medzi ľudí - a ako pôjde bez dokladov, ktoré sú "uzamknuté" v trezore DSS? Čo ak sa mu niečo náhodou stane vonku a nemá pri sebe žiadny doklad? Čo potom?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

misoft Pozri príspevok
Nezabudol. Ale! Nezabudli na to aj DSS? Veď ten starý človek tiež niekedy chodí aj von na prechádzky, medzi ľudí - a ako pôjde bez dokladov, ktoré sú "uzamknuté" v trezore DSS? Čo ak sa mu niečo náhodou stane vonku a nemá pri sebe žiadny doklad? Čo potom?
však mu ich normálne dajú do ruky - prečo by mal chodiť bez dokladov
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

Buchac: moja odpoved bola na tvoje pomenovanie si normaaaalna??? ako pozri si spatne tvoj prispevok nehovorim ze neporadis ale je to ako prispevok schizofrenika same bodky otazniky vykricniky...??? prudke slova utocne pomenovania ako keby sme husi spolu pasli.
Hubata: ja uz neriesim opatrovanie to mam vdaka Bohu vyriesene mna len zaujimali postrehy aj z inych DS popripade skusenosti raz mozno pride niekto koho bude zaujimat to iste a nemusi sa pytat len precita..
Misoft: my mame leziaceho takze uz tak vela s dokladmi nenachodi su mu tak na dve veci ale mna to zaujimalo skor by ich zamotal ten stary clovek kedze aj tak stale nieco hlada...
Ale aj tak vsetkym velka vdaka za postrehy aj zaujem si velmi cenim
Naposledy upravil krater : 10.11.12 at 12:24 Dôvod: doplnenie
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

dpdkomarno@stonline.sk

Nyugdijasok otthona,

035/773 2696
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

hubatá Pozri príspevok
Myslím že klasické domovy dôchodcov už neexistujú, sú len drahé penzióny, ktorý si ty nemôžeš dovoliť. Je však veľa nezamestnaných žien v tvojom okolí alebo ešte vitálnych dôchodkýň, ktoré by si radi troška privyrobili. Myslím že by si dokázal nájsť na inzerát nejakú opatrovateľku s tým že by dochádzala domov k tebe, alebo by si otca odviezol k nej ako do škôlky.
Východisko vidím aj nájsť si ženu (muža) na dedine kde by takáto opatera mohla byť ešte lacnejšia.
Ale existujú aj klasické domovy dôchodcov a patria pod samosprávne kraje. U nás v okrese boli minimálne len čo som ja vedela tri. Dokonca dva v jednej obci. Ale najprv zrušili jeden, potom aj druhý. Ten jeden ešte funguje. Tiež súkromný penzion funguje. Je tam zriadené aj oddelenie pre dlhodobo chorých a zdravotná poisťovňa tam zvykne posielať ľudí na krátky čas.( dva- tri týždne)Aj väčšiu časť nákladov preplatí. Inak ceny sa tam pohybujú tak 600 - 700€. Inak je to pekná budova(bola som tam na voľby s urnou), preto viem aj tieto podrobnosti.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

misoft Pozri príspevok
Nezabudol. Ale! Nezabudli na to aj DSS? Veď ten starý človek tiež niekedy chodí aj von na prechádzky, medzi ľudí - a ako pôjde bez dokladov, ktoré sú "uzamknuté" v trezore DSS? Čo ak sa mu niečo náhodou stane vonku a nemá pri sebe žiadny doklad? Čo potom?
Misoft,uvazujes logicky,ale...
poznam domovy dochodcov,domovy soc. sluzieb aj podobne zariadenia.
Ver, ze poplatky su na slovenske pomery velmi nehorazne,malokto si ich dovoli platit. Takze dokedy je starcek, ci starka ako tak pri rozume a vladze chodit, tak ich do domova nedaju.
Realita je taka, ze na cca 100 ludi v domovoch pripadaju tak max. 3-4 ludia, co chodia samostatne na prechadzky mimo domova a ten OP potrebuju.

Ale vacsinou si ich aj "chorejsi"klienti nechavaju vo svojich osobnych veciach, v kabelkach a pod. Ak sa rodina obava, ze klient kvoli tdr. stavu nemoze mat doklady pri sebe, kazdy domov by mal ponukat moznost odlozit cenne veci do trezoru,alebo u urcenej pracovnicky.
2 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

A ešte doplním - súkromný je aj v susednej dedine. Bola som tam asi v roku 2006. Oni požadujú najprv zložiť vtedy v korunách 30 tisíc korún. Teraz berú tisíc €. Najprv vlož ako pozornosť a zabudni, že si im niečo daroval. Bez toho tam neumiestnia
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Treba si najskôr overiť fakty.. jednotlivé domovy mali aj zmluvy zverejnené na svojch stránkach. Viem, že teraz sa prísnejšie posudzuje odkázanosť - takže poradovníky (čo bol asi najväčší problém) sa trošku preriedili.
Samozrejme - ceny určite dole nepôjdu - ale ak rodina nie je schopná sama sa postarať o svojho príslušníka - tak ..
Asi najlepšie je pozisťovať na stránke VUC - tam sú všetky zariadenia - aj konkrétne ceny, aj podmienky ..
tuto niečo http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...kbVIs37Gv2pvaA
tuto ceny - ale staršie http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...D3uaOXnep9tCXw

jedna známa (mamkina kamarátka) v roku 2011 platila 205 eur napríklad (sama bývala v takej mini-izbičke), viem to aj od nej - a našla som to na stránke konkrétneho domova - takže doporučujem popozerať www stránky domovov dôchodcov!
Naposledy upravil Katy a R : 10.11.12 at 18:35
0 0
rokino rokino

rokino je offline (nepripojený) rokino

presne tak, daj si do googla vyhladat konkretne domovy dochodcov
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

Mohol by sa mi niekto vyjadrit k otazke? Ma pravo skukromny prevadzkovatel Domova seniorov vypinat kurenie v tychto minusovych teplotach? Konkretne sa vypne kurenie o 20:00 a zapinaju az rano o 6:00 v izbach samozrejme vyrazne klesne teplota a starkym je zima. Nechapem to lebo toto nie je tepmerovanie skor ide o usporu aby nemusel vykurovat a mat vyssie naklady na kurenie!
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

krater
Mohol by sa mi niekto vyjadrit k otazke? Ma pravo skukromny prevadzkovatel Domova seniorov vypinat kurenie v tychto minusovych teplotach? Konkretne sa vypne kurenie o 20:00 a zapinaju az rano o 6:00 v izbach samozrejme vyrazne klesne teplota a starkym je zima. Nechapem to lebo toto nie je tepmerovanie skor ide o usporu aby nemusel vykurovat a mat vyssie naklady na kurenie!
Ci ma pravo? Hmm,asi ano...kto mu to zakaze?
Stazovat sa mozete jedine u majitela,ci zodpovedneho pracovnika. Ked vas bude viac stazovatelov, ktori pohrozite odchodom klientov,ci medializaciou,tak mozno zacne riesit.

...poznam jeden DD, kde sa davalo jedlo 3x denne, polovicne porcie,aby sa usetrilo.Az ked zacali hufne odchadzat klienti a zamestnanci, zacal sa tym prevadzovatel zaoberat.

Neviem presne o aky DD sa jedna v tvojom pripade,kto ho spravuje a pod. Ale skus sa informovat o moznostiach na VUC-socialne,alebo zdravotne odd.
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
krater
Mohol by sa mi niekto vyjadrit k otazke? Ma pravo skukromny prevadzkovatel Domova seniorov vypinat kurenie v tychto minusovych teplotach? Konkretne sa vypne kurenie o 20:00 a zapinaju az rano o 6:00 v izbach samozrejme vyrazne klesne teplota a starkym je zima. Nechapem to lebo toto nie je tepmerovanie skor ide o usporu aby nemusel vykurovat a mat vyssie naklady na kurenie!
Na toto existujú zákony a vyhlášky:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-259
A čo sa týka tohto problému,treba dať podnet na kontrolu na príslušné orgány,pokiaľ je to súkromné zariadenie (môže dostávať dotáciu od VÚC),tak VÚC,obec,hygiena a od 3.10.2013 by malo na týchto zariadeniach vykonávať kontrolu aj ministerstvo práce,soc. vecí a rodiny.Treba napísať jeden podnet a poslať aj na tieto inštitúcie.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať