Zavrieť

Porady

BSM

Zdravim,

uz som tu spominala, ze sa s manzelom rozvadzame a nie sme schopni sa dohodnut na vyporiadani. Ja nesuhlasim s jeho navrhom, on zasa s mojim. Klasika. Teraz by ma zaujimalo, co mozem robit (ako sa ubranit) proti tomu, ze pocas manzelstva narobil dlhy u svojho kamarata, o ktorych som ja netusila a maju ich udajne spisane na nejakom papieri, ktory moj estemanzel z casu na cas udajne podpisal. Manzel trva na deleni si vsetkych dlhov a ich odratani zo sumy ziskanej pri uspesnom predaji domu a vyplateni istiny banke (dom je na hypo).

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    V prvom rade treba uviesť, že k deleniu spoločného majetku manželov dôjde vo vašom prípade až po právoplatnom skončení rozvodového konania. Až vtedy nastane definitívny zánik manželstva a s tým nerozlučne spojený zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Rozdelenie majetku patriaceho do BSM zákon ponecháva v prvom rade na dohode exmanželov.
    Bývalí manželia sa tak môžu sami dohodnúť na tom, ktoré hnuteľné veci a nehnuteľnosti, ktorému z nich po rozvode pripadnú. Takáto dohoda musí mať písomnú formu len pokiaľ ide o vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva k nehnuteľnostiam, pri hnuteľných veciach postačí ústna dohoda. Každopádne, v záujme právnej istoty je lepšie dať veci na papier.


    V praxi sa však exmanželia často nevedia dohodnúť vôbec na ničom, nieto ešte na deľbe majetku. Potom nastupuje súdna dohra.
    Na vašu otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, záleží to od veľkého počtu faktorov. Možno uviesť zásady, ktorých sa bude súd pri rozhodovaní prípadu pridržiavať. Súd pri vysporiadaní BSM vychádza najmä z predpokladu, že podiely oboch manželov na celom spoločnom majetku sú v zásade rovnaké.
    Pokiaľ sú v rodine maloleté deti, súd vezme na zreteľ aj ich potreby. Ak by napríklad maloleté deti boli na čas po rozvode zverené do výchovy a starostlivosti matky, možno predpokladať, že súd byt prisúdi do jej výlučného vlastníctva. Pri delení spoločného majetku súd zohľadňuje skutočnosť, ako sa každý z manželov staral o rodinu a ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a o spoločnú domácnosť.
    Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo to, čo zo svojho majetku vynaložil na spoločný majetok a naopak je povinný nahradiť to, čo zo spoločného majetku bolo vynaložené na jeho osobný majetok. Vo vašom prípade súd pravdepodobne rozdelí váš spoločný nehnuteľný a hnuteľný majetok tak, aby podiely obidvoch manželov boli približne rovnaké. Ak súd jednému z exmanželov prisúdi väčší majetkový podiel, môže mu uložiť tzv. doplatkovú povinnosť. Potom bude musieť bývalému partnerovi doplatiť majetkové saldo

    V rámci vyporiadania BSM sa nezohľadňuje len hnuteľný či nehnuteľný majetok, ale aj pohľadávky a dlhy exmanželov vzniknuté za trvania manželstva. Súd určí, ktorý z manželov má nárok na určitú pohľadávku a kto je povinný splácať určitý záväzok. Zásady vyporiadania BSM upravuje Občiansky zákonník v § 150.


    Vychádzajúc z platného znenia § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka, ak ani jeden z manželov nepodá v lehote troch rokov od zániku manželstva návrh na vyporiadanie BSM na súd a nedôjde k vyporiadaniu tohto zákonného majetkového spoločenstva manželov ani dohodou, automaticky nastupuje právna fikcia. Zákon na to hľadí tak, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, tieto patria tomu z manželov, ktorý ich výlučne ako vlastník užíva pre vlastné potreby a potreby svojej rodiny.
    Pri nehnuteľnostiach platí, že podiely obidvoch exmanželov sú rovnaké. BSM sa zo zákona zmení na podielové, pričom každý z exmanželov bude vlastniť polovicu nehnuteľnosti. Ak vlastníte byt v BSM, na Liste vlastníctva je v súčasnosti spoluvlastnícky podiel obidvoch manželov uvedený ako 1/1. Ak sa rozvediete a BSM nevyporiadate ani dohodou ani súdnou cestou, po uplynutí troch rokov sa váš spoluvlastnícky podiel zmení na jednu polovicu.
    etrend.sk

    rajma je offline (nepripojený) rajma

    rajma
    mame dve malolete deti, ja som v sucasnosti na MD a pocas nasho manzelstva manzel prispieval vyssou sumo penazi do domaceho rozpoctu - je podnikatel. Chod domacnosti, starostlivost o rodinu a dom som zabezpecovala ja. Zaujimalo by ma, aka je prax a ci sud berie do uvahy to, ze si poziciaval bez mojho vedomia.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    rajma Pozri príspevok
    mame dve malolete deti, ja som v sucasnosti na MD a pocas nasho manzelstva manzel prispieval vyssou sumo penazi do domaceho rozpoctu - je podnikatel. Chod domacnosti, starostlivost o rodinu a dom som zabezpecovala ja. Zaujimalo by ma, aka je prax a ci sud berie do uvahy to, ze si poziciaval bez mojho vedomia.
    Každý taký výlupek si narobí dlhy bez toho, aby o tom druhý partner vedel. Žiaľ, to je rub manželstva a BSM.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    rajma Pozri príspevok
    Zdravim,

    uz som tu spominala, ze sa s manzelom rozvadzame a nie sme schopni sa dohodnut na vyporiadani. Ja nesuhlasim s jeho navrhom, on zasa s mojim. Klasika. Teraz by ma zaujimalo, co mozem robit (ako sa ubranit) proti tomu, ze pocas manzelstva narobil dlhy u svojho kamarata, o ktorych som ja netusila a maju ich udajne spisane na nejakom papieri, ktory moj estemanzel z casu na cas udajne podpisal. Manzel trva na deleni si vsetkych dlhov a ich odratani zo sumy ziskanej pri uspesnom predaji domu a vyplateni istiny banke (dom je na hypo).

    Dakujem.
    Rajma, možno by bolo lepšie, skôr ako vás rozvedú požiadať o zrušenie BSM počas manželstva na základe § 148 ods. 2 občianskeho zákonníka:
    (2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

    Za závažné dôvody možno považovať márnotratné správanie sa jedného z manželov, poškodzovanie hospodárskych záujmov rodiny, nehospodárna nakladanie so spoločným majetkom na úkor rodiny, nezabezpečovanie rodiny ... Zotrvanie BSM v takomto prípade odporuje dobrým mravom a výrazne ťa poškodzuje.

    Dlhy manžela môžeš napadnúť do troch rokov v zmysle § 145 (potreboval tvoj súhlas) a § 40a (relatívna neplatnosť právneho úkonu). Neskôr by ti ich už z BSM neodpočítali.

    Alebo, že by si mu narobila aj ty nejaké dlhy?

    rajma je offline (nepripojený) rajma

    rajma
    Dakujem za odpoved Mária 27
    Mam este otazku... ako to dopadne s domom na uver pri zruseni BSM pocas manzelstva? A ako rychlo moze byt v tejto veci rozhodnute?

    Dakujem

    mata10 je offline (nepripojený) mata10

    Mám dve deti a mam rada kvietočky preto som aj obiavila tuto stránku ...viac mata10
    Dobrý večer chcela som sa opitať ako postupovať.Rozvedena som uš skoro dva roky,mame 3-izbový byt v ov ale mame hypoteku ktora nám skončí v roku 2013.S ex manželom sme sa dohodli že svoju polovičku majetku prepiše na naše deti lenže on chce čakať až kým sa vyplatí hypoteka,lenže všade sa píše že majetkove vysporiadanie musí byť do troch rokou.Ale mne sa nechce chodiť po sudoch a je tu ešte jeden problem že on pracuje v zahraničí a chodí domou 2-krát do roka.Prosim poradte mi prosim ako postupovať.Dakujem.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    ak vysporiadanie BSM neprebehne do 3 rokov, každý s manželov sa stane podielovým vlastníkom 1/2, čiže stále bude mať svoju polovicu, a vlastne po 3 rokoch bude mať reálnu polovicu, ktorú môže prepísať na niekoho

    mata10 je offline (nepripojený) mata10

    Mám dve deti a mam rada kvietočky preto som aj obiavila tuto stránku ...viac mata10
    iriska Pozri príspevok
    ak vysporiadanie BSM neprebehne do 3 rokov, každý s manželov sa stane podielovým vlastníkom 1/2, čiže stále bude mať svoju polovicu, a vlastne po 3 rokoch bude mať reálnu polovicu, ktorú môže prepísať na niekoho
    Tak potom nebudeme mať žiadne problemy že sme to nevysporiadali? A potom to nemusí isť cez sud?

    mata10 je offline (nepripojený) mata10

    Mám dve deti a mam rada kvietočky preto som aj obiavila tuto stránku ...viac mata10
    Mária27 Pozri príspevok
    Nemusí cez súd, dáš si to zapísať na katastri.
    Dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.