Zavrieť

Porady

B spôsob účtovania

jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Skúste pomocť...

novozaložená sro -zameraná na klasický predaj tovaru, ale aj na výrobu -zváračské práce, zamočnícke práce ..., nákup materiálu a jeho dalšie spracovanie a následne predaj výrobku ...
pri účtovaní chcem použiť spôsob B -je výhodnejší ?
nákup tovaru a materiálu budem účtovať na 5xx a na konci roku podla inventúry prevediem zásoby tovaru a materiálu z 5xx na 1xx ...
neviem či sa rozhodujem správne , skúste na niekto vyjadriť ...
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
už to tu je rozobrané. A spôsob je povinný až vtedy, ked je povinnosť auditu.
B spôsob vyžaduje presnú skladovú evidenciu jednak tovaru, jednak materiálu. Materiál si môžeš určiť, že bude účtovaný priamo do spotreby, ale potom musíš stanoviť presné pravidlá jeho spotreby - viazať na objednávky, fakturáciu. Ak budeš nakupovať vo veľkom, teda na sklad, musíš o evidovať na kartách. Teda skladových kartách, je jedno, či fyzicky alebo v PC.
Výhoda je skôr z účtovného hľadiska - účtuje sa všetko na 5xx, a ako urfčíš stav zásob, tak sa prevedú na čty triedy 1-Zásoby.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

chcem Vás poprosiť o radu...
hladala som , ale nenašla som odpoved na otázku- ako účtovať vedlajšie náklady pri obstaraní tovaru, materiálu / doprava, stojné,balné / účtujem B spôsobom !
Dík za pomoc.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jeso
chcem Vás poprosiť o radu...
hladala som , ale nenašla som odpoved na otázku- ako účtovať vedlajšie náklady pri obstaraní tovaru, materiálu / doprava, stojné,balné / účtujem B spôsobom !
Dík za pomoc.
sposob A obstaranie materiálu tovaru na sklad, súvisiace náklady tiež na sklad, ak to nie je možné v skladovej evidencii zapracovať tak v účtovníctve na iný účet 112.x 132.x VN

sposob B obstaranie materiálu tovaru na 501 alebo 504 , súvisiace náklady tiež 501.x a 504.x treba zohľadniť pri inventúe.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

vrátim sa znovu k tejto téme, ak môžem... B spôsom účtovania
nakupujem tovar od firmy A , /504xxx/321/, iná firma B mi robí prepravu tohoto tovaru /504xxx/321/ -je to tak správne ?
na VF fakturujem predaj tovaru + doprava každé samostatnou sumou
ako správne účtovať VF -predaj tovaru 311/604xxx
a ako účtovať dopravu ?????
dík za pomoc
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

jeso
vrátim sa znovu k tejto téme, ak môžem... B spôsom účtovania
nakupujem tovar od firmy A , /504xxx/321/, iná firma B mi robí prepravu tohoto tovaru /504xxx/321/ -je to tak správne ?
na VF fakturujem predaj tovaru + doprava každé samostatnou sumou
ako správne účtovať VF -predaj tovaru 311/604xxx
a ako účtovať dopravu ?????
dík za pomoc
V tomto prípade by som fakturáciu firmy B za prepravu tovaru účtovala ako službu 518xx/321xx. Prepravu tovaru "nabaľujem" na hodnotu tovaru 504xx/321xx iba v prípade, že preprava je súčasťou fakturácie za tovar od firmy A.
Naposledy upravil Paula : 24.10.05 at 17:26
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jeso
1) vrátim sa znovu k tejto téme, ak môžem... B spôsom účtovania
nakupujem tovar od firmy A , /504xxx/321/, iná firma B mi robí prepravu tohoto tovaru /504xxx/321/ -je to tak správne ?
2) na VF fakturujem predaj tovaru + doprava každé samostatnou sumou
ako správne účtovať VF -predaj tovaru 311/604xxx
a ako účtovať dopravu ?????
dík za pomoc
K 1) áno je to správne, doporučujem analytickú evidenciu na sledoanie vedľajších nákladov obstarania tovaru.
k 2) cena dopravy by mala byť zakalkulovaná v predajnej cene tovaru, t.j. nemala by figurovať ako samostatná položka viď. § 22 základ dane je všetko, čo požadujem ako protihodnotu od odberateľa vrátane súvisiacich nákladov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Paula
V tomto prípade by som fakturáciu firmy B za prepravu tovaru účtovala ako službu 518xx/321xx. Prepravu tovaru "nabaľujem" na hodnotu tovaru 504xx/321xx iba v prípade, že preprava je súčasťou fakturácie za tovar od firmy A.
Pauli pozor, na vedľajšie náklady obstarania podľa postupov účtuješ všetky náklady, ktoré súvisia s obstaraním. Všeobecne na zjednodušenie to vysvetľujem takto:
- do skladu (504)
- zo skladu (518)
Samozrejme, keď ostávame v rovine "B" spôsobu účtovania. zásob.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
Pauli pozor, na vedľajšie náklady obstarania podľa postupov účtuješ všetky náklady, ktoré súvisia s obstaraním. Všeobecne na zjednodušenie to vysvetľujem takto:
- do skladu (504)
- zo skladu (518)
Samozrejme, keď ostávame v rovine "B" spôsobu účtovania. zásob.
No a teraz aby to niekoho nepomýlilo, tak účtovanie "zo skladu" na účet 518 v tomto prípade znamená účtovanie externého nákladu, t.j. dodávateľskej faktúry za prepravu tovaru - rozvoz.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

AVO, dobre si to "aby to niekoho nepomýlilo" iste myslela , ale teraz to pomýlilo mňa .Absolútne nechápem, že ako to mám účtovať (ten zelený je určený mne). Mohla by si prosím napísať príklad v konkrétnych číslach. Vďaka.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Paula
AVO, dobre si to "aby to niekoho nepomýlilo" iste myslela , ale teraz to pomýlilo mňa .Absolútne nechápem, že ako to mám účtovať (ten zelený je určený mne). Mohla by si prosím napísať príklad v konkrétnych číslach. Vďaka.
Dodávateľská faktúra 1190,00 Sk s DPH (DPH 190,00) :
1) za dovoz (prepravu) tovaru na sklad od dodávateľa: 504,343/321 1190,00
2) za rozvoz (prepravu) tovaru zo skladu odberateľom: 518,343/321 1190,00

Vyšlá faktúra:
3) za predaj tovaru (v cene by mali byť zakalkulované všetky súvisiace náklady t.j. protihodnota, ktorú žiadam od odberateľa): 311/604,343

Tretí príklad uvádzam kvôli tomu výrazu "zo skladu", nakoľko otázka "jeso" znela na účtovanie prepravy na vyšlej faktúre, čo nie je prípad uvádzaný v príkladoch 1) a 2)
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

AVO a Paula z tejto plodnej diskusie si ako začiatočník v PU robím poznámky.
Pekný večer želám...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

AVO, ďakujem
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

no neviem, či som sa správne vyjadrila - čo sa týka tej prepravy


na VF prepravu vlastne ...refakturujeme, ale pridávame k nej asi 2% navyše, prepravu ako takú nerobíme my...
ak prepravu na DF dám na 504xxx na VF ju dám kam 60xxxx ???
na konci roka vlastne z 504 podľa inventúry prenášam tovar na sklad -čo potom urobiť s 504xxx na ktorej je doprava ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jeso
na VF prepravu vlastne ...refakturujeme, ale pridávame k nej asi 2% navyše, prepravu ako takú nerobíme my...
ak prepravu na DF dám na 504xxx na VF ju dám kam 60xxxx ???
na konci roka vlastne z 504 podľa inventúry prenášam tovar na sklad -čo potom urobiť s 504xxx na ktorej je doprava ?
Vo Vašom prípade by sa mohlo jednať o dva druhy plnení rôzneho druhu, čo daniari zatiaľ neradi vidia na faktúrach. Vyplýva to z § 75 podľa ktorého je možné vyhotoviť jednu faktúru iba za viac samostatných dodaní rovnakého druhu. Vy možno kombinujete dodávku tovaru s dodávkou služby a to podľa môjho názoru nie je správne. Jednak z dôvodov vyššie uvádzaných a jednak z dôvodu, že deň dodania a teda vzniku daňovej povinnosti nemusí byť totožný.

Ak si u vás objednávajú dodávku tovaru - dátum dodania sa odvíja od zmeny vlastníckeho práva, resp. práva narábať s tovarom ako vlastník.

Ak si u vás objednajú službu - tu môže byť dátum dodania iný, najmä ak využívate služby iného dodávateľa a dostanete sa do komisionárskeho vzťahu.
Nedoporučujem takéto kombinácie (určite nie v tomto roku). Od 1.1.2006 sa chystajú zmeny, uvidíme ako to dopadne.

Vedľajšie náklady obstaranie účtované na samostatnom analytickom účte by tiež mali byť predmetom inventarizácie a to dokladovej v závislosti od fyzického úbytku tovaru na sklade. Mali by ste mať postup stanovený v internej smernici.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No ja neviem, či to zbytočne nekomplikujete. Veď keď dodávku tovaru - prepravu zaúčtujem na 504, je to náklad spojený s tovarom. Teda tovar mňa stál cena tovaru + cena dodávky. Potom na konci roka prevediem zostatok tovaru v cenách aj včetne dodávky, lebo tá cena vstúpila do nákupnej ceny. Na 504 mám vlastne nejaký zostatkový tovar v cenách obstarania, teda v cene tovaru včetne ceny dodávky toho tovaru. A pri predaji, keď tovar predám a pridám k tomu aj dopravu, ja to proste všetko účtujem na 604. Je to moja tržba za predaj tovaru. Ak by som účtovala iba dopravu niečoho, čo nejde z nášho skladu, potom na 602 ako služba. Dúfam, že to nerobím zle.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fany
No ja neviem, či to zbytočne nekomplikujete. Veď keď dodávku tovaru - prepravu zaúčtujem na 504, je to náklad spojený s tovarom. Teda tovar mňa stál cena tovaru + cena dodávky.
V príspevku č. 7 je uvedené to isté.
Následne však závisí od postupu účtovnej jednotky, t.j. ako vedie skladovú evidenciu a či vedľajšie náklady obstarania zahrňuje do skladovej ceny zásob. V našom prípade uvádzame analytiku, nakoľko predpokladáme, že vedľajšie náklady obstarania nie sú súčasťou skladovej ceny zásob.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fany
Potom na konci roka prevediem zostatok tovaru v cenách aj včetne dodávky, lebo tá cena vstúpila do nákupnej ceny. Na 504 mám vlastne nejaký zostatkový tovar v cenách obstarania, teda v cene tovaru včetne ceny dodávky toho tovaru.
Ak by sme na konci roka prevádzali zostatok tovaru v cenách včetne prepravy, ktorá vstúpila do nákupnej ceny, mám za to, že tento prípad nastáva práve vtedy, ak sa VNO zahrnú do skladovej ceny zásob a teda do operatívnej skladovej evidencie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Fany
A pri predaji, keď tovar predám a pridám k tomu aj dopravu, ja to proste všetko účtujem na 604. Je to moja tržba za predaj tovaru. Ak by som účtovala iba dopravu niečoho, čo nejde z nášho skladu, potom na 602 ako služba. Dúfam, že to nerobím zle.
Pri predaji tovaru by mali byť cena nakalkulovaná, tak ako uvádzate vrátene všetkých súvisiacich nákladov a ďalších nákladov súvisiacich s odbytom. V príspevkoch to bolo rozvíjané rovnakým spôsobom. A čo sa týka prepravy, predsa záleží na tom, či bola od nás objednaná a tým pádom je to náš výkon - služba, alebo či je zakalkulovaná v predajnej cene tovaru. Účtovanie závisí od všetkých spomínaných aspektov.

Nie je to zložité, ale každý účtovný prípad je jednoducho iný a zároveň iné sú interné podmienky účtovných jednotiek.

Vo Vašom príspevku vlastne rozvíjate tú istú myšlienku, aká bola priebežne rozvíjaná. A nerozvíjate ju nesprávne. Nezdá sa mi len pohľad na službu dopravy - ktorú podmieňujete tým, že nejde o prepravu z Vášho skladu. Toto s tým, či sa jedná o váš výkon nesúvisí. Či sa jedná o poskytnutú službu prepravy záleží od zmluvy a je jedno, aký tovar prepravujete, ale kto je napríklad povinný znášať náklady spojené s prepravou. Ak ich znáša dodávateľ, má ich zakalkulovať do predajnej ceny zásob. Ak ich znáša odberateľ, môže si službu objednať. Ten kto mu ju poskytne, ten je v tomto prípade dodávateľom služby. Nedá sa to štandardizovať, záleží od prípadu.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

AVO
Ak by sme na konci roka prevádzali zostatok tovaru v cenách včetne prepravy, ktorá vstúpila do nákupnej ceny, mám za to, že tento prípad nastáva práve vtedy, ak sa VNO zahrnú do skladovej ceny zásob a teda do operatívnej skladovej evidencie.
Teraz mi je všetko jasnejšie
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pri účtovaní zásob máme 2 možnosti:

1) zahrnúť vedľajšie náklady obstarania do skladovej ceny, t.j. obstarávacia cena = skladová cena = cena obstarania + vedľajšie náklady obstarania. Vtedy fyzickou inventúrou zisťujeme stav v obstarávacej cene a nepotrebujeme zostatok zásob nijako upravovať.

2) nezahnúť vedľajšie náklady obstarania do skladovej ceny, t.j. obstarávacia cena = skladová cena + vedľajšie náklady obstarania. Vtedy fyzickou inventúrou zisťujeme stav zásob v cene obstarania. Aby sme stav upravili na obstarávaciu cenu musíme upraviť stav vedľajších nákladov obstarania tak, aby modifikovali cenu obstarania na obstarávaciu cenu. Spôsoby v účtovných jednotkách sú rôzne. Prevláda pomerný prepočet vedľajších nákladov v závislosti od predaja (úbytku) zásob v cene obstarania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať