Zavrieť

Porady

Ako opravit svoj dom od suseda ???

Ahojte potreboval by som poradit, mam 65 rocny domcek postaveny na hranici pozemku a zistujem, ze sused ktoremu som pri jeho stavebnom konani nerobil ziadne problemy nato akosi zabudol a cokolvek chcem podniknut ja ohladne opravy svojej zadnej steny domu, zateplenia ci odizolovania zakladov a tym padom pristup z jeho pozemku je uplne vyluceny.Nechce sa o nicom bavit.Iny sused nema problem a uz mam ohlasenie a odpoved stavebneho uradu.Tento vsak nic nechce dovolit, zateplenie mi je viac menej jasne ze bez jeho suhlasu to nepojde, vraj si mam zateplit zvnutra a dom podrezat tiez zvnutra, ale neviem preco by mi mal branit odkopat zaklady a polozit k nim aspon hydroizolacnu foliu s vystupkami, nemyslim, ze by som mu tym ubral a poskodil pozemok, nic tam nema a dal by som mu to do povodneho stavu, ak nie lepsieho.Tvrdi, ze by mu potom vsetka voda ostavala na jeho pozemku.Preco by vsak mala ist pod moj dom, ked aj tak pada na jeho pozemok, opadava a vlhne mi uz pol steny. Jeho novostavba ma velke ,,vykladove okna" na zvysok mojho pozemku kde som mal v plane stavat novy dom aj ja, ale on to odmieta.Jeho stavba je od hranici pozemku 3,5 m a ja som chcel stavat dalsich 3,5 m aby som dodrzal 7 m od jeho okien.Chcem sa este opytat ci je mozne postavit pristresok na auto ktory je sucastou mojho projektu do tej medzery kedze tam nebude dodrzanych 7 metrov, ale na druhu stranu tam nebude ziadna plna stena, budu tam iba 4 drevene stojky, a sikma strecha pokracujuca z domu a konciaca asi 0,5 m od hranice pozemku. Moze mi to zakazat ? Sused si tam este chce postavit na hranicu pozemku nejaku pristavbu a tvrdi ze ani nebude vybavovat povolenie, ze aj tak mu nic nemozu. Naozaj mu nic nemozu ? Ake su pokuty, su vobec nejake postihy ? A co ja, mam narok dostat sa nejakym sposobom k vyssie uvedenym opravam ? Je to paradox, ze on kasle na vsetko a ja mam drzat hubu...Jeho vyjadrenie, ze ja tam mozno chcem byvat, ale on to casom bude chciet predat a cimkolvek by som mu znehodnotil pozemok vravi asi za vsetko.Chce tam mat nejaku firmu ci nejake kanelarie na podnikanie, aj ked stavebne povolenie vybavoval ako rodinny nizkoenergeticky dom na byvanie. Je mozne to zmenit na podnikanie bez toho aby som ja suhlasil ? Nechce pripustit ani latkovy dreveny plot, lebo by mu vraj tienil. A mne budu do dvora hladiet cudzi ludia co tam budu chodit ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ide o vstup výlučne z dôvodu nevyhnutnej údržby alebo obhospodarovania susediacej nehnuteľnosti, teda napr. kvôli nutnej oprave či úprave susediacej stavby alebo vykonaniu inej nevyhnutnej hospodárskej činnosti.


    Ak vlastník umožní takýto vstup a v dôsledku toho mu vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť, pričom tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.


    http://www.vop.gov.sk/susedske-vztah...y-a-odpovedexx

    Ak chceš postaviť prístrešok na auto, rieš to s Ob.Ú- nahlásenie drobnej stavby.
    Ak chceš prerobiť pôvodný plot na latkový, tak na to nepotrebuješ súhlas suseda. Je to tvoj majetok, na tvojom pozemku. Ak plot doteraz nemáš, tiež musíš nahlásiť na Ob.Ú.
    Susedove podpisy , či súhlasy k tomu vôbec nepotrebuješ

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    preco by si nemohol zateplit? snad tam mas aj nejaky presah strechy.. pripadne sokel.. aj to je tvoj pozemok predpokladam. Ked ta nechce pustit poziadaj na urade o prikaz, povedz ze ti vlhne dom a je to kriticke . Sused nemusi prebrat postu a pod, takze bohvie kedy sa dostanes na pozemok.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Tie stare domy sa robievali tak, ze ta susediaca stena mala u seseda este nejaku vymeru,ktora je tvoja, ale neviem, ci to plati vseobecne,skus to zistit.
    Ak si urobis plot na svojom pozemku,on ti nic nemoze.
    Zmenu uzivania stavby treba hlasit, inak stavba musi sluzit na to,na co dostala stavebne povolenie.
    Bez ohlasenia si on nemoze stavat nic, pokuta je bud financna alebo odstranenie stavby. Dufam,ze to nie je nejaky mafian, to by bol pruser,inak ti nemoze nic.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Znamy mal podobny problem, sused ho nechcel pustit na svoj pozemok kvoli zatepleniu. Tak to nakoniec musel riesit cez sud. Samozrejme sud vyhral a susedovi prikazali v urcenom termine umoznit vykonanie zateplenia. Uz to ma aj hotove.

    mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

    mendo933
    Keby som toto vsetko vyriesil ,spravil by som mu radost a nasadil si zivy plot do vysky 2m ,ked sa mu nepacia dosky

    mireczv je offline (nepripojený) mireczv

    mireczv
    Dom stoji presne na hranici pozemku, aspon teda myslim. Strecha nepresahuje ani 2 cm, proste sa zvazuje cela na moju stranu pozemku a teda keby som chcel zateplit musel by som susedovi ,,ukradnut " 8 cm vzduchu co mu prekaza ako vsetko ostatne. Jednoducho s nimi nie je rec nech uz ide o cokolvek. Dokonca sa s nim neda rozpravat ani o pokladke tej nopovej folie k zakladom, vraj nedovoli nic kopat. Neviem ci sa o to snazit, alebo nato kaslat, podla zakona mu nesmiem nicim presahovat na pozemok, myslite ze by sa pokladka tej folie dala uskutocnit, alebo uz idem na jeho ?
    Je to mozno cm od zakladu....
    Co sa tyka plotu, tvrdi ze je jeho a nedovoli nic okrem pletiva. Mozem postavit murik s drevenymi latkami ak on nebude suhlasit, pretoze od plotu ma jeho novostavba asi 3,5 m a ma tam velke francuzske okna a ze mu vraj bude plot tienit.....
    Nasadit tuje nic neriesi, neverim im, uz mi vystrihali hrozno a tuje by asi tiez neprezili dlho....
    Mafian to nie je, skor klobasovy inzinierik...
    Ako je to s tou pokutou, stoji mu zato riskovat, alebo je to smiesna suma ?
    este nieco.... plati este zakon c 50/1976 ?
    Naposledy upravil mireczv : 24.11.09 at 20:24

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Keď je to jeho plot, tak nezmôžeš nič.
    Ale nič Ti nebráni postaviť si svoj plot, na svojom pozemku.
    Bude to síce plot, vedľa plotu, ale nebudete prví, čo takto riešia nezhody so susedmi...

    mireczv je offline (nepripojený) mireczv

    mireczv
    ja neviem ci jeho.....Je to normalny plot medzi mojim a jeho pozemkom, neviem kto a kedydelil koho je ktory plot....
    Nic mi nebrani postavit si plot na svojom ?
    Ani to ze on ma do mojej strany okna a od plotu by boli 3,5 m ?

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    [QUOTE=mireczv;1217666...
    ? este nieco.... plati este zakon c 50/1976 ?[/QUOTE]

    Áno, platí, Konsolidované znenie k dnešnému dňu obsahuje:
    Zákon č. 50/1976 Zb.
    Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
    (v znení č. 103/1990 Zb., 262/1992 Zb., 136/1995 Z. z., 199/1995 Z. z., 286/1996 Z. z., 229/1997 Z. z., 175/1999 Z. z., 237/2000 Z. z., 416/2001 Z. z., 553/2001 Z. z., 217/2002 Z. z., 103/2003 Z. z., 245/2003 Z. z., 417/2003 Z. z., 608/2003 Z. z., 541/2004 Z. z., 290/2005 Z. z., 479/2005 Z. z., 24/2006 Z. z., 218/2007 Z. z., 540/2008 Z. z., 66/2009 Z. z.)

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ciners Pozri príspevok
    Tie stare domy sa robievali tak, ze ta susediaca stena mala u seseda este nejaku vymeru,ktora je tvoja, ale neviem, ci to plati vseobecne,skus to zistit.
    Ak si urobis plot na svojom pozemku,on ti nic nemoze.
    Zmenu uzivania stavby treba hlasit, inak stavba musi sluzit na to,na co dostala stavebne povolenie.
    Bez ohlasenia si on nemoze stavat nic, pokuta je bud financna alebo odstranenie stavby. Dufam,ze to nie je nejaky mafian, to by bol pruser,inak ti nemoze nic.

    Keby mafián , ešte dobre by bolo .....

    Si predstavte , že by to bol nejaký rýchlokvasený titulovaný právnik z parlamentu ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.